2017 Dünya Atletizm Şampiyonası - Kadınlar maraton

2017 Dünya Atletizm Şampiyonası'nda kadınlar maraton yarışması, Tower Bridge'den başlayıp 6 Ağustos'ta sona erdi.[1][2]

Kadınlar maraton
2017 Dünya Atletizm Şampiyonası
Mekan Londra Olimpiyat Stadyumu
Tarih 6 Ağustos
Sporcu sayısı 46 ülkeden 91 sporcu
Kazanan derece 2:27:11
Madalya kazananlar
gold madalya    Bahreyn
silver madalya    Kenya
bronze madalya    ABD
← 2015
2019 →
2017 Dünya Atletizm Şampiyonası'ndaki
müsabakalar
Athletics pictogram.svg
Koşu etkinlikleri
100 m   erkekler   kadınlar
200 m erkekler kadınlar
400 m erkekler kadınlar
800 m erkekler kadınlar
1500 m erkekler kadınlar
5000 m erkekler kadınlar
10.000 m erkekler kadınlar
100 m engelli kadınlar
110 m engelli erkekler
400 m engelli erkekler kadınlar
3000 m su engelli erkekler kadınlar
4 × 100 m bayrak erkekler kadınlar
4 × 400 m bayrak erkekler kadınlar
Yol etkinlikleri
Maraton erkekler kadınlar
20 km yürüyüş erkekler kadınlar
50 km yürüyüş erkekler kadınlar
Saha etkinlikleri
Yüksek atlama erkekler kadınlar
Sırıkla atlama erkekler kadınlar
Uzun atlama erkekler kadınlar
Üç adım atlama erkekler kadınlar
Gülle atma erkekler kadınlar
Disk atma erkekler kadınlar
Çekiç atma erkekler kadınlar
Cirit atma erkekler kadınlar
Kombine etkinlikler
Heptatlon kadınlar
Dekatlon erkekler

RekorlarDüzenle

Yarışmadan önce rekorlar aşağıdaki gibiydi:[3]

Rekor Derece Atlet Ülke Tarih Yer
Dünya rekoru 2:15:25 Paula Radcliffe   Birleşik Krallık 13 Nis 2003 Londra, Büyük Britanya
Şampiyona rekoru 2:20:57 Paula Radcliffe   Birleşik Krallık 14 Ağu 2005 Helsinki, Finlandiya
Dünyada yılın en iyi derecesi 2:17:01 Mary Keitany   Kenya 23 Nis 2017 Londra, Büyük Britanya
Afrika rekoru 2:17:01 Mary Keitany   Kenya 23 Nis 2017 Londra, Büyük Britanya
Asya rekoru 2:19:12 Mizuki Noguchi   Japonya 25 Eyl 2005 Berlin, Almanya
Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler rekoru 2:19:36 Deena Kastor   ABD 23 Nis 2006 Londra, Büyük Britanya
Güney Amerika rekoru 2:26:45 Inés Melchor   Peru 28 Eyl 2014 Berlin, Germany
Avrupa rekoru 2:15:25 Paula Radcliffe   Birleşik Krallık 13 Nis 2003 Londra, Büyük Britanya
Okyanusya rekoru 2:22:36 Benita Willis   Avustralya 22 Eki 2006 Chicago, Amerika Birleşik Devletleri

Yarışmada aşağıdaki rekorlar kırıldı:[4]

Rekor Derece Atlet Ülke Tarih
Kıbrıs Cumhuriyeti rekoru 2:38:52 Dagmara Handzlik   Kıbrıs Cumhuriyeti 6 Ağu 2017
 
YouTube'da video
Resmi video

Katılım kriteriDüzenle

Şampiyonaya katılmak için gerekli olan baraj derecesi 2:45:00 idi.[5]

SonuçlarDüzenle

Final 6 Ağustos'ta saat 14:00'te gerçekleştirildi. Sonuçlar aşağıdaki gibiydi:[6]

