2017 Dünya Atletizm Şampiyonası - Erkekler yüksek atlama

2017 Dünya Atletizm Şampiyonası'nda erkekler yüksek atlama yarışması, Londra Olimpiyat Stadyumu'nda 11 ve 13 Ağustos'ta düzenlendi.[1]

Erkekler yüksek atlama
2017 Dünya Atletizm Şampiyonası
Mekan Londra Olimpiyat Stadyumu
Tarih 11 Ağustos (elemeler)
13 Ağustos (final)
Sporcu sayısı 19 ülkeden 27 sporcu
Kazanan derece 2,35
Madalya kazananlar
gold madalya    Katar
silver madalya    İzin Verilmiş Tarafsız Sporcular
bronze madalya    Suriye
← 2015
2019 →
2017 Dünya Atletizm Şampiyonası'ndaki
müsabakalar
Athletics pictogram.svg
Koşu etkinlikleri
100 m   erkekler   kadınlar
200 m erkekler kadınlar
400 m erkekler kadınlar
800 m erkekler kadınlar
1500 m erkekler kadınlar
5000 m erkekler kadınlar
10.000 m erkekler kadınlar
100 m engelli kadınlar
110 m engelli erkekler
400 m engelli erkekler kadınlar
3000 m su engelli erkekler kadınlar
4 × 100 m bayrak erkekler kadınlar
4 × 400 m bayrak erkekler kadınlar
Yol etkinlikleri
Maraton erkekler kadınlar
20 km yürüyüş erkekler kadınlar
50 km yürüyüş erkekler kadınlar
Saha etkinlikleri
Yüksek atlama erkekler kadınlar
Sırıkla atlama erkekler kadınlar
Uzun atlama erkekler kadınlar
Üç adım atlama erkekler kadınlar
Gülle atma erkekler kadınlar
Disk atma erkekler kadınlar
Çekiç atma erkekler kadınlar
Cirit atma erkekler kadınlar
Kombine etkinlikler
Heptatlon kadınlar
Dekatlon erkekler

RekorlarDüzenle

Yarışmadan önce rekorlar aşağıdaki gibiydi:[2]

Rekor Derece Atlet Ülke Tarih Yer
Dünya rekoru 2.45 Javier Sotomayor   Küba 27 Tem 1993 Salamanca, İspanya
Şampiyona rekoru 2.41 Bohdan Bondarenko   Ukrayna 15 Ağu 2013 Moskova, Rusya
Dünyada yılın en iyi derecesi 2,38 Mutaz İsa Barşim   Katar 15 Haz 2017 Oslo, Norveç
Afrika rekoru 2,38 Jacques Freitag   Güney Afrika 5 Mar 2005 Oudtshoorn, Güney Afrika
Asya rekoru 2.43 Mutaz İsa Barşim   Katar 5 Eyl 2014 Brüksel, Belçika
Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler rekoru 2.45 Javier Sotomayor   Küba 27 Tem 1993 Salamanca, İspanya
Güney Amerika rekoru 2,33A Gilmar Mayo   17 Eki 1994 Pereira, Kolombiya
Avrupa rekoru 2.42 Patrik Sjöberg   İsveç 30 Haz 1987 Stockholm, İsveç
Bohdan Bondarenko   Ukrayna 14 Haz 2014 New York, Amerika Birleşik Devletleri
Okyanusya rekoru 2,36 Tim Forsyth   Avustralya 2 Mar 1997 Melbourne, Avustralya

Yarışmada rekor kırılmadı.[3]

Katılım kriteriDüzenle

Şampiyonaya katılmak için gerekli olan baraj derecesi 2,30 metredir.[4]

ProgramDüzenle

Yarışma programı, yerel saatle (UTC + 1) aşağıdaki gibiydi:[5]

Tarih Saat Tur
11 Ağustos 11:15 Elemeler
13 Ağustos 19:00 Final

SonuçlarDüzenle

ElemelerDüzenle

Eleme turu 11 Ağustos'ta iki grup halinde saat 11:15'te gerçekleşti. En az 2,31 metre atlayışı bulunan sporcular ( Q ) ya da en iyi performansa sahip 12 atlet ( q ) finale yükseldi.[6] Genel sonuçlar aşağıdaki gibiydi:[7]

