La Flèche Wallonne

La Flèche Wallonne, (TürkçeValon Oku olarak da bilinir.)[1] her yıl Belçika'da düzenlenen yol bisikleti Klasik yarışı.

La Flèche Wallonne
Yarış detayları
Tarih Nisan sonları
Bölge Valonya,  Belçika
Yerel ad(lar) FransızcaLa Flèche Wallonne
Takmaad(lar) TürkçeValon Oku)
Disiplin Yol bisikleti yarışı
Yarışma UCI Dünya Turu
Tip Tek günlük Klasik
Düzenleyen Amaury Sport Organisation
Tarihçe
İlk sürüm 1936 (1936)
Sayısı 84 (2020 itibarıyla)
İlk kazanan  Philippe Demeersman (BEL)
En çok kazanan  Alejandro Valverde (ESP)
(5 kez)
En son kazanan  Marc Hirschi (SUI)

Belçika Ardenler klasikleri'nin birincisi olan La Flèche Wallonne, günümüzde Amstel Gold Race ve Liège–Bastogne–Liège arasında hafta ortasında düzenlenmektedir. Ardenler çiftlemesini yalnızca 7 sporcu aynı yıl içerisinde kazanmıştır. Bu sporcular Alejandro Valverde 3 kez (2006, 2015 ve 2017'de), Ferdi Kubler 2 kez (1951 ve 1952'de), Stan Ockers (1955), Eddy Merckx (1972), Moreno Argentin (1991) Davide Rebellin (2004) ve Philippe Gilbert (2011)'dır.

