Rusya Artistik Patinaj Şampiyonası

(Rusya Artistik Patinaj Şampiyonaları sayfasından yönlendirildi)

Rusya Artistik Patinaj Şampiyonaları (Rusça: Чемпионат России по Фигурному Катанию) Rusya'nın düzenlediği ulusal buz pateni yarışması. Patenciler 4 disiplinde (kadınlar, erkekler, çiftler ve buz dansı) yarışır. Gençler düzeyindeki patenciler içinde Rusya Gençler şampiyonası düzenlenir.

Çiftlerde 2004 podyumu

İlk Rusya ulusal yarışması 5 Mart 1878'de Sankt-Peterburg'da düzenlendi. V. I. Sreznevski yarışmayı kazandı. 1897'de resmi olarak ulusal yarışma düzenlendi ve A. N. Panshin 1987-1900 arasında yarışmayı kazandı.

1924-1990 yılları arasında Rusya Ulusal şampiyonası yapılmadı. Bu süre içinde Rus patenciler Sovyetler Birliği Artistik Patinaj Şampiyonalarına katılıyordu.

Madalya kazananlarDüzenle

ErkeklerDüzenle

Men's Medalists
Yıl Yer Altın Gümüş Bronz
1897 Alexandr Nikitich Panshin
1898 Alexandr Nikitich Panshin
1899 Alexandr Nikitich Panshin
1900 Alexandr Nikitich Panshin
1901 Nikolai Panin
1902 Nikolai Panin
1903 Nikolai Panin
1924 - 1992 Sovyet Artistik Patinaj Şampiyonaları
1993 Çelyabinsk Alexei Urmanov Ilia Kulik
1994 St. Petersburg Alexei Urmanov Ilia Kulik
1995 Moskova Alexei Urmanov Ilia Kulik
1996 Samara Alexei Urmanov Ilia Kulik
1997 Moskova Ilia Kulik Alexei Urmanov Alexei Yagudin
1998 Moskova Ilia Kulik Alexei Yagudin Evgeni Plushenko
1999 Moskova Evgeni Plushenko Alexei Yagudin Alexei Urmanov
2000 Moskova Evgeni Plushenko Alexei Yagudin Alexander Abt
2001 Moskova Evgeni Plushenko Alexei Yagudin Alexander Abt
2002 Moskova Evgeni Plushenko Alexander Abt Ilia Klimkin
2003 Kazan Alexander Abt Ilia Klimkin Stanislav Timchenko
2004 St. Petersburg Evgeni Plushenko Ilia Klimkin Andrei Griazev
2005 St. Petersburg Evgeni Plushenko Andrei Griazev Andrei Lezin
2006 Kazan Evgeni Plushenko Ilia Klimkin Sergei Dobrin
2007 Moskova Andrei Griazev Andrei Lutai Sergei Dobrin
2008 St. Petersburg Sergei Voronov Andrei Lutai Andrei Griazev
2009 Kazan Sergei Voronov Artem Borodulin Andrei Lutai
2010 Sankt-Peterburg Evgeni Plushenko Sergei Voronov Artem Borodulin
2011 Saransk Konstantin Menshov Artur Gachinski Zhan Bush
2012 Saransk Evgeni Plushenko Artur Gachinski Sergei Voronov
2013 Soçi Evgeni Plushenko Sergei Voronov Konstantin Menshov
2014 Soçi Maxim Kovtun Evgeni Plushenko Sergei Voronov
2015 Soçi Maxim Kovtun Sergei Voronov Adian Pitkeev
2016 Yekaterinburg Maxim Kovtun Mikhail Kolyada Alexander Petrov
2017 Chelyabinsk Mikhail Kolyada Alexander Samarin Maxim Kovtun
2018 Sankt-Peterburg Mikhail Kolyada Alexander Samarin Dmitri Aliev
2019 Saransk Maxim Kovtun Mikhail Kolyada Alexander Samarin
2020 Krasnoyarsk Dmitri Aliev Artur Danielian Alexander Samarin
2021 Chelyabinsk Mikhail Kolyada Makar Ignatov Mark Kondratiuk

