Ana menüyü aç

2008 Yaz Olimpiyatları'nda Avustralya

Avustralya Pekin 2008 Yaz Olimpiyatları'nda yer aldı.[1] Toplam 433 sporcudan oluşan Avustralya takımı bu yönüyle, Atina 2004 Yaz Olimpiyatları'ndaki 482 sporculuk kadronun ardından, ülkenin oyunlara gönderdiği ikinci en büyük sporcu kafilesi oldu. Avustralya modern Yaz Olimpiyat Oyunları'nın tamamına katılım göstermişti.

Olimpiyatlarda Avustralya
IOC kodu  AUS
NOC Avustralya Olimpiyat Komitesi
Resmî sitewww.olympics.com.au (İngilizce)
2008 Yaz Olimpiyatları'nda
Sporcular 26 sporda 433 sporcu
Bayrak taşıyıcı James Tomkins (açılış)
Stephanie Rice (kapanış)
Madalyalar
Derece: 6
Altın
14
Gümüş
15
Bronz
17
Toplam
46
Olimpiyatlar tarihi (özet)
Yaz Olimpiyatları

*Yeni Zelanda ile birlikte ve Avustralasya adıyla

Kış Olimpiyatları

Avustralya kafilesinde sporcuların yanında, 418 hakem ve 38 sağlık personeli vardı.[2] Avustralyalılar programdaki 28 spordan 26'sında mücadele etti; beyzbol ile hentbolda ise yer bulamadı. Ayrıca futbolda yalnızca erkek takımı, voleybolda ise sadece iki plaj voleybolu ekibi ile madalya mücadelesi verildi.

Madalya kazananlarDüzenle

Madalya Sporcu Spor Etkinlik
1  Altın Rice, StephanieStephanie Rice Yüzme Kadınlar 400 metre bireysel karışık
1  Altın Trickett, LibbyLibby Trickett Yüzme Kadınlar 100 metre kelebek
1  Altın Jones, LeiselLeisel Jones Yüzme Kadınlar 100 metre kurbağalama
1  Altın Rice, StephanieStephanie Rice Yüzme Kadınlar 200 metre bireysel karışık
1  Altın Rice, StephanieStephanie Rice
Bronte Barratt
Kylie Palmer
Linda Mackenzie
Felicity Galvez (sadece seriler)
Angie Bainbridge (sadece seriler)
Melanie Schlanger (sadece seriler)
Lara Davenport (sadece seriler)
Yüzme Kadınlar 4 × 200 metre serbest
1  Altın Ginn, DrewDrew Ginn
Free, DuncanDuncan Free
Kürek Erkekler iki tek
1  Altın Brennan, ScottScott Brennan
Crawshay, DavidDavid Crawshay
Kürek Erkekler iki çifte
1  Altın Seebohm, EmilyEmily Seebohm
Jones, LeiselLeisel Jones
Schipper, JessicahJessicah Schipper
Trickett, LibbyLibby Trickett
White, TarneeTarnee White (sadece seriler)
Galvez, FelicityFelicity Galvez (sadece seriler)
Reese, ShayneShayne Reese (sadece seriler)
Yüzme Kadınlar 4 × 100 metre karışık
1  Altın Snowsill, EmmaEmma Snowsill Triatlon Kadınlar triatlon
1  Altın Wilmot, NathanNathan Wilmot
Page, MalcolmMalcolm Page
Yelken Erkekler 470 sınıfı
1  Altın Parkinson, TessaTessa Parkinson
Rechichi, EliseElise Rechichi
Yelken Kadınlar 470 sınıfı
1  Altın Hooker, StevenSteven Hooker Atletizm Erkekler sırıkla atlama
1  Altın Wallace, KenKen Wallace Kano Erkekler K-1 500 metre
1  Altın Mitcham, MatthewMatthew Mitcham Atlama Erkekler 10 metre platform
2  Gümüş Cole, BrionyBriony Cole
Melissa Wu
Atlama Kadınlar senkronize 10 metre platform
2  Gümüş Fredericks, ClaytonClayton Fredericks
Lucinda Fredericks
Sonja Johnson
Megan Jones
Shane Rose
Binicilik Takım konkur komple
2  Gümüş Sullivan, EamonEamon Sullivan Yüzme Erkekler 100 metre serbest
2  Gümüş Rickard, BrentonBrenton Rickard Yüzme Erkekler 200 metre kurbağalama
2  Gümüş Jones, LeiselLeisel Jones Yüzme Kadınlar 200 metre kurbağalama
2  Gümüş Trickett, LibbyLibby Trickett Yüzme Kadınlar 100 metre serbest
2  Gümüş Lawrence, JacquelineJacqueline Lawrence Kano Kadınlar slalom K-1
2  Gümüş Ryan, MattMatt Ryan
James Marburg
Cameron McKenzie-McHarg
Francis Hegerty
Kürek Erkekler dört tek
2  Gümüş Hackett, GrantGrant Hackett Yüzme Erkekler 1500 metre serbest
2  Gümüş Stoeckel, HaydenHayden Stoeckel
Rickard, BrentonBrenton Rickard
Lauterstein, AndrewAndrew Lauterstein
Sullivan, EamonEamon Sullivan
Delaney, AshleyAshley Delaney (sadece seriler)
Sprenger, ChristianChristian Sprenger (sadece seriler)
Pine, AdamAdam Pine (sadece seriler)
Targett, MattMatt Targett (sadece seriler)
Yüzme Erkekler 4 × 100 metre karışık
2  Gümüş Meares, AnnaAnna Meares Bisiklet Kadınlar sprint
2  Gümüş McLellan, SallySally McLellan Atletizm Kadınlar 100 m engelli
2  Gümüş Bundock, DarrenDarren Bundock
Ashby, GlennGlenn Ashby
Yelken Tornado sınıfı
2  Gümüş Tallent, JaredJared Tallent Atletizm 50 km yürüyüş
2  Gümüş kadın millî basketbol takımı, AvustralyaAvustralya kadın millî basketbol takımı
Basketbol Kadınlar
3  Bronz Campbell, CateCate Campbell
Alice Mills
Melanie Schlanger
Libby Trickett
Shayne Reese (sadece seriler)
Yüzme Kadınlar 4 × 100 metre serbest
3  Bronz Schipper, JessicahJessicah Schipper Yüzme Kadınlar 100 metre kelebek
3  Bronz Sullivan, EamonEamon Sullivan
Andrew Lauterstein
Ashley Callus
Matt Targett
Leith Brodie (sadece seriler)
Patrick Murphy (sadece seriler)
Yüzme Erkekler 4 × 100 metre serbest
3  Bronz Stoeckel, HaydenHayden Stoeckel Yüzme Erkekler 100 metre sırtüstü
3  Bronz Bell, RobinRobin Bell Kano Erkekler slalom C-1
3  Bronz Murphy, PatrickPatrick Murphy
Grant Hackett
Grant Brits
Nic Ffrost
Leith Brodie (sadece seriler)
Kirk Palmer (sadece seriler)
Yüzme Erkekler 4 × 200 metre serbest
3  Bronz Schipper, JessicahJessicah Schipper Yüzme Kadınlar 200 metre kelebek
3  Bronz Potent, WarrenWarren Potent Atıcılık Erkekler 50 metre yatarak atış
3  Bronz Lauterstein, AndrewAndrew Lauterstein Yüzme Erkekler 100 metre kelebek
3  Bronz Tallent, JaredJared Tallent Atletizm 20 km yürüyüş
3  Bronz Campbell, CateCate Campbell Yüzme Kadınlar 50 metre serbest
3  Bronz Moffatt, EmmaEmma Moffatt Triatlon Kadınlar triatlon
3  Bronz Kadın Millî Softbol Takımı, AvustralyaAvustralya Kadın Millî Softbol Takımı
Softbol Kadınlar
3  Bronz Kadın Millî Su Topu Takımı, AvustralyaAvustralya Kadın Millî Su Topu Takımı
Su topu Kadınlar
3  Bronz Ken Wallace
Kano Erkekler K-1 1000 metre
3  Bronz Lisa Oldenhof
Hannah Davis
Chantal Meek
Lyndsie Fogarty
Kano Kadınlar K-4 500 metre
3  Bronz Millî Çim Hokeyi Takımı, AvustralyaAvustralya Millî Çim Hokeyi Takımı
Çim hokeyi Erkekler

Shooting pictogram.svg AtıcılıkDüzenle

Avustralya 2008 Yaz Oyunları'nda on yedi atıcı gönderdi:[3]

Erkekler

Sporcu Etkinlik Elemeler Final Sıra
Skor Sıra Skor Toplam
Ben Burge 10 m havalı tüfek 576 49 Bu aşamaya geçemedi 49
50 m yatarak atış 588 40 Bu aşamaya geçemedi 40
50 m tüfek üç pozisyonlu atış 1152 40 Bu aşamaya geçemedi 40
Matthew Inabinet 10 m havalı tüfek 579 47 Bu aşamaya geçemedi 47
50 m tüfek üç pozisyonlu atış 1141 45 Bu aşamaya geçemedi 45
Warren Potent 50 m yatarak atış 595 4 105.5 700.5  
David Moore 10 m havalı tabanca 571 36 Bu aşamaya geçemedi 36
50 m tabanca 546 35 Bu aşamaya geçemedi 35
Daniel Repacholi 10 m havalı tabanca 573 32 Bu aşamaya geçemedi 32
50 m tabanca 540 41 Bu aşamaya geçemedi 41
Bruce Quick 25 m çabuk atış tabanca 560 17 Bu aşamaya geçemedi 17
George Barton Skeet 116 17 Bu aşamaya geçemedi 17
Paul Rahman Skeet 110 30 Bu aşamaya geçemedi 30
Michael Diamond Trap 119(+3) 5 23 142(+2) 4
Craig Henwood Trap 109 31 Bu aşamaya geçemedi 31
Russell Mark Double trap 136(+6) 6 45 181 5

