Fenerbahçe (erkek kürek takımı)

(Fenerbahçe Kürek Şubesi sayfasından yönlendirildi)

Fenerbahçe erkek kürek takımı Fenerbahçe Spor Kulübü'nün erkek sporcularından oluşan kürek branşıdır. Takım çalışmalarını Dereağzı tesislerinde yapmaktadır.

Fenerbahçe Spor Kulübü
Fenerbahçe Spor Kulübü kürek renklerinin resmi
Fenerbahçe Spor Kulübü logosu
Yer İstanbul
Koordinatlar 40°58′55.81″K 29°2′5.72″D / 40.9821694°K 29.0349222°D / 40.9821694; 29.0349222
Kuruluş yılı 1914
Çalışma suyu Marmara Denizi
Bağlı kuruluşlar Türkiye Kürek Federasyonu
Website fenerbahce.org
Lig
Türkiye Kürek Şampiyonası
Başarılar
34; 14
Fenerbahçe SK'nın etkin şubeleri
Athletics pictogram.svg
Atletizm (Erkek)
Athletics pictogram.svg
Atletizm (Kadın)
Basketball pictogram.svg
Basketbol (Erkek)
Basketball pictogram.svg
Basketbol (Kadın)
Boxing pictogram.svg
Boks (Erkek)
Boxing pictogram.svg
Boks (Kadın)
Football pictogram.svg
Futbol
Football pictogram.svg
Futbol U21
Rowing pictogram.svg
Kürek (Erkek)
Rowing pictogram.svg
Kürek (Kadın)
Table tennis pictogram.svg
Masa Tenisi (Erkek)
Table tennis pictogram.svg
Masa Tenisi (Kadın)
Volleyball (indoor) pictogram.svg
Voleybol (Erkek)
Volleyball (indoor) pictogram.svg
Voleybol (Kadın)
Swimming pictogram.svg
Yüzme (Erkek)
Swimming pictogram.svg
Yüzme (Kadın)
Sailing pictogram.svg
Yelken
Controller.svg
e-Spor
Wheelchair basketball - Paralympic pictogram.svg
Tekerlekli Basketbol
Fenerbahçe SK'nın geçmişteki şubeleri
Wrestling pictogram.svg
Güreş
Tennis pictogram.svg
Tenis
Cycling (road) pictogram.svg
Bisiklet

TarihçeDüzenle

1914 yılı öncesi kürek dalında yabancı uyruklu kişilerce kurulmuş kürek takımları bulunmaktaydı. 1914 yılında ise Fenerbahçe Kulübü Kurbağalıdere yakınındaki kulüp binası önünde bir kayıkhane yapmıştır. Fenerbahçe'yi Anadolu, Altınordu ve Haliç idman kulüplerinde kurulan Yatching kulübünün el konulan teknelerinin kulüplere dağıtımı bu daldaki spor çalışmaları için büyük yarar sağlamıştır.

24 Ağustos 1917 Cuma günü kulüplerarası yarışlar Sultan Reşad Kupası adıyla Heybeliada'da yapılmış bu yarışı Fenerbahçe kazanmıştır. Kürekte Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki tarihi çekişme 25 Ağustos 1922 tarihinde başlamıştır ve bu yarışı Fenerbahçe kazanmıştır. Fenerbahçe'nin kürek sporundaki üstünlüğü aralıksız 1926 yılına kadar sürmüştür.

Federasyonun Galatasaray lehinde yaptığı haksızlıklardan usanan Taksim Kürek Kulübü'nün Fenerbahçe'ye katılma kararı almasıyla Fenerbahçe'de kürek branşı tekrar canlanmış ve 1951-55 arasında 2 Türkiye ve 3 İstanbul şampiyonluğu kazanılmıştır.

1957’de Boğaziçi sahil yollarının yapımı sırasında İstinye'deki Fenerbahçe Kürek Kulübü binası yıkılmış ve Fenerbahçe kürek şubesi 1956-61 arasında atalete gömülmüştür.

İsmet Uluğ'un başkanlığın sırasında amatör branşlara gelen hareketlilik kürek şubesini de olumlu etkilemiş ve Fenerbahçe 1962'den 1970'e kadar 9 yılda 7 Türkiye şampiyonluğu kazanmıştır. 1976'dan sonra ise tam bir Fenerbahçe fırtınası esmiş 1986'ya kadar Türkiye ve İstanbul Şampiyonluklarının yanı sıra, 1976'dan itibaren düzenlenmeye başlanan İstanbul ve Türkiye Kupaları da istisnasız Fenerbahçe'nin olmuştur. Bu kupaların A takımın yanı sıra Kıdemliler, Büyükler B, Bayanlar, Hafif Kilolar, Ümitler, Gençler ve Yıldızlar düzeyinde de eksiksiz kazanılmış olması Fenerbahçe'ye kürek sporunda erişilmez bir yer kazandırmıştır.