KadınlarDüzenle

Ladies' Medalists
Yıl Yer Altın Gümüş Bronz
1993 Çelyabinsk Maria Butyrskaya Yulia Vorobieva
1994 St. Petersburg Olga Markova Maria Butyrskaya Irina Slutskaya
1995 Moskova Maria Butyrskaya Olga Markova Irina Slutskaya
1996 Samara Maria Butyrskaya Irina Slutskaya Olga Markova
1997 Moskova Maria Butyrskaya Olga Markova Irina Slutskaya
1998 Moskova Maria Butyrskaya Julia Soldatova Elena Sokolova
1999 Moskova Maria Butyrskaya Julia Soldatova Viktoria Volchkova
2000 Moskova Irina Slutskaya Maria Butyrskaya Viktoria Volchkova
2001 Moskova Irina Slutskaya Viktoria Volchkova Maria Butyrskaya
2002 Moskova Irina Slutskaya Maria Butyrskaya Viktoria Volchkova
2003 Kazan Elena Sokolova Irina Slutskaya Tatiana Basova
2004 St. Petersburg Elena Sokolova Julia Soldatova Kristina Oblasova
2005 St. Petersburg Irina Slutskaya Elena Sokolova Lilia Biktagirova
2006 Kazan Elena Sokolova Viktoria Volchkova Lilia Biktagirova
2007 Moskova Ksenia Doronina Alexandra Ievleva Elena Sokolova
2008 St. Petersburg Ksenia Doronina Nina Petushkova Olga Naidenova
2009 Kazan Adelina Sotnikova Elizaveta Tuktamisheva Katarina Gerbolt
2010 Sankt-Peterburg Ksenia Makarova Alena Leonova Elizaveta Tuktamisheva
2011 Saransk Adelina Sotnikova Alena Leonova Elizaveta Tuktamisheva
2012 Saransk Adelina Sotnikova Yulia Lipnitskaya Alena Leonova
2013 Soçi Elizaveta Tuktamysheva Elena Radionova Adelina Sotnikova
2014 Soçi Adelina Sotnikova Yulia Lipnitskaya Elena Radionova
2015 Soçi Elena Radionova Elizaveta Tuktamysheva Evgenia Medvedeva
2016 Yekaterinburg Evgenia Medvedeva Elena Radionova Anna Pogorilaya
2017 Chelyabinsk Evgenia Medvedeva Alina Zagitova Maria Sotskova
2018 Sankt-Peterburg Alina Zagitova Maria Sotskova Alena Kostornaia
2019 Saransk Anna Shcherbakova Alexandra Trusova Alena Kostornaia
2020 Krasnoyarsk Anna Shcherbakova Alena Kostornaia Alexandra Trusova
2021 Chelyabinsk Anna Shcherbakova Kamila Valieva Alexandra Trusova

