2020-21 2. Lig

2020-21 2. Lig, 2. Lig'in tarihindeki 20. sezonudur. Ligde, 39 takım mücadele edecektir. Sezon 19 Eylül 2020 tarihinde başlayacak ve normal sezon 8 Mayıs 2021 tarihinde sona erecektir.[1]

2. Lig
Sezon 2020-21
Takım sayısı 39
En farklı maç Şanlıurfaspor 0-8 Sancaktepe
(26 Eylül 2020)
En gollü maç Şanlıurfaspor 0-8 Sancaktepe
(26 Eylül 2020)
Sakaryaspor 2-6 Bodrum Bld. Bodrumspor
(11 Kasım 2020)
Pendikspor 3-5 Vanspor
(14 Kasım 2020)
Oynanan maç sayısı 192
Atılan gol sayısı 507 (maç başına 2,64)
En uzun
galibiyet serisi
Eyüpspor
(8 maç)
En uzun
yenilgisizlik serisi
Manisa
(11 maç)
En uzun
mağlubiyet serisi
Kardemir Karabükspor
(7 maç)
En uzun
kazanamama serisi
Kardemir Karabükspor
(11 maç)
2019-20

Gruplarını şampiyon olarak tamamlayan 2 takım direkt olarak bir sonraki yıl 1. Lig'e yükselecektir. Ayrıca her iki grupta da 2.,3.,4. ve 5. sırada bulunan takımlar lig sıralamalarına göre eşleşerek play-off oynayacak ve 1 takım daha üst lige yükselecektir.

Her iki grubun son 3 sırasındaki olmak üzere toplam 6 takım 3. Lig'e düşecektir.

Gruplarda yer alacak takımlar 27 Ağustos 2020 tarihinde İstanbul Orhan Saka Amatörler Evinde yapılan kura çekimi ile belirlendi.[2] 2. Lig'de fikstür çekimi 1 Eylül 2020'de Beykoz Riva'da yer alan Orhan Saka Salonu'nda gerçekleştirilmiştir.[3]

Beyaz GrupDüzenle

TakımlarDüzenle

Takım bilgileriDüzenle

Teknik direktör değişiklikleriDüzenle

Puan durumuDüzenle

Sıra Takım O G B M AG YG GF P Eleme veya küme düşme
1 Manisa 11 10 1 0 36 10 +26 31 2021-22 1. Lig
2 Hekimoğlu Trabzon 10 6 3 1 20 5 +15 21 Play-off
3 24 Erzincanspor 10 6 2 2 17 9 +8 20
4 Uşakspor 10 6 2 2 20 13 +7 20
5 Sancaktepe 9 5 2 2 17 6 +11 17
6 Sarıyer 9 4 4 1 9 4 +5 16
7 Afjet Afyonspor 9 4 3 2 11 10 +1 15
8 Amed 10 5 0 5 13 16 -3 15
9 Kocaelispor 9 4 2 3 8 11 -3 14
10 Ankara Demirspor 7 4 1 2 16 8 +8 13
11 Zonguldak Kömürspor 10 2 3 5 7 12 -5 9
12 Ergene Velimeşe 11 2 3 6 12 18 -6 9
13 Çorum 7 2 1 4 11 13 -2 7
14 Kahramanmaraşspor 7 1 4 2 8 10 -2 7
15 İnegölspor 9 1 4 4 8 14 -6 7
16 Hacettepe 10 1 3 6 7 15 -8 6
17 Niğde Anadolu 10 1 3 6 7 20 -13 6 2021-22 3.Lig
18 Gümüşhanespor[a] 10 1 3 6 11 21 -10 3
19 Şanlıurfaspor[a] 10 1 2 7 6 29 -23 2
19 Kasım 2020 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: tff.org
Sıralama kuralları: 1) Puan 2) Kendi aralarındaki maçlar (sezon sonunda) 3) Gol farkı 4) Atılan gol sayısı
Notlar:
  1. ^ a b 3 puanı silindi.

