Ana menüyü aç

2019-20 Basketbol Süper Ligi

2019-20 Basketbol Süper Ligi veya sponsorluk anlaşması gereği ING Basketbol Süper Ligi, Türkiye'nin en üst düzey profesyonel basketbol ligi olan Basketbol Süper Ligi'nin 54. sezonudur.

2019-20 Basketbol Süper Ligi
Lig Basketbol Süper Ligi
Spor Basketbol
Süre 27 Eylül 2019 - Haziran 2020
Maç sayısı 240 lig maçı + play-off
Takım sayısı 16
TV yayımcısı tivibu Spor
Normal sezon
Finaller
Basketbol Süper Ligi sezonları
2020-21 →

2018-19 sezonunda Türkiye Basketbol Liginde gerçekleştirilen müsabakalar sonucunda Bursaspor ve Ormanspor 2019-20 sezonunda mücadele etmeye hak kazandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesporun ligden çekilmesinin ardından İTÜ basketbol takımı lige dahil edildi.[1] Son şampiyon Anadolu Efes'tir.

TakımlarDüzenle

Takım bilgileriDüzenle

Takımlar Kent Salon Başantrenör
1 Afyon Belediyespor Afyonkarahisar Prof. Dr. Veysel Eroğlu Spor Salonu   Can Sevim
2 Anadolu Efes İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu   Ergin Ataman
3 Bahçeşehir Koleji İstanbul Ayhan Şahenk Spor Salonu   Stefanos Dedas
4 Bandırma Balıkesir Kara Ali Acar Spor Salonu   Hakan Demir
5 Beşiktaş İstanbul BJK Akatlar Arena   Duško Ivanović
6 Bursaspor Bursa Bursa Atatürk Spor Salonu   Serkan Erdoğan
7 Büyükçekmece Basketbol İstanbul Gazanfer Bilge Spor Salonu   Serhat Şehit
8 Darüşşafaka İstanbul Ayhan Şahenk Spor Salonu   Selçuk Ernak
9 Fenerbahçe İstanbul Ülker Sports Arena   Željko Obradović
10 Galatasaray İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu   Ertuğrul Erdoğan
11 Gaziantep Basketbol Gaziantep Karataş Şahinbey Spor Salonu   Nenad Marković
12 İTÜ İstanbul İTÜ Ayazağa Spor Salonu   Andaç Yapıcıer
13 Ormanspor Ankara Sait Zarifoğlu Spor Salonu   Korhan Aydanarığ
14 Pınar Karşıyaka İzmir Karşıyaka Arena   Ufuk Sarıca
15 Tofaş Bursa Tofaş Spor Salonu   Orhun Ene
16 Türk Telekom Ankara Ankara Spor Salonu   Burak Gören

Koç değişiklikleriDüzenle

Sezon öncesi
Takım Ayrılan koç Ayrılma nedeni Tarih Yerine gelen Tarih

Normal sezonDüzenle

Puan durumuDüzenle

Poz. Takım O G M AS YS SF P Eleme veya küme düşme
1 Pınar Karşıyaka 10 9 1 824 643 +181 19 Play-off
2 Anadolu Efes 10 9 1 917 752 +165 19
3 Bandırma 10 8 2 851 772 +79 18
4 Fenerbahçe 10 8 2 779 713 +66 18
5 Tofaş 10 7 3 872 803 +69 17
6 Galatasaray 10 6 4 787 798 -11 16
7 Darüşşafaka 10 5 5 789 740 +49 15
8 Bursaspor 10 5 5 788 808 -20 15
9 Beşiktaş 10 4 6 785 780 +5 14
10 Gaziantep Basketbol 10 4 6 779 801 -22 14
11 Ormanspor 10 4 6 814 842 -28 14
12 Afyon Belediyespor 10 3 7 743 768 -25 13
13 Türk Telekom 10 3 7 750 794 -44 13
14 Büyükçekmece Basketbol 10 3 7 790 887 -97 13
15 Bahçeşehir Koleji 10 1 9 754 854 -100 11 2020-21 TBL
16 İTÜ 10 1 9 720 987 -267 11
2 Aralık 2019 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: TBF
Sıralama kuralları: 1) Puan 2) Kendi aralarındaki maçlar 3) Genel sayı farkı 4) Atılan sayı

