2018 Kış Olimpiyatları'nda artistik buz pateni - Takım yarışması

2018 Kış Olimpiyatları'nda artistik buz pateninde takım yarışması Güney Kore, Gangneung'daki Gangneung Buz Arena'da 9-12 Şubat 2018 tarihleri ​​arasında yapıldı.[1] 9-12 Şubat tarihleri ​​arasında üç gün boyunca kısa program ve kısa dans 9-11 Şubat'ta, serbest program ve serbest dans 11-12 Şubat tarihlerinde gerçekleştirildi.[2]

2018 Kış Olimpiyatları'nda artistik buz pateni - Takım yarışması
YerGangneung Buz Arena
Gangneung, Güney Kore
Tarih9-12 Şubat
Ülke sayısı10
Sporcu sayısı70
Madalya sahipleri
Altın madalya 
Gümüş madalya 
Bronz madalya 
2014 2022
2018 Kış Olimpiyatları'nda artistik buz pateni
Figure skating pictogram.svg
Tekler erkekler kadınlar
Çiftler karışık
Buz dansı karışık
Takım karışık

ProgramDüzenle

Verilen tüm zamanlar yerel saat dilimine göredir. (UTC+09.00).

Tarih Zaman Etkinlik
9 Şubat 10.00 Erkekler kısa program
Çiftler kısa program
11 Şubat 10.00 Buz dansı kısa dans
Kadınlar kısa program
Çiftler serbest program
12 Şubat 10.00 Erkekler serbest program
Kadınlar serbest program
Buz dansı serbest dans

RekorlarDüzenle

Artistik buz pateni rekorlarının tam listesi için, artistik buz pateninde en yüksek puanlar listesine bakın.

Bu yarışma sırasında aşağıdaki yeni en iyi puan kırıldı:

Etkinlik Patenci Puan Tarih Kay.
Kadınlar kısa program   Evgenia Medvedeva (OAR) 81.06 11 Şubat 2018

Bu rekor, kısa süre içinde Alina Zagitova tarafından 2018 Kış Olimpiyatları'nda kadınlar kısa program etkinliğinde 82.92 puanla kırıldı. Önce Evgenia, 81.61 puanla kendi rekorunu kırdı, daha sonra Zagitova da kaydıktan sonra rekoru bir kez daha geliştirdi.

ElemelerDüzenle

Toplam 10 takım yarışmaya katılmaya hak kazandı. Her ülke, takım yarışması için dikkate alınması gereken diğer dört etkinliğin üçünde katılmaya hak kazanmış olmalıdır. Tüm sporcular diğer dört etkinlikten birine katılmaya hak kazanmış olmalıdır. Bununla birlikte, eğer bir ülke diğer dört etkinlikten birinde yer alamazsa, yalnızca takım yarışması için ek bir kotayla ödüllendirildi. Bu durum sadece kadınlar etkinliğinde İsrail için kullanıldı.[3][4][5]

SporcularDüzenle

Üye ülkeler aşağıdaki sporcuları göndermişlerdir:

Ülke Erkekler[6][7] Kadınlar[7] Çiftler[7][8] Buz dansı[7]
  Kanada Patrick Chan (SP/FS) Kaetlyn Osmond (SP)
Gabrielle Daleman (FS)
Meagan Duhamel / Eric Radford (SP/FS) Tessa Virtue / Scott Moir (SD/FD)
  Çin Yan Han (SP) Li Xiangning (SP) Yu Xiaoyu / Zhang Hao (SP) Wang Shiyue / Liu Xinyu (SD)
  Fransa Chafik Besseghier (SP) Maé-Bérénice Méité (SP) Vanessa James / Morgan Ciprès (SP) Marie-Jade Lauriault / Romain Le Gac (SD)
  İsrail Alexei Bychenko (SP) Aimee Buchanan (SP) Paige Conners / Evgeni Krasnopolski (SP) Adel Tankova / Ronald Zilberberg (SD)
  İtalya Matteo Rizzo (SP/FS) Carolina Kostner (SP/FS) Nicole Della Monica / Matteo Guarise (SP)
Valentina Marchei / Ondrej Hotarek (FS)
Anna Cappellini / Luca Lanotte (SD/FD)
  Japonya[9] Shoma Uno (SP)
Keiji Tanaka (FS)
Satoko Miyahara (SP)
Kaori Sakamoto (FS)
Miu Suzaki / Ryuichi Kihara (SP/FS) Kana Muramoto / Chris Reed (SD/FD)
  Almanya[10] Paul Fentz (SP) Nicole Schott (SP) Aliona Savchenko / Bruno Massot (SP) Kavita Lorenz / Joti Polizoakis (SD)
  Rusyalı Olimpik Atletler Mikhail Kolyada (SP/FS) Evgenia Medvedeva (SP)
Alina Zagitova (FS)
Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov (SP)
Natalia Zabiiako / Alexander Enbert (FS)
Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev (SD/FD)
  Güney Kore Cha Jun-hwan (SP) Choi Dabin (SP) Kim Kyu-eun / Alex Kangchan Kam (SP) Yura Min / Alexander Gamelin (SD)
  Amerika Birleşik Devletleri[10][11] Nathan Chen (SP)
Adam Rippon (FS)
Bradie Tennell (SP)
Mirai Nagasu (FS)
Alexa Scimeca Knierim / Chris Knierim (SP/FS) Maia Shibutani / Alex Shibutani (SD/FD)