SonuçlarDüzenle

İç Saha \ Deplasman 24E AFY AME AND ÇFK EVE GÜM HAC HTR İNE KAH KOC MFK NİĞ SAN SAR ŞAN UŞA ZKÖ
24 Erzincanspor 33. 20. 37. 31. 17. 2-1 2-0 23. 15. 2-1 13. 2-3 35. 19. 29. 4-1 25. 27.
Afjet Afyonspor 14. 12. 10. 23. 28. 1-0 18. 34. 26. 32. 0-1 0-4 2-1 30. 21. 16. 36. 38.
Amed 0-1 31. 35. 29. 15. 2-1 1-0 21. 13. 38. 3-0 3-4 33. 17. 27. 2-1 23. 25.
Ankara Demirspor 18. 29. 16. 27. 13. 2-2 1-0 38. 11. 36. 9. 0-1 31. 34. 25. 7-0 21. 23.
Çorum 12. 1-1 10. 2-3 26. 18. 16. 32. 24. 30. 22. 1-3 4-0 28. 38. 14. 34. 36.
Ergene Velimeşe 36. 0-2 34. 32. 1-0 23. 21. 18. 29. 16. 27. 25. 3-2 14. 0-1 38. 1-3 1-1
Gümüşhanespor 28. 20. 26. 24. 37. 3-3 32. 1-4 1-0 8. 19. 17. 22. 1-5 35. 30. 12. 14.
Hacettepe 26. 37. 24. 22. 35. 2-1 13. 0-3 19. 3-3 17. 15. 20. 0-1 33. 28. 1-1 31.
Hekimoğlu Trabzon 1-1 15. 4-1 19. 13. 37. 29. 27. 35. 22. 33. 31. 17. 20. 2-0 25. 1-2 3-0
İnegölspor 34. 2-2 32. 30. 2-3 1-0 21. 38. 16. 14. 25. 23. 28. 12. 1-1 36. 18. 0-0
Kahramanmaraşspor 21. 13. 19. 17. 11. 35. 27. 25. 0-0 33. 31. 29. 15. 37. 0-0 23. 2-1 7.
Kocaelispor 32. 24. 30. 28. 3-0 2-1 38. 36. 14. 1-0 12. 21. 26. 0-1 0-0 34. 16. 18.
Manisa 30. 22. 28. 26. 20. 1-1 36. 34. 12. 5-1 3-1 6-1 24. 2-0 18. 32. 14. 16.
Niğde Anadolu 16. 27. 14. 12. 25. 30. 1-0 1-1 36. 1-1 34. 0-0 0-4 32. 23. 18. 38. 21.
Sancaktepe 38. 0-2 36. 15. 9. 33. 25. 23. 0-0 31. 18. 29. 27. 13. 7. 21. 1-1 1-0
Sarıyer 1-0 1-1 2-0 6. 19. 24. 16. 14. 30. 22. 28. 20. 37. 3-0 26. 12. 32. 34.
Şanlıurfaspor 24. 35. 22. 20. 33. 19. 1-1 1-0 0-2 17. 1-1 15. 13. 37. 0-8 31. 27. 29.
Uşakspor 1-3 17. 3-0 3-1 15. 20. 31. 29. 26. 37. 24. 35. 33. 19. 22. 13. 2-1 3-2
Zonguldak Kömürspor 0-0 19. 0-1 0-2 17. 22. 33. 12. 28. 20. 26. 37. 35. 2-1 24. 15. 2-0 30.
19 Kasım 2020 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: TFF
Renkler: Yeşil = İç saha galibiyeti; Sarı = Beraberlik; Kırmızı = Deplasman galibiyeti.

Takımların haftalık sıralamalarıDüzenle

Takım ╲ Hafta1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738
Manisa21111111111111
Hekimoğlu Trabzon85668787432
24 Erzincanspor43455322223
Uşakspor32224543354
Sancaktepe114542234545
Sarıyer12111276898866
Afjet Afyonspor5711913141310997
Amed15181414995910108
Kocaelispor101410127665679
Ankara Demirspor193334767810
Zonguldak Kömürspor1387812131413141111
Ergene Velimeşe1817171617171214131512
Çorum1716181815101011121213
Kahramanmaraşspor1415161510111112111314
İnegölspor913151718181817171415
Hacettepe6681114121515161616
Niğde Anadolu71291316161716151717
Gümüşhanespor1610131011151618181818
Şanlıurfaspor1919191919191919191919
20201-22 1. LigPlay-off2021-22 3. Lig
18 Kasım 2020 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: TFF

Not:Ertelenen maç(lar) oynandıktan sonra tablo geriye dönük olarak düzenlenecektir.

