EFL League Two

Football League Two, 1992-93 ile 2003-04 sezonları arasında the Football League Third Division adıyla oynanmıştır. English Football League organizasyonunun üçüncü, İngiliz Futbol Ligi sisteminin dördüncü yüksek seviyesine karşılık gelir.

Football League Two
League two.png
Ülke İngiltere İngiltere
Galler Galler
Konfederasyon UEFA
Kuruluş 2004
1992-2004 (Football League Third Division iken)
1958-1992 (Division Four iken)
Takım sayısı 24
Üst lig League One
Alt lig National League (Küme)
Yerel kupa(lar) FA Cup
Lig kupası EFL Cup
EFL Trophy
Uluslararası kupa(lar) UEFA Avrupa Ligi
(FA Cup aracılığıyla)
UEFA Avrupa Konferans Ligi
(EFL Cup aracılığıyla)
Son şampiyon Cheltenham Town
En başarılı takım Chesterfield
Swindon Town
(Her biri 2 kez şampiyon)
TV yayıncısı Yayıncı Listesi
Resmî site League Two

Genel yapısıDüzenle

Futbol İkinci Liginde (Football League Two) 24 takım mücadele eder. Her takım diğer 23 takıma karşı birisi kendi sahasında, diğeri deplasmanda olmak üzere iki karşılaşma yapar. Galibiyet durumunda 3, beraberlik durumunda 1, mağlubiyet durumunda ise 0 puan uygulaması vardır. Her sezon ilk üç sırada yer alan takımlar Futbol Birinci Ligine (EFL League One) terfi ederler. Dördüncü ve Yedinci sıralar arasında yer alan dört takım play off maçları oynarlar ve bir takım daha Futbol Birinci Ligine (EFL League One) terfi eder. Son iki sırada yer alan takımlar Millî Konferans Ligine (National League) düşer. Dört takımın üst lige terfi edip, iki takımın alt lige düştüğü ligdeki oluşan boş kontenjanları Futbol Birinci Liginin (EFL League One) son dört sırasında yer alan takımlar ile Millî Konferans ligini (National League) birinci bitiren takım ve ikinci ile beşinci sırada yer alan dört takımın yaptığı play off maçların sonucunda kazanan bir takım doldurur.

Güncel takımlarDüzenle

Aşağıdaki 24 kulüp 2021-22 sezonunda İkinci Lig'de mücadele ediyor .

Kulüp Son lig pozisyonu Yer Stadyum Kapasite
Barrow 21.7001250000000000000 Barrow-in-Furness Holker Street 5,045
Bradford City 15. Bradford Valley Parade 25,136
Bristol Rovers 24. in League One (düştü) Bristol Memorial Stadium 12,300
Carlisle United 700118000000000000010. Carlisle Brunton Park 18,202
Colchester United 700060000000000000020. Colchester Colchester Community Stadium 10,105
Crawley Town 700113000000000000012. Crawley Broadfield Stadium 6,134
Exeter City 70005000000000000009. Exeter St. James Park 8,696
Forest Green Rovers 70011000000000000006. Nailsworth The New Lawn 5,147
Harrogate Town 17. Harrogate Wetherby Road 5,000
Hartlepool United 70012300000000000004. National League (play-off ile yükseldi) Hartlepool Victoria Park 7,856
Leyton Orient 700117000000000000011. London (Leyton) Brisbane Road 9,271
Mansfield Town 16. Mansfield Field Mill 10,000
Newport County 70011400000000000005. Newport Rodney Parade 7,850
Northampton Town 700122000000000000022. League One (düştü) Northampton PTS Academy Stadium 6,476
Oldham Athletic 700119000000000000018th Oldham Boundary Park 13,512
Rochdale 21. League One7000400000000000000 (düştü) Rochdale Spotland Stadium 10,249
Port Vale 700080000000000000013th Burslem Vale Park 20,552
Salford City 70011100000000000008th Salford Moor Lane 5,108
Scunthorpe United 22nd7001200000000000000 Scunthorpe Glanford Park 9,088
Sutton United 70011500000000000001. National League (yükseldi) London (Sutton) Borough Sports Ground 7,032
Stevenage 14th7001240000000000000 Stevenage Broadhall Way 6,722
Swindon Town 700122000000000000022. League One (düştü) Swindon County Ground 15,728
Tranmere Rovers 7th Birkenhead Prenton Park 16,789
Walsall 700112000000000000019th Walsall Bescot Stadium 11,300

