4 Jours de Dunkerque

(Four Days of Dunkirk sayfasından yönlendirildi)

Dunkirk Dört Günlüğü (FransızcaQuatre Jours de Dunkerque) Kuzey Fransa'nın Nord-Pas-de-Calais bölgesi çevresinde düzenlenen yol bisikleti yarışıdır. Yarışın ismine rağmen, 1963'te Bireysel zamana karşı etabının eklenmesinden bu yana, çoğunlukla 5 veya 6 günlük bir süre boyunca yapıldı. 2005 yılından bu yana, 2.HC etkinliği olarak UCI Avrupa Turu kapsamında organize edilmektedir. Yarış, 2020'de yeni UCI ProSeries'in bir parçası olacaktı.

4 Jours de Dunkerque
Yarış detayları
Bölge Mayıs başları
Türkçe ad TürkçeDunkirk Dört Günlüğü
Yerel ad(lar) FransızcaQuatre Jours de Dunkerque
Disiplin Yol
Yarışma UCI ProSeries
Tip Etap yarışı
Tarihçe
İlk sürüm 1955
Sayısı 65 (2019 itibarıyla)
İlk kazanan  Louis Deprez (FRA)
En çok kazanan  Freddy Maertens (BEL) (4 kez)
En son kazanan  Mike Teunissen (NED)