Sıra Grup Atlet Ülke 2,17 2,22 2,26 2,29 2,31 Derece Notlar
1 A Mutaz İsa Barşim   Katar o o o o 2,31 Q
2 A Bohdan Bondarenko   Ukrayna o xo o Q
3 B Danil Lısenko   Yetkili Nötr Atlet o o o o xo Q
4 A Tihomir İvanov   Bulgaristan o o xo xo xo Q, PB
B Mateusz Przybylko   Almanya o o xo xo xo Q
6 A Robbie Grabarz   Büyük Britanya o o xo xxo Q, SB
7 A İlya İvanyuk   Yetkili Nötr Atlet o o o o xxx 2,29 q
B Mecdüddin Gazal   Suriye o o o o xxx q
A Bryan McBride   Amerika Birleşik Devletleri o o o o xxx q
10 A Eike Onnen   Almanya xo xo o o xxx q
11 A Edgar Rivera   Meksika o o xxo o xxx q
12 A Wang Yu   Çin o xo o xo xxx q
13 B Andriy Protsenko   Ukrayna xo o xo xo xxx 2,29
14 B Gianmarco Tamberi   İtalya o xo xo xo xxx SB
15 A Talles Frederico Silva   Brezilya o o xxo xo xxx
16 A Ricky Robertson   Amerika Birleşik Devletleri o o xo xxo xxx
17 B Fernando Ferreira   Brezilya xo xo xo xxo xxx
18 B Michael Mason   Kanada o o o xxx 2,26
19 B Eure Yáñez   Venezuela xo xxo o xxx
20 A Sylwester Bednarek   Polonya o o xo xxx
A Nauraj Singh Randhawa   Malezya o o xo xxx
22 B Takashi Eto   Japonya o xo xxx 2,22
A Donald Thomas   Bahamalar o xo xxx
24 B Zhang Guowei   Çin xo xo xxx
25 B Woo Sang-hyeok   Güney Kore xo xxo xxx
26 B Jeron Robinson   Amerika Birleşik Devletleri xo xxx 2,17
B Erik Kynard   Amerika Birleşik Devletleri xr NH

FinalDüzenle

Final 13 Ağustos'ta saat 19:00'da gerçekleştirildi. Sonuçlar aşağıdaki gibiydi:[8]

Sıra Atlet Ülke 2,20 2,25 2,29 2,32 2,35 2.40 Derece Notlar
  Mutaz İsa Barşim   Katar o o o o o xxx 2,35
  Danil Lısenko   Yetkili Nötr Atlet o o xo o xxx 2,32
  Mecdüddin Gazal   Suriye o o xo xxx 2,29
4 Edgar Rivera   Meksika o o xxo xxx 2,29
5 Mateusz Przybylko   Almanya o xo xxo xxx 2,29
6 Robbie Grabarz   Büyük Britanya o o xxx 2,25
6 İlya İvanyuk   Yetkili Nötr Atlet o o xxx 2,25
8 Bryan McBride   Amerika Birleşik Devletleri o xo xxx 2,25
9 Bohdan Bondarenko   Ukrayna xxo xxx 2,25
10 Eike Onnen   Almanya xxo xxx 2,20
Tihomir İvanov   Bulgaristan xr NH
Wang Yu   Çin DNS

KaynakçaDüzenle

  1. ^ Başlangıç ​​listesi
  2. ^ "High Jump Men – Records". IAAF. 9 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2017. 
  3. ^ "Records Set - Final" (PDF). IAAF. 14 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 14 Ağustos 2017. 
  4. ^ "Qualification System and Entry Standards" (PDF). IAAF. 9 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 9 Ağustos 2017. 
  5. ^ "High Jump Men − Timetable". IAAF. 9 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2017. 
  6. ^ "High Jump Men − Qualification − Results" (PDF). IAAF. 12 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 12 Ağustos 2017. 
  7. ^ "High Jump Men − Qualification − Summary" (PDF). IAAF. 12 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 12 Ağustos 2017. 
  8. ^ "High Jump Men − Final − Results" (PDF). IAAF. 14 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 14 Ağustos 2017.