Ana menüyü aç

2000 Yaz Olimpiyatları'nda atletizm

2000 Yaz Olimpiyatları'ndaki
atletizm etkinlikleri
Athletics pictogram.svg
Koşu etkinlikleri
100 m   erkekler   kadınlar
200 m erkekler kadınlar
400 m erkekler kadınlar
800 m erkekler kadınlar
1500 m erkekler kadınlar
5000 m erkekler kadınlar
10.000 m erkekler kadınlar
100 m engelli kadınlar
110 m engelli erkekler
400 m engelli erkekler kadınlar
3000 m hendekli koşu erkekler
4 x 100 m bayrak yarışı erkekler kadınlar
4 x 400 m bayrak yarışı erkekler kadınlar
Yol etkinlikleri
Maraton erkekler kadınlar
20 km yürüme erkekler kadınlar
50 km yürüme erkekler
Saha etkinlikleri
Uzun atlama erkekler kadınlar
Üç adım atlama erkekler kadınlar
Yüksek atlama erkekler kadınlar
Sırıkla atlama erkekler kadınlar
Gülle atma erkekler kadınlar
Disk atma erkekler kadınlar
Cirit atma erkekler kadınlar
Çekiç atma erkekler kadınlar
Kombine etkinlikler
Heptatlon kadınlar
Dekatlon erkekler
Tekerlekli sandalye yarışı

ErkeklerDüzenle

100 mDüzenle

Sıra Ülke Atlet Zaman
1 ABD Maurice Greene 9,87 s
2 TRI Ato Boldon 9,99 s
3 BAR Obadele Thompson 10,04 s

200 mDüzenle

Sıra Ülke Atlet Zaman
1 GRE Konstantinos Kenteris 20,09 s
2 GBR Darren Campbell 20,14 s
3 TRI Ato Boldon 20,20 s

400 mDüzenle

Sıra Ülke Atlet Zaman
1 USA Michael Johnson 43,84 s
2 USA Alvin Harrison 44,40 s
3 JAM Gregory Haughton 44,70 s

800 mDüzenle

Sıra Ülke Atlet Zaman
1 GER Nils Schumann 1:45,08 min
2 DEN Wilson Kipketer 1:45,14 min
3 ALG Djabir Said-Guerni 1:45,16 min

1500 mDüzenle

Sıra Ülke Atlet Zaman
1 KEN Noah Ngeny 3:32,07 min (OR)
2 MAR Hicham El Guerrouj 3:32,32 min
3 KEN Bernard Lagat 3:32,44 min

5000 mDüzenle

Sıra Ülke Atlet Zaman
1 ETH Millon Wolde 13:35,49 min
2 ALG Ali Saïdi-Sief 13:36,20 min
3 MAR Brahim Lahlafi 13:36,47 min

10000 mDüzenle

Sıra Ülke Atlet Zaman
1 ETH Haile Gebrselassie 27:18,20 min
2 KEN Paul Tergat 27:18,29 min
3 ETH Assefa Mezgebu 27:19,75 min

MarathonDüzenle

Sıra Ülke Atlet Zaman
1 ETH Gezahegne Abera 2:10:11 h
2 KEN Eric Wainaina 2:10:31 h
3 ETH Tesfaye Tola 2:11:10 h

20km GehenDüzenle

Sıra Ülke Atlet Zaman
1 POL Robert Korzeniowski 1:18:59 h
2 MEX Noe Hernandez 1:19:03 h
3 RUS Wladimir Andrejew 1:19:27 h

50 km. YürüyüşDüzenle

Sıra Ülke Atlet Zaman
1 POL Robert Korzeniowski 3:42:22 h
2 LAT Aigars Fadejevs 3:43:40 h
3 MEX Joel Sanchez 3:44:36 h

110 m EngelliDüzenle

Sıra Ülke Atlet Zaman
1 CUB Anier Garcia 13,00 s
2 USA Terrence Trammell 13,16 s
3 USA Mark Crear 13,22 s

400 m EngelliDüzenle

Sıra Ülke Atlet Zaman
1 USA Angelo Taylor 47,50 s
2 KSA Hadi Souan Somalyi 47,53 s
3 RSA Llewellyn Herbert 47,81 s

3000 m HindernisDüzenle

Sıra Ülke Atlet Zaman
1 KEN Reuben Kosgei 8:21,43 min
2 KEN Wilson Boit Kipketer 8:21,77 min
3 MAR Ali Ezzine 8:22,15 min

4 x 100 m BayrakDüzenle

4 x 400 m BayrakDüzenle

HochsprungDüzenle

Sıra Ülke Atlet Zaman
1 RUS Sergei Kliugin 2,35 m
2 CUB Javier Sotomayor 2,32 m
3 ALG Hammad Abderrahmane 2,32 m

WeitsprungDüzenle

Sıra Ülke Atlet Yükseklik
1 CUB Iván Pedroso 8,55 m
2 AUS Jai Taurima 8,49 m
3 UKR Roman Schurenko 8,31 m

StabhochsprungDüzenle

Sıra Ülke Atlet Yükseklik
1 USA Nick Hysong 5,90 m
2 USA Lawrence Johnson 5,90 m
3 RUS Maxim Tarassow 5,90 m

3 Adıma tlamaDüzenle

Sıra Ülke Atlet Üzaklık
1 GBR Jonathan Edwards 17,71 m
2 CUB Yoel Garcia 17,47 m
3 RUS Denis Kapustin 17,46 m

Çekiç atmaDüzenle

Sıra Ülke Atlet Uzaklık
1 CZE Jan Zelezny 90,17 m (OR)
2 GBR Steve Backley 89,85 m
3 RUS Sergei Makarow 88,67 m

