Ana menüyü aç

2016 Yaz Olimpiyatları'nda atletizm - Kadınlar 100 metre


100 m. finali Olimpiyat Stadyumu'nda 13 Ağustos 2016 koşuldu.[1]

2016 Yaz Olimpiyatları'nda Kadınlar 100 m.
Atletizm, Rio 2016.png Engenhão vista atrás do gol.jpg
Olimpiyat Stadyumu
YerOlimpiyat Stadyumu
Tarih12 Ağustos 2016
(Ön eleme & eleme)
13 Ağustos 2016
(final,yarı final)
Ülke sayısı56
Sporcu sayısı80
Madalya sahipleri
Altın madalya   Jamaika
Gümüş madalya   Amerika Birleşik Devletleri
Bronz madalya   Jamaika
2012 2020
2016 Yaz Olimpiyatları'nda
atletizm müsabakaları
Athletics pictogram.svg
Koşu etkinlikleri
100 m   erkekler   kadınlar
200 m erkekler kadınlar
400 m erkekler kadınlar
800 m erkekler kadınlar
1500 m erkekler kadınlar
5000 m erkekler kadınlar
10.000 m erkekler kadınlar
100 m engelli kadınlar
110 m engelli erkekler
400 m engelli erkekler kadınlar
3000 m hendekli erkekler kadınlar
4 x 100 m bayrak erkekler kadınlar
4 x 400 m bayrak erkekler kadınlar
Yol etkinlikleri
Maraton erkekler kadınlar
20 km yürüyüş erkekler kadınlar
50 km yürüyüş erkekler
Saha etkinlikleri
Uzun atlama erkekler kadınlar
Üç adım atlama erkekler kadınlar
Yüksek atlama erkekler kadınlar
Sırıkla atlama erkekler kadınlar
Gülle atma erkekler kadınlar
Disk atma erkekler kadınlar
Cirit atma erkekler kadınlar
Çekiç atma erkekler kadınlar
Kombine etkinlikler
Heptatlon kadınlar
Dekatlon erkekler

RekorlarDüzenle

Bu yarışmadan önce geliştirilmiş olan dünya ve Olimpiyat rekorları aşağıdaki gibidir.

Dünya rekoru   Florence Griffith Joyner (USA) 10.49 İndianapolis, Amerika Birleşik Devletleri 16 Temmuz 1988
Olimpiyat rekoru   Florence Griffith Joyner (USA) 10.62 Seul, Güney Kore 24 Eylül 1988
Arena Süre (s) Atlet Ülke
Afrika (rekor) 10.78 Murielle Ahouré   Fildişi Sahili
Asya (rekor) 10.79 Li Xuemei   Çin
Avrupa (rekor) 10.73 Christine Arron   Fransa
Kuzey, Orta Amerika
ve Karaipler
(rekor)
10.49 Florence Griffith Joyner   ABD
Okyanusya (rekor) 11.11 Melissa Breen   Avustralya
Güney Amerika (rekor) 10.99 Angela Tenorio   Ekvador

Ön ElemelerDüzenle

Seri 1Düzenle

Sıra Çizgi İsim Ülke Reaksiyon Sonuç Notlar
1 5 Hafsatu Kamara   Sierra Leone 0.148 12.24 Q
2 7 Sisila Seavula   Fiji 0.143 12.34 Q
3 9 Regine Tugade   Guam 0.156 12.52
4 8 Makoura Keita   Gine 0.150 12.66 PB
5 3 Shirin Akter   Bangladeş 0.166 12.99
6 4 Mariana Cress   Marshall Adaları 0.206 13.20
7 2 Liliana Neto   Angola 0.136 13.58
8 6 Kamia Yousufi   Afganistan 0.216 14.02 NR
Rüzgar: +0.9 m/s

Seri 2Düzenle

Sıra Çizgi İsim Ülke Reaksiyon Sonuç Notlar
1 9 Sunayna Wahi   Surinam 0.172 12.09 Q
2 7 Patricia Taea   Cook Adaları 0.160 12.30 Q
3 8 Mazoon Al-alawi   Umman 0.161 12.30 q
4 2 Lidiane Lopes   Yeşil Burun Adaları 0.154 12.38 NR
5 3 Phumlile Ndzinisa   Svaziland 0.137 12.49
6 5 Taine Halasima   Tonga 0.199 12.80
7 6 Laenly Phoutthavong   Laos 0.186 12.82 PB
8 4 Lerissa Henry   Mikronezya Federal Devletleri 0.163 13.53
Rüzgar: −0.2 m/s