Kadınlar

Sporcu Etkinlik Elemeler Final Sıra
Skor Sıra Skor Toplam
Sue McCready 10 m havalı tüfek 386 42 Bu aşamaya geçemedi 42
50 m tüfek üç pozisyonlu atış 550 43 Bu aşamaya geçemedi 43
Robyn Van Nus 10 m havalı tüfek 384 44 Bu aşamaya geçemedi 44
50 m tüfek üç pozisyonlu atış 566 40 Bu aşamaya geçemedi 40
Dina Aspandiyarova 10 m havalı tabanca 375 36 Bu aşamaya geçemedi 36
25 m tabanca 571 33 Bu aşamaya geçemedi 33
Lalita Yauhleuskaya 10 m havalı tabanca 381 18 Bu aşamaya geçemedi 18
25 m tabanca 581 14 Bu aşamaya geçemedi 14
Natalia Rahman Skeet 66 11 Bu aşamaya geçemedi 11
Stacy Roiall Trap 62 14 Bu aşamaya geçemedi 14

Diving pictogram.svg AtlamaDüzenle

Avustralya Pekin'e dokuz sporcudan oluşan bir takımla gitti:[4]

Erkekler

Sporcu Etkinlik Ön eleme Yarı final Final
Puan Sıra Puan Sıra Puan Sıra
Matthew Mitcham 3 m bireysel sıçrama tahtası 439.85 15 TA 427.45 16 Bu aşamaya geçemedi
10 m bireysel platform 509.60 2 TA 532.20 2 TA 537  
Robert Newbery 3 m bireysel sıçrama tahtası 465.15 6 TA 460.35 11 TA 461.05 9
Mathew Helm 10 m bireysel platform 484.40 5 TA 485.20 6 TA 467.70 6
Robert Newbery
Scott Robertson
3 m senkronize sıçrama tahtası 393.60 8
Mathew Helm
Robert Newbery
10 m senkronize platform 444.84 4

Kadınlar

Sporcu Etkinlik Ön eleme Yarı final Final
Puan Sıra Puan Sıra Puan Sıra
Chantelle Newbery 3 m bireysel sıçrama tahtası 284.85 15 TA 294.45 14 Bu aşamaya geçemedi
Sharleen Stratton 3 m bireysel sıçrama tahtası 288.00 13 TA 325.90 8 TA 331.00 7
Alex Croak 10 m bireysel platform 383.75 4 TA 250.30 18 Bu aşamaya geçemedi
Melissa Wu 10 m bireysel platform 340.35 8 TA 331.35 8 TA 338.15 6
Briony Cole
Sharleen Stratton
3 m senkronize sıçrama tahtası 311.34 5
Briony Cole
Melissa Wu
10 m senkronize platform 335.16  

Athletics pictogram.svg AtletizmDüzenle

Avustralya Pekin'e kırk atlet gönderdi.[5] 400 m engellide yarışacak olan Jana Rawlinson, parmağındaki sakatlık nedeniyle temmuz ayında yarışlardan çekildi.[6] Yürüyüşte altın madalyanın favorilerinden olarak gösterilen Nathan Deakes de birkaç gün sonra, dizindeki sakatlık yüzünden Pekin'de yarışamayacağını duyurdu.[7]

Kullanılan kısaltmalar:

  • TA: Tur atladı
  • KE: Kişisel en iyi derece
  • OR: Olimpiyat rekoru

ErkeklerDüzenle

Pist yarışlarıDüzenle

Sporcu Etkinlik Seri Yarı final Final
Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra
Youcef Abdi 3000 m hendekli 8:17.97 6 8:16.36 6
Luke Adams 20 km yürüyüş 1:19.57 6
50 km yürüyüş 3:47:45 10
Collis Birmingham 5000 m 13:44.90 10 Bu aşamaya geçemedi
Chris Erickson 20 km yürüyüş Diskalifiye
Mitchell Kealey 1500 m 3:46.31 45 Bu aşamaya geçemedi
Joel Milburn 400 m 44.8 (KE) 2 TA 45.06 3 Bu aşamaya geçemedi
Craig Mottram 5000 m 13:44.59 5 Bu aşamaya geçemedi
Lachlan Renshaw 800 m 1:49.19 6 Bu aşamaya geçemedi
Jeffrey Riseley 1500 m 3:53.95 47 Bu aşamaya geçemedi
Adam Rutter 50 km yürüyüş Tamamlayamadı
Jared Tallent 20 km yürüyüş 1:19:42  
50 km yürüyüş 3:39:27  
Lee Troop Maraton 2:27:17 60
Sean Wroe 400 m 45.17 (KE) 2 TA 45.56 7 Bu aşamaya geçemedi
Clinton Hill
Joel Milburn
Mark Ormrod
John Steffensen
Sean Wroe
4 × 400 m bayrak 3:00.68
(Milburn,
Ormrod,
Steffensen,
Hill)
4 TA 3:00.02
(Wroe,
Steffensen,
Hill,
Milburn)
6

Saha yarışlarıDüzenle

Atlet Etkinlik Elemeler Final
Derece Sıra Derece Sıra
Justin Anlezark Gülle atma 19.91m 16 Bu aşamaya geçemedi
Jarrod Bannister Cirit atma 79,79m 5 TA 83.45 6
Paul Burgess Sırıkla atlama 5,55m 8 Bu aşamaya geçemedi
Benn Harradine Disk atma 58,55m 31 Bu aşamaya geçemedi
Steven Hooker Sırıkla atlama 5,65m 5 TA 5.96 (OR)  
Fabrice Lapierre Uzun atlama 7,90m 16 Bu aşamaya geçemedi
Scott Martin Gülle atma 19,75m 21 Bu aşamaya geçemedi

KadınlarDüzenle

Pist yarışlarıDüzenle

Sporcu Etkinlik Seri Yarı final Final
Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra
Lisa Corrigan 1500 m 4:16.32 9 Bu aşamaya geçemedi
Sarah Jamieson 1500 m 4:06.64 5 Bu aşamaya geçemedi
Benita Johnson Maraton 2:32:06 21
Tamsyn Lewis 400 m 52.38 4 Bu aşamaya geçemedi
800 m 1:59.67 4 TA 2:01.41 20 Bu aşamaya geçemedi
Donna MacFarlane 3000 m hendekli 9:32.05 9 Bu aşamaya geçemedi
Sally McLellan 100 m engelli 12.83 2 TA 12.70 4 TA 12.64  
Victoria Mitchell 3000 m hendekli 9:47.88 13 Bu aşamaya geçemedi
Madeleine Pape 800 m 2:03.09 6 Bu aşamaya geçemedi
Jane Saville 20 km yürüyüş 1:31:17 20
Kate Smyth Maraton 2:36:10 44
Kellie Wapshott 20 km yürüyüş 1:37:59 40
Lisa Jane Weightman Maraton 2:34:16 33
Claire Woods 20 km yürüyüş 1:33:02 28

Saha yarışlarıDüzenle

Sporcu Etkinlik Elemeler Final
Derece Sıra Derece Sıra
Alana Boyd Sırıkla atlama 4,30m 16 Bu aşamaya geçemedi
Dani Samuels Disk atma 61,72m 7 60.15 9
Bronwyn Thompson Uzun atlama 6,53m 17 Bu aşamaya geçemedi

HeptatlonDüzenle

Sporcu Etkinlik 100 m engelli Yüksek atlama Gülle atma 200 m Uzun atlama Cirit atma 800 m Final
Derece Puan Derece Puan Derece Puan Derece Puan Derece Puan Derece Puan Derece Puan Puan Sıra
Kylie Wheeler Heptatlon 13.68 1024 1,89m 1093 13,06m 731 24.28 954 6,11m 883 43,81m 741 2:11.49 943 6369 10

Badminton pictogram.svg BadmintonDüzenle

Avustralya Pekin'e altı kişilik takımla gitti. Stuart Gomez tek erkekler, Erin Carroll tek kadınlarda mücadele etti. Ross Smith ile Glenn Warfe çift erkekler ve Tania Luiz ile Eugenia Tanaka çift kadınlar ekiplerini oluşturdu.[8]

Sporcu Etkinlik Son 64 Son 32 Son 16 Çeyrek final Yarı final Final
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Sıra
Stuart Gomez Tekler   Kehlhoffner (FRA)
M 21-19 20-22 15-21
Bu aşamaya geçemedi
Ross Smith
Glenn Warfe
Çiftler   Łogosz
ve Mateusiak (POL)
M 13-21 16-21
Bu aşamaya geçemedi

Kadınlar

Sporcu Etkinlik Son 64 Son 32 Son 16 Çeyrek final Yarı final Final
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Sıra
Erin Caroll Tekler   Martínez (ESP)
M 9-21,16-21
Bu aşamaya geçemedi
Tania Luiz
Eugenia Tanaka
Çiftler   Miyuki Maeda
ve Satoko Suetsuna (JPN)
M 4-21 8-21
Bu aşamaya geçemedi

Basketball pictogram.svg BasketbolDüzenle

Basketbolda Avustralya erkek takımı Yeni Zelanda'yı yenerek 2007 FIBA Okyanusya Şampiyonası'nı kazanarak Olimpiyatlara katılmaya hak kazandı. Kadınlar takımı ise 2006 FIBA Kadınlar Basketbol Şampiyonası'nda şampiyon olarak Pekin'e dünya şampiyonu unvanıyla geldi.[9]

ErkeklerDüzenle

Ön eleme turuDüzenle

Her grupta ilk dört sırayı alan ekipler çeyrek finale yükselecekti.