SonuçlarDüzenle

Kısa programDüzenle

ErkeklerDüzenle

Erkekler kısa program 9 Şubat 2018'de gerçekleştirildi.[12]

Sıra İsim Ülke TSS TES PCS SS TR PE CH IN Ded StN Puanlar
1 Uno, ShomaShoma Uno   Japonya 103.25 56.64 46.61 9.36 9.25 9.25 9.39 9.36 0.00 10 10
2 Bychenko, OleksiiOleksii Bychenko   İsrail 88.49 47.59 40.90 8.07 7.82 8.43 8.29 8.29 0.00 7 9
3 Chan, PatrickPatrick Chan   Kanada 81.66 38.56 45.10 9.21 9.07 8.50 9.14 9.18 2.00 6 8
4 Chen, NathanNathan Chen   Amerika Birleşik Devletleri 80.61 37.73 43.88 8.89 8.75 8.46 8.96 8.82 1.00 8 7
5 Rizzo, MatteoMatteo Rizzo   İtalya 77.77 40.60 37.17 7.39 7.18 7.64 7.50 7.46 0.00 5 6
6 Cha Jun-hwan   Güney Kore 77.70 40.71 36.99 7.46 7.25 7.46 7.46 7.36 0.00 1 5
7 Yan Han   Çin 77.10 38.28 40.82 8.46 8.07 7.71 8.29 8.29 2.00 4 4
8 Kolyada, MikhailMikhail Kolyada   Rusyalı Olimpik Atletler 74.36 33.75 42.61 8.75 8.31 8.11 8.75 8.61 2.00 9 3
9 Fentz, PaulPaul Fentz   Almanya 66.32 34.54 33.78 6.96 6.61 6.39 7.00 6.82 2.00 2 2
10 Besseghier, ChafikChafik Besseghier   Fransa 61.06 26.93 34.13 6.96 6.50 6.71 6.96 7.00 0.00 3 1

ÇiftlerDüzenle

Çiftler kısa program 9 Şubat 2018'de gerçekleştirildi.[13]

Sıra İsim Ülke TSS TES PCS SS TR PE CH IN Ded StN Puanlar
1 Tarasova, EvgeniaEvgenia Tarasova / Morozov, VladimirVladimir Morozov   Rusyalı Olimpik Atletler 80.92 43.78 37.14 9.43 9.07 9.39 9.32 9.21 0.00 10 10
2 Duhamel, MeaganMeagan Duhamel / Radford, EricEric Radford   Kanada 76.57 41.08 35.49 8.82 8.71 9.00 8.96 8.86 0.00 8 9
3 Savchenko, AlionaAliona Savchenko / Massot, BrunoBruno Massot   Almanya 75.36 39.33 37.03 9.21 9.18 9.21 9.36 9.32 1.00 9 8
4 Scimeca Knierim, AlexaAlexa Scimeca Knierim / Knierim, ChrisChris Knierim   Amerika Birleşik Devletleri 69.75 38.41 31.34 7.86 7.57 7.96 7.89 7.89 0.00 4 7
5 Yu Xiaoyu / Zhang Hao   Çin 69.17 37.20 32.97 8.29 8.14 8.07 8.43 8.29 1.00 5 6
6 James, VanessaVanessa James / Ciprès, MorganMorgan Ciprès   Fransa 68.49 34.66 33.83 8.46 8.39 8.29 8.57 8.57 0.00 7 5
7 Della Monica, NicoleNicole Della Monica / Guarise, MatteoMatteo Guarise   İtalya 67.62 35.73 31.89 7.93 7.71 8.04 8.07 8.11 0.00 6 4
8 Suzaki, MiuMiu Suzaki / Kihara, RyuichiRyuichi Kihara   Japonya 57.42 32.13 25.29 6.54 6.07 6.39 6.25 6.36 0.00 3 3
9 Conners, PaigePaige Conners / Krasnopolski, EvgeniEvgeni Krasnopolski   İsrail 54.47 30.70 24.77 6.25 5.96 6.25 6.39 6.11 1.00 2 2
10 Kim Kyu-eun / Kam, AlexAlex Kam   Güney Kore 52.10 27.70 24.40 6.18 5.82 6.21 6.18 6.11 0.00 1 1

