2020 Yaz Paralimpik Oyunları'nda Türkiye

Türkiye, 24 Ağustos-5 Eylül 2021'de Tokyo'da düzenlenen 2020 Yaz Paralimpik Oyunları'na katıldı.

Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye
IOC kodu  TUR
NOC Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi
Resmî sitewww.olimpiyatkomitesi.org.tr
2020 Yaz Paralimpik Olimpiyatları'nda
Sporcular 18 sporda 87 sporcu
Madalyalar Altın
2
Gümüş
4
Bronz
9
Toplam
15
Olimpiyatlar tarihi (özet)
Yaz Olimpiyatları
Kış Olimpiyatları

Madalyalar değiştir

Sporcular değiştir

Source:[1]

Spor Erkekler Kadınlar Toplam
Okçuluk 6 5 11
Atletizm 2 7 9
Badminton 0 2 2
Basketbol 12 0 12
Eskrim 1 0 1
Goalball 6 6 12
Judo 1 4 5
Powerlifting 1 4 5
Atıcılık 5 4 9
Yüzme 2 3 5
Masa tenisi 4 5 9
Tekvando 3 3 6
Tenis 0 1 1
Total 43 44 87

Atıcılık değiştir

19 Yarışmada 9 Türk atıcı yarışmaya katılmaya hak kazandı.

Sıra Sporcu Kategori Sıralama
Erkekler
1 Savaş Üstün 10 metre havalı tüfek SH1 19
2 Muharrem Korhan Yamaç 10 metre havalı tabanca SH1 20
3 Murat Oğuz 10 metre havalı tabanca SH1 18
Kadınlar
4 Suzan Çevik 10 metre havalı tüfek SH1 17
5 Çağla Baş 10 metre havalı tüfek SH1 15
6 Ayşegül Pehlivanlar 10 metre havalı tabanca SH1  
7 Aysel Özgan 10 metre havalı tabanca SH1 8
Karma
8 Hakan Çevik 10 metre havalı tüfek SH2 19
9 Hakan Çevik 10 m air rifle prone SH2 26
10 Çağla Baş 10 m air rifle prone SH1 26
11 Savaş Üstün 10 m air rifle prone SH1 9
12 Erhan Coşkuner 10 m air rifle prone SH1 7
13 Muharrem Korhan Yamaç 25 metre pistol SH1 6
14 Murat Oğuz 25 metre pistol SH1 12
15 Murat Oğuz 50 m pistol SH1 18
16 Aysel Özgan 50 m pistol SH1 22
17 Ayşegül Pehlivanlar 50 m pistol SH1 17
18 Erhan Coşkuner 50 m rifle prone SH1 39
19 Savaş Üstün 50 m rifle prone SH1 33

Atletizm değiştir

2020 Yaz Paralimpik Oyunları'nda 13 Yarışmada 9 sporcu Türkiye'yi temsil ediyor.[2]

No Sporcu Kategori Sıralama
Erkekler Pist
1 Oguz Akbulut Erkekler 400 metre T12 5
2 Hakan Cira Erkekler 400 metre T13 6
Kadınlar Pist
3 Hamide Kurt Kadınlar 100 metre T53 5
4 Hamide Kurt Kadınlar 400 metre T53 6
5 Hamide Kurt Kadınlar 800 metre T53 5
6 Zübeyde Süpürgeci Kadınlar 100 metre T54 7
7 Zübeyde Süpürgeci Kadınlar 400 metre T54 13
8 Zübeyde Süpürgeci Kadınlar 800 metre T54 8
9 Havva Elmalı Kadınlar 1500 metre T11 9
Kadınlar Saha
10 Mihriban Korkmaz Kadınlar gülle atma F20 9
11 Büşra Nur Tırıklı Kadınlar disk atma F11 6
12 Fatma Damla Altın Kadınlar uzun atlama T20 7
13 Esra Bayrak Kadınlar uzun atlama T20 4

Badminton değiştir

Women
Sporcu Kategori Grup Aşaması Çeyrek final Yarı Final Final / BM
Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Rank Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Sıra
Emine Seçkin Tek kadınlar WH2   Sun-ae (KOR)
G 2-1
(12-21, 21-9, 21-16)
  Yamazaki (JPN)
G 2-1
(21-15, 13-21, 21-16)
Yok E 1   Wetwithan (THA)
G 2-0
(21-10, 21-15)
  Liu (CHN)
M 0-2
(7-21, 4-21)
  Yamazaki (JPN)
M 0-2
(16-21, 8-21)
4
Zehra Bağlar Tek kadınlar SU5   Kohli (IND)
M 0-2
(12-21, 18-21)
  Suzuki (JPN)
M 0-2
(12-21, 8-21)
Yok E 3 Bu aşamaya geçemedi

Basketbol değiştir

Erkek takımı, Polonya'nın Wałbrzych şehrinde düzenlenen 2019 IWBF Erkekler Avrupa Şampiyonası ' nda ilk dörde girdikten sonra elemeye hak kazandı.

