Ana menüyü aç

Dünya Gençler Artistik Patinaj Şampiyonaları

2009 yılındaki şampiyona için bakınız: 2009 Dünya Gençler Artistik Patinaj Şampiyonası

Dünya Gençler Artistik Patinaj Şampiyonaları 13-19 yaş arası patencilerin katıldığı şampiyona. İlk Dünya Gençler Şampiyonası "ISU Junior Figure Skating Championships". adı altında 1976'da Megève, Fransa'da düzenlendi. Daha sonraki yılda aynı isimle, aynı yerde yapıldı. 1978'de "World Junior Figure Skating Championships" adı altında yine Megève'de düzenlendi. Daha sonraki yıllarda ise farklı ülkelerde düzenlenmeye başlandı.

Yarışmaya Uluslararasi Buz Pateni Birligi'ne (Uluslararası Paten Birliği, kısaca ISU) üye ülkelerden bir önceki yılın 1 Temmuz tarihinde 13 yaşını doldurmuş patenciler ile henüz 19 yaşında olmayan patenciler katılabilir. Çiftler ve Buz dansı kategorilerinde yarışan erkeklerde bu yaş sınırı 21'e yükselmektedir. Her ülkenin, her kategoriye, her sene 1 takım veya sporcu gönderme hakkı vardır. Ancak ülkelerin elde ettiği başarılara göre bu sayı her yıl değişmektedir. Ülkeler en fazla 3 takım/sporcu ile temsil edilebilir. 1 takım/sporcu gönderme hakkı bulunan ülkelerden sporcular ilk ona girerlerse ülke bir sonraki şampiyonada o kategoride 2 takım/sporcu ile temsil edilir. 2 takım/sporcu gönderme hakkını elinde tutan ülkelerden saporcuların aldıkları derecelerin toplamı 13 veya daha küçükse ülke 3. sporcuyu göndermeye hak kazanır. (Örneğin ilk sporcu 2. ikinci sporcu 7. sıra gibi) Eğer toplamları 28 veya daha küçük bir sayıda kalmışsa yine 2 sporcu gönderirler. Eğer bunları başaramazlar ise takip eden yılda tek sporcu ile katılırlar.

Gönderilecek sporcuların seçimleri ülkelere kalmıştır.

2010 yılında 8-14 Mart arasında Hollanda'da Lahey'de yapılacaktır.

İçindekiler

Madalya kazananlarDüzenle

ErkeklerDüzenle

Erkeklerde madalya alanlar
Yıl Yer Altın Gümüş Bronz
1976   Megève   Mark Cockerell   Takashi Mura   Brian Pockar
1977   Megève   Daniel Beland   Mark Pepperday   Richard Furrer
1978   Megève   Dennis Coi   Vladimir Kotin   Brian Boitano
1979   Augsburg   Vitali Egorov   Bobby Beauchamp   Alexander Fadeev
1980   Megève   Alexander Fadeev   Vitali Egorov   Falko Kirsten
1981   London, Ontario   Paul Wylie   Juri Bureiko   Scott Williams
1982   Oberstdorf   Scott Williams   Paul Guerrero   Alexander König
1983   Saraybosna   Christopher Bowman   Philippe Roncoli   Nils Köpp
1984   Sapporo   Viktor Petrenko   Marc Ferland   Tom Cierniak
1985   Colorado Springs   Erik Larson   Vladimir Petrenko   Rudy Galindo
1986   Saraybosna   Vladimir Petrenko   Rudy Galindo   Yuri Tsimbaliuk
1987   Kitchener   Rudy Galindo   Todd Eldredge   Yuri Tsimbaliuk
1988   Brisbane   Todd Eldredge   Viacheslav Zagorodniuk   Yuri Tsimbaliuk
1989   Saraybosna   Viacheslav Zagorodniuk   Shepherd Clark   Masakazu Kagiyama
1990   Colorado Springs   Igor Pashkevich   Alexei Urmanov   John Baldwin Jr.
1991   Budapeşte   Vasili Eremenko   Alexander Abt   Nicolas Petorin
1992   Hull, Quebec   Dmitry Dmitrenko   Konstantin Kostin   Damon Allen
1993   Seul   Evgeni Pliuta   Michael Weiss   Ilia Kulik
1994   Colorado Springs   Michael Weiss   Naoki Shigematsu   Jere Michael
1995   Budapeşte   Ilia Kulik   Thierry Cerez   Seiichi Suzuki
1996   Brisbane   Alexei Yagudin   Takeshi Honda   Guo Zhengxin
1997   Seul   Evgeni Plushenko   Timothy Goebel   Guo Zhengxin
1998   Saint John   Derrick Delmore   Sergei Davydov   Li Yunfei
1999   Zagreb   Ilia Klimkin   Vincent Restencourt   Yoshuke Takeuchi
2000   Oberstdorf   Stefan Lindemann   Vincent Restencourt   Matthew Savoie
2001   Sofya   Johnny Weir   Evan Lysacek   Vincent Restencourt
2002   Hamar   Daisuke Takahashi   Kevin Van Der Perren   Stanislav Timchenko
2003   Ostrava   Alexander Shubin   Evan Lysacek   Alban Préaubert
2004   Lahey   Andrei Griazev   Evan Lysacek   Jordan Brauninger
2005   Kitchener   Nobunari Oda   Yannick Ponsero   Sergei Dobrin
2006   Ljubljana   Takahisho Kozuka   Sergei Voronov   Yannick Ponsero
2007   Oberstdorf   Stephen Carriere   Patrick Chan   Sergei Voronov
2008   Sofya   Adam Rippon   Artem Borodulin   Guan Jinlin
2009   Sofya   Adam Rippon   Michal Březina   Artem Grigoriev
2010   Lahey   Yuzuru Hanyu   Nan Song   Artur Gachinski
2011   Gangneung   Andrei Rogozine   Keiji Tanaka   Alexander Majorov
2012   Minsk   Yan Han   Joshua Farris   Jason Brown

