Ana menüyü aç

2004 Yaz Olimpiyatları'nda Rusya

Rusya, Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlenen 2004 Yaz Olimpiyatları'na 273 sporcuyla katıldı. 28 farklı sporda mücadele eden sporcular, 28'i altın olmak üzere toplamda 93 madalya kazanmayı başardı. Bu sonuçta Rusya, oyunların madalya sıralamasında 3. sırada yer aldı.

Olimpiyatlarda Rusya
IOC kodu  RUS
NOC Rusya Olimpiyat Komitesi
Resmî sitewww.roc.ru (Rusça)
2004 Yaz Olimpiyatları'nda
Sporcular 29 sporda 446 sporcu
Bayrak taşıyıcısı Aleksandr Popov
Madalyalar
Derece: 3
Altın
28
Gümüş
27
Bronz
38
Toplam
93
Olimpiyatlar tarihi (özet)
Yaz Olimpiyatları
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912
1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Kış Olimpiyatları
1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014
İlgili diğer katılımlar
 Sovyetler Birliği (1952-1988)
 Birleşik Takım (1992)

Madalya kazananlarDüzenle

Madalya Sporcu Spor Etkinlik
1  Altın Borzakovskiy, YuriyYuriy Borzakovskiy Atletizm Erkekler 800 m
1  Altın İsinbayeva, YelenaYelena İsinbayeva Atletizm Kadınlar sırıkla atlama
1  Altın Kuzenkova, OlgaOlga Kuzenkova Atletizm Kadınlar çekiç atma
1  Altın Lebedeva, TatyanaTatyana Lebedeva Atletizm Kadınlar uzun atlama
1  Altın Sadova, NatalyaNatalya Sadova Atletizm Kadınlar disk atma
1  Altın Slesarenko, YelenaYelena Slesarenko Atletizm Kadınlar yüksek atlama
1  Altın Tishchenko, AlekseiAleksei Tishchenko Boks Tüy sıklet
1  Altın Gaydarbekov, GaydarbekGaydarbek Gaydarbekov Boks Orta sıklet
1  Altın Povetkin, AleksandrAleksandr Povetkin Boks Süper ağır sıklet
1  Altın Ignatiev, MikhailMikhail Ignatiev Bisiklet Erkekler puan yarışı
1  Altın Slyusareva, OlgaOlga Slyusareva Bisiklet Kadınlar puan yarışı
1  Altın Aznavourian, KarinaKarina Aznavourian
Ermakova, OxanaOxana Ermakova
Logounova, TatianaTatiana Logounova
Sivkova, AnnaAnna Sivkova
Eskrim Kadınlar takım epe
1  Altın Kabayeva, AlinaAlina Kabayeva Jimnastik Kadınlar ritmik bireysel genel toplam
1  Altın Beluguina, OlesiaOlesia Beluguina
Glatskikh, OlgaOlga Glatskikh
Kurbakova, TatianaTatiana Kurbakova
Lavrova, NataliaNatalia Lavrova
Murzina, ElenaElena Murzina
Posevina, YelenaYelena Posevina
Jimnastik Kadınlar ritmik takım genel toplam
1  Altın Moiseyev, AndreyAndrey Moiseyev Modern pentatlon Erkekler
1  Altın Fedorovtsev, SergeiSergei Fedorovtsev
Kravtsov, IgorIgor Kravtsov
Spinev, NikolaiNikolai Spinev
Svirin, AlekseiAleksei Svirin
Kürek Erkekler dört çifte
1  Altın Alipov, AlekseiAleksei Alipov Atıcılık Erkekler trap
1  Altın Nestruyev, MikhailMikhail Nestruyev Atıcılık Erkekler 50 m tabanca
1  Altın Galkina, LioubovLioubov Galkina Atıcılık Kadınlar 50 m tüfek üç pozisyonlu atış
1  Altın Davydova, AnastasiaAnastasia Davydova
Yermakova, AnastasiyaAnastasiya Yermakova
Senkronize yüzme Kadınlar düet
1  Altın Azarova, YelenaYelena Azarova
Brusnikina, OlgaOlga Brusnikina
Davydova, AnastasiaAnastasia Davydova
Gromova, MariyaMariya Gromova
Kiselyova, MariyaMariya Kiselyova
Novokshchenova, OlgaOlga Novokshchenova
Shorina, AnnaAnna Shorina
Yermakova, AnastasiyaAnastasiya Yermakova
Senkronize yüzme Kadınlar takım
1  Altın Berestov, DmitryDmitry Berestov Halter Erkekler 105 kg
1  Altın Batirov, MavletMavlet Batirov Güreş Erkekler serbest 55 kg
