Ana menüyü aç

1989 Avrupa Artistik Patinaj Şampiyonası

1989 Avrupa Artistik Patinaj Şampiyonası 1988/1989 artistik patinaj sezonunda Avrupa'nın en iyi patencilerini belirlemek amacıyla düzenlenen Avrupa Artistik Patinaj Şampiyonasıdır. Sporcular kadınlar[1], erkekler[2], çiftler[3] ve buz dansında[4] yarışır. Şampiyona, 17–22 Ocak 1989 tarihleri yılında Birmingham, Birleşik Krallık'ta yapılmıştır.[5]

1989 Avrupa Artistik Patinaj Şampiyonası
Tip: ISU Şampiyonası
Tarih: 17 Ocak – 22 Ocak 1989
Sezon: 1988–1989
Yer: Birleşik Krallık Birmingham
Şampiyonlar
Tek erkekler
Sovyetler Birliği Alexander Fadeev
Tek kadınlar
Batı Almanya Claudia Leistner
Çiftler
Sovyetler Birliği Larisa Selezneva / Oleg Makarov
Buz dansı
Sovyetler Birliği Marina Klimova / Sergei Ponomarenko
Navigation
Önceki: 1988 Avrupa Artistik Patinaj Şampiyonası
Sonraki: 1990 Avrupa Artistik Patinaj Şampiyonası

SonuçlarDüzenle

ErkeklerDüzenle

Sıra İsim Ülke
1 Alexander Fadeev   Sovyetler Birliği
2 Grzegorz Filipowski   Polonya
3 Petr Barna   Çekoslovakya
4 Dmitri Gromov   Sovyetler Birliği
5 Daniel Weiss   Batı Almanya
6 Viacheslav Zagorodniuk   Sovyetler Birliği
7 Axel Médéric   Fransa
8 Peter Johansson   İsveç
9 Lars Dresler   Danimarka
10 Alessandro Riccitelli   İtalya
11 András Száraz   Macaristan
12 Ronny Winkler   Doğu Almanya
13 Éric Millot   Fransa
14 Ralf Burghart   Avusturya
15 Christian Newberry   Birleşik Krallık
16 Oula Jääskeläinen   Finlandiya
17 Tomislav Cizmesija   Yugoslavya
18 Jan Erik Digernes   Norveç
19 John Martin   Birleşik Krallık
Serbest bölüme katılmadı
20 Boiko Alexiev  
WD Richard Zander   Batı Almanya

KadınlarDüzenle

Sıra İsim Ülke TFP CF OP FS
1 Claudia Leistner   Batı Almanya 1
2 Natalia Lebedeva   Sovyetler Birliği
3 Patricia Neske   Batı Almanya
4 Simone Lang   Doğu Almanya 3
5 Natalia Gorbenko   Sovyetler Birliği 3
6 Joanne Conway   Birleşik Krallık 2
7 Evelyn Großmann   Doğu Almanya
8 Surya Bonaly   Fransa 17 8
9 Tamara Téglássy   Macaristan
10 Yvonne Gómez   İspanya
11 Željka Čižmešija   Yugoslavya
12 Yvonne Pokorny   Avusturya
13 Sabine Contini   İtalya
14 Helene Persson   İsveç
15 Anisette Torp-Lind   Danimarka
16 Stefanie Schmid    İsviçre
17 Claude Péri   Fransa
18 Jacqueline Soames   Birleşik Krallık 18
19 Jeltje Schulten   Hollanda
Serbest bölüme katılmadı
20 Iveta Voralova   Çekoslovakya
21 Sandrine Goes   Belçika
22 Elina Hanninen   Finlandiya
23 Anita Thorenfeldt   Norveç
24 Asia Alexieva  
25 Andrea Granitz   Macaristan
WD Mirella Gawłowska   Polonya

ÇiftlerDüzenle

Sıra İsim Ülke
1 Larisa Selezneva / Oleg Makarov   Sovyetler Birliği
2 Mandy Wötzel / Axel Rauschenbach   Doğu Almanya
3 Natalia Mishkutenok / Artur Dmitriev   Sovyetler Birliği
4 Elena Kvitchenko / Rashid Kadyrkaev   Sovyetler Birliği
5 Cheryl Peake / Andrew Naylor   Birleşik Krallık
6 Anuschka Gläser / Stefan Pfrengle   Batı Almanya
7 Lisa Cushley / Neil Cushley   Birleşik Krallık
8 Sonja Adalbert / Daniele Caprano   Batı Almanya
9 Anna Górecka / Arkadiusz Górecki   Polonya

Buz DansıDüzenle

Sıra İsim Ülke
1 Marina Klimova / Sergei Ponomarenko   Sovyetler Birliği
2 Maya Usova / Alexander Zhulin   Sovyetler Birliği
3 Natalia Annenko / Genrikh Sretenski   Sovyetler Birliği
4 Klára Engi / Attila Tóth   Macaristan
5 Stefania Calegari / Pasquale Camerlengo   İtalya
6 Sharon Jones / Paul Askham   Birleşik Krallık
7 Andrea Juklova / Martin Šimeček   Çekoslovakya
8 Dominique Yvon / Frédéric Palluel   Fransa
9 Małgorzata Grajcar / Andrzej Dostatni   Polonya
10 Andrea Weppelmann / Hendryk Schamberger   Batı Almanya
11 Sophie Moniotte / Pascal Lavanchy   Fransa
12 Susanna Rahkamo / Petri Kokko   Finlandiya
13 Anna Croci / Luca Mantovani   İtalya
14 Karen Quinn / Alan Abretti   Birleşik Krallık
15 Krisztina Kerekes / Csaba Szentpéteri   Macaristan
16 Diane Gerencser / Bernard Columberg    İsviçre
17 Ursula Holik / Herbert Holik   Avusturya

KaynakçaDüzenle