KadınlarDüzenle

Kadınlarda madalya kazananlar
Yıl Yer Altın Gümüş Bronz
1976   Megève   Suzie Brasher   Garnet Ostermeier   Tracey Solomons
1977   Megève   Carolyn Skoczen   Christa Jorda   Corine Wyrsch
1978   Megève   Jill Sawyer   Kira Ivanova   Petra Ernert
1979   Augsburg   Elaine Zayak   Manuela Ruben   Jacki Farrell
1980   Megève   Rosalynn Sumners   Kay Thomson   Carola Paul
1981   London, Ontario   Tiffany Chin   Marina Serova   Anna Antonova
1982   Oberstdorf   Janina Wirth   Cornelia Tesch   Elizabeth Manley
1983   Saraybosna   Simone Koch   Karin Hendschke   Parthena Sarafidis
1984   Sapporo   Karin Hendschke   Simone Koch   Midori Ito
1985   Colorado Springs   Tatiana Andreeva   Susanne Becher   Natalia Gorbenko
1986   Saraybosna   Natalia Gorbenko   Susanne Becher   Linda Florkevich
1987   Kitchener   Cindy Bortz   Susanne Becher   Shannon Allison
1988   Brisbane   Kristi Yamaguchi   Junko Yaginuma   Yukiko Kashihara
1989   Saraybosna   Jessica Mills   Junko Yaginuma   Surya Bonaly
1990   Colorado Springs   Yuka Sato   Surya Bonaly   Tanja Krienke
1991   Budapeşte   Surya Bonaly   Lisa Ervin   Chen Lu
1992   Hull, Quebec   Laetitia Hubert   Lisa Ervin   Chen Lu
1993   Seul   Kumiko Koiwai   Lisa Ervin   Tanja Szewczenko
1994   Colorado Springs   Michelle Kwan   Krisztina Czako   Irina Slutskaya
1995   Budapeşte   Irina Slutskaya   Elena Ivanova   Krisztina Czako
1996   Brisbane   Elena Ivanova   Elena Pingacheva   Nadejda Kanaeva
1997   Seul   Sydne Vogel   Elena Sokolova   Elena Ivanova
1998   Saint John   Julia Soldatova   Elena Ivanova   Viktoria Volchkova
1999   Zagreb   Daria Timoshenko   Sarah Hughes   Viktoria Volchkova
2000   Oberstdorf   Jennifer Kirk   Deanna Stellato   Sarah Meier
2001   Sofya   Kristina Oblasova   Ann Patrice McDonough   Susanna Pöykiö
2002   Hamar   Ann Patrice McDonough   Yukari Nakano   Miki Ando
2003   Ostrava   Yukina Ota   Miki Ando   Carolina Kostner
2004   Lahey   Miki Ando   Kimmie Meissner   Katy Taylor
2005   Kitchener   Mao Asada   Kim Yu-Na   Emily Hughes
2006   Ljubljana   Kim Yu-Na   Mao Asada   Christine Zukowski
2007   Oberstdorf   Caroline Zhang   Mirai Nagasu   Ashley Wagner
2008   Sofya   Rachael Flatt   Caroline Zhang   Mirai Nagasu
2009   Sofya   Alena Leonova   Caroline Zhang   Ashley Wagner
2010   Lahey   Kanako Murakami   Agnes Zawadzki   Polina Agafonova
2011   Gangneung   Adelina Sotnikova   Elizaveta Tuktamysheva   Agnes Zawadzki
2012   Minsk   Julia Lipnitskaia   Gracie Gold   Adelina Sotnikova

