Ana menüyü aç

2014 Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası

2014 Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası Saitama, Japonya'da Saitama Super Arena'da 24-30 Mart 2014 tarihleri arasında düzenlenen uluslararası artistik buz pateni şampiyonasıdır.

2014 Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası
Tip: ISU Şampiyonası
Tarih: 24-30 Mart 2014
Yer: Japonya Saitama
Venue: Saitama Super Arena
Navigation
Önceki: 2013 Dünya Şampiyonası
Sonraki: 2015 Dünya Şampiyonası

Katılan sporcularDüzenle

3 Mart 2014'te U.S. Figure Skating, Meryl Davis / Charlie White'ın Alexandra Aldridge / Daniel Eaton ile değiştirildiğini açıkladı. İlk sıradaki alternatif dans çifti olan Madison Hubbell / Zachary Donohue'nin sakatlık sebebiyle yarışamayacağı açıklandı.[1] 4 Mart'ta İspanya federasyonu sakatlık sebebiyle Javier Raya'nın şampiyonadan çekildiğini açılladı.[2] 7 Mart tarihinde Ukraynayı temsil eden buz dansı sporcuları Nadezhda Frolenkova / Vitali Nikiforov, Frolenkova'nın sakatlığı sebebiyle yarışamayacağı açıklandı.[3] 20 Mart tarihinde ABD üçüncüsü Caydee Denney / John Coughlin'nin sakatlık sebebiyle Felicia Zhang / Nathan Bartholomay ile değiştirildiği açıklandı.[4] 21 Mart'ta Fransa'dan Florent Amodio şampiyonadan çekildi.[5]

Ülke Erkekler[6][7] Kadınlar[8][9] Çiftler[10][11] Buz dansı[12]
  Ermenistan Slavik Hayrapetyan
  Avustralya Brendan Kerry Brooklee Han Danielle O'Brien / Gregory Merriman
  Avusturya Viktor Pfeifer Kerstin Frank Miriam Ziegler / Severin Kiefer
  Azerbaycan Julia Zlobina / Alexei Sitnikov
  Belçika Jorik Hendrickx
  Beyaz Rusya Maria Paliakova / Nikita Bochkov Viktoria Kavaliova / Yuri Bieliaiev
  Bulgaristan Elizaveta Makarova / Leri Kenchadze
  Kanada[13] Kevin Reynolds
Elladj Baldé
Nam Nguyen
Kaetlyn Osmond
Gabrielle Daleman
Meagan Duhamel / Eric Radford
Kirsten Moore-Towers / Dylan Moscovitch
Paige Lawrence / Rudi Swiegers
Kaitlyn Weaver / Andrew Poje
Alexandra Paul / Mitchell Islam
Piper Gilles / Paul Poirier
  Çin Yan Han Li Zijun
Zhang Kexin
Peng Cheng / Zhang Hao
Sui Wenjing / Han Cong
  Chinese Taipei Chih-I Tsao
  Çekya Michal Březina
Tomáš Verner
Eliška Březinová Gabriela Kubová / Matěj Novák
  Danimarka Justus Strid Anita Madsen Laurence Fournier Beaudry / Nikolaj Sørensen
  Estonya Viktor Romanenkov Jelena Glebova Natalja Zabijako / Alexandr Zaboev Irina Shtork / Taavi Rand
  Finlandiya Valtter Virtanen Juulia Turkkila Henna Lindholm / Ossi Kanervo
  Fransa[5][14] Chafik Besseghier Maé-Bérénice Méité Vanessa James / Morgan Ciprès
Daria Popova / Bruno Massot
Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat
Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron
  Gürcistan Angelina Telegina / Otar Japaridze
  Almanya Peter Liebers Nathalie Weinzierl Aliona Savchenko / Robin Szolkowy
Maylin Wende / Daniel Wende
Tanja Kolbe / Stefano Caruso
Nelli Zhiganshina / Alexander Gazsi
  Hong Kong Ronald Lam
  Macaristan Dóra Turóczi / Balázs Major
  İsrail Alexei Bychenko Netta Schreiber Andrea Davidovich / Evgeni Krasnopolski Allison Reed / Vasili Rogov
  İtalya Ivan Righini Carolina Kostner
Valentina Marchei
Stefania Berton / Ondřej Hotárek
Nicole Della Monica / Matteo Guarise
Anna Cappellini / Luca Lanotte
Charlène Guignard / Marco Fabbri
  Japonya Yuzuru Hanyu
Tatsuki Machida
Takahiko Kozuka
Akiko Suzuki
Mao Asada
Kanako Murakami
Narumi Takahashi / Ryuichi Kihara Cathy Reed / Chris Reed
  Kazakistan Abzal Rakimgaliev
  Litvanya Inga Janulevičiūtė Isabella Tobias / Deividas Stagniūnas
  Monako Kim Lucine
  Norveç Anne Line Gjersem
  Filipinler Christopher Caluza Alisson Krystle Perticheto
  Polonya Maciej Cieplucha Justyna Plutowska / Peter Gerber
  Romanya Zoltán Kelemen
  Rusya[15] Maxim Kovtun Yulia Lipnitskaya
Anna Pogorilaya
Ksenia Stolbova / Fedor Klimov
Vera Bazarova / Yuri Larionov
Julia Antipova / Nodari Maisuradze
Elena Ilinykh / Nikita Katsalapov
Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev
Victoria Sinitsina / Ruslan Zhiganshin
  Slovakya Nicole Rajičová Federica Testa / Lukáš Csölley
  Güney Kore Kim Jin-Seo Kim Haejin
Park So-youn
  İspanya Javier Fernández Sonia Lafuente Sara Hurtado / Adrià Díaz
  İsveç[16] Alexander Majorov Joshi Helgesson
   İsviçre Stéphane Walker Anna Ovcharova Ramona Elsener / Florian Roost
  Türkiye Alisa Agafonova / Alper Uçar
  Ukrayna[3][17] Yakov Godorozha Natalia Popova Julia Lavrentieva / Yuri Rudyk
  Birleşik Krallık[18] Phillip Harris Jenna McCorkell Amani Fancy / Christopher Boyadji Penny Coomes / Nicholas Buckland
  ABD[1][4][19] Max Aaron
Jeremy Abbott
Polina Edmunds
Gracie Gold
Ashley Wagner
Marissa Castelli / Simon Shnapir
Felicia Zhang / Nathan Bartholomay
Madison Chock / Evan Bates
Maia Shibutani / Alex Shibutani
Alexandra Aldridge / Daniel Eaton
  Özbekistan Misha Ge