Takım kadrosu
No. Oyuncu Sınıf Doğum Tarihi (yaş)
3 Deniz Acar 2.5 09 Ocak 1976 (48 yaşında)
5 Özgür Gürbulak 4.0 30 Nisan 1981 (43 yaşında)
6 Mücahit Günaydın 4.0 25 Mart 1999 (25 yaşında)
7 Ahmet Efetürk 4.0 31 Ağustos 1995 (28 yaşında)
9 Uğur Toprak 3.0 19 Temmuz 1992 (31 yaşında)
10 İsmail Ar 1.5 28 Kasım 1985 (38 yaşında)
11 Fikri Gündoğdu 1.0 15 Haziran 1985 (38 yaşında)
15 Selim Sayak 2.5 26 Ocak 1986 (38 yaşında)
35 Ferit Gümüş 3.0 10 Ocak 1981 (43 yaşında)
36 Samet Toptaşk 4.5 01 Kasım 1988 (35 yaşında)
47 Rıdvan Aksoy 1.0 02 Şubat 2000 (24 yaşında)
52 Volkan Gülem 2.0 16 Şubat 1998 (26 yaşında)

Goalball değiştir

Erkekler değiştir

Takım kadrosu
No. Oyuncu Sınıf Doğum Tarihi (yaş)
1 Hüseyin Alkan B1 01 Nisan 1988 (36 yaşında)
3 Ebubekir Sıddık Kara B2 13 Temmuz 1995 (28 yaşında)
4 Ekrem Gündoğdu B1 26 Ekim 1990 (33 yaşında)
6 Tekin Okan Düzgün B1 24 Mayıs 1998 (26 yaşında)
7 Tuncay Karakaya B1 01 Ekim 1989 (34 yaşında)
8 Abdullah Aydoğdu B3 27 Eylül 1991 (32 yaşında)

Kadınlar değiştir

Takım kadrosu
No. Oyuncu Sınıf Doğum Tarihi (yaş)
1 Fatma Gül Güler B2 12 Şubat 2004 (20 yaşında)
3 Reyhan Yılmaz B2 18 Ekim 2001 (22 yaşında)
4 Sevda Altunoluk B2 01 Nisan 1994 (30 yaşında)
6 Şeydanur Kaplan B2 23 Mart 2000 (24 yaşında)
7 Kader Çelik B2 01 Mayıs 2001 (Hata: Geçerli yıl, ay, gün gerekli yaşında)
8 Sevtap Altunoluk B2 10 Ocak 1995 (29 yaşında)

Judo değiştir

Sporcu Kategori Son 32 Son 16 ÇF YF Repesaj Final / BM Sıra
Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Recep Çiftçi Erkekler 60 kg   Borges (URU)
G 010-001
  Shirinli (AZE)
M 000-010
Bu aşamaya geçemedi   Hirai (JPN)
G 010-000
  Blanco (VEN)
G 010-001
 
Ecem Taşın Kadınlar 48 kg   Potapova (ROC)
M 000-010
Bu aşamaya geçemedi   Brussig (GER)
G 011-001
  Hangai (JPN)
M 001-010
Bu aşamaya geçemedi 7
Zeynep Çelik Kadınlar 57 kg   Ovchinnikova (ROC)
G 010-000
  Valiyeva (AZE)
M 000-010
  Junko Hirose (JPN)
G 010-001
 
Duygu Çete Artar Kadınlar 63 kg   Pozdnysheva (ROC)
M 000-010
Bu aşamaya geçemedi
Raziye Uluçam Kadınlar 70 kg   Breskovic (CRO)
G 010-000
  Zabrodskaia (ROC)
G 001-000
  Maldonado (BRA)
M 000-010
  Ruvalcaba (MEX)
M 000-010
5

Masa tenisi değiştir

Türkiye, oyunlarda masa tenisi müsabakasına dokuz sporcu katıldı. Abdullah Öztürk Helsingborg, İsveç'te düzenlenen 2019 ITTF Avrupa Paralimpik Şampiyonası'ndan ve Dünya sıralaması dağılımından beş kişiye katılmaya hak kazandı.[3][4]

Sporcu Yarışma Grup Aşaması 1. Tur Çeyrek Final Yarı Final Final
Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Sıra Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Sıra
Erkekler
Abdullah Öztürk Tekler C4   Astan (INA)
G 3-1
  Lis (POL)
G 3-0
1 E Yok   Sayago (ESP)
G 3-0
  Thomas (FRA)
G 3-1
  Kim (KOR)
G 3-1
 