A Grubu

Takım O G M Puan
  Litvanya 5 4 1 9
  Arjantin 5 4 1 9
  Hırvatistan 5 3 2 8
  Avustralya 5 3 2 8
  Rusya 5 1 4 6
  İran 5 0 5 5
2008-08-10
Hırvatistan   97-82   Avustralya
2008-08-12
Arjantin   85-68   Avustralya
2008-08-14
Avustralya   106-68   İran
2008-08-16
Avustralya   95-80   Rusya
2008-08-18
Avustralya   106-75   Litvanya

Eleme turuDüzenle

Çeyrek final

2008-08-20
ABD   116-85   Avustralya

KadınlarDüzenle

Ön eleme turuDüzenle

Her grupta ilk dört sırayı alan ekipler çeyrek finale yükselecekti.

A Grubu

Çeyrek finale çıktı
Elendi
Takım O G M Puan
  Avustralya 5 5 0 10
  Rusya 5 4 1 9
  Güney Kore 5 2 3 7
  Beyaz Rusya 5 2 3 7
  Letonya 5 1 4 6
  Brezilya 5 1 4 6
2008-08-09
Avustralya   83-64   Beyaz Rusya
2008-08-11
Avustralya   80-65   Brezilya
2008-08-13
Avustralya   90-62   Güney Kore
2008-08-15
Avustralya   96-73   Letonya
2008-08-17
Avustralya   75-55   Rusya

Eleme turuDüzenle

Çeyrek final

2008-08-19
Avustralya   79-46   Çekya

Yarı final

2008-08-21
Çin   56-90   Avustralya

Altın madalya maçı

2008-08-23
ABD   92-65   Avustralya  

Equestrian pictogram.svg BinicilikDüzenle

Avustralya 2008 Olimpiyatlarına on iki binici gönderdi. Hayley Beresford, Kristy Oatley ile Heath Ryan at terbiyesinde, Edwina Alexander, Laurie Lever, Peter McMahon ile Matt Williams atlamada, Clayton Fredericks, Lucinda Fredericks, Sonja Johnson, Megan Jones ile Shane Rose ise konkur komplede mücadele etti.[10][11][12]

At terbiyesi

Sporcu At Etkinlik 1. Tur 2. Tur Final
Skor Sıra Skor Sıra Skor Sıra Toplam skor Sıra
Hayley Beresford Remlampago Bireysel 65.583 26 66.320 19 Bu aşamaya geçemedi
Kristy Oatley Quando Quando Bireysel 65.750 25 66.080 20 Bu aşamaya geçemedi
Heath Ryan Greenoaks Dundee Bireysel 62.541 35 Bu aşamaya geçemedi
Hayley Beresford
Kristy Oatley
Heath Ryan
belirtilen atlar Takım 64.625 8

Konkur komple

Sporcu At Etkinlik Dresaj Kros Atlama Toplam
Çeyrek final Final
Ceza puanı Sıra Ceza puanı Sıra Ceza puanı Sıra Ceza puanı Sıra Ceza puanı Sıra
Clayton Fredericks Ben Along Time Bireysel 37.00 6 16.40 11 4 =17 4 =11 61.40 7
Lucinda Fredericks Headley Britannia Bireysel 30.40 1 27.20 31 2 =12 Bu aşamaya geçemedi 59.60 26
Sonja Johnson Ringwould Jaguar Bireysel 45.20 23 13.60 6 0 =1 8 =19 66.80 10
Megan Jones Irish Jester Bireysel 35.40 4 15.60 9 4 =17 4 =11 59.00 4
Shane Rose All Luck Bireysel 53.30 46 9.20 1 8 =30 Bu aşamaya geçemedi 70.50 27
Clayton Fredericks
Lucinda Fredericks
Sonja Johnson
Megan Jones
Shane Rose
belirtilen atlar Takım 102.80 1 59.20 3 9.20 2 171.20  

Bireysel atlama

Sporcu At Etkinlik 1. tur 2. tur 3. tur Final
A Turu B Turu Toplam
Ceza puanı Sıra Ceza puanı Toplam Sıra Ceza puanı Toplam Sıra Ceza puanı Sıra Ceza puanı Sıra Ceza puanı Sıra
Edwina Alexander Itot Du Chateau Bireysel 4 =30 0 4 =8 0 4 =2 4 =11 4 =10 8 =10
Laurie Lever Dan Drossel Bireysel 1 =14 16 17 =37 4 21 =29 8 =23 Bu aşamaya geçemedi
Peter McMahon Genoa Bireysel 4 =30 16 20 =47 Yarışmaya başlamadı
Matt Williams Leconte Bireysel 4 =30 4 8 =16 17 25 36 4 =11 20 21 24 21

Takım atlama

Sporcu At Etkinlik Eleme turu Takım finali 1 Takım finali 2
Ceza puanı Sıra Ceza puanı Sıra Ceza puanı Toplam ceza Sıra
Edwina Alexander
Laurie Lever
Peter McMahon
Matt Williams
belirtilen atlar Takım 9 8 20 =8 21 41 9

BisikletDüzenle

Avustralya dört bisiklet disiplininin tamamında mücadele etti: BMX,[13] dağ bisikleti,[14] yol yarışları[15] ve pist yarışları.[16] Dağ bisikletçisi Chris Jongewaard karıştığı bir araba kazası yüzünden mahkemeye çıkacak olması sebebiyle kadrodan çıkarıldı; sporcunun bu karara yaptığı itiraz da reddedildi.[17]

  BMXDüzenle

Erkekler
Sporcu Etkinlik Seriler Çeyrek final Yarı final Final
Derece Sıra Puan Sıra Puan Sıra Puan Sıra
Jared Graves Bireysel 36.372 11 4 1 TA 10 3 TA 6 6
Kamakazi Bireysel 36.492 15 13 4 TA 18 6 Bu aşamaya geçemedi
Luke Madill Bireysel 36.795 22 18 7 Bu aşamaya geçemedi
Kadınlar
Sporcu Dal Seriler Çeyrek final Yarı final Final
Derece Sıra Puan Sıra Puan Sıra Puan Sıra
Tanya Bailey Bireysel 38.285 10 22 8 Bu aşamaya geçemedi
Nicole Callisto Bireysel 36.717 6 12 4 TA 6 6

  Dağ bisikletiDüzenle

Erkekler

Sporcu Etkinlik Derece Sıra
Daniel McConnell Kros −2 tur 39

Kadınlar

Sporcu Etkinlik Derece Sıra
Dellys Starr Kros −2 tur 26

  YolDüzenle

Erkekler

Sporcu Etkinlik Derece Sıra
Cadel Evans Yol yarışı 6:24:11 (+0:22) 15
Zamana karşı 1:03:34.97 (+1:23.54) 5
Simon Gerrans Yol yarışı 6:26:17 (+2:28) 37
Matthew Lloyd Yol yarışı 6:26:17 (+2:28) 31
Stuart O'Grady Yol yarışı Yarışı tamamlayamadı
Michael Rogers Yol yarışı 6:23:49 (+0:00) 6
Zamana karşı 1:04:46.85 (+2:35.42) 8

Kadınlar

Sporcu Etkinlik Derece Sıra
Katherine Bates Yol yarışı Yarışı tamamlayamadı
Sara Carrigan Yol yarışı 3:33:25 (+1:01) 38
Oenone Wood Yol yarışı 3:33:17 (+0:53) 29
Zamana karşı 38:53.45 (+4:01.73) 22

  PistDüzenle

Sprint

Sporcu Etkinlik Elemeler 1. tur 2. tur Yarı final Final
Derece
Hız
Sıra Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Sıra
Ryan Bayley Erkekler sprint 10.362 12 TA   M. Awang (MAS)
10.763 G
  M. Levy (GER)
10.763 M
(Repesajda 3.)
Bu aşamaya geçemedi
Mark French Erkekler sprint 10.337 10 TA   Theo Bos (NED)
10.959 M
(Repesajda 2.)
Bu aşamaya geçemedi
Anna Meares Kadınlar sprint 11.140 3 TA
  Y. Hijgenaar (NED)
11.663 G
  Sanchez (FRA)
2-0 G
  Shuang (CHN)
2-1 G
  Pendleton (GBR)
0-2 M
 
Ryan Bayley
Dan Ellis
Mark French
Shane Kelly
Erkekler takım sprint 44.335
60.899 km/sa
(Ellis,
French,
Kelly)
5 TA   Hollanda (NED)
44.090 G
61.238 km/sa
(Bayley, Ellis, French)
  Almanya (GER)
44.022 M
61.332 km/sa
(Bayley, Ellis, French)
Bu aşamaya geçemedi 4