SonuçlarDüzenle

ErkeklerDüzenle

Sıra İsim Ülke Toplam SP[20] FS
1 Yuzuru Hanyu   Japonya 282.59 3 91.24 1 191.35
2 Tatsuki Machida   Japonya 282.26 1 98.21 2 184.05
3 Javier Fernández   İspanya 275.93 2 96.42 3 179.51
4 Maxim Kovtun   Rusya 247.37 7 84.66 5 162.71
5 Jeremy Abbott   ABD 246.35 8 79.67 4 166.68
6 Takahiko Kozuka   Japonya 238.02 6 85.54 6 152.48
7 Yan Han   Çin 231.91 5 86.70 11 145.21
8 Max Aaron   ABD 225.66 9 78.32 8 147.34
9 Chafik Besseghier   Fransa 224.19 10 76.80 7 147.39
10 Tomáš Verner   Çekya 223.14 4 89.08 15 134.06
11 Kevin Reynolds   Kanada 215.51 15 68.52 10 146.99
12 Nam Nguyen   Kanada 214.06 16 66.75 9 147.31
13 Ivan Righini   İtalya 213.09 14 69.43 12 143.66
14 Peter Liebers   Almanya 211.92 11 74.02 14 137.90
15 Alexei Bychenko   İsrail 211.24 12 69.73 13 141.51
16 Kim Jin-Seo   Güney Kore 202.80 13 69.56 16 133.24
17 Jorik Hendrickx   Belçika 196.78 17 65.56 18 131.22
18 Elladj Baldé   Kanada 195.39 22 62.84 17 132.55
19 Christopher Caluza   Filipinler 193.23 18 64.69 19 128.54
20 Abzal Rakimgaliev   Kazakistan 183.55 24 61.77 20 121.78
21 Zoltán Kelemen   Romanya 176.81 20 63.23 21 113.58
22 Maciej Cieplucha   Polonya 175.97 21 63.07 22 112.90
23 Stéphane Walker    İsviçre 163.91 19 64.40 23 99.51
24 Michal Březina   Çekya 62.25 23 62.25 WD
Serbest programa katılamayanlar
25 Yakov Godorozha   Ukrayna 25 61.53
26 Viktor Romanenkov   Estonya 26 61.14
27 Misha Ge   Özbekistan 27 60.34
28 Ronald Lam   Hong Kong 28 60.07
29 Kim Lucine   Monako 29 58.19
30 Viktor Pfeifer   Avusturya 30 57.17
31 Justus Strid   Danimarka 31 55.62
32 Alexander Majorov   İsveç 32 55.61