ÇiftlerDüzenle

Pairs Medalists
Yıl Yer Altın Gümüş Bronz
1993 Çelyabinsk Yevgenya Shishkova / Vadim Naumov Marina Eltsova / Andrei Bushkov Elena Tobiash / Sergei Smirnov
1994 St. Petersburg Ekaterina Gordeeva / Sergei Grinkov Natalia Mishkutionok / Artur Dmitriev Yevgenya Shishkova / Vadim Naumov
1995 Moskova Marina Eltsova / Andrei Bushkov Maria Petrova / Anton Sikharulidze Natalia Krestianinova / Aleksei Torchinsky
1996 Samara Yevgenya Shishkova / Vadim Naumov Marina Eltsova / Andrei Bushkov Oksana Kazakova / Artur Dimitriev
1997 Moskova Marina Eltsova / Andrei Bushkov Yelena Berezhnaya / Anton Sikharulidze Yevgenya Shishkova / Vadim Naumov
1998 Moskova Marina Eltsova / Andrei Bushkov Yelena Berezhnaya / Anton Sikharulidze Oksana Kazakova / Artur Dimitriev
1999 Moskova Yelena Berezhnaya / Anton Sikharulidze Maria Petrova / Alexei Tikhonov Tatiana Totmianina / Maxim Marinin
2000 Moskova Yelena Berezhnaya / Anton Sikharulidze Maria Petrova / Alexei Tikhonov Tatiana Totmianina / Maxim Marinin
2001 Moskova Yelena Berezhnaya / Anton Sikharulidze Maria Petrova / Alexei Tikhonov Tatiana Totmianina / Maxim Marinin
2002 Moskova Yelena Berezhnaya / Anton Sikharulidze Tatiana Totmianina / Maxim Marinin Maria Petrova / Alexei Tikhonov
2003 Kazan Tatiana Totmianina / Maxim Marinin Maria Petrova / Alexei Tikhonov Julia Obertas / Alexei Sokolov
2004 St. Petersburg Tatiana Totmianina / Maxim Marinin Maria Petrova / Alexei Tikhonov Julia Obertas / Sergei Slavnov
2005 St. Petersburg Tatiana Totmianina / Maxim Marinin Maria Petrova / Alexei Tikhonov Julia Obertas / Sergei Slavnov
2006 Kazan Maria Petrova / Alexei Tikhonov Julia Obertas / Sergei Slavnov Maria Mukhortova / Maxim Trankov
2007 Moskova Maria Mukhortova / Maxim Trankov Julia Obertas / Sergei Slavnov Elena Efaieva / Alexei Menshikov
2008 St. Petersburg Yuko Kawaguchi / Alexander Smirnov Maria Mukhortova / Maxim Trankov Arina Ushakova / Sergei Karev
2009 Kazan Yuko Kawaguchi / Alexander Smirnov Maria Mukhortova / Maxim Trankov Liubov Iliushechkina / Nodari Maisuradze
2010 Sankt-Peterburg Yuko Kawaguchi / Alexander Smirnov Maria Mukhortova / Maxim Trankov Vera Bazarova / Yuri Larionov
2011 Saransk Tatiana Volosozhar / Maxim Trankov Yuko Kavaguti / Alexander Smirnov Vera Bazarova / Yuri Larionov
2012 Saransk Vera Bazarova / Yuri Larionov Ksenia Stolbova / Fedor Klimov Anastasia Martiusheva / Alexei Rogonov
2013 Soçi Tatiana Volosozhar / Maxim Trankov Yuko Kavaguti / Alexander Smirnov Ksenia Stolbova / Fedor Klimov
2014 Soçi Ksenia Stolbova / Fedor Klimov Vera Bazarova / Yuri Larionov Maria Vigalova / Egor Zakroev
2015 Soçi Ksenia Stolbova / Fedor Klimov Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Yuko Kavaguti / Alexander Smirnov
2016 Yekaterinburg Tatiana Volosozhar / Maxim Trankov Yuko Kavaguti / Alexander Smirnov Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov
2017 Chelyabinsk Ksenia Stolbova / Fedor Klimov Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Natalia Zabiiako / Alexander Enbert
2018 Sankt-Peterburg Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Ksenia Stolbova / Fedor Klimov Natalia Zabiiako / Alexander Enbert
2019 Saransk Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Natalia Zabiiako / Alexander Enbert Aleksandra Boikova / Dmitrii Kozlovskii
2020 Krasnoyarsk Aleksandra Boikova / Dmitrii Kozlovskii Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Daria Pavliuchenko / Denis Khodykin
2021 Chelyabinsk Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Aleksandra Boikova / Dmitrii Kozlovskii Daria Pavliuchenko / Denis Khodykin