Takip

Sporcu Etkinlik Elemeler 1. tur Finaller
Derece Sıra Rakip
Derece
Sıra Rakip
Derece
Sıra
Bradley McGee Erkekler bireysel takip 4:26.084 9 Bu aşamaya geçemedi
Brett Lancaster Erkekler bireysel takip 4:26.139 12 Bu aşamaya geçemedi
Katie Mactier Kadınlar bireysel takip 3:38.178 7 TA 3:37.296 7 Bu aşamaya geçemedi
Takım:
Jack Bobridge
Graeme Brown
Mark Jamieson
Brett Lancaster
Bradley McGee
Luke Roberts
Erkekler takım takip   Hollanda (NED)
3:58.633
4 TA   Yeni Zelanda (NZL)
3:59.06 M
4

Keirin

 
Avustralyalı pist bisikletçileri Jack Bobridge, Anna Meares ve Shane Kelly.
Sporcu Etkinlik 1.tur 2.tur Final
Sıra Sıra Sıra
Ryan Bayley Erkekler keirin 1 TA 6 8
Shane Kelly Erkekler keirin 2 TA 2 TA 4

Puan yarışları

Sporcu Etkinlik Puan Sıra
Cameron Meyer Erkekler puan yarışı 36 4
Katherine Bates Kadınlar puan yarışı 10 6

Boxing pictogram.svg BoksDüzenle

Avustralya Pekin'e dokuz boksör gönderdi. Sporcuların tamamı Okyanusya eleme şampiyonasında Olimpiyat vizesi aldı.[18]

Sporcu Etkinlik Son 32 Son 16 Çeyrek final Yarı final Final
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Stephen Sutherland Sinek sıklet   Walid Cherif (CHI)
M 2-14
Bu aşamaya geçemedi
Luke Boyd Horoz sıklet   Khumiso Ikgopoleng (BOT)
M 8-18
Bu aşamaya geçemedi
Paul Fleming Tüy sıklet   Khedafi Djelkhir (FRA)
M 9-13
Bu aşamaya geçemedi
Anthony Little Hafif sıklet   Indongo (NAM)
G 14-2
  Tishchenko (RUS)
M 3-11
Bu aşamaya geçemedi
Todd Kidd Hafif valter sıklet   Driss Moussaid (MAR)
M 2-23
Bu aşamaya geçemedi
Gerard O'Mahony Valter sıklet   Vitalie Gruşac (MDA)
M 2-7
Bu aşamaya geçemedi
Jarrod Fletcher Orta sıklet   Emilio Correa (CUB)
M 4-17
Bu aşamaya geçemedi
Bradley Pitt Ağır sıklet   Mohamed Arjaoui (MAR)
M 6-11
Bu aşamaya geçemedi
Daniel Beahan Süper ağır sıklet   Ruslan Myrsatayev (KAZ)
M RSC
Bu aşamaya geçemedi

Field hockey pictogram.svg Çim hokeyiDüzenle

Avustralya Pekin'de hem erkekler hem kadınlarda mücadele etti.[19]

ErkeklerDüzenle

Ön eleme turuDüzenle

Her grupta ilk iki sırayı alan takımlar yarı finale yükselecekti.

B GrubuDüzenle
Takım Puan O G B M A Y Av
  Hollanda 13 5 4 1 0 16 6 +10
  Avustralya 11 5 3 2 0 24 7 +17
  Büyük Britanya 8 5 2 2 1 10 7 +3
  Pakistan 6 5 2 0 3 11 13 −2
  Kanada 4 5 1 1 3 10 17 −7
  Güney Afrika 0 5 0 0 5 4 25 −21
Grup aşaması
2008-08-11
Avustralya   6-1   Kanada
2008-08-13
Avustralya   10-0   Güney Afrika
2008-08-15
Avustralya   3-1   Pakistan
2008-08-17
Avustralya   2-2   Hollanda
2008-08-19
Avustralya   3-3   Büyük Britanya
Yarı final
2008-08-21
Avustralya   2-3   İspanya
Bronz madalya maçı
2008-08-23
  Avustralya   6-2   Hollanda

KadınlarDüzenle

Ön eleme turuDüzenle

Her grupta ilk iki sırayı alan takımlar yarı finale yükselecekti. Avustralya Çin'e gol averajıyla geçilerek 5.-6.'lık maçı oynadı.

A GrubuDüzenle
Takım Puan O G B M A Y Av
  Hollanda 15 5 5 0 0 14 3 +11
  Çin 10 5 3 1 1 14 4 +10
  Avustralya 10 5 3 1 1 17 9 +8
  İspanya 6 5 2 0 3 4 12 −8
  Güney Afrika 3 5 1 0 4 5 15 −10
  Güney Kore 0 5 0 0 5 10 21 −11
2008-08-10
Avustralya   5-4   Güney Kore
2008-08-12
Avustralya   6-1   İspanya
2008-08-14
Avustralya   3-0   Güney Afrika
2008-08-16
Hollanda   2-1   Avustralya
2008-08-18
Çin   2-2   Avustralya

5.-6.'lık klasman maçı

2008-08-22
Avustralya   2-0   Büyük Britanya

Fencing pictogram.svg EskrimDüzenle

Pekin'de Avustralya'yı iki eskrimci temsil etti. Jo Halls kadınlar bireysel flöre, Amber Parkinson ise bireysel epe dalında yarıştı.[20]

Kadınlar

Sporcu Dal Son 64 Son 32 Son 16 Çeyrek final Yarı final Final
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Amber Parkinson (18) Bireysel epe   Harada (JPN) (15)
M 9-15
Bu aşamaya geçemedi
Joanna Halls (32) Bireysel flöre   Compañy (CUB) (33)
M 13-15
Bu aşamaya geçemedi

Football pictogram.svg FutbolDüzenle

Erkekler: Avustralya 23 yaş altı millî futbol takımı, 2008 Yaz Olimpiyatları'nda mücadele etti.[21]

2008 Olimpiyat Oyunları Avustralya kadrosu:

Mevki Futbolcu Doğum tarihi (yaş) Maç Gol Kulüp
1 1KL Adam Federici 31 Ocak 1985 0 0   Reading
2 2DF Ruben Zadkovich 23 May 1986 19 1   Derby County
3 2DF Jade North* 7 Ocak 1982 0 0   Newcastle Jets
4 2DF Adrian Leijer 25 Mart 1986 20 1   Fulham FC
5 2DF Mark Milligan (K) 4 Ağustos 1985 18 5
6 3OS Stuart Musialik 29 Mart 1985 12 0   Sydney FC
7 3OS David Carney* 30 Kasım 1983 0 0   Sheffield United
8 3OS Kristian Sarkies 25 Ekim 1986 16 7   Adelaide United
9 4FV Mark Bridge 7 Kasım 1985 17 3   Sydney FC
10 4FV Archie Thompson* 23 Ekim 1978 0 0   Melbourne Victory
11 3OS James Troisi 3 Temmuz 1988 7 2
12 2DF Trent McClenahan 4 Şubat 1985 12 0   Hereford United
13 2DF Matthew Spiranovic 27 Haziran 1988 1 0   1. FC Nürnberg
14 3OS Neil Kilkenny 19 Aralık 1985 6 0   Leeds United
15 2DF Nikolai Topor-Stanley 11 Mart 1985 21 4   Perth Glory
16 3OS Billy Celeski 14 Temmuz 1985 6 0   Melbourne Victory
17 4FV Nikita Rukavytsya 22 Haziran 1987 6 1   Perth Glory
18 1KL Tando Velaphi 17 Nisan 1987 6 0   Perth Glory
*23 yaş üstü oyuncular

Sonuçlar

2008-08-07
17:00
Avustralya   1-1   Sırbistan
Zadkovich   69' (Rapor) Rajković   78'

2008-08-10
17:00
Arjantin   1-0   Avustralya
Lavezzi   76' (Rapor)

2008-08-13
19.45
Fildişi Sahili   1-0   Avustralya
Kalou   81' (Rapor)
Çeyrek finale yükseldi
Elendi
Takım O G B M A Y Av Puan
  Arjantin 3 3 0 0 5 1 +4 9
  Fildişi Sahili 3 2 0 1 6 4 +2 6
  Avustralya 3 0 1 2 1 3 −2 1
  Sırbistan 3 0 1 2 3 7 −4 1

Wrestling pictogram.svg GüreşDüzenle

Avustralya'yı 2008 Pekin'de dört güreşçi temsil etti.[22][23] Sporcuların hiçbiri elemeleri geçmeyi başaramadı.

Erkekler serbest
Sporcu Etkinlik Elemeler 1/8 final Çeyrek final Yarı final Final
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Ali Abdo −74 kg   Ahmet Gülhan (TUR)
M 0-3
Bu aşamaya geçemedi
Sandeep Kumar −84 kg   Yusup Abdusalomov (TJK)
M 0-3
Bu aşamaya geçemedi
Kadınlar serbest
Sporcu Etkinlik Elemeler 1/8 final Çeyrek final Yarı final Final
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Kyla Bremner −48 kg   Hyung-Joo Kim (KOR)
M 0-3
Bu aşamaya geçemedi
Grekoromen
Sporcu Etkinlik Elemeler 1/8 final Çeyrek final Yarı final Final
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Hassan Shahsavan −74 kg   Roman Melyoshin (KAZ)
M 1-3
Bu aşamaya geçemedi

Weightlifting pictogram.svg HalterDüzenle

Pekin'de iki Avustralyalı halterci mücadele etti.[24]

Erkekler

Sporcu Etkinlik Koparma Silkme Toplam Sıra
Sonuç Sıra Sonuç Sıra
Damon Kelly +105 kg 165 kg 11 221 kg 9 386 kg 9

Kadınlar

Sporcu Etkinlik Koparma Silkme Toplam Sıra
Sonuç Sıra Sonuç Sıra
Deborah Lovely +75 kg 113 kg 8 135 kg 8 248 kg 8

JimnastikDüzenle

Avustralya Pekin'e üç jimnastik kategorisinde de, artistik, ritmik ve trambolin, sporcu gönderdi.