Buz dansıDüzenle

Buz dansında madalya alanlar
Yıl Yer Altın Gümüş Bronz
1976   Megève   Kathryn Winter & Nicholas Slater   Denise Best & David Dagnell   Martine Olivier & Yves Tarayre
1977   Megève   Wendy Sessions & Mark Reed   Karen Barber & Kim Spreyer   Marie McNeil & Robert McCall
1978   Megève   Tatiana Durasova & Sergei Ponomarenko   Kelly Johnson & Kris Barber   Nathalie Herve & Pierre Husarek
1979   Augsburg   Tatiana Durasova & Sergei Ponomarenko   Elena Batanova & Andrei Antonov   Kelly Johnson & Kris Barber
1980   Megève   Elena Batanova & Alexei Soloviev   Judit Péterfy & Csaba Bálint   Renée Roca & Andrew Ouellette
1981   London, Ontario   Elena Batanova & Alexei Soloviev   Natalia Annenko & Vadim Karkachev   Karyn Garossino & Rodney Garossino
1982   Oberstdorf   Natalia Annenko & Vadim Karkachev   Tatiana Gladkova & Igor Shpilband   Lynda Malek & Alexander Miller
1983   Saraybosna   Tatiana Gladkova & Igor Shpilband   Elena Novikova & Oleg Bliakhman   Christina Yatsuhashi & Keith Yatsuhashi
1984   Sapporo   Elena Krikanova & Evgeny Platov   Christina Yatsuhashi & Keith Yatsuhashi   Svetlana Liapina & Georgi Sur
1985   Colorado Springs   Elena Krikanova & Evgeny Platov   Svetlana Liapina & Georgi Sur   Doriane Bontemps & Charles Paliard
1986   Saraybosna   Elena Krikanova & Evgeny Platov   Svetlana Serkeli & Andrei Zharkov   Corinne Paliard & Didier Courtois
1987   Kitchener   Ilona Melnichenko & Gennadi Kaskov   Oksana Grishuk & Alexandr Chichkov   Catherine Pal & Donald Godfrey
1988   Brisbane   Oksana Grishuk & Alexandr Chichkov   Irina Antsiferova & Maxim Sevastianov   Maria Orlova & Oleg Ovsiannikov
1989   Saraybosna   Angelika Kirkhmaier & Dmitri Lagutin   Liudmila Berezova & Vladimir Federov   Marina Morel & Gwendal Peizerat
1990   Colorado Springs   Marina Anissina & Ilia Averbukh   Elena Kustarova & Sergei Romashkin   Marie-France Dubreuil & Bruno Yvars
1991   Budapeşte   Aliki Stergiadu & Yuri Razguliaiev   Marina Morel & Gwendal Peizerat   Elena Kustarova & Sergei Romashkin
1992   Hall   Marina Anissina & Ilia Averbukh   Yaroslava Nechaeva & Yuri Chesnichenko   Amelie Dion & Alexandre Alain
1993   Seul   Ekaterina Svirina & Sergey Sakhnovski   Sylwia Nowak & Sebastian Kolasinski   Beranger Nau & Luc Moneger
1994   Colorado Springs   Sylwia Nowak & Sebastian Kolasinski   Ekaterina Svirina & Sergei Sakhnovski   Agnes Jacquemard & Alexis Gayet
1995   Budapeşte   Olga Sharutenko & Dmitri Naumkin   Stephanie Guardia & Franck Laporte   Iwona Filipowicz & Michal Szumski
1996   Brisbane   Ekaterina Davydova & Roman Kostomarov   Isabelle Delobel & Olivier Schoenfelder   Natalia Gudina & Vitaly Kurkudym
1997   Seul   Nina Oulanova & Mikhail Stifounin   Oksana Potdykova & Denis Petukhov   Oxsana Blazowska & Marcin Kozubek
1998   Saint John   Jessica Joseph & Charles Butler Jr.   Federica Faiella & Luciano Milo   Oksana Potdykova & Denis Petukhov
1999   Zagreb   Jamie Silverstein & Justin Pekarek   Federica Faiella & Luciano Milo   Natalia Romaniuta & Danil Barantsev
2000   Oberstdorf   Natalia Romaniuta & Danil Barantsev   Emilie Nussear & Brandon Forsyth   Tanith Belbin & Benjamin Agosto
2001   Sofya   Natalia Romaniuta & Danil Barantsev   Tanith Belbin & Benjamin Agosto   Elena Khaliavina & Maxim Shabalin
2002   Hamar   Tanith Belbin & Benjamin Agosto   Elena Khaliavina & Maxim Shabalin   Elena Romanovskaya & Alexander Grachev
2003   Ostrava   Oksana Domnina & Maxim Shabalin   Nora Hoffmann & Attila Elek   Elena Romanovskaya & Alexander Grachev
2004   Lahey   Elena Romanovskaya & Alexander Grachev   Nora Hoffmann & Attila Elek   Morgan Matthews & Maxim Zavozin
2005   Kitchener   Morgan Matthews & Maxim Zavozin   Tessa Virtue & Scott Moir   Anastasia Gorshkova & Ilia Tkachenko
2006   Ljubljana   Tessa Virtue & Scott Moir   Natalia Mikhailova & Arkadi Sergeev   Meryl Davis & Charlie White
2007   Oberstdorf   Ekaterina Bobrova & Dmitri Soloviev   Grethe Gruenberg & Kristian Rand   Kaitlyn Weaver & Andrew Poje
2008   Sofya   Emily Samuelson & Evan Bates   Vanessa Crone & Paul Poirier   Kristina Gorshkova & Vitali Butikov
2009   Sofya   Madison Chock & Greg Zuerlein   Maia Shibutani & Alex Shibutani   Ekaterina Riazanova & Jonathan Guerreiro
2010   Lahey   Elena Ilinykh & Nikita Katsalapov   Alexandra Paul & Mitchell Islam   Ksenia Monko & Kirill Khaliavin
2011   Gangneung   Ksenia Monko / Kirill Khaliavin   Ekaterina Pushkash / Jonathan Guerreiro   Charlotte Lichtman / Dean Copely
2012   Minsk   Victoria Sinitsina / Ruslan Zhiganshin   Alexandra Stepanova / Ivan Bukin   Alexandra Aldridge / Daniel Eaton