KadınlarDüzenle

Sıra İsim Ülke Toplam SP[21] FS
1 Mao Asada   Japonya 216.69 1 78.66 1 138.03
2 Yulia Lipnitskaya   Rusya 207.50 3 74.54 2 132.96
3 Carolina Kostner   İtalya 203.83 2 77.24 6 126.59
4 Anna Pogorilaya   Rusya 197.50 6 66.26 3 131.24
5 Gracie Gold   ABD 194.58 5 70.31 7 124.27
6 Akiko Suzuki   Japonya 193.72 4 71.02 8 122.70
7 Ashley Wagner   ABD 193.16 7 63.64 4 129.52
8 Polina Edmunds   ABD 187.50 12 60.59 5 126.91
9 Park So-youn   Güney Kore 176.61 13 57.22 9 119.39
10 Kanako Murakami   Japonya 172.44 10 60.86 10 111.58
11 Kaetlyn Osmond   Kanada 170.64 8 62.92 13 107.72
12 Nathalie Weinzierl   Almanya 167.72 11 60.82 15 106.90
13 Gabrielle Daleman   Kanada 164.78 14 55.72 11 109.06
14 Joshi Helgesson   İsveç 162.91 15 54.96 12 107.95
15 Maé-Bérénice Méité   Fransa 158.72 9 61.62 16 97.10
16 Valentina Marchei   İtalya 157.64 22 50.27 14 107.37
17 Li Zijun   Çin 150.34 16 54.37 17 95.97
18 Eliška Březinová   Çekya 145.15 24 49.34 18 95.81
19 Brooklee Han   Avustralya 144.28 18 53.20 19 91.08
20 Anna Ovcharova    İsviçre 143.22 17 54.19 20 89.03
21 Natalia Popova   Ukrayna 135.05 21 50.32 21 84.73
22 Anne Line Gjersem   Norveç 130.03 23 49.48 22 80.55
23 Kim Haejin   Güney Kore 129.82 19 51.83 23 77.99
24 Jenna McCorkell   Birleşik Krallık 50.56 20 50.56 WD
Serbest programa katılamayanlar
25 Nicole Rajičová   Slovakya 25 49.24
26 Jelena Glebova   Estonya 26 48.09
27 Inga Janulevičiūtė   Litvanya 27 47.20
28 Kaat Van Daele   Belçika 28 46.05
29 Juulia Turkkila   Finlandiya 29 45.57
30 Anita Madsen   Danimarka 30 44.15
31 Kerstin Frank   Avusturya 31 44.11
32 Sonia Lafuente   İspanya 32 43.94
33 Netta Schreiber   İsrail 33 43.39

ÇiftlerDüzenle

Sıra İsim Ülke Toplam SP[22] FS
1 Aliona Savchenko / Robin Szolkowy   Almanya 224.88 1 79.02 1 145.86
2 Ksenia Stolbova / Fedor Klimov   Rusya 215.92 3 76.15 2 139.77
3 Meagan Duhamel / Eric Radford   Kanada 210.84 2 77.01 4 133.83
4 Kirsten Moore-Towers / Dylan Moscovitch   Kanada 205.52 6 69.31 3 136.21
5 Peng Cheng / Zhang Hao   Çin 194.83 5 71.68 5 123.15
6 Sui Wenjing / Han Cong   Çin 192.10 4 72.24 9 119.86
7 Vera Bazarova / Yuri Larionov   Rusya 189.44 7 67.41 6 122.03
8 Julia Antipova / Nodari Maisuradze   Rusya 186.22 8 66.78 10 119.44
9 Stefania Berton / Ondřej Hotárek   İtalya 184.28 10 62.73 7 121.55
10 Vanessa James / Morgan Ciprès   Fransa 183.90 9 64.01 8 119.89
11 Marissa Castelli / Simon Shnapir   ABD 170.90 11 60.60 11 110.30
12 Paige Lawrence / Rudi Swiegers   Kanada 168.88 12 59.84 12 109.04
13 Maylin Wende / Daniel Wende   Almanya 159.42 13 58.19 13 101.23
14 Felicia Zhang / Nathan Bartholomay   ABD 151.78 14 57.59 14 94.19
15 Daria Popova / Bruno Massot   Fransa 142.00 15 52.50 15 89.50
16 Nicole Della Monica / Matteo Guarise   İtalya 139.30 16 51.38 16 87.92
Serbest programa katılamayanlar
17 Narumi Takahashi / Ryuichi Kihara   Japonya 17 49.54
18 Amani Fancy / Christopher Boyadji   Birleşik Krallık 18 46.96
19 Natalja Zabijako / Alexandr Zaboev   Estonya 19 46.11
20 Maria Paliakova / Nikita Bochkov   Beyaz Rusya 20 45.29
21 Julia Lavrentieva / Yuri Rudyk   Ukrayna 21 44.20
22 Miriam Ziegler / Severin Kiefer   Avusturya 22 44.06
23 Elizaveta Makarova / Leri Kenchadze   Bulgaristan 23 42.86