  ArtistikDüzenle

Erkekler
Sporcu Etkinlik Alet Elemeler Final
Atlama
beygiri
Yer
hareketleri
Kulplu
beygir
Halka Paralel
bar
Barfiks Toplam Sıra Toplam Sıra
Samuel Simpson Bireysel 15.600 14.550 14.000 13.800 14.200 13.475 85.625 39 Bu aşamaya geçemedi
Kadınlar
Sporcu Etkinlik Alet Elemeler Final
Atlama
beygiri
Yer
hareketleri
Asimetrik
paralel
Denge
aleti
Toplam Sıra Toplam Sıra
Georgia Bonora Bireysel 14.850 14.500 15.025 14.525 58.900 18 TA 58.950 13
Ashleigh Brennan Bireysel 14.775 13.700 14.150 14.625 57.250 30 Bu aşamaya geçemedi
Daria Joura Bireysel 15.100 15.125 12.475 13.450 56.150 44 Bu aşamaya geçemedi
Lauren Mitchell Bireysel 14.725 14.100 14.650 43.475 69 Bu aşamaya geçemedi
Shona Morgan Bireysel 14.700 14.500 15.350 14.525 59.075 15 TA 58.800 15
Olivia Vivian Bireysel 14.925 14.925 96 Bu aşamaya geçemedi
Georgia Bonora
Ashleigh Brennan
Daria Joura
Lauren Mitchell
Shona Morgan
Olivia Vivian
Takım 59.450 58.325 59.050 58.625 235.450 5 TA 176.525 6

  RitmikDüzenle

Sporcu Etkinlik Elemeler Final
Çember İp Lobut Kurdele Toplam Sıra Çember İp Lobut Kurdele Toplam Sıra
Naazmi Johnston Bireysel 15.300 14.075 14.825 14.800 59.000 22 Bu aşamaya geçemedi

  TrambolinDüzenle

Erkekler

Sporcu Etkinlik Seriler Final
Skor Sıra Skor Sıra
Ben Wilden Bireysel 67.10 13. Bu aşamaya geçemedi

Judo pictogram.svg JudoDüzenle

Avustralya 2008 Oyunlarına 13 judocu ile katıldı:[25]

Erkekler

Atlet Etkinlik Son 32 Son 16 Çeyrek final Yarı final Bronz
madalya maçı
Altın
madalya maçı
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Matthew D'Aquino −60 kg   L. Alexandis (GRE)
M 0000-1000
Bu aşamaya geçemedi
Steven Brown −66 kg   Mounir Benamadi (ALG)
M 0000-1010
Bu aşamaya geçemedi
Dennis Iverson −73 kg   Sezer Huysuz (TUR)
M 0000-1000
Bu aşamaya geçemedi
Mark Anthony −81 kg   Mario Valles (COL)
M 0000-1010
Bu aşamaya geçemedi
Daniel Kelly −90 kg   Hiroshi Izumi (JPN)
M 0000-0010
Bu aşamaya geçemedi
Matt Celotti −100 kg   Oreydis Despaigne (CUB)
M 0000-0010
Bu aşamaya geçemedi
Semir Pepic +100 kg   Y. Ikhsangaliyev (KAZ)
M 0000-0020
Bu aşamaya geçemedi

Kadınlar

Sporcu Etkinlik Son 32 Son 16 Çeyrek final Yarı final Bronz
madalya maçı
Altın
madalya maçı
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Tiffany Day −48 kg   Paula Pareto (ARG)
M 0000-1000
Bu aşamaya geçemedi
Kristie-Anne Ryder −52 kg   Ilse Heylen (BEL)
M 0000-1000
Bu aşamaya geçemedi
Maria Pekli −57 kg Bye   B. Baczko (HUN)
G 0101-0100
  Nesria Jelassi (TUN)
G 1011-0000
  Giulia Quintavalle (ITA)
M 0002-0010
  Ketleyn Quadros (BRA)
M 0000-1000
Bu aşamaya geçemedi
Catherine Arlove −63 kg   D. Krukower (ARG)
M 0000-1000
Bu aşamaya geçemedi
Stephanie Grant −78 kg   M. Levesque (CAN)
M 0000-1000
Bu aşamaya geçemedi
Janelle Shepherd +78 kg   M. Torrenti (ITA)
G 0001-0000
  S.Zuckschwerdt (GER)
G 0110-0000
  Idalys Ortiz (CUB)
M 0000-1000
Bu aşamaya geçemedi

KanoDüzenle

  Durgun suDüzenle

Erkekler

Sporcu Etkinlik Seriler Yarı final Final
Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra
Torsten Lachmann C-1 500 m 2:00.594 7 TA 1:59.119 7 Bu aşamaya geçemedi
C-1 1000 m 4:15.188 5 TA 4:09.792 6 Bu aşamaya geçemedi
Ken Wallace K-1 500 m 1:36.208 2 TA 1:43.340 3 TA 1:37.252  
K-1 1000 m 3:30.306 2 TA 3:33.255 1 TA 3:27.485  
Jacob Clear
Clint Robinson
K-2 500 m 1:31.712 6 TA 1:33.839 7 Bu aşamaya geçemedi
Clint Robinson
Tony Schumacher
Dave Smith
Tate Smith
K-4 1000 m 3:00.920 5 TA 3:02.743 4 Bu aşamaya geçemedi

Kadınlar

Sporcu Etkinlik Seriler Yarı final Final
Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra
Chantal Meek K-1 500 m 1:53.374 5 TA 1:54.876 7 Bu aşamaya geçemedi
Hannah Davis
Lyndsie Fogarty
K-2 500 m 1:45.124 3 QF 1:43.969 6
Hannah Davis
Lyndsie Fogarty
Chantal Meek
Lisa Oldenhof
K-4 500 m 1:36.516 3 QF 1:34.704  

  SlalomDüzenle

Erkekler

Sporcu Etkinlik Ön eleme Yarı final Final Toplam Sıra
1. Geçiş Sıra 2. Geçiş Sıra Toplam Sıra Derece Sıra Derece Sıra
Robin Bell C-1 88.86 6 87.59 9 176.45 7 TA 91.16 5 TA 89.43 3 180.59  
Mark Bellofiore
Lachlan Milne
C-2 104.61 11 98.21 7 202.82 9 TA 104.17 7 Bu aşamaya geçemedi 7
Warwick Draper K-1 86.28 13 86.30 9 172.58 10 TA 86.09 2 TA 91.76 8 177.85 5

Kadınlar

Sporcu Etkinlik Ön eleme Yarı final Final Toplam Sıra
1. Geçiş Sıra 2. Geçiş Sıra Toplam Sıra Derece Sıra Derece Sıra
Jacqueline Lawrence K-1 103.18 10 96.95 6 200.13 7 TA 103.40 4 103.54 2 206.94  

Rowing pictogram.svg KürekDüzenle

Avustralya ilk kez tüm kürek dallarında Olimpiyatlara sporcu gönderdi.[26][27]

Erkekler

Sporcu(lar) Etkinlik Seriler Çeyrek final
/ Repesaj
Yarı final Final
Zaman Sıra Zaman Sıra Zaman Sıra Zaman Sıra
Peter Hardcastle Tek çifte 7:17.74 2 TA 7:00.09 3 TA 7:32.79 12 7:27.34 12
(6. B finali)
Duncan Free
Drew Ginn
İki tek 6:41.15 1 TA 6:34.29 1 TA 6:37.44  
Scott Brennan
David Crawshay
İki çifte 6:21.39 1 TA 6:21.50 1 TA 6:27.77  
Samuel Beltz
Tom Gibson
Hafif sıklet
iki çifte
6:19.15 3 R 6:42.42 2 TA 6:32.32 5 6:30.11 10
(4. B finali)
Francis Hegerty
James Marburg
Cameron McKenzie-McHarg
Matt Ryan
Dört tek 6:00.40 1 TA 5:56.20 2 TA 6:07.85  
Brendan Long
James McRae
Chris Morgan
Daniel Noonan
Dört çifte 5:36.20 1 TA 5:52.93 4 TA 5:44.68 4
James Chapman
Sam Conrad
David Dennis
Tom Laurich
Samuel Loch
Marty Rabjohns (dümenci)
Jeremy Stevenson
Stephen Stewart
James Tomkins
Sekizli 6:55:59 4 R 5:40.31 2 TA 6:35:10 6
Rod Chisholm
Ben Cureton
Anthony Edwards
Todd Skipworth
Hafif sıklet
dört tek
5:55.18 3 TA 6:12.38 7 6:05.26 9
(3. B finali)