1  Altın Saitiev, BuvaisarBuvaisar Saitiev Güreş Erkekler serbest 74 kg
1  Altın Gatsalov, KhadjimouratKhadjimourat Gatsalov Güreş Erkekler serbest 96 kg
1  Altın Mishin, AlexeiAlexei Mishin Güreş Erkekler Grekoromen 84 kg
1  Altın Baroyev, KhasanKhasan Baroyev Güreş Erkekler Grekoromen 120 kg
2  Gümüş Nizhegorodov, DenisDenis Nizhegorodov Atletizm Erkekler 50 km yürüyüş
2  Gümüş Feofanova, SvetlanaSvetlana Feofanova Atletizm Kadınlar sırıkla atlama
2  Gümüş Ivanova, OlimpiadaOlimpiada Ivanova Atletizm Kadınlar 20 km yürüyüş
2  Gümüş Simagina, IrinaIrina Simagina Atletizm Kadınlar uzun atlama
2  Gümüş Tomaşova, TatyanaTatyana Tomaşova Atletizm Kadınlar 1500 m
2  Gümüş Fyodorova, OlgaOlga Fyodorova
Khabarova, IrinaIrina Khabarova
Kruglova, LarisaLarisa Kruglova
Tabakova, YuliyaYuliya Tabakova
Atletizm Kadınlar 4 x 100 m bayrak yarışı
2  Gümüş Antyukh, NatalyaNatalya Antyukh
Firova, TatyanaTatyana Firova
Ivanova, NatalyaNatalya Ivanova
Krasnomovets, OlesyaOlesya Krasnomovets
Nazarova, NatalyaNatalya Nazarova
Zykina, OlesyaOlesya Zykina
Atletizm Kadınlar 4 x 400 m bayrak yarışı
2  Gümüş Kostoglod, AleksandrAleksandr Kostoglod
Kovalyov, AleksandrAleksandr Kovalyov
Kano Erkekler C-2 1000 metre
2  Gümüş Ekimov, ViatcheslavViatcheslav Ekimov Bisiklet Erkekler yol zamana karşı yarış
2  Gümüş Abassova, TamillaTamilla Abassova Bisiklet Kadınlar sprint
2  Gümüş Ilyina, VeraVera Ilyina
Pakhalina, YuliyaYuliya Pakhalina
Atlama Kadınlar senkronize 3 m sıçrama tahtası
2  Gümüş Goncharova, NataliaNatalia Goncharova
Koltunova, YuliaYulia Koltunova
Atlama Kadınlar senkronize 10 metre platform
2  Gümüş Khorkina, SvetlanaSvetlana Khorkina Jimnastik Kadınlar artistik ritmik bireysel genel toplam
2  Gümüş Tchachina, IrinaIrina Tchachina Jimnastik Kadınlar ritmik bireysel genel toplam
2  Gümüş Moskalenko, AlexanderAlexander Moskalenko Jimnastik Erkekler trambolin
2  Gümüş Makarov, VitaliyVitaliy Makarov Judo Erkekler 73 kg
2  Gümüş Tmenov, TamerlanTamerlan Tmenov Judo Erkekler +100 kg
2  Gümüş Blinov, AleksandrAleksandr Blinov Atıcılık Erkekler 10 m koşan hedef
2  Gümüş Nestruyev, MikhailMikhail Nestruyev Atıcılık Erkekler 10 m havalı tabanca
2  Gümüş Polyakov, SergeiSergei Polyakov Atıcılık Erkekler 25 m çabuk atış tabanca
2  Gümüş Galkina, LioubovLioubov Galkina Atıcılık Kadınlar 10 m havalı tüfek
2  Gümüş Komarova, StanislavaStanislava Komarova Yüzme Kadınlar 200 m sırtüstü
2  Gümüş Artamonova, YevgeniyaYevgeniya Artamonova
Olga Chukanova
Yekaterina Gamova
Alexandra Korukovets
Olga Nikolaeva
Elena Plotnikova
Natalya Safronova
Lioubov Shashkova
Marina Sheshenina
İrina Tebenihina
Elizaveta Tishchenko
Elena Tyurina
Voleybol Kadınlar
2  Gümüş Akkayev, KhadjimouradKhadjimourad Akkayev Halter Erkekler 94 kg
2  Gümüş Zabolotnaya, NatalyaNatalya Zabolotnaya Halter Kadınlar 75 kg
2  Gümüş Maniourova, GouzelGouzel Maniourova Güreş Kadınlar serbest 72 kg
2  Gümüş Mamedaliyev, GeidarGeidar Mamedaliyev Güreş Erkekler Grekoromen 55 kg
3  Bronz Burkenya, DanilDanil Burkenya Atletizm Erkekler üç adım atlama
3  Bronz Makarov, SergeySergey Makarov Atletizm Erkekler cirit atma
3  Bronz Voyevodin, AlekseyAleksey Voyevodin Atletizm Erkekler 50 km yürüyüş
3  Bronz Antyukh, NatalyaNatalya Antyukh Atletizm Kadınlar 400 m
3  Bronz Kotova, TatyanaTatyana Kotova Atletizm Kadınlar uzun atlama