Buz dansıDüzenle

Ice Dance Medalists
Yıl Yer Altın Gümüş Bronz
1994 St. Petersburg Anjelika Krylova / Vladimir Fedorov Irina Lobacheva / Ilia Averbukh Elena Kustarova / Oleg Ovsyannikov
1995 Moskova Anjelika Krylova / Oleg Ovsyannikov Elena Kustarova / Vazgen Azroyan Irina Lobacheva / Ilia Averbukh
1996 Samara Oksana Grishuk / Evgeny Platov Anjelika Krylova / Oleg Ovsyannikov Irina Lobacheva / Ilia Averbukh
1997 Moskova Irina Lobacheva / Ilia Averbukh Olga Sharutenko / Dmitri Naumkin Ekaterina Davydova / Roman Kostomarov
1998 Moskova Anjelika Krylova / Oleg Ovsyannikov Irina Lobacheva / Ilia Averbukh Anna Semenovich / Vladimir Fedorov
1999 Moskova Anjelika Krylova / Oleg Ovsyannikov Irina Lobacheva / Ilia Averbukh Tatiana Navka / Roman Kostomarov
2000 Moskova Irina Lobacheva / Ilia Averbukh Anna Semenovich / Roman Kostomarov Oksana Potdykova / Denis Petukhov
2001 Moskova Irina Lobacheva / Ilia Averbukh Tatiana Navka / Roman Kostomarov Natalia Romaniuta / Daniil Barantsev
2002 Moskova Irina Lobacheva / Ilia Averbukh Tatiana Navka / Roman Kostomarov Natalia Romaniuta / Daniil Barantsev
2003 Kazan Tatiana Navka / Roman Kostomarov Svetlana Kulikova / Arseni Markov Oksana Domnina / Maxim Shabalin
2004 St. Petersburg Tatiana Navka / Roman Kostomarov Oksana Domnina / Maxim Shabalin Svetlana Kulikova / Vitali Novikov
2005 St. Petersburg Oksana Domnina / Maxim Shabalin Svetlana Kulikova / Vitali Novikov Jana Khokhlova / Sergei Novitski
2006 Kazan Tatiana Navka / Roman Kostomarov Oksana Domnina / Maxim Shabalin Jana Khokhlova / Sergei Novitski
2007 Moskova Oksana Domnina / Maxim Shabalin Jana Khokhlova / Sergei Novitski Ekaterina Rubleva / Ivan Shefer
2008 St. Petersburg Jana Khokhlova / Sergei Novitski Ekaterina Rubleva / Ivan Shefer Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev
2009 Kazan Jana Khokhlova / Sergei Novitski Ekaterina Rubleva / Ivan Shefer Kristina Gorshkova / Vitali Butikov
2010 Sankt-Peterburg Oksana Domnina / Maxim Shabalin Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev Ekaterina Rubleva / Ivan Shefer
2011 Saransk Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev Ekaterina Riazanova / Ilia Tkachenko Elena Ilinykh / Nikita Katsalapov
2012 Saransk Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev Elena Ilinykh / Nikita Katsalapov Ekaterina Riazanova / Ilia Tkachenko
2013 Soçi Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev Elena Ilinykh / Nikita Katsalapov Ekaterina Riazanova / Ilia Tkachenko
2014 Soçi Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev Elena Ilinykh / Nikita Katsalapov Victoria Sinitsina / Ruslan Zhiganshin
2015 Soçi Elena Ilinykh / Ruslan Zhiganshin Ksenia Monko / Kirill Khaliavin Alexandra Stepanova / Ivan Bukin
2016 Yekaterinburg Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov Alexandra Stepanova / Ivan Bukin
2017 Chelyabinsk Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev Alexandra Stepanova / Ivan Bukin Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov
2018 Sankt-Peterburg Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev Alexandra Stepanova / Ivan Bukin Tiffany Zahorski / Jonathan Guerreiro
2019 Saransk Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov Alexandra Stepanova / Ivan Bukin Sofia Evdokimova / Egor Bazin
2020 Krasnoyarsk Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov Alexandra Stepanova / Ivan Bukin Tiffany Zahorski / Jonathan Guerreiro
2021 Chelyabinsk Alexandra Stepanova / Ivan Bukin Tiffany Zahorski / Jonathan Guerreiro Anastasia Skoptsova / Kirill Aleshin

KaynakçaDüzenle

Dış bağlantılarDüzenle