Buz dansıDüzenle

Buz dansı kısa dans 11 Şubat 2018'de gerçekleştirildi.[14]

Sıra İsim Ülke TSS TES PCS SS TR PE CH IN Ded StN Puanlar
1 Virtue, TessaTessa Virtue / Moir, ScottScott Moir   Kanada 80.51 41.61 38.90 9.61 9.54 9.86 9.79 9.82 0.00 9 10
2 Shibutani, MaiaMaia Shibutani / Shibutani, AlexAlex Shibutani   Amerika Birleşik Devletleri 75.46 38.42 37.04 9.32 9.11 9.29 9.36 9.21 0.00 7 9
3 Bobrova, EkaterinaEkaterina Bobrova / Soloviev, DmitriDmitri Soloviev   Rusyalı Olimpik Atletler 74.76 38.11 36.65 9.14 9.00 9.18 9.29 9.21 0.00 10 8
4 Cappellini, AnnaAnna Cappellini / Lanotte, LucaLuca Lanotte   İtalya 72.51 37.31 36.20 8.89 8.71 9.29 9.07 9.29 1.00 8 7
5 Muramoto, KanaKana Muramoto / Reed, ChrisChris Reed   Japonya 62.15 32.17 29.98 7.54 7.32 7.46 7.57 7.57 0.00 6 6
6 Lauriault, Marie-JadeMarie-Jade Lauriault / Le Gac, RomainRomain Le Gac   Fransa 57.94 29.08 28.86 7.25 7.11 7.21 7.25 7.25 0.00 5 5
7 Wang Shiyue / Liu Xinyu   Çin 56.98 27.75 29.23 7.29 7.11 7.39 7.39 7.36 0.00 4 4
8 Lorenz, KavitaKavita Lorenz / Polizoakis, JotiJoti Polizoakis   Almanya 56.88 28.97 27.91 6.96 6.75 7.04 7.14 7.00 0.00 2 3
9 Min, YuraYura Min / Gamelin, AlexanderAlexander Gamelin   Güney Kore 51.97 24.88 27.09 6.79 6.54 6.82 6.89 6.82 0.00 3 2
10 Tankova, AdelAdel Tankova / Zilberberg, RonaldRonald Zilberberg   İsrail 44.61 22.32 22.29 5.57 5.50 5.57 5.75 5.46 0.00 1 1

KadınlarDüzenle

Kadınlar kısa program 11 Şubat 2018'de gerçekleştirildi.[15]

Sıra İsim Ülke TSS TES PCS SS TR PE CH IN Ded StN Puanlar
1 Medvedeva, EvgeniaEvgenia Medvedeva   Rusyalı Olimpik Atletler 81.06 42.83 38.23 9.54 9.43 9.57 9.56 9.68 0.00 10 10
2 Kostner, CarolinaCarolina Kostner   İtalya 75.10 36.96 38.14 9.54 9.32 9.50 9.68 9.64 0.00 7 9
3 Osmond, KaetlynKaetlyn Osmond   Kanada 71.33 35.10 36.28 9.11 8.89 8.96 9.18 9.21 0.00 9 8
4 Miyahara, SatokoSatoko Miyahara   Japonya 68.95 34.33 34.62 8.71 8.39 8.71 8.68 8.79 0.00 8 7
5 Tennell, BradieBradie Tennell   Amerika Birleşik Devletleri 68.94 38.94 30.00 7.54 7.29 7.68 7.54 7.46 0.00 3 6
6 Choi Da-bin   Güney Kore 65.73 37.16 28.57 7.29 6.79 7.29 7.18 7.18 0.00 6 5
7 Li Xiangning   Çin 58.62 32.65 25.97 6.61 6.14 6.64 6.46 6.61 0.00 2 4
8 Schott, NicoleNicole Schott   Almanya 55.32 29.35 26.97 6.89 6.50 6.64 6.86 6.82 1.00 5 3
9 Méité, Maé-BéréniceMaé-Bérénice Méité   Fransa 46.62 22.79 24.83 6.29 6.00 6.04 6.32 6.39 1.00 4 2
10 Buchanan, AimeeAimee Buchanan   İsrail 46.30 25.07 21.23 5.32 4.96 5.36 5.39 5.50 0.00 1 1