Kadınlar

Sporcu(lar) Etkinlik Seriler Çeyrek final
/ Repesaj
Yarı final Final
Zaman Sıra Zaman Sıra Zaman Sıra Zaman Sıra
Pippa Savage Tek çifte 7:57.95 2 TA 7:34.03 3 TA 7:43.98 8 7:53.43 10
(4. B finali)
Sarah Cook
Kim Crow
İki tek 7:44.04 4 R 7:38.48 3 7:40.93 10
(4. B finali)
Sonia Mills
Catriona Sens
İki çifte 7:13.25 4 R 7:04.30 3 7:19.73 8
(2. B Finali)
Amber Halliday
Marguerite Houston
Hafif sıklet
iki çifte
6:53.23 2 TA 7:13.80 9 7:07.17 8
(2. B finali)
Amber Bradley
Kerry Hore
Amy Ives
Zoe Uphill
Dört çifte 6:20.95 4 R 6:41.39 3 TA 6:30.05 6
Natalie Bale
Pauline Frasca
Sarah Heard
Kate Hornsey
Sally Kehoe
Elizabeth Kell
Elizabeth Patrick (dümenci)
Brooke Pratley
Sarah Tait
Sekizli 6:07.93 3 R 6:14.45 4 TA 6:14.22 6

Table tennis pictogram.svg Masa tenisiDüzenle

Avustralya erkek ve kadınlar mücadelesinde yer aldı. İki takım da üç sporcudan oluştu.[28]

Erkekler

Sporcu Etkinlik Ön eleme turu 1. Tur 2. Tur 3./4. Tur Çeyrek final Yarı final Final
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Kyle Davis Tekler   Ahmed Ali Saleh (EGY)
M 7-11 6-11 12-10 7-11 8-11
Bu aşamaya geçemedi
William Henzell Tekler   Idir Khourta (ALG)
G 8-11 11-3 11-2 11-5 11-8
  Jens Lundqvist (SWE)
G 15-13 11-9 8-11 5-11 12-10 11-3
  Yoon Jae Young (KOR)
M 11-4 11-7 9-11 12-10 5-11 7-11 4-11
Bu aşamaya geçemedi
David Zalcberg Tekler   Doan Kien Quoc (VIE)
M 8-11 7-11 10-12 5-11
Bu aşamaya geçemedi
Erkekler takım

13 Ağustos

  Avustralya 0-3   Avusturya

14 Ağustos

  Avustralya 0-3   Çin
  Avustralya 0-3   Yunanistan
Çeyrek finale çıktı
Elendi
Takım (A Grubu) Puan O G M A Y
  Çin 6 3 3 0 27 5
  Avusturya 4 3 2 1 20 11
  Yunanistan 2 3 1 2 12 18
  Avustralya 0 3 0 3 2 27

Kadınlar

Sporcu Etkinlik Ön eleme turu 1. Tur 2. Tur 3./4. Tur Yarı final Final
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Jian Fang Lay Tekler   Aggarwal Neha (IND)
G 10-12 11-8 13-11 11-8 11-4
  Sandra Paovic (CRO)
M 11-5 9-11 10-12 12-10 14-12 4-11 9-11
Bu aşamaya geçemedi
Miao Miao Tekler   Cecilia Otu Offiong (NGR)
G 11-7 11-5 11-5 14-12
  Irina Kotikhina (RUS)
G 11-9 15-13 5-11 10-12 11-8 4-11 11-9
  Dang Ye-Seo (KOR)
M 3-11 11-7 3-11 6-11 6-11
Bu aşamaya geçemedi
Stephanie Sang Tekler   Bose Kaffo (NGR)
G 11-8 10-12 11-9 11-2 11-7
  Svetlana Ganina (RUS)
G (W.O.)
  Wu Xue (DOM)
M 5-11 11-13 9-11 6-11
Bu aşamaya geçemedi
Kadınlar takım

13 Ağustos

  Avustralya 0-3   Japonya

14 Ağustos

  Avustralya 0-3   Güney Kore
  Avustralya 0-3   İspanya
Çeyrek finale çıktı
Elendi
Takım (D Grubu) Puan O G M A Y
  Güney Kore 6 3 3 0 27 6
  Japonya 4 3 2 1 25 21
  İspanya 2 3 1 2 20 23
  Avustralya 0 3 0 3 5 27

Modern pentathlon pictogram.svg Modern pentatlonDüzenle

Kadınlar

Sporcu Atıcılık Eskrim Yüzme Binicilik Koşu Toplam
Skor Puan Galibiyet Mağlubiyet Puan Derece Puan Derece Puan Derece Puan Toplam puan Sıra
Angie Darby 164 904 12 23 688 2:35.59 1056 67.23 1172 11:21.96 996 4816 35

Archery pictogram.svg OkçulukDüzenle

Avustralyalı sporcular 2007 Dünya Okçuluk Şampiyonası'nda iki ve Okyanusya kıta elemesinde üç katılım hakkı kazadı.

Erkekler

Atlet Etkinlik Sıralama turu Son 64 Son 32 Son 16 Çeyrek final Yarı final Final
Skor Seri Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Sıra
Matthew Gray Bireysel 654 39   Sian (MAS) (26)
M 101-109
Bu aşamaya geçemedi 45
Sky Kim Bireysel 665 14   Girouille (FRA) (51)
G 112-110
  Proć (POL) (19)
M 110-111
Bu aşamaya geçemedi 21
Michael Naray Bireysel 658 30   Valladont (FRA) (35)
G 108-106
  Ruban (UKR) (3)
M 105-115
Bu aşamaya geçemedi 26
Matthew Gray
Sky Kim
Michael Naray
Takım 1977 9   Polonya (POL) (8)
M 218-223
Bu aşamaya geçemedi 10

Kadınlar

Atlet Etkinlik Sıralama turu Son 64 Son 32 Son 16 Çeyrek final Yarı final Final
Skor Seri Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Sıra
Alexandra Feeney Bireysel 580 59   Yuan (TPE) (6)
M 101-104
Bu aşamaya geçemedi 59
Jane Waller Bireysel 634 28   Vardineni (IND) (37)
M 100-106
Bu aşamaya geçemedi 38

Synchronized swimming pictogram.svg Senkronize yüzmeDüzenle

Sporcu Etkinlik Teknik rutin Serbest rutin (ön eleme) Serbest rutin (final)
Puan Sıra Puan Sıra Toplam puan Sıra Puan Sıra Toplam puan Sıra
Myriam Glez
Erika Leal-Ramirez
Düet 41.250 21 41.584 21 82.834 21 Bu aşamaya geçemedi
Eloise Amberger
Coral Bentley
Sarah Bombell
Tamika Domrow
Myriam Glez
Erika Leal-Ramirez
Tarren Otte
Samantha Reid
Bethany Walsh
Takım 40.417 7 41.750 7 82.167 7

Softball pictogram.svg SoftbolDüzenle

Avustralya kadın softbol takımı 2008 Yaz Olimpiyatları'nda mücadele etti. Pekin'e giden takım kadrosu:[29]

Grup aşaması

Yarı finale yükseldi
Elendi
Takım Puan O G M A Y %Gal. GB
  ABD 14 7 7 0 53 1 1.000 -
  Japonya 12 7 6 1 23 13 .857 1
  Avustralya 10 7 5 2 30 11 .714 2
  Kanada 6 7 3 4 17 23 .429 4
  Çin 4 7 2 5 19 21 .286 5
  Tayvan 4 7 2 5 10 23 .286 5
  Venezuela 4 7 2 5 15 35 .286 5
  Hollanda 2 7 1 6 8 48 .143 6
2008-08-12
Şablon:Sbw-rt 4-3   Avustralya
2008-08-13
Şablon:Sbw-rt 3-0   Avustralya
2008-08-14
Şablon:Sbw-rt 3-1   Çin
2008-08-15
Şablon:Sbw-rt 3-1   Tayvan
2008-08-16
Şablon:Sbw-rt 8-0   Hollanda
2008-08-17
Şablon:Sbw-rt 4-0   Kanada
2008-08-18
Şablon:Sbw-rt 9-2   Venezuela

Yarı final

2008-08-20
Şablon:Sbw-rt 5-3   Kanada

Bronz madalya maçı

2008-08-20
Şablon:Sbw-rt 4-3   Avustralya  

Water polo pictogram.svg Su topuDüzenle

Avustralya hem erkek hem de kadın takımıyla mücadele etti. Erkekler 8. olurken kadınlar bronz madalya kazanmayı başardı.

