Ana menüyü aç

2006 FIFA Dünya Kupası elemeleri (UEFA)

2006 FIFA Dünya Kupası elemeleri'nin UEFA kıtasının kurası; 5 Aralık 2003 tarihinde çekildi. Kuralar sonucunda gruplara ayrılan takımlar, alınan sonuçlar, puan durumu, play-off mücadeleri ve elemeleri geçenler şöyle belirlenmiştir;

1. GrupDüzenle

Takım O G B M AG YG Av. P
  Hollanda 12 10 2 0 27 3 +24 32
  Çekya 12 9 0 3 35 12 +23 27
  Romanya 12 8 1 3 20 10 +10 25
  Finlandiya 12 5 1 6 21 19 +2 16
  Makedonya 12 2 3 7 11 24 −13 9
  Ermenistan 12 2 1 9 9 25 −16 7
  Andorra 12 1 2 9 4 34 −30 5
               
Andorra   0–3 0–4 0–0 1–0 0–3 1–5
Ermenistan   2–1 0–3 0–2 1–2 0–1 1–1
Çekya   8–1 4–1 4–3 6–1 0–2 1–0
Finlandiya   3–0 3–1 0–3 5–1 0–4 0–1
Makedonya   0–0 3–0 0–2 0–3 2–2 1–2
Hollanda   4–0 2–0 2–0 3–1 0–0 2–0
Romanya   2–0 3–0 2–0 2–1 2–1 0–2

2. GrupDüzenle

Takım O G B M AG YG Av. P
  Ukrayna 12 7 4 1 18 7 +11 25
  Türkiye 12 6 5 1 23 9 +14 23
  Danimarka 12 6 4 2 24 12 +12 22
  Yunanistan 12 6 3 3 15 9 +6 21
  Arnavutluk 12 4 1 7 11 20 −9 13
  Gürcistan 12 2 4 6 14 25 −11 10
  Kazakistan 12 0 1 11 6 29 −23 1
               
Arnavutluk   0–2 3–2 2–1 2–1 0–1 0–2
Danimarka   3–1 6–1 1–0 3–0 1–1 1–1
Gürcistan   2–0 2–2 1–3 0–0 2–5 1–1
Yunanistan   2–0 2–1 1–0 3–1 0–0 0–1
Kazakistan   0–1 1–2 1–2 1–2 0–6 1–2
Türkiye   2–0 2–2 1–1 0–0 4–0 0–3
Ukrayna   2–2 1–0 2–0 1–1 2–0 0–1

3. GrupDüzenle

Takım O G B M AG YG Av. P
  Portekiz 12 9 3 0 35 5 +30 30
  Slovakya 12 6 5 1 24 8 +16 23
  Rusya 12 6 5 1 23 12 +11 23
  Estonya 12 5 2 5 16 17 −1 17
  Letonya 12 4 3 5 18 21 −3 15
  Lihtenştayn 12 2 2 8 13 23 −10 8
  Lüksemburg 12 0 0 12 5 48 −43 0
               
Estonya   2–1 2–0 4–0 0–1 1–1 1–2
Letonya   2–2 1–0 4–0 0–2 1–1 1–1
Lihtenştayn   1–2 1–3 3–0 2–2 1–2 0–0
Lüksemburg   0–2 3–4 0–4 0–5 0–4 0–4
Portekiz   4–0 3–0 2–1 6–0 7–1 2–0
Rusya   4–0 2–0 2–0 5–1 0–0 1–1
Slovakya   1–0 4–1 7–0 3–1 1–1 0–0

4. GrupDüzenle

Takım O G B M AG YG Av. P
  Fransa 10 5 5 0 14 2 +12 20
  İsviçre 10 4 6 0 18 7 +11 18
  İsrail 10 4 6 0 15 10 +5 18
  İrlanda 10 4 5 1 12 5 +7 17
  Kıbrıs Cumhuriyeti 10 1 1 8 8 20 −12 4
  Faroe Adaları 10 0 1 9 4 27 −23 1
             
Kıbrıs Cumhuriyeti   2–2 0–2 1–2 0–1 1–3
Faroe Adaları   0–3 0–2 0–2 0–2 1–3
Fransa   4–0 3–0 0–0 0–0 0–0
İsrail   2–1 2–1 1–1 1–1 2–2
İrlanda   3–0 2–0 0–1 2–2 0–0
İsviçre   1–0 6–0 1–1 1–1 1–1

5. GrupDüzenle

Takım O G B M AG YG Av. P
  İtalya 10 7 2 1 17 8 +9 23
  Norveç 10 5 3 2 12 7 +5 18
  İskoçya 10 3 4 3 9 7 +2 13
  Slovenya 10 3 3 4 10 13 −3 12
  Beyaz Rusya 10 2 4 4 12 14 −2 10
  Moldova 10 1 2 7 5 16 −11 5
             