Genel klasman kazananlarıDüzenle

Yıl Ülke Bisikletçi Takım
1955   Fransa Déprez, LouisLouis Déprez Ryssel-Wolber
1956   Belçika Adriaensens, JeanJean Adriaensens Mercier-BP-Hutchinson
1957   Belçika Planckaert, JosephJoseph Planckaert Peugeot-BP-Dunlop
1958   Fransa Anquetil, JacquesJacques Anquetil Helyett-Hutchinson
1959   Fransa Anquetil, JacquesJacques Anquetil Helyett-Fynsec
1960   Belçika Planckaert, JosephJoseph Planckaert Wiel's-Flandria
1961   Hollanda Geldermans, AbAb Geldermans Saint Raphaël-R. Geminiani
1962   Fransa Groussard, JosephJoseph Groussard Pelforth-Sauvage-Lejeune
1963   Belçika Planckaert, JosephJoseph Planckaert Faema-Flandria
1964   Belçika Desmet, GilbertGilbert Desmet Wiel's-Groene Leeuw
1965   Belçika De Smet, GustaafGustaaf De Smet Wiel's-Groene Leeuw
1966   Belçika Mertens, TheoTheo Mertens Peugeot-BP-Michelin
1967   Fransa Aimar, LucienLucien Aimar Bic
1968   Fransa Jourden, JeanJean Jourden Frimatic-Wolber-De Gribaldy
1969   Fransa Vasseur, AlainAlain Vasseur Bic
1970   Belçika Van Neste, WillyWilly Van Neste Mann-Grundig
1971   Belçika De Vlaeminck, RogerRoger De Vlaeminck Flandria–Mars
1972   Fransa Hézard, YvesYves Hézard Sonolor-Lejeune
1973   Belçika Maertens, FreddyFreddy Maertens Flandria–Carpenter–Shimano
1974   Belçika Godefroot, WalterWalter Godefroot Carpenter–Confortluxe–Flandria
1975   Belçika Maertens, FreddyFreddy Maertens Carpenter–Confortluxe–Flandria
1976   Belçika Maertens, FreddyFreddy Maertens Flandria–Velda–West Vlaams Vleesbedrijf
1977   Hollanda Knetemann, GerrieGerrie Knetemann TI–Raleigh
1978   Belçika Maertens, FreddyFreddy Maertens Flandria–Velda–Lano
1979   Belçika Willems, DanielDaniel Willems Ijsboerke-Warncke Eis
1980   Belçika Vandenbroucke, Jean-LucJean-Luc Vandenbroucke La Redoute-Motobécane
1981   Hollanda Oosterbosch, BertBert Oosterbosch TI–Raleigh
1982   Belçika Hoste, FrankFrank Hoste TI–Raleigh
1983   Hollanda van Vliet, LeoLeo van Vliet TI–Raleigh
1984   Fransa Hinault, BernardBernard Hinault La Vie Claire
1985   Belçika Vandenbroucke, Jean-LucJean-Luc Vandenbroucke La Redoute
1986   Belçika De Wolf, DirkDirk De Wolf Hitachi-Splendor
1987   Belçika Frison, HermanHerman Frison Roland-Skala
1988   Fransa Poisson, PascalPascal Poisson Toshiba
1989   Fransa Mottet, CharlyCharly Mottet RMO
1990   İrlanda Roche, StephenStephen Roche Histor-Sigma
1991   Fransa Mottet, CharlyCharly Mottet RMO
1992   Almanya Ludwig, OlafOlaf Ludwig Panasonic-Sportlife
1993   Fransa Desbiens, LaurentLaurent Desbiens Castorama
1994   Fransa Seigneur, EddyEddy Seigneur GAN
1995   Belçika Museeuw, JohanJohan Museeuw Mapei–GB–Latexco
1996   Fransa Gaumont, PhilippePhilippe Gaumont GAN
1997   Belçika Museeuw, JohanJohan Museeuw Mapei–GB
1998   Kazakistan Vinokourov, AlexandreAlexandre Vinokourov Casino–Ag2r
1999   Danimarka Sandstød, MichaelMichael Sandstød home–Jack & Jones
2000   İsveç Rittsel, MartinMartin Rittsel Memory Card–Jack & Jones
2001   Fransa Rous, DidierDidier Rous Bonjour
2002   Fransa Chavanel, SylvainSylvain Chavanel Bonjour
2003   Fransa Moreau, ChristopheChristophe Moreau Crédit Agricole
2004   Fransa Chavanel, SylvainSylvain Chavanel Brioches La Boulangère
2005   Fransa Fédrigo, PierrickPierrick Fédrigo Bouygues Télécom
2006   İtalya Petito, RobertoRoberto Petito Team Tenax-Salmilano
2007   Fransa Ladagnous, MathieuMathieu Ladagnous Française des Jeux
2008   Fransa Augé, StéphaneStéphane Augé Cofidis
2009   Portekiz Costa, RuiRui Costa Caisse d'Epargne
2010    İsviçre Elmiger, MartinMartin Elmiger Ag2r–La Mondiale
2011   Fransa Voeckler, ThomasThomas Voeckler Team Europcar
2012   Fransa Engoulvent, JimmyJimmy Engoulvent Saur–Sojasun
2013   Fransa Démare, ArnaudArnaud Démare FDJ
2014   Fransa Démare, ArnaudArnaud Démare FDJ.fr
2015   Litvanya Konovalovas, IgnatasIgnatas Konovalovas Team Marseille 13 KTM
2016   Fransa Coquard, BryanBryan Coquard Direct Énergie
2017   Fransa Venturini, ClémentClément Venturini Cofidis
2018   Belçika Claeys, DimitriDimitri Claeys Cofidis
2019   Hollanda Teunissen, MikeMike Teunissen Team Jumbo-Visma
2020 Yarış yapılmadı. the COVID-19 pandemisi. nedeniyle
2021 Yarış yapılmadı. the COVID-19 pandemisi. nedeniyle

Çoklu kazananlarDüzenle

İtalik yazılan bisikletçiler hala aktif

Galibiyet Bisikletçi Sürümler
4
  Freddy Maertens (BEL) 1973, 1975, 1976, 1978
3
  Jef Planckaert (BEL) 1957, 1960, 1963
2
  Jacques Anquetil (FRA) 1958, 1959
  Jean-Luc Vandenbroucke (BEL) 1980 + 1985
  Charly Mottet (FRA) 1989 + 1991
  Johan Museeuw (BEL) 1995 + 1997
  Sylvain Chavanel (FRA) 2002 + 2004
  Arnaud Démare (FRA) 2013 + 2014

Ülkelere göre galibiyetlerDüzenle

Galibiyet Ülke
28
  Fransa
22
  Belçika
5
  Hollanda
1
  Danimarka,   Almanya,   İrlanda,   İtalya,   Kazakistan,   Litvanya,   Portekiz,   İsveç,    İsviçre

Dış bağlantılarDüzenle