Takımların haftalardaki performanslarıDüzenle

Takım ╲ Hafta1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738
24 ErzincansporDGEGYDBEGDGEGDBEGDYEYY
Afjet AfyonsporEGDBEYDBEYYDBEGDGDGY
AmedEYDYEGDYEGDGEGDYEYEGYY
Ankara DemirsporEGDYEGDGEBEYDGYY
ÇorumEYYDYEBDGEGDYEYY
Ergene VelimeşeEYDYEBDBEYDBEGDYEYDYEGYY
GümüşhanesporDYEGDYEBDBEYDYDYEYDBYY
HacettepeDBEGDYEYDYEBDYEYDYEBYY
Hekimoğlu TrabzonDBEGDBEBYDGEYDGEGDGEGY
İnegölsporEBDYEBDYEYDYEBYDBEGY
KahramanmaraşsporYDYEBDBEGDBEBDYY
KocaelisporEBDYEGYDGEGDBEGEYDYY
ManisaDGEGDGEGDGEBDGEGDGEGDGYY
Niğde AnadoluEBDYEGDYEYDYEBDYEBYDYY
SancaktepeEBDGEBDGEGDGDYDGEYYY
SarıyerDBEBDBEGDGEGDBEGDYYY
ŞanlıurfasporDYEYDYEBDYEYYDYEGDYEBY
UşaksporDGEGDBEGDYEYDGEGYDBEGY
Zonguldak KömürsporDBEGDBEYDYEYEBDYEGDYYY
EGEvinde GalibiyetDGDeplasmanda GalibiyetHGHükmen GalibiyetEBEvinde BeraberlikDBDeplasmanda BeraberlikEYEvinde YenilgiDYDeplasmanda YenilgiYMaç yapmadı
19 Kasım 2020 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: TFF

Kırmızı GrupDüzenle

TakımlarDüzenle

Teknik direktör değişiklikleriDüzenle

Puan durumuDüzenle

Sıra Takım O G B M AG YG GF P Eleme veya küme düşme
1 Eyüpspor 11 9 1 1 28 8 +20 28 2021-22 1. Lig
2 Turgutluspor 11 8 0 3 13 12 +1 24 Play-off
3 Vanspor 11 6 3 2 15 9 +6 21
4 Serik Belediyespor 11 5 4 2 16 10 +6 19
5 Sakaryaspor 11 5 4 2 16 13 +3 19
6 Kırklarelispor 10 4 4 2 9 3 +6 16
7 Etimesgut Belediyespor 11 4 4 3 10 7 +3 16
8 Karacabey Belediyespor 11 4 3 4 15 12 +3 15
9 Kırşehir Belediyespor 10 4 3 3 9 8 +1 15
10 1922 Konyaspor 11 4 2 5 15 8 +7 14
11 Bodrum Bld. Bodrumspor 11 3 3 5 19 17 +2 12
12 Tarsus İdman Yurdu 10 3 3 4 16 16 0 12
13 Kastamonuspor 1966 11 3 3 5 12 18 -6 12
14 Sivas Belediyespor 10 2 5 3 15 15 0 11
15 Mamak 10 3 2 5 8 16 -8 11
16 Pendikspor 10 3 1 6 14 15 -1 10
17 Elazığspor[a] 11 4 1 6 14 18 -4 10
18 Pazarspor 8 3 1 4 12 17 -5 10 2021-22 3.Lig
19 Bayburt Özel İdarespor 8 3 0 5 6 10 -4 9
20 Kardemir Karabükspor[a] 11 0 1 10 3 33 -30 -2
18 Kasım 2020 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: tff.org
Sıralama kuralları: 1) Puan 2) Kendi aralarındaki maçlar (sezon sonunda) 3) Gol farkı 4) Atılan gol sayısı
Notlar:
  1. ^ a b 3 puanı silindi.