ErkeklerDüzenle

Kadro

Şablon:2008 Yaz Olimpiyatları Avustralya erkek su topu takımı

Grup aşamasıDüzenle

Şablon:2008 Yaz Olimpiyatları erkekler su topu A grubu Bütün saatler Çin Standart Zamanı (UTC+8.00)'na göredir. Şablon:2008 Yaz Olimpiyatları erkekler su topu maç A3 Şablon:2008 Yaz Olimpiyatları erkekler su topu maç A5 Şablon:2008 Yaz Olimpiyatları erkekler su topu maç A9 Şablon:2008 Yaz Olimpiyatları erkekler su topu maç A12 Şablon:2008 Yaz Olimpiyatları erkekler su topu maç A14

Klasman maçlarıDüzenle

7.-10.'luk

Şablon:2008 Yaz Olimpiyatları erkekler su topu maç E1

7.-8.'lik

Şablon:2008 Yaz Olimpiyatları erkekler su topu maç F2

KadınlarDüzenle

Kadro

Şablon:2008 Yaz Olimpiyatları Avustralya kadın su topu takımı

Grup aşamasıDüzenle

Şablon:2008 Yaz Olimpiyatları kadınlar su topu B grubu Bütün saatler Çin Standart Zamanı (UTC+8.00)'na göredir. Şablon:2008 Yaz Olimpiyatları kadınlar su topu maç B2 Şablon:2008 Yaz Olimpiyatları kadınlar su topu maç B3 Şablon:2008 Yaz Olimpiyatları kadınlar su topu maç B5

Madalya turuDüzenle

Yarı final

Şablon:2008 Yaz Olimpiyatları kadınlar su topu maç F1

Bronz madalya maçı

Şablon:2008 Yaz Olimpiyatları kadınlar su topu maç G1

Taekwondo pictogram.svg TaekwondoDüzenle

Erkekler

Sporcu Etkinlik Son 16 Çeyrek final Yarı final Repesaj
1. tur
Repesaj
Bronz madalya maçı
Final
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Ryan Carneli −58 kg   Tsholmlee Go (PHI)
G 1-0
  C. Khawlaor (THA)
M 0-2
Bu aşamaya geçemedi
Burak Hasan −68 kg   Peter López (PER)
M 1-3
Bu aşamaya geçemedi

Kadınlar

Sporcu Etkinlik Son 16 Çeyrek final Yarı final Repesaj
1. tur
Repesaj
Bronz madalya maçı
Final
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Tina Morgan −67 kg   Karine Sergerie (CAN)
M 0-0 (SUP: Üstünlük puanıyla)
Bu aşamaya geçemedi   Vanina Sánchez (ARG)
G 9-2
  Gwladys Épangue (FRA)
M 1-4
Bu aşamaya geçemedi
Carmen Marton +67 kg   Lorena Benitez (ECU)
G 2-0
  Natália Falavigna (BRA)
M 2-5
Bu aşamaya geçemedi

Tennis pictogram.svg TenisDüzenle

Erkekler

Sporcu Etkinlik Son 64 Son 32 Son 16 Çeyrek final Yarı final Final Sıra
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Chris Guccione Tekler   James Blake (USA)
M 3-6 6-7(3-7)
Bu aşamaya geçemedi
Lleyton Hewitt Tekler   Jonas Björkman (SWE)
G 7-5 7-6(7-2)
  R Nadal (ESP)
M 1-6 2-6
Bu aşamaya geçemedi
Chris Guccione
Lleyton Hewitt
Çiftler   A Calleri (ARG)
  J Mónaco (ARG)
'G 4'7-6(4) 18-16
  R Nadal (ESP)
  T Robredo (ESP)
G 6-2 7-6(5)
  B Bryan (USA)
  M Bryan (USA)
M 4-6 3-6
Bu aşamaya geçemedi
Paul Hanley
Jordan Kerr
Çiftler   S Aspelin (SWE)
  T Johansson (SWE)
M 6(7)-7 3-6
Bu aşamaya geçemedi

Kadınlar

Sporcu Etkinlik Son 64 Son 32 Son 16 Çeyrek final Yarı final Final Sıra
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Casey Dellacqua Tekler   G Dulko (ARG)
G 6-3 6-4
  V Azarenka (BLR)
M 2-6 2-6
Bu aşamaya geçemedi
Alicia Molik Tekler   MJ Martínez Sánchez (ESP)
M 1-6 1-6
Bu aşamaya geçemedi
Samantha Stosur Tekler   S Errani (ITA)
G 6-3 6-2
  S Williams (USA)
M 2-6 0-6
Bu aşamaya geçemedi
Casey Dellacqua
Alicia Molik
Çiftler   F Pennetta (ITA)
  F Schiavone (ITA)
M 4-6 4-6
Bu aşamaya geçemedi
Samantha Stosur
Rennae Stubbs
Çiftler   P Kvitová (CZE)
  L Šafářová (CZE)
G 6-1 6-0
  A Medina Garrigues (ESP)
  V Ruano Pascual (ESP)
M 6-4 4-6 4-6
Bu aşamaya geçemedi

Triathlon pictogram.svg TriatlonDüzenle

Erkekler

Sporcu Etkinlik Yüzme Bisiklet Koşu Toplam Sıra
Courtney Atkinson Erkekler 18.06 59.08 32.00 1.50.10 11
Brad Kahlefeldt Erkekler 18.17 58.56 32.26 1.50.36 16

Kadınlar

Sporcu Etkinlik Yüzme Bisiklet Koşu Toplam Sıra
Erin Densham Kadınlar 20.54 1.05.27 35.46 2.03.08 22
Emma Moffatt Kadınlar 19.55 1.04.12 34.46 1.59.55  
Emma Snowsill Kadınlar 19.51 1.04.20 33.17 1.58.27  

VoleybolDüzenle

  PlajDüzenle

Erkekler

Sporcu Etkinlik Ön eleme turu Sıra Son 16 Çeyrek final Yarı final Final
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Andrew Schacht
Joshua Slack
(10)
Çiftler   Geor - Gia (GEO)
G 21-17, 21-19

  Fernandes - Morais (ANG)
G 21-15, 21-9

  Ricardo - Emanuel (BRA)
M 14-21, 17-21

Grupta 2.   Schuil - Nummerdor (NED)
M 16-21, 14-21
Bu aşamaya geçemedi

Kadınlar

Sporcu Etkinlik Ön eleme turu Sıra Son 16 Çeyrek final Yarı final Final
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Tamsin Barnett
Natalie Cook
(10)
Çiftler   Uryadova - Shiryaeva (RUS)
G 21-8, 19-21, 15-12

  Saka - Rtvelo (GEO)
G 21-18, 21-12

  Larissa - Ana Paula (BRA)
G 23-21, 23-21
Grupta 1.   Koutroumanidou - Tsiartsiani (GRE)
G 22-20, 19-21, 15-12
  Ribeiro - Rocha (BRA)
M 22-24, 14-21
Bu aşamaya geçemedi

Sailing pictogram.svg YelkenDüzenle

 
Avustralyalılar 470 sınıfında erkek ve kadınlar mücadelelerinde şampiyon oldu. Altın madalyalı sporcular Elise Rechichi ile Nathan Wilmot

Avustralya on bir yelken mücadelesinin onunda yer aldı.[30]

Erkekler

Sporcu Etkinlik Yarış Skor Sıra
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Tom Slingsby Laser 21 22 21 22 35 20 12 11 (40) İpt. ELE 164 22
Malcolm Page
Nathan Wilmot
470 4 7 3 3 3 4 5 (16) 3 10 2 44  
Iain Murray
Andrew Palfrey
Star 11 (15) 13 15 2 11 10 14 14 8 ELE 98 14

Kadınlar

Sporcu Etkinlik Yarış Skor Sıra
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Jessica Crisp Rüzgar sörfü 2 4 3 8 1 8 9 (14) 6 5 20 66 5
Sarah Blanck Laser Radial 6 11 7 (19) 4 12 8 1 5 İpt. 4 58 4
Tessa Parkinson
Elise Rechichi
470 2 2 4 1 9 4 2 5 3 2 (18) 34  
Angela Farrell
Karyn Gojnich
Krystal Weir
Yngling 1 11 6 (12) 7 7 9 8 İpt. 22
DSK
71 10

Açık

Sporcu Etkinlik Yarış Skor Sıra
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Anthony Nossiter Finn 11 (22) 8 17 13 21 11 20 İpt. ELE 101 16
Ben Austin
Nathan Outteridge
49er (20) 1 7 3 1 1 6 4 6 12 2 18 İpt. 12 73 5
Glenn Ashby
Darren Bundock
Tornado 5 4 3 1 5 (9) 2 8 7 4 10 49  

Swimming pictogram.svg YüzmeDüzenle

Avustralya Pekin'e 43 yüzücü gönderdi.[31] Erkek sporcular 3 gümüş ile 3 bronz, kadınlar ise 6 altın, 2 gümüş ve 4 bronz madalya kazanırken 4 de dünya rekoruna imza attı.