Serbest programDüzenle

ÇiftlerDüzenle

Çiftler serbest program 11 Şubat 2018'de gerçekleştirildi.[16]

Sıra İsim Ülke TSS TES PCS SS TR PE CH IN Ded StN Puanlar
1 Duhamel, MeaganMeagan Duhamel / Radford, EricEric Radford   Kanada 148.51 77.26 71.25 8.96 8.79 8.96 8.93 8.89 0.00 4 10
2 Marchei, ValentinaValentina Marchei / Hotárek, OndřejOndřej Hotárek   İtalya 138.44 72.02 67.42 8.18 8.21 8.54 8.64 8.57 1.00 2 9
3 Zabiiako, NataliaNatalia Zabiiako / Enbert, AlexanderAlexander Enbert   Rusyalı Olimpik Atletler 133.28 68.06 66.22 8.39 8.07 8.18 8.39 8.36 1.00 5 8
4 Scimeca Knierim, AlexaAlexa Scimeca Knierim / Knierim, ChrisChris Knierim   Amerika Birleşik Devletleri 126.56 64.82 62.74 7.82 7.68 7.82 7.96 7.93 1.00 3 7
5 Suzaki, MiuMiu Suzaki / Kihara, RyuichiRyuichi Kihara   Japonya 97.67 49.24 49.43 6.39 5.93 6.04 6.29 6.25 1.00 1 6

ErkeklerDüzenle

Erkekler serbest program 12 Şubat 2018'de gerçekleştirildi.[17]

Sıra İsim Ülke TSS TES PCS SS TR PE CH IN Ded StN Puanlar
1 Chan, PatrickPatrick Chan   Kanada 179.75 87.67 93.08 9.50 9.29 8.93 9.39 9.43 1.00 4 10
2 Kolyada, MikhailMikhail Kolyada   Rusyalı Olimpik Atletler 173.57 88.35 86.22 8.82 8.43 8.61 8.57 8.68 1.00 1 9
3 Rippon, AdamAdam Rippon   Amerika Birleşik Devletleri 172.98 86.20 86.78 8.61 8.39 8.82 8.75 8.85 0.00 3 8
4 Rizzo, MatteoMatteo Rizzo   İtalya 156.11 78.77 77.34 7.64 7.39 8.18 7.71 7.75 0.00 2 7
5 Tanaka, KeijiKeiji Tanaka   Japonya 148.36 72.02 77.34 8.00 7.57 7.50 7.96 7.64 1.00 5 6

KadınlarDüzenle

Kadınlar serbest program 12 Şubat 2018'de gerçekleştirildi.[18]

Sıra İsim Ülke TSS TES PCS SS TR PE CH IN Ded StN Puanlar
1 Zagitova, AlinaAlina Zagitova   Rusyalı Olimpik Atletler 158.08 83.06 75.02 9.21 9.29 9.57 9.39 9.43 0.00 5 10
2 Nagasu, MiraiMirai Nagasu   Amerika Birleşik Devletleri 137.53 73.38 64.15 8.25 7.64 8.32 7.89 8.00 0.00 1 9
3 Daleman, GabrielleGabrielle Daleman   Kanada 137.14 68.86 68.28 8.71 8.18 8.71 8.50 8.57 0.00 3 8
4 Kostner, CarolinaCarolina Kostner   İtalya 134.00 59.73 74.27 9.39 9.07 9.00 9.46 9.50 0.00 4 7
5 Sakamoto, KaoriKaori Sakamoto   Japonya 131.91 65.51 66.40 8.32 8.11 8.32 8.39 8.36 0.00 2 6

Buz dansıDüzenle

Buz dansı serbest dans 12 Şubat 2018'de gerçekleştirildi.[19]

Sıra İsim Ülke TSS TES PCS SS TR PE CH IN Ded StN Puanlar
1 Virtue, TessaTessa Virtue / Moir, ScottScott Moir   Kanada 118.10 59.25 58.85 9.61 9.61 9.93 9.93 9.96 0.00 5 10
2 Shibutani, MaiaMaia Shibutani / Shibutani, AlexAlex Shibutani   Amerika Birleşik Devletleri 112.01 56.41 55.60 9.32 9.18 9.36 9.18 9.29 0.00 4 9
3 Bobrova, EkaterinaEkaterina Bobrova / Soloviev, DmitriDmitri Soloviev   Rusyalı Olimpik Atletler 110.43 54.72 55.71 9.21 9.11 9.36 9.36 9.39 0.00 3 8
4 Cappellini, AnnaAnna Cappellini / Lanotte, LucaLuca Lanotte   İtalya 107.00 52.70 54.30 8.96 8.79 9.07 9.14 9.29 0.00 2 7
5 Muramoto, KanaKana Muramoto / Reed, ChrisChris Reed   Japonya 87.88 44.69 44.19 7.32 7.29 7.14 7.68 7.39 1.00 1 6