1987'de bazı millî takım sporcularının Galatasaray'a transferi ile darbe yiyen takım 1990'da tekrar eski gücüne kavuşmuş, 1995-2008 arasında 14 yılda 12 Türkiye Şampiyonluğu kazanmıştır.

Takım, son dönemde ABD/Boston Head of Charles, İtalya Piedoluco, Hırvatistan Zagrep Open yarışları gibi prestijli uluslararası yarışlerda da çeşitli madalyalar kazanmış, millî takıma da sayısız sporcu göndermiştir.

Teknik EkipDüzenle

İsim Ülke Görev
İlhan Ekşioğlu   Kürek Şubesi Sorumlu Yönetici
Metin Doğan   Kürek Şubesi Sorumlu Yönetici
Çağlar Özdemir   Şube Kaptanı
Ali N. Şen   Koç
Sonat Doğan   Koç
Levent Avat   Koç
Yiğit Saygılıgil   Koç
Berkin Yılmaz   Koç
Ozan Yelaldı   Koç
Gökhan Dalgıç   Koç

BaşarılarıDüzenle

Türkiye Kürek Şampiyonası:

  • Şampiyon (40): 1951, 1955, 1962, 1963, 1964, 1965, 1968, 1969, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1990, 1991, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2008, 2011, 2014, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021.

Türkiye Kupası (1977'den beri düzenlenmektedir):

  • Şampiyon (32):1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1990, 1991, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2014, 2016, 2017, 2019.

İstanbul Kürek Şampiyonası:

  • Şampiyon (37): 1922, 1923, 1924, 1925, 1926, 1951, 1954, 1955, 1962, 1963, 1964, 1968, 1969, 1973, 1974, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1994, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003 (2003'ten beri düzenlenmemektedir).

İstanbul Kupası:

  • Şampiyon (30): 1965, 1966, 1967, 1968, 1972, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1994, 1995, 1996, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003 (2003'ten beri düzenlenmemektedir).

Uluslararası BaşarılarDüzenle

Büyük çaplı organizasyonlarDüzenle

Diğer organizasyonlarDüzenle

Tarih ve yer Organizasyon Kategori Madalya İsim Tekne
2005   Bled 50th International Rowing Regatta Büyükler 1  Altın Erhan Ertürk 4 çifte
2005   Bled 50th International Rowing Regatta Büyükler 1  Altın Berk Günbatı 4 çifte
2005   Bled 50th International Rowing Regatta Büyükler 1  Altın Özkan Özdek 4 çifte
2005   Bled 50th International Rowing Regatta Büyükler 1  Altın Bilgetay Kısacıkoğlu 4 çifte
2005   Bled 50th International Rowing Regatta Hafif kilo 2  Gümüş Bilgetay Kısacıkoğlu Tek çifte
2005   Bled 50th International Rowing Regatta Büyükler 3  Bronz Mehmet İskenderoğlu 4 tek
2005   Bled 50th International Rowing Regatta Büyükler 3  Bronz Doğan Ayger 4 tek
2005   Bled 50th International Rowing Regatta Büyükler 3  Bronz Cihan Ayger 4 tek
2005   Bled 50th International Rowing Regatta Büyükler 3  Bronz Yücel Mutlu 4 tek
2005   Bled 50th International Rowing Regatta Büyükler 3  Bronz Mehmet İskenderoğlu 2 tek
2005   Bled 50th International Rowing Regatta Büyükler 3  Bronz Yücel Mutlu 2 tek
2006   Zagreb Open Zagreb Büyükler 1  Altın Yiğit Saygılıgil 2 tek
2006   Zagreb Open Zagreb Büyükler 1  Altın Hüseyin Kandemir 2 tek
2006   Zagreb Open Zagreb Büyükler 3  Bronz Efe Köroğlu 2 tek
2006   Zagreb Open Zagreb Büyükler 3  Bronz Kadir Ünsal 2 tek
2006   Boston Head of the Charles Regatta Büyükler 3  Bronz Fenerbahçe 8 tek
  • Head of the Charles Regatta
    • 5.lik Hafif Kilo 8+ 2014
    • 23.lük Ağır Kilo 8+ 2014 (34 Ekip)
    • 5 lik Genç 8+ 2009
    • 3.lük (1): 2006
    • 4.lük (1): 2002
  • D-Inverno Uluslararası Maraton Kürek Şampiyonası
    • 4.lük (1): 2007

Dış bağlantılarDüzenle