3  Bronz Krivelyova, SvetlanaSvetlana Krivelyova Atletizm Kadınlar gülle atma
3  Bronz Lebedeva, TatyanaTatyana Lebedeva Atletizm Kadınlar üç adım atlama
3  Bronz Arkhipova, AnnaAnna Arkhipova
Olga Arteshina
Yelena Baranova
Diana Goustilina
Maria Kalmykova
Elena Karpova
Ilona Korstin
Irina Osipova
Oxana Rakhmatulina
Tatiana Shchegoleva
Mariya Stepanova
Natalia Vodopyanova
Basketbol Kadınlar
3  Bronz Kazakov, SergeySergey Kazakov Boks Hafif sinek sıklet
3  Bronz Khrachev, MuratMurat Khrachev Boks Hafif sıklet
3  Bronz Saitov, OlegOleg Saitov Boks Welter sıklet
3  Bronz Opalev, MaximMaxim Opalev Kano Erkekler C-1 500 metre
3  Bronz Kostoglod, AleksandrAleksandr Kostoglod
Kovalyov, AleksandrAleksandr Kovalyov
Kano Erkekler C-2 500 metre
3  Bronz Slyusareva, OlgaOlga Slyusareva Bisiklet Kadınlar yol yarışı
3  Bronz Sautin, DmitriDmitri Sautin Atlama Erkekler 3 m sıçrama tahtası
3  Bronz Pakhalina, YuliyaYuliya Pakhalina Atlama Kadınlar 3 m sıçrama tahtası
3  Bronz Kolobkov, PavelPavel Kolobkov Eskrim Erkekler epe
3  Bronz Ganeev, RenalRenal Ganeev
Youri Moltchan
Rouslan Nassiboulline
Vyacheslav Pozdnyakov
Eskrim Erkekler takım flöre
3  Bronz Sharikov, SergeySergey Sharikov
Aleksey Dyachenko
Stanislav Pozdnyakov
Aleksey Yakimenko
Eskrim Erkekler takım kılıç
3  Bronz Pavlova, AnnaAnna Pavlova Jimnastik Kadınlar atlama
3  Bronz Ezhova, LudmilaLudmila Ezhova
Svetlana Khorkina
Maria Krioutchkova
Anna Pavlova
Elena Zamolodchikova
Natalia Ziganchina
Jimnastik Kadınlar artistik takım genel toplam
3  Bronz Bashkin, PavelPavel Bashkin
Mikhail Chipurin
Aleksandr Gorbatikov
Vyacheslav Gorpishin
Vitali Ivanov
Eduard Koksharov
Alexey Kostygov
Denis Krivoshlykov
Vasily Kudinov
Oleg Kuleshov
Andrey Lavrov
Sergey Pogorelov
Alexey Rastvortsev
Dmitri Torgovanov
Aleksandr Tuchkin
Hentbol Erkekler
3  Bronz Nossov, DmitriDmitri Nossov Judo Erkekler 81 kg
3  Bronz Taov, KhasanbiKhasanbi Taov Judo Erkekler 90 kg
3  Bronz Donguzashvili, TeaTea Donguzashvili Judo Kadınlar +78 kg
3  Bronz Alifirenko, SergeiSergei Alifirenko Atıcılık Erkekler 25 m çabuk atış tabanca
3  Bronz Isakov, VladimirVladimir Isakov Atıcılık Erkekler 10 m havalı tabanca
3  Bronz Lykin, DimitriDimitri Lykin Atıcılık Erkekler 10 m koşan hedef
3  Bronz Abramov, PavelPavel Abramov
Sergei Baranov
Stanislav Dineykin
Andrey Egorchev
Aleksey Kazakov
Vadim Khamuttskikh
Taras Khtey
Aleksandr Kosarev
Aleksey Kuleshov
Sergey Tetyukhin
Konstantin Ushakov
Aleksey Verbov
Voleybol Erkekler
3  Bronz Roman Balashov, Roman Balashov
Aleksandr Fyodorov
Serguei Garbouzov
Dmitry Gorshkov
Nikolay Kozlov
Nikolai Maximov
Andrei Reketchinski
Dmitri Stratan
Revaz Tchomakhidze
Alexander Yerishev
Vitaly Yurchik
Marat Zakirov
Irek Zinnourov
Sutopu Erkekler
3  Bronz Perepetçenov, OlegOleg Perepetçenov Halter Erkekler 77 kg
3  Bronz Tyukin, EduardEduard Tyukin Halter Erkekler 94 kg
3  Bronz Pisarevskiy, GlebGleb Pisarevskiy Halter Erkekler 105 kg
3  Bronz Kasaeva, ZaremaZarema Kasaeva Halter Kadınlar 69 kg
3  Bronz Popova, ValentinaValentina Popova Halter Kadınlar 75 kg
3  Bronz Murtazaliev, MakhachMakhach Murtazaliev Güreş Erkekler serbest 66 kg
3  Bronz Sazhidov, SazhidSazhid Sazhidov Güreş Erkekler serbest 84 kg
3  Bronz Samourgachev, VarteresVarteres Samourgachev Güreş Erkekler Grekoromen 74 kg

Dış bağlantılarDüzenle