Sıra Atlet Ülke Derece Notlar
  Rose Chelimo   Bahreyn 2:27:11 SB
  Edna Kiplagat   Kenya 2:27:18 SB
  Amy Cragg   Amerika Birleşik Devletleri 2:27:18 SB
4 Flomena Cheyech Daniel   Kenya 2:27:21
5 Shure Demise   Etiyopya 2:27:58
6 Eunice Kirwa   Bahreyn 2:28:17
7 Helah Kiprop   Kenya 2:28:19
8 Mare Dibaba   Etiyopya 2:28:49 SB
9 Jessica Trengove   Avustralya 2:28:59
10 Berhane Dibaba   Etiyopya 2:29:01
11 Serena Burla   Amerika Birleşik Devletleri 2:29:32
12 Aselefech Mergia   Etiyopya 2:29:43
13 Charlotte Purdue   Büyük Britanya 2:29:48
14 Eva Vrabcová-Nývltová   Çek Cumhuriyeti 2:29:56 PB
15 Kim Hye-gyong   Kuzey Kore 2:30:29 SB
16 Mao Kiyota   Japonya 2:30:36
17 Yuka Ando   Japonya 2:31:31
18 Alyson Dixon   Büyük Britanya 2:31:36
19 Helalia Johannes   Namibya 2:32:01
20 Sinead Diver   Avustralya 2:33:26
21 Marta Esteban   İspanya 2:33:37 SB
22 Fate Tola   Almanya 2:33:39
23 Izabela Trzaskalska   Polonya 2:35:03
24 Milly Clark   Avustralya 2:35:27 SB
25 Anne-Mari Hyryläinen   Finlandiya 2:35:33
26 Inés Melchor   Peru 2:35:34
27 Risa Shigetomo   Japonya 2:36:03
28 Filomena Costa   Portekiz 2:36:42 SB
29 Jo Un-ok   Kuzey Kore 2:36:46
30 Beata Naigambo   Namibya 2:37:24 SB
31 Ilona Marhele   Letonya 2:37:40 PB
32 Rosa Chacha   Ekvador 2:37:50
33 Claire McCarthy   İrlanda 2:38:26 SB
34 Lim Kyung-hee   Güney Kore 2:38:38
35 Dagmara Handzlik   Kıbrıs Cumhuriyeti 2:38:52 NR
36 Katarzyna Kowalska   Polonya 2:39:39
37 Lindsay Flanagan   Amerika Birleşik Devletleri 2:39:47 SB
38 Kim Seong-eun   Güney Kore 2:39:52
39 Katharina Heinig   Almanya 2:39:59 SB
40 Mapaseka Makhanya   Güney Afrika 2:40:15 SB
41 Lonah Chemtai   İsrail 2:40:22 SB
42 Viktoriia Poliudina   Kırgızistan 2:40:28 PB
43 Tracy Barlow   Büyük Britanya 2:41:03
44 Darya Mykhaylova   Ukrayna 2:41:29
45 Vaida Žūsinaitė   Litvanya 2:41:44 SB
46 Paula González Berodia   İspanya 2:42:47
47 Rutendo Nyahora   Zimbabve 2:42:53 SB
48 Tetyana Vernyhor   Ukrayna 2:43:12
49 Wilma Arizapana   Peru 2:43:13
50 Lavinia Haitope   Namibya 2:44:02
51 Tarah Korir   Kanada 2:44:30
52 Khishigsaikhan Galbadrakh   Moğolistan 2:44:48
53 Anita Kažemāka   Letonya 2:44:49 SB
54 Choi Kyung-sun   Güney Kore 2:45:46
55 Dailín Belmonte   Küba 2:46:15 SB
56 Sara Ramadhani   Tanzanya 2:46:23
57 Bojana Bjeljac   Hırvatistan 2:46:46
58 Munkhzaya Bayartsogt   Moğolistan 2:46:59
59 Jenna Challenor   Güney Afrika 2:47:22 SB
60 Lisa Ring   İsveç 2:48:39
61 Carmen Toaquiza   Ekvador 2:48:45
62 Rosa Godoy   Arjantin 2:49:30 SB
63 Maor Tiyouri   İsrail 2:49:45 SB
64 Monika Athare   Hindistan 2:49:54
65 Liu Qinghong   Çin 2:52:21 SB
66 Iuliia Andreeva   Kırgızistan 2:53:17 SB
67 Liliana Maria Dragomir   Romanya 2:53:30
68 Mayada Al-Sayad   Filistin 2:54:58 SB
69 Matea Matošević   Hırvatistan 2:55:06 SB
70 Dayna Pidhoresky   Kanada 2:56:15
71 Gloria Privileggio   Yunanistan 2:57:06
72 Angela Brito   Ekvador 2:58:21
73 Yelena Nanaziashvili   Kazakistan 2:58:32
74 Fortunale Chidzivo   Zimbabve 2:58:51 SB
75 Teodora Simović   Sırbistan 2:59:01
76 Nikolina Stepan   Hırvatistan 2:59:43
77 María Grazzia Bianchi   Venezuela 3:04:11
78 Marisa Casanueva   İspanya 3:05:03
Cao Mojie   Çin DNF
Fadime Suna Çelik   Türkiye DNF
Kenza Dahmani   Cezayir DNF
Hsieh Chien-ho   Çin Taipeisi DNF
Viktoria Khapilina   Ukrayna DNF
Kim Hye-song   Kuzey Kore DNF
Yolimar Pineda   Venezuela DNF
Ourania Rebouli   Yunanistan DNF
Catarina Ribeiro   Portekiz DNF
Magdalena Shauri   Tanzanya DNF
Paula Todoran   Romanya DNF
Hiruni Kesara Wijavaratine   Sri Lanka DNF
Louise Wiker   İsveç DNF
Yelena Dolinin   İsrail DNS

KaynakçaDüzenle

  1. ^ "Marathon Women − Timetable". IAAF. 11 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2017. 
  2. ^ "Başlangıç listesi" (PDF). 9 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2017. 
  3. ^ "Marathon Women − Records". IAAF. 9 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2017. 
  4. ^ "Records Set - Final" (PDF). IAAF. 14 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ağustos 2017. 
  5. ^ "Qualification System and Entry Standards" (PDF). IAAF. 9 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2017. 
  6. ^ "Marathon Women − Final − Results" (PDF). IAAF. 9 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2017. 

Şablon:Dünya Atletizm Şampiyonası'nda maraton