Ankara-Konya Yüksek Hızlı Treni

Yüksek hızlı tren hizmeti

Ankara - Konya Yüksek Hızlı Treni ya da kısaca Ankara - Konya YHT, 317,267 kilometre (197,141 mi) uzunluğundaki Ankara - Konya güzergâhında TCDD Taşımacılık tarafından işletilen Yüksek Hızlı Tren'dir.[1][2]


Ankara - Konya Yüksek Hızlı Treni
Konya Garı'nda bekleyen bir HT 65000 yüksek hızlı tren seti
Genel bilgiler
Tip Yüksek Hızlı Tren
Sistem TCDD
Durum İşletmede
Bölge YHT (8.) Bölge
Ankara, Konya
Terminal Ankara YHT Garı
Konya Garı
İstasyonlar 5
Rotalar 2
Ankara - Konya
Konya - Ankara
Yolcu kapasitesi 419
İşletim
Açılış 23 Ağustos 2011
Sahibi TCDD Taşımacılık
İşletmeci(ler) TCDD Taşımacılık
Depo merkezleri Etimesgut Yüksek Hızlı Tren Ana Bakım Deposu
Teknik
Hat uzunluğu 317,267 kilometre (197,141 mi)
Hat açıklığı Standart (1.435 mm)
Elektriklenme 25 kV 60 Hz AA
İşletme hızı 250-300 km/sa (160-190 mph)
Kabin sistemi HT 65000, HT 80000
Güzergâh haritası
Mesafe
İstasyon
0,000 kilometre (0 mi)
Ankara YHT Garı
20,795 kilometre (12,921 mi)
Eryaman YHT Garı
93,144 kilometre (57,877 mi)
Polatlı YHT Garı
308,405 kilometre (191,634 mi)
Selçuklu YHT Garı
317,267 kilometre (197,141 mi)
Konya Garı

250 kilometre/saat (160 mph) azami hıza uygun Ankara - İstanbul YHD ve 300 kilometre/saat (190 mph) azami hıza uygun Polatlı - Konya YHD hatları üzerinde hizmet veren YHT hattı, 23 Ağustos 2011'de hizmete girmiştir.[3]

İstasyonlarDüzenle

Ankara - Konya YHT hattının 5 istasyonu bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla (Ankara kalkışlı olarak) Ankara YHT Garı, Eryaman YHT Garı, Polatlı YHT Garı, Selçuklu YHT Garı ve Konya Garı'dır.[1][2]

Tren setleriDüzenle

YHT hattında azami 250 km/sa hız yapabilen CAF tarafından üretilen 6 vagonlu HT 65000 hızlı tren setleri ve azami 300 km/sa hız yapabilen Siemens AG tarafından üretilen Siemens Velaro marka 8 vagonlu HT 80000 hızlı tren setleri kullanılmaktadır.

Sefer tarifesiDüzenle

8 Ocak 2022 tarihi itibarıyla her gün karşılıklı olarak Ankara YHT Garı - Konya Garı arasında 3 sefer yapılmaktadır.[1][2]

Ankara Kalkış Konya Varış Sefer Süresi
08:55 10:45 1 saat 50 dakika
18:05 19:55 1 saat 50 dakika
20:40 22:30 1 saat 50 dakika
Konya Kalkış Ankara Varış Sefer Süresi
06:25 08:14 1 saat 49 dakika
09:10 10:59 1 saat 49 dakika
17:40 19:29 1 saat 49 dakika

Ayrıca bakınızDüzenle

Dış bağlantılarDüzenle

KaynakçaDüzenle

  1. ^ a b c "Yüksek Hızlı Tren". TCDD Taşımacılık. Erişim tarihi: 14 Ocak 2022. 
  2. ^ a b c "Ankara - Konya Yüksek Hızlı Treni". TCDD Taşımacılık. Erişim tarihi: 14 Ocak 2022. 
  3. ^ "Polatlı - Konya Yüksek Hızlı Demiyolu". 4 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2020.