Geçmiş Sezon ŞampiyonlarıDüzenle

Üçüncü Lig'den yükselen eden takımlar(1992-2004)Düzenle

Sezon Şampiyon İkinci Üçüncü Play-off ile yükseldi
1958-59 Port Vale Coventry City York City, Shrewsbury Town
1959-60 Walsall Notts County Torquay United, Watford
1960-61 Peterborough United Crystal Palace Northampton Town, Bradford
1961-62 Millwall Colchester United Wrexham, Carlisle United
1962-63 Brentford Oldham Athletic Crewe Alexandra, Mansfield Town
1963-64 Gillingham Carlisle United Workington, Exeter City
1964-65 Brighton & Hove Albion Millwall York City, Oxford United
1965-66 Doncaster Rovers Darlington Torquay United, Colchester United
1966-67 Stockport County Southport Barrow, Tranmere Rovers
1967-68 Luton Town Barnsley Hartlepools United, Crewe Alexandra
1968-69 Doncaster Rovers (2) Halifax Town Rochdale, Bradford City
1969-70 Chesterfield Wrexham Swansea City, Port Vale
1970-71 Notts County Bournemouth & Boscombe Athletic Oldham Athletic, York City
1971-72 Grimsby Town Southend United Brentford, Scunthorpe United
1972-73 Southport Hereford United Cambridge United, Aldershot
1973-74 Peterborough United (2) Gillingham Colchester United, Bury
1974-75 Mansfield Town Shrewsbury Town Rotherham United, Chester City
1975-76 Lincoln City Northampton Town Reading, Tranmere Rovers
1976-77 Cambridge United Exeter City Colchester United, Bradford City
1977-78 Watford Southend United Swansea City, Brentford
1978-79 Reading Grimsby Town Wimbledon, Barnsley
1979-80 Huddersfield Town Walsall Newport County, Portsmouth
1980-81 Southend United Lincoln City Doncaster Rovers, Wimbledon
1981-82 Sheffield United Bradford City Wigan Athletic, Bournemouth
1982-83 Wimbledon Hull City Port Vale, Scunthorpe United
1983-84 York City Doncaster Rovers Reading, Bristol City
1984-85 Chesterfield (2) Blackpool Darlington, Bury
1985-86 Swindon Town Chester City Mansfield Town, Port Vale
1986-87 Northampton Town Preston North End Southend United Aldershot
1987-88 Wolverhampton Wanderers Cardiff City Bolton Wanderers Swansea City
1988-89 Rotherham United Tranmere Rovers Crewe Alexandra Leyton Orient
1989-90 Exeter City Grimsby Town Southend United Cambridge United
1990-91 Darlington Stockport County Hartlepool United, Peterborough United Torquay United
1991-92 Burnley Rotherham United Mansfield Town Blackpool

Üçüncü Lig'den yükselen eden takımlar (1992-2004)Düzenle

Sezon Şampiyon İkinci Üçüncü Play-off ile yükseldi
1992-93 Cardiff City Wrexham Barnet York City
1993-94 Shrewsbury Town Chester City Crewe Alexandra Wycombe Wanderers
1994-95 Carlisle United Walsall Chesterfield
1995-96 Preston North End Gillingham Bury Plymouth Argyle
1996-97 Wigan Athletic Fulham Carlisle United Northampton Town
1997-98 Notts County (2) Macclesfield Town Lincoln City Colchester United
1998-99 Brentford (2) Cambridge United Cardiff City Scunthorpe United
1999-2000 Swansea City Rotherham United Northampton Town Peterborough United
2000-01 Brighton & Hove Albion (2) Cardiff City Chesterfield Blackpool
2001-02 Plymouth Argyle Luton Town Mansfield Town Cheltenham Town
2002-03 Rushden & Diamonds Hartlepool United Wrexham Bournemouth
2003-04 Doncaster Rovers (3) Hull City Torquay United Huddersfield Town

İkinci Lig'den yükselen eden takımlarDüzenle

Sezon Şampiyon Puan İkinci Puan Üçüncü Puan Play-off ile yükseldi Lig pozisyonu Puan
2004-05 Yeovil Town 83 Scunthorpe United 80 Swansea City 80 Southend United 4th 78
2005-06 Carlisle United 86 Northampton Town 83 Leyton Orient 81 Cheltenham Town 5th 72
2006-07 Walsall 89 Hartlepool United 88 Swindon Town 85 Bristol Rovers 6th 72
2007-08 Milton Keynes Dons 97 Peterborough United 92 Hereford United 88 Stockport County 4th 82
2008-09 Brentford 85 Exeter City 79 Wycombe Wanderers 78 Gillingham 5th 75
2009-10 Notts County 93 Bournemouth 83 Rochdale 82 Dagenham & Redbridge 7th 72
2010-11 Chesterfield 86 Bury 81 Wycombe Wanderers 81 Stevenage 6th 69
2011-12 Swindon Town 93 Shrewsbury Town 88 Crawley Town 84 Crewe Alexandra 7th 72
2012-13 Gillingham 83 Rotherham United 79 Port Vale 78 Bradford City 7th 69
2013-14 Chesterfield (2nd titles) 84 Scunthorpe United 81 Rochdale 81 Fleetwood Town 4th 76
2014-15 Burton Albion 94 Shrewsbury Town 89 Bury 85 Southend United 5th 84
2015-16 Northampton Town 99 Oxford United 86 Bristol Rovers 85 AFC Wimbledon 7th 75
2016-17 Portsmouth 87 Plymouth Argyle 87 Doncaster Rovers 85 Blackpool 7th 70
2017-18 Accrington Stanley 93 Luton Town 88 Wycombe Wanderers 84 Coventry City 6th 75
2018-19 Lincoln City 85 Bury 79 Milton Keynes Dons 79 Tranmere Rovers 6th 73
2019-20 Swindon Town (2nd titles) 88.32 Crewe Alexandra 85.56 Plymouth Argyle 84.64 Northampton Town 7th 72.22
2020-21 Cheltenham Town 82 Cambridge United 80 Bolton Wanderers 79 Morecambe FC 4th 78