Buz dansıDüzenle

Sıra İsim Ülke Toplam SD[23] FD[24]
1 Anna Cappellini / Luca Lanotte   İtalya 175.43 1 69.70 4 105.73
2 Kaitlyn Weaver / Andrew Poje   Kanada 175.41 2 69.20 3 106.21
3 Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat   Fransa 175.37 3 68.20 2 107.17
4 Elena Ilinykh / Nikita Katsalapov   Rusya 174.38 5 65.67 1 108.71
5 Madison Chock / Evan Bates   ABD 167.59 4 67.71 5 99.88
6 Maia Shibutani / Alex Shibutani   ABD 158.57 6 63.55 6 95.02
7 Victoria Sinitsina / Ruslan Zhiganshin   Rusya 155.35 8 62.11 8 93.24
8 Piper Gilles / Paul Poirier   Kanada 153.86 10 59.42 7 94.44
9 Penny Coomes / Nicholas Buckland   Birleşik Krallık 153.66 9 61.21 9 92.45
10 Alexandra Paul / Mitchell Islam   Kanada 148.76 11 57.68 10 91.08
11 Nelli Zhiganshina / Alexander Gazsi   Almanya 148.37 7 62.27 14 86.10
12 Julia Zlobina / Alexei Sitnikov   Azerbaycan 145.24 12 57.01 11 88.23
13 Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron   Fransa 141.49 15 55.11 13 86.38
14 Charlène Guignard / Marco Fabbri   İtalya 140.77 17 53.98 12 86.79
15 Isabella Tobias / Deividas Stagniūnas   Litvanya 140.72 13 55.37 15 85.35
16 Sara Hurtado / Adrià Díaz   İspanya 137.47 16 55.06 17 82.41
17 Alexandra Aldridge / Daniel Eaton   ABD 137.37 18 53.34 16 84.03
18 Cathy Reed / Chris Reed   Japonya 136.13 14 55.18 18 80.95
19 Irina Shtork / Taavi Rand   Estonya 130.38 20 53.03 19 77.35
20 Alisa Agafonova / Alper Uçar   Türkiye 124.02 19 53.07 20 70.95
Serbest dansa katılamayanlar
21 Tanja Kolbe / Stefano Caruso   Almanya 21 52.08
22 Justyna Plutowska / Peter Gerber   Polonya 22 51.99
23 Federica Testa / Lukáš Csölley   Slovakya 23 51.56
24 Danielle O'Brien / Gregory Merriman   Avustralya 24 51.06
25 Ramona Elsener / Florian Roost    İsviçre 25 50.64
26 Henna Lindholm / Ossi Kanervo   Finlandiya 26 50.61
27 Gabriela Kubová / Matěj Novák   Çekya 27 50.43
28 Dóra Turóczi / Balázs Major   Macaristan 28 48.49
29 Laurence Fournier Beaudry / Nikolaj Sørensen   Danimarka 29 48.46
30 Allison Reed / Vasili Rogov   İsrail 30 46.05
31 Angelina Telegina / Otar Japaridze   Gürcistan 31 42.85
32 Viktoria Kavaliova / Yuri Bieliaiev   Beyaz Rusya 32 41.08
WD Ekaterina Bobrova / Dmitry Soloviev   Rusya