SonuçlarDüzenle

İç Saha \ Deplasman 22K BYB BOD ELA ETB EYÜ KRC KRB KST KRK KBL MAM PAZ PEN SAK SER SBS TİY TUR VAN
1922 Konyaspor 27. 2-0 3-0 31. 34. 21. 29. 13. 36. 23. 0-1 38. 25. 0-1 1-1 33. 16. 1-2 18.
Bayburt Özel İdarespor 0-2 16. 2-0 1-0 28. 34. 2-0 26. 30. 36. 18. 32. 38. 14. 22. 21. 10. 24. 12.
Bodrum Bld. Bodrumspor 22. 35. 15. 20. 1-2 2-1 37. 4-1 0-0 31. 13. 1-2 33. 28. 17. 2-2 24. 19. 26.
Elazığspor 26. 20. 34. 24. 2-3 14. 22. 3-2 0-1 16. 36. 12. 18. 32. 1-1 38. 28. 0-1 30.
Etimesgut Belediyespor 12. 25. 1-0 1-2 32. 38. 27. 30. 34. 21. 1-1 36. 23. 18. 2-0 29. 14. 2-1 16.
Eyüpspor 15. 2-0 23. 27. 13. 0-2 7-0 33. 18. 2-1 25. 4-1 1-0 21. 29. 35. 36. 31. 38.
Karacabey Belediyespor 1-0 15. 29. 33. 19. 22. 17. 20. 24. 2-2 31. 26. 13. 0-3 35. 4-0 3-0 37. 0-1
Kardemir Karabükspor 0-5 23. 18. 1-3 0-0 30. 36. 28. 32. 38. 0-3 34. 21. 16. 0-2 25. 12. 26. 14.
Kastamonuspor 1966 32. 1-0 21. 25. 2-1 14. 1-1 1-0 16. 0-1 23. 18. 1-4 38. 27. 31. 34. 29. 36.
Kırklarelispor 17. 11. 25. 29. 15. 37. 2-0 13. 35. 0-1 27. 4-0 1-0 23. 31. 1-1 19. 33. 21.
Kırşehir Belediyespor 1-0 17. 12. 35. 0-0 24. 30. 19. 22. 26. 33. 28. 15. 0-1 37. 13. 2-2 20. 1-0
Mamak 24. 37. 32. 17. 22. 0-3 12. 20. 1-1 1-0 14. 10. 35. 30. 19. 15. 26. 0-1 28.
Pazarspor 19. 13. 27. 31. 17. 20. 1-1 15. 37. 22. 9. 29. 11. 25. 33. 4-2 1-3 35. 2-0
Pendikspor 1-1 19. 14. 37. 0-2 26. 32. 4-0 24. 28. 34. 16. 30. 12. 20. 17. 1-0 22. 3-5
Sakaryaspor 20. 33. 2-6 13. 37. 1-1 27. 35. 19. 0-0 29. 3-1 2-1 31. 15. 2-2 22. 17. 24.
Serik Belediyespor 28. 4-1 36. 21. 26. 0-3 16. 24. 1-1 12. 18. 38. 14. 2-0 34. 23. 30. 2-0 32.
Sivas Belediyespor 14. 2. 30. 19. 0-0 16. 28. 4-1 12. 20. 32. 34. 24. 36. 26. 0-0 37. 4-0 22.
Tarsus İdman Yurdu 35. 29. 3-2 1-2 33. 17. 23. 31. 15. 38. 25. 4-0 21. 27. 1-1 1-3 18. 13. 1-1
Turgutluspor 30. 1-0 38. 23. 28. 12. 18. 2-1 2-1 14. 1-0 21. 16. 2-1 36. 25. 27. 32. 34.
Vanspor 37. 31. 1-1 2-1 35. 19. 25. 33. 17. 0-0 27. 3-0 23. 29. 1-0 13. 1-0 20. 15.
18 Kasım 2020 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: TFF
Renkler: Yeşil = İç saha galibiyeti; Sarı = Beraberlik; Kırmızı = Deplasman galibiyeti.