Nesim Turan   Gonzales (CHI)
G 3-0
  Zhang (CHN)
G 3-2
1 E Yok   Trávniček (SVK)
G 3-0
  Kim (KOR)
M 1-3
Bu aşamaya geçemedi  
Ali Öztürk Tekler C5   Baus (GER)
M 2-3
  Zenaty (EGY)
G 3-0
2 E Yok   Palikuća (SRB)
G 3--1
  Ningning (CHN)
M 0-3
Bu aşamaya geçemedi  
Hamza Çalışkan   Ningning (CHN)
M 0-3
  Savant-Aira (FRA)
M 2-3
3 Yok Bu aşamaya geçemedi
Kadınlar
Hatice Duman Tekler C3   Xue (CHN)
M 0-3
  Karić (CRO)
M 1-3
Yok 3 Bu aşamaya geçemedi
Nergiz Altıntaş   Ahlquist (SWE)
M 1-3
  Asayut (THA)
M 1-3
Yok 3 Bu aşamaya geçemedi
Kübra Korkut Tekler C7   Korneliussen (NOR)
G 3-0
  Safonova (ROC)
G 3-1
Yok 1 E Şablon:Bye   van Zon (NED)
M 1-3
Bu aşamaya geçemedi  
Neslihan Kavas Tekler C9   Xiong (CHN)
M 1-3
  Rauen (BRA)
M 0-3
  Szvitacs (HUN)
M 0-3
3 Bu aşamaya geçemedi
Merve Cansu Demir Tekler C10   Partyka (POL)
M 1-3
  Takeuchi (JPN)
G 3-0
Yok 2 Q   Shiau-wen (TPE)
M 1-3
Bu aşamaya geçemedi 5
Erkekler Takım
Abdullah Öztürk
Ali Özturk
Nesim Turan
Class 4-5 Yok   Slovakya (SVK)
M 1-2
Bu aşamaya geçemedi 5
Kadınlar Takım
Nergiz Altıntaş
Hatice Duman
Class 1-3 Yok   Hırvatistan (CRO)
M 0-2
Bu aşamaya geçemedi 5
Merve Cansu Demir
Neslihan Kavas
Kubra Korkut
Class 9-10 Yok   Brezilya (BRA)
M 1-2
Bu aşamaya geçemedi 5

Okçuluk değiştir

Sporcu Kategori Sıralama turu Son 32 Son 16 ÇF YF Final/BM Sıra
Puan Sıra
Nihat Türkmenoğlu Erkekler makaralı yay W1 661 1 Yok   Oyama (JPN)
G 133-129
  Hekimoğlu (TUR)
G 139-132
  Drahonínský (CZE)
M 141-142
 
Bahattin Hekimoğlu 643 5 Yok   Leonov (ROC)
G 135-107
  Gáspár (HUN)
G 138-135
  Türkmenoğlu (TUR)
M 132-139
  Zandi (IRI)
G 139-134
 
Korkmaz, BülentBülent Korkmaz Erkekler makaralı yay açık 689 10   Lelou (FRA)
G 141-137
  Shigaev (ROC)
M 145-146
Bu aşamaya geçemedi
Murat Turan 675 24   Atamanenko (UKR)
G 139-139
  Shelby (USA)
G 142-138
  He (CHN)
M 145-148
Bu aşamaya geçemedi
Sadık Savaş Erkekler bireysel olimpik açık 611 9   Ciszek (POL)
G 6-4
  Aksoy (TUR)
G 6-4
  Mather (USA)
M 2-6
Bu aşamaya geçemedi
Vedat Aksoy 583 25   Ziapaev (ROC)
G 6-2
  Savaş (TUR)
M 4-6
Bu aşamaya geçemedi
Fatma Danabaş Kadınlar makaralı yay W1 515 12   Coryell (USA)
M 115-126
Bu aşamaya geçemedi
Öznur Cüre Kadınlar makaralı yay 689 3   Zúñiga (CHI)
M 140-143
Bu aşamaya geçemedi
Sevgi Yorulmaz 679 10   Homjanthuek (THA)
G 133-133
  Alim (SGP)
G 140-136
  Artakhinova (ROC)
M 129-139
Bu aşamaya geçemedi
Yağmur Şengül Kadınlar bireysel olimpik açık 557 15   Torun (TUR)
M 4-6
Bu aşamaya geçemedi
Zehra Özbey Torun 554 18   Şengül (TUR)
G 6-4
  Mijno (ITA)
M 0-6
Bu aşamaya geçemedi
Karma
Nihat Türkmenoğlu
Fatma Danabaş
Karma takım W1   Güney Kore
M 114-133
Bu aşamaya geçemedi
Bülent Korkmaz
Öznur Cüre
Karma makaralı yay takım açık   Hindistan
G 153-151
  Çin Cumhuriyeti
G 156-155
  Çin
M 152-153
 