ErkeklerDüzenle

Sporcu Etkinlik Seri Yarı final Final
Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra
Leith Brodie 200 m bireysel karışık 1:59.96 15 TA 2:00.57 14 Bu aşamaya geçemedi
Ashley Callus 50 m serbest 22.11 13 TA 21.68 3 TA 21.62 5
Ashley Delaney 100 m sırtüstü 54.08 9 TA 53.76 8 TA 53.31 5
200 m sırtüstü 1:57.87 9 TA 1:57.73 10 Bu aşamaya geçemedi
Grant Hackett 400 m serbest 3:44.03 5 TA 3:43.84 6
1500 m serbest 14:38.92 1 TA 14:41.53  
Ky Hurst 10 km açık su 1:52:13.7 11
Andrew Lauterstein 100 m kelebek 51.37 6 TA 51.27 3 TA 51.12  
Kenrick Monk 200 m serbest 1:48.17 22 Bu aşamaya geçemedi
Travis Nederpelt 200 m kelebek 1:56.64 18 Bu aşamaya geçemedi
400 m bireysel karışık 4:15.37 14 Bu aşamaya geçemedi
Adam Pine 100 m kelebek 52.07 17 Bu aşamaya geçemedi
Brenton Rickard 100 m kurbağalama 59.89 4 TA 59.65 3 TA 59.74 5
200 m kurbağalama 2:11.00 13 TA 2:09.72 4 TA 2:08.88  
Christian Sprenger 100 m kurbağalama 1:00.36 10 TA 1:00.76 14 Bu aşamaya geçemedi
200 m kurbağalama 2:12.56 26 Bu aşamaya geçemedi
Nicholas Sprenger 200 m serbest 1:47.64 12 TA 1:47.80 12 Bu aşamaya geçemedi
Craig Stevens 400 m serbest 3:50.22 25 Bu aşamaya geçemedi
1500 m serbest 15:04.82 15 Bu aşamaya geçemedi
Hayden Stoeckel 100 m sırtüstü 53.93 7 TA 52.97 1 TA 53.18  
200 m sırtüstü 1:57.15 6 TA 1:56.73 7 TA 1:56.39 6
Eamon Sullivan 50 m serbest 21.79 7 TA 21.75 6 TA 21.65 6
100 m serbest 47.80 1 TA 47.05 (DR) 1 TA 47.32  
Matt Targett 100 m serbest 48.40 11 TA 47.88 4 TA 48.20 7
Leith Brodie
Ashley Callus
Andrew Lauterstein
Patrick Murphy
Eamon Sullivan
Matt Targett
4 × 100 m serbest 3:12.41
(Lauterstein,
Brodie,
Murphy,
Targett)
3 TA 3:09.91
(Sullivan,
Lauterstein,
Callus,
Targett)
 
Grant Brits
Leith Brodie
Nicholas Ffrost
Grant Hackett
Patrick Murphy
Kirk Palmer
4 × 200 m serbest 7:08.41
(Ffrost,
Brits,
Palmer,
Brodie)
6 TA 7:04.98
(Murphy,
Hackett,
Brits,
Ffrost)
 
Ashley Delaney
Andrew Lauterstein
Adam Pine
Brenton Rickard
Christian Sprenger
Hayden Stoeckel
Eamon Sullivan
Matt Targett
4 × 100 m karışık 3:32.76
(Delaney,
Sprenger,
Pine,
Targett)
2 TA 3:30.04
(Stoeckel,
Rickard,
Lauterstein,
Sullivan)
 

KadınlarDüzenle

Sporcu Etkinlik Seri Yarı final Final
Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra
Bronte Barratt 200 m serbest 1:57.75 10 TA 1:57.55 5 TA 1:57.83 7
400 m serbest 4:04.16 5 TA 4:05.05 7
Cate Campbell 50 m serbest 24.20 1 TA 24.42 2 TA 24.17  
100 m serbest 54.55 13 TA 54.54 10 Bu aşamaya geçemedi
Alicia Coutts 200 m bireysel karışık 2:11.55 1 TA 2:12.03 5 TA 2:11.43 5
Sophie Edington 100 m sırtüstü 1:00.65 14 TA 1:01.05 13 Bu aşamaya geçemedi
Sally Foster 200 m kurbağalama 2:25.54 10 TA 2:26.33 9 Bu aşamaya geçemedi
Melissa Gorman 800 m serbest 8:32.34 17 Bu aşamaya geçemedi
10 km açık su 2:00:33.6 15
Samantha Hamill 400 m bireysel karışık 4:41.89 22 Bu aşamaya geçemedi
200 m kelebek 2:08.83 13 TA 2:09.58 12 Bu aşamaya geçemedi
Belinda Hocking 200 m sırtüstü 2:09.54 11 TA 2:08.80 6 TA 2:10.12 8
Leisel Jones 100 m kurbağalama 1:05.64 1 TA 1:05.80 1 TA 1:05.17  
200 m kurbağalama 2:23.81 2 TA 2:23.04 2 TA 2:22.05  
Linda Mackenzie 200 m serbest 1:57.96 12 TA 1:58.19 12 Bu aşamaya geçemedi
400 m serbest 4:05.91 10 Bu aşamaya geçemedi
Meagen Nay 200 m sırtüstü 2:08.79 3 TA 2:08.09 3 TA 2:08.84 7
Kylie Palmer 800 m serbest 8:22.81 5 TA 8:26.39 6
Stephanie Rice 200 m bireysel karışık 2:12.07 6 TA 2:10.58 2 TA 2:08.45 (DR)  
400 m bireysel karışık 4:35.11 3 TA 4:29.45 (DR)  
Emily Seebohm 100 m sırtüstü 1:00.27 9 TA 1:00.31 9 Bu aşamaya geçemedi
Jessicah Schipper 100 m kelebek 57.58 1 TA 57.43 3 TA 57.25  
200 m kelebek 2:08.11 11 TA 2:06.34 2 TA 2:06.26  
Libby Trickett 50 m serbest 24.67 4 TA 24.47 5 TA 24.25 4
100 m serbest 53.99 6 TA 54.10 8 TA 53.16  
100 m kelebek 58.37 12 TA 57.05 1 TA 56.73  
Tarnee White 100 m kurbağalama 1:07.83 7 TA 1:07.48 4 TA 1:07.63 6
Cate Campbell
Alice Mills
Shayne Reese
Melanie Schlanger
Libby Trickett
4 × 100 m serbest 3:37.81
(Campbell,
Mills,
Schlanger,
Reese)
6 TA 3:35.05
(Campbell,
Mills,
Schlanger,
Trickett)
 
Angie Bainbridge
Bronte Barratt
Lara Davenport
Felicity Galvez
Linda Mackenzie
Kylie Palmer
Melanie Schlanger
Stephanie Rice
4 × 200 m serbest 7:55.10
(Galvez,
Bainbridge,
Schlanger,
Davenport)
6 TA 7:44.31 (DR)
(Rice,
Barratt,
Palmer,
MacKenzie)
 
Felicity Galvez
Liesel Jones
Shayne Reese
Jessicah Schipper
Emily Seebohm
Lisbeth Trickett
Tarnee White
4 × 100 m karışık 3:57.94
(Seebohm,
White,
Galvez,
Reese)
1 TA 3.52.69 (DR)
(Seebohm,
Jones,
Schipper,
Trickett)
 

Dış bağlantılarDüzenle

KaynakçaDüzenle

  1. ^ "2008 Australian Olympic Team" (PDF). www.olympics.com.au/. 4 Ağustos 2008. 11 Eylül 2008 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2008. 
  2. ^ "Team Trivia". www.olympics.com.au/. 4 Ağustos 2008. 13 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2008. 
  3. ^ "The Team - Shooting". Avustralya Olimpiyat Komitesi. 12 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2008. 
  4. ^ "The Team – Diving". Avustralya Olimpiyat Komitesi. 12 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2008. 
  5. ^ "Australia finalises athletics team", News.com.au, 26 Haziran 2008.
  6. ^ "Athletics Australia rallies behind Rawlinson", The Age, 10 Temmuz 2008.
  7. ^ "Australia's Nathan Deakes limps out of Beijing Games", Bangkok Post, 21 Temmuz 2008.
  8. ^ "The Team - Badminton". Avustralya Olimpiyat Komitesi. 12 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2008. 
  9. ^ "The Team - Basketball". Avustralya Olimpiyat Komitesi. 12 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2008. 
  10. ^ "The Team - Equestrian - Dressage". Avustralya Olimpiyat Komitesi. 12 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2008. 
  11. ^ "The Team - Equestrian - Jumping". Avustralya Olimpiyat Komitesi. 12 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2008. 
  12. ^ "The Team - Equestrian - Eventing". Avustralya Olimpiyat Komitesi. 12 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2008. 
  13. ^ "The Team – Cycling – BMX". Avustralya Olimpiyat Komitesi. 12 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2008. 
  14. ^ "The Team – Cycling – MTB". Avustralya Olimpiyat Komitesi. 12 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2008. 
  15. ^ "The Team – Cycling – Road". Avustralya Olimpiyat Komitesi. 12 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2008. 
  16. ^ "The Team – Cycling – Track". Avustralya Olimpiyat Komitesi. 12 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2008. 
  17. ^ "Jongewaard shattered by Olympics omission". Australian Broadcasting Corporation. 7 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2008. 
  18. ^ AIBA Oceania Olympic Qualifying Tournament
  19. ^ "The Team – Hockey". Avustralya Olimpiyat Komitesi. 12 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2008. 
  20. ^ "The Team – Fencing". Avustralya Olimpiyat Komitesi. 12 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2008. 
  21. ^ "Football". Avustralyan Olympic Committee. 15 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2008. 
  22. ^ "The Team – Wrestling Freestyle". Avustralya Olimpiyat Komitesi. 12 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2008. 
  23. ^ "The Team – Wrestling Greco-Roman". Avustralya Olimpiyat Komitesi. 12 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2008. 
  24. ^ "The Team – Weightlifting". Avustralya Olimpiyat Komitesi. 12 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2008. 
  25. ^ "The Team – Judo". Avustralya Olimpiyat Komitesi. 12 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2008. 
  26. ^ "Australian rowers qualify 14 boats for Beijing". Australian Sports Commission. 6 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2008. 
  27. ^ "The Team – Rowing". Avustralya Olimpiyat Komitesi. 12 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2008. 
  28. ^ "The Team – Table Tennis". Avustralya Olimpiyat Komitesi. 12 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2008. 
  29. ^ "The Team – Softball". Avustralya Olimpiyat Komitesi. 13 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2008. 
  30. ^ "The Team – Sailing". Avustralya Olimpiyat Komitesi. 12 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2008. 
  31. ^ "Australia's Olympic swimming team", Fox Sports.