KazananlarDüzenle

Yıl Ülke Bisikletçi Takım
1936   Belçika De Meersman, PhilemonPhilemon De Meersman La Française
1937   Belçika Braeckeveldt, AdolpheAdolphe Braeckeveldt Helyett
1938   Belçika Masson Jr., EmileÉmile Masson Jr.
1939   Belçika Delathouwer, EdmondEdmond Delathouwer Leducq-Mercier
1940 Yarış yapılmadı.
1941   Belçika Grysolle, SylvainSylvain Grysolle
1942   Belçika Thijs, KarelKarel Thijs
1943   Belçika Kint, MarcelMarcel Kint
1944   Belçika Kint, MarcelMarcel Kint
1945   Belçika Kint, MarcelMarcel Kint
1946   Belçika Keteleer, DesireDesire Keteleer Groene Leeuw
1947   Belçika Sterckx, ErnestErnest Sterckx Alcyon-Dunlop
1948   İtalya Camellini, FermoFermo Camellini Métropole
1949   Belçika Steenbergen, Rik VanRik Van Steenbergen Mercier-Hutchinson
1950   İtalya Coppi, FaustoFausto Coppi Bianchi-Ursus
1951    İsviçre Kubler, FerdiFerdi Kubler Tebag
1952    İsviçre Kubler, FerdiFerdi Kubler Tebag
1953   Belçika Ockers, StanStan Ockers Peugeot-Dunlop
1954   Belçika Derijcke, GermainGermain Derijcke Alcyon-Dunlop
1955   Belçika Ockers, StanStan Ockers Elvé-Peugeot
1956   Belçika Genechten, Richard vanRichard van Genechten Elvé-Peugeot
1957   Belçika Impanis, RaymondRaymond Impanis Peugeot-BP
1958   Belçika Steenbergen, Rik VanRik Van Steenbergen Elvé-Peugeot-Marvan
1959   Belçika Hoevenaars, JosJos Hoevenaars Faema
1960   Belçika Cerami, PinoPino Cerami Peugeot-BP-Dunlop
1961   Belçika Vannitsen, WillyWilly Vannitsen Gitane-Geminiani-Leroux-Dunlop
1962   Belçika De Wolf, HenriHenri De Wolf Baratti-Milano
1963   Fransa Poulidor, RaymondRaymond Poulidor Mercier-BP-Hutchinson
1964   Belçika Desmet, GilbertGilbert Desmet Wiel's-Groene Leeuw
1965   İtalya Poggiali, RobertoRoberto Poggiali Ignis
1966   İtalya Dancelli, MicheleMichele Dancelli Molteni
1967   Belçika Merckx, EddyEddy Merckx Peugeot-BP-Michelin
1968   Belçika Looy, Rik VanRik Van Looy Willem II-Gazelle
1969   Belçika Huysmans, JosJos Huysmans Dr.Mann-Grundig
1970   Belçika Merckx, EddyEddy Merckx Faemino
1971   Belçika De Vlaeminck, RogerRoger De Vlaeminck Mars-Flandria
1972   Belçika Merckx, EddyEddy Merckx Molteni
1973   Belçika Dierickx, AndreAndre Dierickx Flandria-Shimano-Carpenter
1974   Belçika Verbeeck, FransFrans Verbeeck Watney-Maes
1975   Belçika Dierickx, AndreAndre Dierickx Rokado
1976   Hollanda Zoetemelk, JoopJoop Zoetemelk GAN-Mercier-Hutchinson
1977   İtalya Moser, FrancescoFrancesco Moser Sanson
1978   Fransa Laurent, MichelMichel Laurent Peugeot-Esso-Michelin
1979   Fransa Hinault, BernardBernard Hinault Renault-Gitane-Campagnolo
1980   İtalya Saronni, GiuseppeGiuseppe Saronni Gis Gelati-Colnago
1981   Belçika Willems, DanielDaniel Willems Capri Sonne-Koga Miyata
1982   İtalya Beccia, MarioMario Beccia Hoonved-Bottechia
1983   Fransa Hinault, BernardBernard Hinault Renault-Elf-Gitane
1984   Danimarka Andersen, KimKim Andersen Coop-Hoonved
1985   Belçika Criquielion, ClaudeClaude Criquielion Hitachi-Splendor-Sunair
1986   Fransa Fignon, LaurentLaurent Fignon Système U
1987   Fransa Leclercq, Jean-ClaudeJean-Claude Leclercq Toshiba-Look
1988   Almanya Golz, RolfRolf Golz Superconfex-Yoko
1989   Belçika Criquielion, ClaudeClaude Criquielion Hitachi-Merckx-Mavic
1990   İtalya Argentin, MorenoMoreno Argentin Ariostea
1991   İtalya Argentin, MorenoMoreno Argentin Ariostea
1992   İtalya Furlan, GiorgioGiorgio Furlan Ariostea
1993   İtalya Fondriest, MaurizioMaurizio Fondriest Lampre
1994   İtalya Argentin, MorenoMoreno Argentin Gewiss–Ballan
1995   Fransa Jalabert, LaurentLaurent Jalabert ONCE
1996   ABD Armstrong, LanceLance Armstrong Motorola
1997   Fransa Jalabert, LaurentLaurent Jalabert ONCE
1998   Danimarka Hamburger, BoBo Hamburger Casino–Ag2r
1999   İtalya Bartoli, MicheleMichele Bartoli Mapei–Quick-Step
2000   İtalya Casagrande, FrancescoFrancesco Casagrande Vini Caldirola–Sidermec
2001   Belçika Verbrugghe, RikRik Verbrugghe Lotto–Adecco
2002   Belçika Aerts, MarioMario Aerts Lotto–Adecco
2003   İspanya Astarloa, IgorIgor Astarloa Saeco Macchine per Caffè
2004   İtalya Rebellin, DavideDavide Rebellin Gerolsteiner
2005   İtalya Di Luca, DaniloDanilo Di Luca Liquigas–Bianchi
2006   İspanya Valverde, AlejandroAlejandro Valverde Caisse d'Epargne–Illes Balears
2007   İtalya Rebellin, DavideDavide Rebellin Gerolsteiner
2008   Lüksemburg Kirchen, KimKim Kirchen Team High Road
2009   İtalya Rebellin, DavideDavide Rebellin Diquigiovanni–Androni
2010   Avustralya Evans, CadelCadel Evans BMC Racing Team
2011   Belçika Gilbert, PhilippePhilippe Gilbert Omega Pharma–Lotto
2012   İspanya Rodríguez, JoaquimJoaquim Rodríguez Team Katusha
2013   İspanya Moreno, DanielDaniel Moreno Team Katusha
2014   İspanya Valverde, AlejandroAlejandro Valverde Movistar Team
2015   İspanya Valverde, AlejandroAlejandro Valverde Movistar Team
2016   İspanya Valverde, AlejandroAlejandro Valverde Movistar Team
2017   İspanya Valverde, AlejandroAlejandro Valverde Movistar Team
2018   Fransa Alaphilippe, JulianJulian Alaphilippe Quick-Step Floors
2019   Fransa Alaphilippe, JulianJulian Alaphilippe Deceuninck–Quick-Step
2020    İsviçre Hirschi, MarcMarc Hirschi Team Sunweb

Çoklu kazananlarDüzenle

Eğik yazılan bisikletçiler hâlen aktiftir..

Kazanma sayısı Bisikletçi Yıllar
5   Alejandro Valverde (ESP) 2006, 2014, 2015, 2016, 2017
3   Marcel Kint (BEL) 1943, 1944, 1945
  Eddy Merckx (BEL) 1967, 1970, 1972
  Moreno Argentin (ITA) 1990, 1991, 1994
  Davide Rebellin (ITA) 2004, 2007, 2009
2   Ferdinand Kübler (SUI) 1951, 1952
  Stan Ockers (BEL) 1953, 1955
  Rik Van Steenbergen (BEL) 1949, 1958
  André Dierickx (BEL) 1973, 1975
  Bernard Hinault (FRA) 1979, 1983
  Claude Criquielion (BEL) 1985, 1989
  Laurent Jalabert (FRA) 1995, 1997
  Julian Alaphilippe (FRA) 2018, 2019

Kazanma sayısına göre ülkelerDüzenle

Kazanma sayısı Ülke
38   Belçika
18   İtalya
10   Fransa
8   İspanya
3    İsviçre
2   Danimarka
1   Avustralya
  Almanya
  Lüksemburg
  Hollanda
  ABD

Dış bağlantılarDüzenle

KaynakçaDüzenle

  1. ^ "Spring Classics: How to win cycling's hardest one-day races". BBC Sport. 21 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2015.