KaynakçaDüzenle

  1. ^ a b "Davis and White Elect Not to Compete at 2014 World Championships". U.S. Figure Skating. 3 Mart 2014. 1 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Javier Raya dice adiós al Mundial de Saitama por una lesión en su pierna izquierda" (İspanyolca). Federación Española de Hielo. 4 Mart 2014. 6 Mart 2014 tarihinde kaynağından Arşivlendi.  Bilinmeyen parametre |trans_title= görmezden gelindi (yardım)
  3. ^ a b "Надежда Фроленкова: Увы, но от чемпионата мира в Японии нам пришлось отказаться". Ukrainian Figure Skating Federation (Rusça). 7 Mart 2014. 9 Mart 2014 tarihinde kaynağından Arşivlendi.  Bilinmeyen parametre |trans_title= görmezden gelindi (yardım)
  4. ^ a b "Ankle injury knocks Denney, Coughlin out of worlds". U.S. Figure Skating. IceNetwork. 20 Mart 2014. 
  5. ^ a b Quintin, Emmanuel (21 Mart 2014). "Amodio stoppe une saison calvaire". Le Figaro (Fransızca).  Bilinmeyen parametre |trans_title= görmezden gelindi (yardım)
  6. ^ "Entries: Men". International Skating Union. 5 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  7. ^ "Entries: Men". International Skating Union. 3 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  8. ^ "Entries: Ladies". International Skating Union. 5 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  9. ^ "Entries: Ladies". International Skating Union. 5 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  10. ^ "Entries: Pairs". International Skating Union. 5 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  11. ^ "Entries: Pairs". International Skating Union. 5 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  12. ^ "Entries: Ice Dance". International Skating Union. 5 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  13. ^ "Skate Canada announces ISU World Figure Skating Championship teams". Skate Canada. 3 Mart 2014. 
  14. ^ "Champ. du Monde - Saitama (JAP): Sélection française" (PDF) (Fransızca). Fédération Française des Sports de Glace. 27 Şubat 2014. 28 Şubat 2014 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi.  Bilinmeyen parametre |bozukURL= görmezden gelindi (yardım); Bilinmeyen parametre |trans_title= görmezden gelindi (yardım)
  15. ^ "Александр Горшков: «Чемпионаты мира, которые проводятся в олимпийский год, имеют свою специфику»". Figure Skating Federation of Russia (Rusça). 17 Mart 2014. 17 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi.  Bilinmeyen parametre |trans_title= görmezden gelindi (yardım); Bilinmeyen parametre |bozukURL= görmezden gelindi (yardım)
  16. ^ "Joshi och Alexander uttagna till VM". Skate Sweden (İsveççe). 28 Şubat 2014. 2 Mart 2014 tarihinde kaynağından Arşivlendi.  Bilinmeyen parametre |trans_title= görmezden gelindi (yardım)
  17. ^ "На чемпионат мира в Японию отправится танцевальный дуэт Надежды Фроленковой и Виталия Никифорова". Ukrainian Figure Skating Federation (Rusça). 1 Mart 2014. 2 Mart 2014 tarihinde kaynağından Arşivlendi.  Bilinmeyen parametre |trans_title= görmezden gelindi (yardım)
  18. ^ "GB team for World Figure Skating Championships 2014". National Ice Skating Association. 4 Şubat 2014. 4 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  19. ^ "U.S. Figure Skating Announces 2014 World, World Junior, Four Continents Teams". U.S. Figure Skating. 12 Ocak 2014. 29 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  20. ^ "ISU World Figure Skating Championships 2014: Senior Men – Short Program". International Skating Union. isuresults.com. 27 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2014. 
  21. ^ "ISU World Figure Skating Championships 2014: Senior Ladies – Short Program". International Skating Union. isuresults.com. 9 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2014. 
  22. ^ "ISU World Figure Skating Championships 2014: Senior Pairs – Short Program". International Skating Union. isuresults.com. 27 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2014. 
  23. ^ "ISU World Figure Skating Championships 2014: Senior Ice Dance – Short Program". International Skating Union. isuresults.com. 29 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mart 2014. 
  24. ^ "ISU World Figure Skating Championships 2014: Senior Ice Dance – Figure Skating". International Skating Union. isuresults.com. 29 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mart 2014. 

Dış bağlantılarDüzenle