ÇiftlerDüzenle

Çiftlerde madalya alanlar
Yıl Yer Altın Gümüş Bronz
1976   Megève   Sherri Baier & Robin Cowan   Lorene Mitchell & Donald Mitchell   Elizabeth Cain & Peter Cain
1977   Megève   Josée France & Paul Mills   Elga Balk & Gavin MacPherson -
1978   Megève   Barbara Underhill & Paul Martini   Jana Blahová & Ludek Feno   Beth Flora & Ken Flora
1979   Augsburg   Veronika Pershina & Marat Akbarov   Larisa Selezneva & Oleg Makarov   Lori Baier & Lloyd Eisler
1980   Megève   Larisa Selezneva & Oleg Makarov   Marina Nikitiuk & Rashid Kadyrkaev   Kathia Dubec & Xavier Douillard
1981   London, Ontario   Larisa Selezneva & Oleg Makarov   Lori Baier & Lloyd Eisler   Marina Nikitiuk & Rashid Kadyrkaev
1982   Oberstdorf   Marina Avstriskaia & Yuri Kvashnin   Inna Bekker & Sergei Likhanski   Babette Preussler & Torsten Ohlow
1983   Saraybosna   Marina Avstriskaia & Yuri Kvashnin   Peggy Seidel & Ralf Seifert   Inna Bekker & Sergei Likhanski
1984   Sapporo   Manuela Landgraf & Ingo Steuer   Susan Dungjen & Jason Dungjen   Olga Neizvestnaia & Sergei Hudiakov
1985   Colorado Springs   Ekaterina Gordeeva & Sergei Grinkov   Irina Mironenko & Dmitri Shkidchenko   Elena Gud & Evgeni Koltun
1986   Saraybosna   Elena Leonova & Gennadi Krasnitski   Irina Mironenko & Dmitri Shkidchenko   Ekaterina Murugova & Artem Torgashev
1987   Kitchener   Elena Leonova & Gennadi Krasnitski   Ekaterina Muruguva & Artem Torgashev   Kristi Yamaguchi & Rudy Galindo
1988   Brisbane   Kristi Yamaguchi & Rudy Galindo   Evgenia Chernisheva & Dmitri Sukhanov   Yulia Liashenko & Andrei Bushkov
1989   Saraybosna   Evgenia Chernisheva & Dmitri Sukhanov   Angela Caspari & Marno Kreft   Irina Saifutdinova & Alexei Tikhonov
1990   Colorado Springs   Natalia Krestianinova & Alexi Torchinski   Svetlana Pristav & Vladislav Tkachenko   Jennifer Heurlin & John Frederiksen
1991   Budapeşte   Natalia Krestianinova & Alexi Torchinski   Svetlana Pristav & Vladislav Tkachenko   Jennifer Heurlin & John Frederiksen
1992   Hall   Natalia Krestianinova & Alexei Torchinski   Caroline Haddad & Jean-Sebastien Fecteau   Svetlana Pristav & Vladislav Tkachenko
1993   Seul   Inga Korshunova & Dmitry Saveliev   Maria Petrova & Anton Sikharulidze   Isabelle Coulombe & Bruno Marcotte