Beyaz Rusya   1–4 4–0 0–1 0–0 1–1
İtalya   4–3 2–1 2–1 2–0 1–0
Moldova   2–0 0–1 0–0 1–1 1–2
Norveç   1–1 0–0 1–0 1–2 3–0
İskoçya   0–1 1–1 2–0 0–1 0–0
Slovenya   1–1 1–0 3–0 2–3 0–3

6. GrupDüzenle

Takım O G B M AG YG Av. P
  İngiltere 10 8 1 1 17 5 +12 25
  Polonya 10 8 0 2 27 9 +18 24
  Avusturya 10 4 3 3 15 12 +3 15
  Kuzey İrlanda 10 2 3 5 10 18 −8 9
  Galler 10 2 2 6 10 15 −5 8
  Azerbaycan 10 0 3 7 1 21 −20 3
             
Avusturya   2–0 2–2 2–0 1–3 1–0
Azerbaycan   0–0 0–1 0–0 0–3 1–1
İngiltere   1–0 2–0 4–0 2–1 2–0
Kuzey İrlanda   3–3 2–0 1–0 0–3 2–3
Polonya   3–2 8–0 1–2 1–0 1–0
Galler   0–2 2–0 0–1 2–2 2–3

7. GrupDüzenle

Takım O G B M AG YG Av. P
  Sırbistan-Karadağ 10 6 4 0 16 1 +15 22
  İspanya 10 5 5 0 19 3 +16 20
  Bosna-Hersek 10 4 4 2 12 9 +3 16
  Belçika 10 3 3 4 16 11 +5 12
  Litvanya 10 2 4 4 8 9 −1 10
  San Marino 10 0 0 10 2 40 −38 0
             
Belçika   4–1 1–1 8–0 0–2 0–2
Bosna-Hersek   1–0 1–1 3–0 0–0 1–1
Litvanya   1–1 0–1 4–0 0–2 0–0
San Marino   1–2 1–3 0–1 0–3 0–6
Sırbistan-Karadağ   0–0 1–0 2–0 5–0 0–0
İspanya   2–0 1–1 1–0 5–0 1–1

8. GrupDüzenle

Takım O G B M AG YG Av. P
  Hırvatistan 10 7 3 0 21 5 +16 24
  İsveç 10 8 0 2 30 4 +26 24
  Bulgaristan 10 4 3 3 20 17 0 15
  Macaristan 10 4 2 4 13 14 −1 14
  İzlanda 10 1 1 8 14 27 −13 4
  Malta 10 0 3 7 4 29 −25 3
             
Bulgaristan   1–3 2–0 3–2 4–1 0–3
Hırvatistan   2–2 3–0 4–0 3–0 1–0
Macaristan   1–1 0–0 3–2 4–0 0–1
İzlanda   1–3 1–3 2–3 4–1 1–4
Malta   1–1 1–1 0–2 0–0 0–7
İsveç   3–0 0–1 3–0 3–1 6–0

Play-offDüzenle

İsveç ve Polonya direkt Dünya Kupası'nda mücadele etmeye hak kazandılar. Diğer takımlar ise Dünya Kupası'na gidebilmek için play-off maçları yaptılar.

Takım O G B M AG YG Av. P
  İsveç 10 8 0 2 30 4 26 24
  Polonya 10 8 0 2 27 9 18 24
  Çekya 10 7 0 3 23 11 12 21
  İspanya 10 5 5 0 19 3 16 20
  İsviçre 10 4 6 0 18 7 11 18
  Norveç 10 5 3 2 12 7 5 18
  Slovakya 10 4 5 1 17 7 10 17
  Türkiye 10 4 5 1 13 9 4 17

Birinci maçlarDüzenle

12 Kasım 2005
22:00 OAZD
İspanya   5 – 1   Slovakya
Luis García   10'18'74'
Torres   65' (pen.)
Morientes   79'
Rapor Németh   49'

12 Kasım 2005
20:45 OAZD
İsviçre   2 – 0   Türkiye
Senderos   41'
Behrami   86'
Rapor

12 Kasım 2005
19:30 OAZD
Norveç   0 – 1   Çekya
Rapor Šmicer   31'


İkinci maçlarDüzenle

16 Kasım 2005
20:15 OAZD
Slovakya   1 – 1   İspanya
Hološko   50' Rapor Villa   71'

İspanya iki maç sonunda toplam olarak 6-2 kazandı.


16 Kasım 2005
20:15 DAZD
Türkiye   4 – 2   İsviçre
Tuncay   22'36'89'
Necati   52' (pen.)
Rapor Frei   2' (pen.)
Streller   84'

Her iki maç sonunda toplam 4-4'lük bir eşitlik oldu. Ancak İsviçre deplasman avantajıyla tur atladı.


16 Kasım 2005
20:15 OAZD
Çekya   1 – 0   Norveç
Rosický   35' Rapor
Toyota Arena, Prag
Seyirci: 17,464
Hakem: Graham Poll (İngiltere)

Çek Cumhuriyeti iki maç sonunda toplam olarak 2-0 kazandı.