SonuçlarDüzenle

İç saha \ Deplasman AFY AEF BAH BAN BJK BUR BÇB DSK FEN GAL GAZ İTÜ ORM KSK TOF TTS
Afyon Belediyespor 11. 18. 27. 73-68 29. 13. 23. 21. 67-68 16. 15. 25. 66-75 73-84 78-82
Anadolu Efes 26. 24. 18. 17. 20. 109-69 14. 12. 104-80 22. 108-62 93-82 30. 28. 81-71
Bahçeşehir Koleji 82-87 67-93 25. 75-80 27. 11. 21. 19. 17. 29. 13. 23. 72-70 85-92 15.
Bandırma 12. 84-66 82-68 19. 72-62 20. 30. 28. 26. 99-72 22. 17. 57-89 14. 24.
Beşiktaş 20. 68-80 16. 97-82 80-59 84-87 26. 22. 18. 12. 83-80 30. 28. 24. 14.
Bursaspor 14. 86-95 12. 21. 23. 84-79 17. 30. 28. 87-106 24. 19. 77-85 80-76 26.
Büyükçekmece Basketbol 28. 19. 26. 80-104 21. 22. 85-92 14. 12. 24. 103-72 64-84 17. 30. 91-90
Darüşşafaka 68-72 29. 83-76 15. 11. 63-81 16. 24. 22. 76-58 18. 13. 27. 89-61 20.
Fenerbahçe 86-80 27. 74-60 13. 84-80 15. 29. 83-75 20. 84-75 16. 11. 25. 23. 18.
Galatasaray 19. 25. 85-76 11. 74-65 13. 27. 78-75 83-64 15. 29. 105-73 23. 21. 16.
Gaziantep Basketbol 78-71 83-88 14. 23. 27. 25. 88-73 19. 17. 30. 11. 21. 67-83 69-81 28.
İTÜ 30. 21. 28. 76-94 25. 71-90 23. 61-98 57-90 14. 26. 94-93 19. 17. 12.
Ormanspor 77-76 16. 108-93 81-86 15. 81-82 18. 28. 26. 24. 59-83 20. 14. 12. 22.
Pınar Karşıyaka 24. 15. 22. 16. 13. 18. 80-59 12. 68-57 84-55 20. 105-67 29. 26. 85-66
Tofaş 22. 13. 20. 29. 86-80 16. 15. 25. 76-82 112-93 18. 123-80 27. 11. 81-72
Türk Telekom 17. 23. 30. 81-91 29. 11. 25. 85-70 59-75 78-66 13. 27. 66-76 21. 19.
2 Aralık 2019 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: TBF
Renkler: Yeşil = İç saha galibiyeti; Kırmızı = Deplasman galibiyeti.

Takımların haftalık sıralamasıDüzenle

Takım ╲ Hafta123456789101112131415161718192021222324252627282930
Pınar Karşıyaka2111111111
Anadolu Efes4374322222
Bandırma1511910965553
Fenerbahçe1222444334
Tofaş9633233445
Galatasaray14867576666
Darüşşafaka51045657787
Bursaspor8456788878
Beşiktaş79138111111999
Gaziantep Basketbol671213131213131210
Ormanspor13141011121310101111
Afyon Belediyespor12121112101012111012
Türk Telekom3589899121313
Büyükçekmece Basketbol11151515161415141414
Bahçeşehir Koleji10131414151614151515
İTÜ16161616141516161616
Play-off2020-21 1. TBL
2 Aralık 2019 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: TBF

Takımların haftalardaki performanslarıDüzenle

Takım ╲ Hafta123456789101112131415161718192021222324252627282930
Afyon BelediyesporDYEYDGEYEGDYEYDGEYDY
Anadolu EfesEGDGDYEGDGEGDGEGDGEG
Bahçeşehir KolejiEYDYEYDYEYDYEGDYEYDY
BandırmaEYDGEGDYDGEGDGEGDGEG
BeşiktaşDGEYDYEGDYEYDYEGDYEG
BursasporEGDGEYDGEYDYEGDYDGEY
Büyükçekmece BasketbolEYDYEYDYEYDGDYEGDYEG
DarüşşafakaDGEYDGEGDYEGDYEYDYEG
FenerbahçeDGEGDGEGDYEGEGDGEGDY
GalatasarayDYEGEGDGEGDYEGDYEGDG
Gaziantep BasketbolEGDYEYDYEYDGEYDYEGDY
İTÜEYDYEYDYEGDYEYDYEYDY
OrmansporDYEYDGEYDYEYDGEGDYEG
Pınar KarşıyakaDGEGDGEGDGEGDYEGDGEG
TofaşDYEGDGEGDGEGDGEYEGDY
Türk TelekomEGDGEYDYEGDYEYDYEYDY
EGEvinde GalibiyetDGDeplasmanda GalibiyetHGHükmen GalibiyetEYEvinde YenilgiDYDeplasmanda YenilgiHYHükmen Yenilgi
2 Aralık 2019 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: TBF

Play-offDüzenle

Play-off maçlarıDüzenle

  Çeyrek finaller Yarı finaller Final
                                                       
  1        
8        
       
       
4      
  5        
     
   
  2        
7        
   
       
3      
  6        

Takımların Avrupa kupalarındaki mücadelesiDüzenle

KaynakçaDüzenle

  1. ^ "Ligden çekilen İBB'nin yerine İtü BB lige kabul edildi". ntvspor.net. 2 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2019. 

Dış bağlantılarDüzenle