Yağmur Şengül
Sadık Savaş
Karma takım olimpik   Büyük Britanya
M 1-5
Bu aşamaya geçemedi

Powerlifting değiştir

Sporcu Yarışma Sonuç Sıra
Erkekler
Abdullah Kayapınar Erkekler 49 kg 150 5
Kadınlar
Nazmiye Muslu Muratlı Kadınlar 45 kg DNF -
Besra Duman Kadınlar 55 kg 124  
Yasemin Ceylan Baydar Kadınlar 61 kg NM -
Sibel Cam Kadınlar 73 kg NM -

Tekvando değiştir

Erkekler
Sporcu Kategori Son 16 ÇF YF Rep 1 Rep 2 Final / BM Sıra
Mahmut Bozteke 61 kg   Sidorov (ROC)

M 21-26

Bu aşamaya geçemedi   Hakizimana (ROT)

G WWD

  Bolor-Erdene (MGL)

G 23-22

  Bossolo (ITA)

G 14-3

 
Fatih Çelik 75 kg   Seye (SEN)

G 38-19

  Pourrahnama (IRI)

M 21-37

Bu aşamaya geçemedi   Joo (KOR)

M 31-40

Bu aşamaya geçemedi
Mehmet Vasıf Yakut +75 kg   Ataev (ROC)

M 8-30

Bu aşamaya geçemedi   Pedroza (MEX)

M 2-23

Bu aşamaya geçemedi
Kadınlar
Sporcu Kategori Son 16 ÇF YF Rep 1 Rep 2 Final / BM Sıra
Meryem Betül Çavdar 49 kg   Phuangkitcha (THA)

G 34-12

  Poddubskaia (ROC)

G 22-11

  Espinoza (PER)

M 21-34

 
Gamze Gürdal 58 kg   Munro (GBR)

M 22-34

Bu aşamaya geçemedi   Abohegazy (EGY)

G 17-15

  Fernandes (BRA)

M 9-26

5
Şeyma Nur Emeksiz Bacaksız +58 kg   Lypetska (UKR)

M 10-22

Bu aşamaya geçemedi   Watson (AUS)

M 2-36

Bu aşamaya geçemedi

Tekerlekli Sandalye tenisi değiştir

Sporcu Kategori Son 64 Son 32 Son 16 ÇF YF Final / BM
Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Sıra
Büşra Ün Kadınlar tek Yok   Shuker (GBR)
M 0-2
Bu aşamaya geçemedi

Yüzme değiştir

No Sporcu Kategori Eleme serisi Final
Number Derece Sıra Derece Sıra
Erkekler
1 Koral Berkin Kutlu 50 metre serbest S5 36.85 15 Bu aşamaya geçemedi
2 Koral Berkin Kutlu 50 metre kelebek S5 38.99 10 Bu aşamaya geçemedi
3 Koral Berkin Kutlu 100 metre serbest S5 1:20.20 10 Bu aşamaya geçemedi
4 Koral Berkin Kutlu 200 metre serbest S5 2:46.37 5 Q 2:46.62 5
5 Beytullah Eroğlu 50 metre sırtüstü S5 41.99 11 Bu aşamaya geçemedi
6 Beytullah Eroğlu 50 metre kelebek S5 39.93 12 Bu aşamaya geçemedi
Kadınlar
7 Sümeyye Boyacı 50 metre sırtüstü S5 43.28 2 Q 43.94 4
8 Sümeyye Boyacı 50 metre kelebek S5 49.12 9 Bu aşamaya geçemedi
9 Sümeyye Boyacı 100 metre serbest S5 1:39.41 14 Bu aşamaya geçemedi
10 Sümeyye Boyacı 200 metre serbest S5 3:15.75 7 Q 3:17.23 7
11 Sevilay Öztürk 50 metre sırtüstü S5 44.16 3 Q 43.48  
12 Sevilay Öztürk 50 metre kelebek S5 45.88 4 Q 45.81 5
13 Sevilay Öztürk 100 metre serbest S5 1:42.73 15 Bu aşamaya geçemedi
14 Sevilay Öztürk 200 metre serbest S5 3:17.30 8 Q 3:29.05 8
15 Elif İldem 50 metre sırtüstü S2 8 8
16 Elif İldem 100 metre serbest S3 3:17.54 15 Bu aşamaya geçemedi
17 Elif İldem 100 metre sırtüstü S2 3:16.84 8 Q 3:13.39 8
Karma
18 Sümeyye Boyacı
Sevilay Öztürk
Koral Berkin Kutlu
Beytullah Eroğlu
Karma röle 20pts 2:44.80 8 Q 2:42.43 7

Kaynakça değiştir

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2021. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2021. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2021. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2021. 

Dış bağlantılar değiştir