Genel sıralamaDüzenle

Takım genel sıralamasıDüzenle

Tüm etkinliklerden sonra.[20]

Sıra Ülke E-KP Ç-KP BD-KD K-KP Ç-SP E-SP K-SP BD-SD Puanlar
    Kanada 8 9 10 8 10 10 8 10 73
    Rusyalı Olimpik Atletler 3 10 8 10 8 9 10 8 66
    Amerika Birleşik Devletleri 7 7 9 6 7 8 9 9 62
4   İtalya 6 4 7 9 9 7 7 7 56
5   Japonya 10 3 6 7 6 6 6 6 50
6   Çin 4 6 4 4 Serbest program ve serbest dansa katılamadı 18
7   Almanya 2 8 3 3 Serbest program ve serbest dansa katılamadı 16
8   İsrail 9 2 1 1 Serbest program ve serbest dansa katılamadı 13
9   Güney Kore 5 1 2 5 Serbest program ve serbest dansa katılamadı 13
10   Fransa 1 5 5 2 Serbest program ve serbest dansa katılamadı 13
  • Eşitlikler iki farklı disiplinden en iyi takım puanı alınarak kırılır. Halen eşitse, o iki disiplinin toplam puanı birlikte eklenir.[3]

KaynakçaDüzenle

  1. ^ "Venues". www.pyeongchang2018.com/. Pyeongchang 2018 Olympic Organizing Committee for the 2018 Winter Olympics. 2 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2017. 
  2. ^ "Schedule". 26 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2018. 
  3. ^ a b . Uluslararası Paten Birliği (ISU). 17 Mayıs 2016 http://web.archive.org/web/20170929172553/http://www.isu.org/docman-documents-links/isu-files/event-documents/olympic-games/2018-pyeongchang/qualification-systems/7566-qualification-system-figure-skating-v11/file. 29 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2018.  Bilinmeyen parametre |balkık= görmezden gelindi (yardım); Eksik ya da boş |başlık= (yardım)
  4. ^ "Pyeongchang 2018 qualified Teams for the Team Event". www.isu.org/. Uluslararası Paten Birliği (ISU). 14 Aralık 2017. Erişim tarihi: 14 Ocak 2018. 
  5. ^ Young Shin, Kim (12 Ocak 2018). "10 countries qualify for PyeongChang figure skating team event". Korea.net. Güney Kore Hükümeti. 15 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2018. 
  6. ^ "Results - Team Event Men's Short Program". IOC. 7 Şubat 2018. 24 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  7. ^ a b c d "Figure Skating | Entries by Event Team Event - Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games". www.pyeongchang2018.com (İngilizce). 21 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2018. 
  8. ^ "Results - Team Pairs Event Short Program". IOC. 7 Şubat 2018. 1 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  9. ^ "Olympic Figure Skating Team Event Announced" (Japonca). Yahoo! Japan. 4 Şubat 2018. 5 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  10. ^ a b "Bulgogi bites: Rippon ditches unreliable quad lutz". IceNetwork. 7 Şubat 2018. 8 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  11. ^ Lutz, Rachel (9 Şubat 2018). "Bradie Tennell and Maia, Alex Shibutani picked to compete for Team USA in the second night of figure skating's team event". NBC Olympics (İngilizce). Erişim tarihi: 9 Şubat 2018. 
  12. ^ Erkekler kısa program sonuçları
  13. ^ Çiftler kısa program sonuçları
  14. ^ Buz dansı kısa dans sonuçları
  15. ^ Kadınlar kısa program sonuçları
  16. ^ Çiftler serbest program sonuçları
  17. ^ Erkekler serbest program sonuçları
  18. ^ Kadınlar serbest program sonuçları
  19. ^ Buz dansı serbest dans sonuçları
  20. ^ Final sonuçları

Şablon:Artistik buz pateni Olimpiyat şampiyonları - Takım yarışması Şablon:Artistik buz pateninde rekor puanlar Şablon:2017–2018 sezonunda Artistik Buz Pateni