Disk atmaDüzenle

Sıra Ülke Atlet Uzaklık
1 LTU Virgilijus Alekna 69,30 m
2 GER Lars Riedel 68,50 m
3 RSA Frantz Kruger 68,19 m

Gülle atmaDüzenle

Sıra Ülke Atlet Uzaklık
1 FIN Arsi Harju 21,29 m
2 USA Adam Nelson 21,21 m
3 USA John Godina 21,20 m

Cirit atmaDüzenle

Sıra Ülke Atlet Uzaklık
1 POL Szymon Ziółkowski 80,02 m
2 ITA Nicola Vizzoni 79,64 m
3 BLR Igor Astapkowitsch 79,17 m

DekatlonDüzenle

Sıra Ülke Atlet Uzaklık
1 EST Erki Nool 8641
2 CZE Roman Šebrle 8606
3 USA Chris Huffins 8595

KadınlarDüzenle

100 mDüzenle

Sıra Ülke Atlet Zaman
1 USA Marion Jones 10,75 s
2 GRE Ekaterini Thanou 11,12 s
3 JAM Tanya Lawrence 11,18 s

200 mDüzenle

Sıra Ülke Atlet Zaman
1 USA Marion Jones 21,84 s
2 BAH Pauline Davis-Thomson 22,27 s
3 SRI Susanthika Jayasinghe 22,28 s

400 mDüzenle

Sıra Ülke Atlet Zaman
1 AUS Cathy Freeman 49,11 s
2 JAM Lorraine Graham 49,58 s
3 GBR Katharine Merry 49,72 s

800 mDüzenle

Sıra Ülke Atlet Zaman
1 MOZ Maria Mutola 1:56,15 min
2 AUT Stephanie Graf 1:56,64 min
3 GBR Kelly Holmes 1:56,80 min

1500 mDüzenle

Sıra Ülke Atlet Zaman
1 ALG Nouria Mérah-Benida 4:05,10 min
2 ROM Violeta Szekely 4:05,15 min
3 ROM Gabriela Szabo 4:05,27 min

5000 mDüzenle

Sıra Ülke Atlet Zaman
1 ROM Gabriela Szabo 14:40,79 min (OR)
2 IRL Sonia O'Sullivan 14:41,02 min
3 ETH Gete Wami 14:42,23 min

10000 mDüzenle

Sıra Ülke Atlet Zaman
1 ETH Derartu Tulu 30:17,49 min (OR)
2 ETH Gete Wami 30:22,48 min
3 POR Fernanda Ribeiro 30:22,88 min

MaratonDüzenle

Sıra Ülke Atlet Zaman
1 JPN Naoko Takahashi 2:23:14 h
2 ROM Lidia Simon 2:23:22 h
3 KEN Joyce Chepchumba 2:24:45 h

20 km. YürütüşDüzenle

Sıra Ülke Atlet Zaman
1 CHN Wang Liping 1:29:05 h
2 NOR Kjersti Plätzer 1:29:33 h
3 ESP María Vasco 1:30:23 h

100 m EngellDüzenle

Sıra Ülke Atlet Zaman
1 KAZ Olga Schischigina 12,65 s
2 NGR Glory Alozie 12,68 s
3 USA Melissa Morrison 12,76 s

400 m EngelliDüzenle

Sıra Ülke Atlet Zaman
1 RUS Irina Priwalowa 53,02 s
2 JAM Deon Hemmings 53,45 s
3 MAR Nezha Bidouane 53,57 s

4 x 100 m. Bayrak yarışıDüzenle

4 x 400 m. Bayrak yarışıDüzenle

HochsprungDüzenle

Sıra Ülke Atlet Yükseklik
1 RUS Jelena Jelesina 2,01 m
2 RSA Hestrie Cloete 2,01 m
3 SWE Kajsa Bergqvist 1,99 m
3 ROM Oana Manuela Pantelimon 1,99 m

Uzun atlamaDüzenle

Sıra Ülke Atlet Yükseklik
1 GER Heike Drechsler 6,99 m
2 ITA Fiona May 6,92 m
3 USA Marion Jones 6,92 m

Sırıkla atlamaDüzenle

Sıra Ülke Atlet Yükseklik
1 ABD Stacy Dragila 4,60 m (OR)
2 AUS Tatjana Grigorieva 4,55 m
3 ISL Vala Flosadóttir 4,50 m

Üç adım atlamaDüzenle

Sıra Ülke Atlet Uzaklık
1 BUL Teresa Marinowa 15,20 m
2 RUS Tatjana Lebedewa 15,00 m
3 UKR Olena Hovorova 14,96 m

Cirit atmaDüzenle

Sıra Ülke Atlet Uzaklık
1 NOR Trine Hattestad 68,91 m (OR)
2 GRE Mirela Manjani 67,51 m
3 CUB Osleidys Menéndez 66,18 m

= Disk atmaDüzenle

Sıra Ülke Atlet Uzaklık
1 BLR Elina Swerawa 68,40 m
2 GRE Anastasia Kelesidou 65,71 m
3 BLR Irina Jatschenko 65,20 m

Gülle atmaDüzenle

Sıra Ülke Atlet Uzaklık
1 BLR Janina Karoltschik 20,56 m
2 RUS Larisa Peleschenko 19,92 m
3 GER Astrid Kumbernuss 19,62 m

Çekiç atmaDüzenle

Sıra Ülke Atlet Uzaklık
1 POL Kamila Skolimowska 71,16 m (OR)
2 RUS Olga Kusenkowa 69,77 m
3 GER Kirsten Münchow 69,28 m

HeptatlonDüzenle

Sıra Ülke Atlet Puan
1 GBR Denise Lewis 6584
2 RUS Jelena Prochorowa 6531
3 BLR Natalja Sazanowitsch 6527