Takımların haftalık sıralamalarıDüzenle

Takım ╲ Hafta1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738
Eyüpspor1210543211111
Turgutluspor71111112222
Vanspor13138129458533
Serik Belediyespor44232233354
Sakaryaspor6669149105975
Kırklarelispor10124755911846
Etimesgut Belediyespor577471177467
Karacabey Belediyespor85323669698
Kırşehir Belediyespor16151261113847109
1922 Konyaspor141815161718151211810
Bodrum Bld. Bodrumspor158141416171819191211
Tarsus İdman Yurdu12351181046101112
Kastamonuspor 1966917181919191918181913
Sivas Belediyespor1114171818161715161414
Mamak2109106121310121315
Pendikspor189131512141413131516
Elazığspor171611131071117141617
Pazarspor1919191715151614151718
Bayburt Özel İdarespor3111681381216171819
Kardemir Karabükspor2020202020202020202020202020
2021-22 1. LigPlay-off2021-22 3. Lig
18 Kasım 2020 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: TFF

Not:Ertelenen maç(lar) oynandıktan sonra tablo geriye dönük olarak düzenlenecektir.

Takımların haftalardaki performanslarıDüzenle

Takım ╲ Hafta1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738
1922 KonyasporEYDYEGDYEYDBEGDGEBDGEY
Bayburt Özel İdaresporEGDYEGDYEGDYEYDY
Bodrum Bld. BodrumsporDYEGDYEYDYEBDBEYDGEGEB
ElazığsporDYEBDGEYDGEGDYEYDGEYDY
Etimesgut BelediyesporEGDBEBDGEYDYEGDBEGDBDY
EyüpsporEGDBEYDGEGDGEGDGEGDGEG
Karacabey BelediyesporDBEGDGEGDYEYDBEYEGDYEB
Kardemir KarabüksporEYDYEYDYEYDYDYEBDYEYDY
Kastamonuspor 1966EBDYEYDBEYDYEGDBEGDYEG
KırklarelisporEBDBEGDBEGDBEYDYEGDG
Kırşehir BelediyesporDYEBDGEGDYEBDGEGEYDB
MamakDGEYDBEBDGEYDYEGDYDY
PazarsporDYEYDYEGEGDYEBDG
PendiksporDYEGDYEYDGEBDYEGDYEY
SakaryasporDGEBDBEBDYEGEBDGEYDGEG
Serik BelediyesporEGDBEGDBDGEGDYEBDBEYDG
Sivas BelediyesporDBDYEBDYEGDBEGDYEBDB
Tarsus İdman YurduEBDGEBDYEGDBEGDYEYEY
TurgutlusporEGDGEGDGEGDYEGDYDYEGDG
VansporDBEBEGDYEGDGEBDYEGDGEG
EGEvinde GalibiyetDGDeplasmanda GalibiyetHGHükmen GalibiyetEBEvinde BeraberlikDBDeplasmanda BeraberlikEYEvinde YenilgiDYDeplasmanda YenilgiHYHükmen Yenilgi
18 Kasım 2020 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: TFF

Play-offDüzenle

Play-offta çeyrek final ve yarı final müsabakaları çift maçlı eleme usulüne göre oynanacaktır. Eşleşmeler gruplardaki lig sonu puan durumuna göre 2.sıra-5.sıra / 3.sıra-4.sıra ile eşleşecek şekilde yapılmıştır. Her grup çeyrek finalinde tur atlayan takımlar yarı finalde eşleşirler. Grup yarı finallerinde tur atlayan takımlar tarafsız sahada tek maçlı eleme usulü ile Mayıs 2021'deki final müsabakasında karşılaşırlar.

EşleşmelerDüzenle

  Çeyrek final Yarı final Final
                             
 Beyaz Grup 4.sü '  
 Beyaz Grup 3.sü '  
    '  
    '  
 Beyaz Grup 5.si '
   Beyaz Grup 2.si '  
     
   
   Kırmızı Grup 4.sü '  
 Kırmızı Grup 3.sü '  
    '
    '  
 Kırmızı Grup 5.si '
   Kırmızı Grup 2.si '  

Çeyrek finalDüzenle

Beyaz GrupDüzenle

Kırmızı GrupDüzenle

KaynakçaDüzenle

  1. ^ "Profesyonel Liglerde Sezon Planlamaları açıklandı". Türkiye Futbol Federasyonu. Erişim tarihi: 26 Ağustos 2020. 
  2. ^ "TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig'de gruplar belirlendi". TFF. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2020. 
  3. ^ "TFF 2 ve 3. Lig fikstürü çekildi". TFF. Erişim tarihi: 1 Eylül 2020. 

Ayrıca bakınızDüzenle

Dış bağlantılarDüzenle