1994   Colorado Springs   Maria Petrova & Anton Sikharulidze   Caroline Haddad & Jean-Sebastien Fecteau   Galina Maniachenko & Evgeni Gigurski
1995   Budapeşte   Maria Petrova & Anton Sikharulidze   Danielle Hartsell & Steve Hartsell   Evgenia Filonenko & Igor Marchenko
1996   Brisbane   Victoria Maxiuta & Vladislav Zhovnirski   Evgenia Filonenko & Igor Marchenko   Danielle Hartsell & Steve Hartsell
1997   Seul   Danielle Hartsell & Steve Hartsell   Maria Petrova & Teimuraz Pouline   Victoria Maxiuta & Vladislav Zhovnirski
1998   Saint John   Julia Obertas & Dmitry Palamarchuk   Svetlana Nikolaeva & Alexei Sokolov   Victoria Maxiuta & Vladislav Zhovnirski
1999   Zagreb   Julia Obertas & Dmitry Palamarchuk   Laura Handy & Paul Binnebose   Victoria Maxiuta & Vladislav Zhovnirski
2000   Oberstdorf   Aljona Savchenko & Stanislav Morozov   Julia Obertas & Dmitry Palamarchuk   Julia Shapiro & Alexei Sokolov
2001   Sofya   Zhang Dan & Zhang Hao   Yuko Kawaguchi & Alexander Markuntsov   Kristen Roth & Michael McPherson
2002   Hamar   Elena Riabchuk & Stanislav Zakarov   Julia Karbovskaya & Sergei Slavnov   Ding Yang & Ren Zhongfei
2003   Ostrava   Zhang Dan & Zhang Hao   Ding Yang & Ren Zhongfei   Jennifer Don & Jonathon Hunt
2004   Lahey   Natalia Shestakova & Pavel Lebedev   Jessica Dube & Bryce Davison   Maria Mukhortova & Maxim Trankov
2005   Kitchener   Maria Mukhortova & Maxim Trankov   Jessica Dube & Bryce Davison   Tatiana Kokoreva & Egor Golovkin
2006   Ljubljana   Julia Vlassov & Drew Meekins   Kendra Moyle & Andy Seitz   Ksenia Krasilnikova & Konstantin Bezmaternikh
2007   Oberstdorf   Keauna McLaughlin & Rockne Brubaker   Vera Bazarova & Yuri Larionov   Ksenia Krasilnikova & Konstantin Bezmaternikh
2008   Sofya   Ksenia Krasilnikova & Konstantin Bezmaternikh   Lubov Iliushechkina & Nodari Maisuradze   Dong Huibo & Wu Yiming
2009   Sofya   Lubov Iliushechkina & Nodari Maisuradze   Anastasia Martiusheva & Alexei Rogonov   Marissa Castelli & Simon Shnapir
2010   Lahey   Wenjing Sui & Cong Han   Narumi Takahashi & Mervin Tran   Ksenia Stolbova & Fedor Klimov
2011   Gangneung   Sui Wenjing / Han Cong   Ksenia Stolbova / Fedor Klimov   Narumi Takahashi / Mervin Tran
2012   Minsk   Sui Wenjing / Han Cong   Yu Xiaoyu / Jin Yang   Vasilisa Davankova / Andrei Deputat

NotlarDüzenle

Dış bağlantılarDüzenle