Seri 3Düzenle

Sıra Çizgi İsim Ülke Reaksiyon Sonuç Notlar
1 3 Charlotte Wingfield   Malta 0.144 11.86 Q
2 4 Cecilia Bouele   Kongo Cumhuriyeti 0.165 11.98 Q
3 9 Zaidatul Husniah Zulkifli   Malezya 0.151 12.12 q
4 7 Prenam Pesse   Togo 0.189 12.38
5 5 Denika Kassim   Komorlar 0.192 12.53
6 2 Jordan Mageo   Amerikan Samoası 0.173 13.72
7 8 Kariman Abuljadayel   Suudi Arabistan 0.205 14.61 NR
8 6 Karitaake Tewaaki   Kiribati 0.185 14.70
Rüzgar: −0.2 m/s

1.TurDüzenle

Seri 1Düzenle

Sıra Çizgi İsim Ülke Reaksiyon Sonuç Notlar
1 8 Desiree Henry   Büyük Britanya 0.126 11.08 Q
2 6 Murielle Ahoure   Fildişi Sahili 0.159 11.17 Q
3 9 Natalia Pohrebniak   Ukrayna 0.130 11.30 q
4 2 Lorene Dorcas Bazolo   Portekiz 0.142 11.43
5 3 Wei Yongli   Çin 0.154 11.48
6 5 Hajar Alkhaldi   Bahreyn 0.122 11.59
7 7 Rima Kashafutdinova   Kazakistan 0.174 11.84
8 4 Sisila Seavula   Fiji 0.149 12.48
Rüzgar: +0.3 m/s

Seri 2Düzenle

Sıra Çizgi İsim Ülke Reaksiyon Sonuç Notlar
1 9 Dafne Schippers   Hollanda 0.143 11.16 Q
2 5 Tatjana Pinto   Almanya 0.164 11.31 Q
3 6 Khamica Bingham   Kanada 0.137 11.41
4 7 Flings Owusu-Agyapong   Gana 0.135 11.43
5 4 Gloria Asumnu   Nijerya 0.139 11.55
6 3 Evelyn Rivera   Kolombiya 0.161 11.59
7 8 Brenessa Thompson   Guyana 0.162 11.72
8 2 Hafsatu Kamara   Sierra Leone 0.150 12.22
Rüzgar: 0.0 m/s

Seri 3Düzenle

Sıra Çizgi İsim Ülke Reaksiyon Sonuç Notlar
1 9 Tori Bowie   Amerika Birleşik Devletleri 0.142 11.13 Q
2 5 Blessing Okagbare   Nijerya 0.154 11.16 Q
3 8 Angela Tenorio   Ekvador 0.150 11.35 q
4 4 Ezinne Okparaebo   Norveç 0.141 11.43
5 6 Eliecith Palacios   Kolombiya 0.172 11.48
6 3 Tahesia Harrigan-Scott   Britanya Virjin Adaları 0.149 11.54
7 7 Khrystyna Stuy   Ukrayna 0.146 11.57
8 2 Cecilia Bouele   Kongo Cumhuriyeti 0.149 12.18
Rüzgar: 0.0 m/s

Seri 4Düzenle

Sıra Çizgi İsim Ülke Reaksiyon Sonuç Notlar
1 9 Shelly-Ann Fraser-Pryce   Jamaika 0.146 10.96 Q
2 5 Marie-Josee Ta Lou   Fildişi Sahili 0.156 11.01 Q
3 2 Mujinga Kambundji   İsviçre 0.149 11.19 q
4 8 Narcisa Landazuri   Ekvador 0.117 11.38 q
5 4 Tynia Gaither   Bahamalar 0.154 11.56
6 7 Ramona Papaioannou   Kıbrıs Cumhuriyeti 0.140 11.61
7 6 Ruddy Zang Milama   Gabon 0.151 11.67
8 3 Sunayna Wahi   Surinam 0.117 12.25
Rüzgar: −0.3 m/s

Seri 5Düzenle

Sıra Çizgi İsim Ülke Reaksiyon Sonuç Notlar
1 9 Tianna Bartoletta   Amerika Birleşik Devletleri 0.148 11.23 Q
2 8 Ewa Swoboda   Polonya 0.149 11.24 Q
3 6 Olesya Povkh   Ukrayna 0.132 11.39 q
4 5 Kelly-Ann Baptiste   Trinidad ve Tobago 0.141 11.42
5 2 Jennifer Madu   Nijerya 0.163 11.61
6 3 Nigina Sharipova   Özbekistan 0.135 11.68
7 4 Dutee Chand   Hindistan 0.151 11.69
8 7 Patricia Taea   Cook Adaları 0.159 12.41
Rüzgar: −0.7 m/s

Seri 6Düzenle

Sıra Çizgi İsim Ülke Reaksiyon Sonuç Notlar
1 5 Michelle-Lee Ahye   Trinidad ve Tobago 0.153 11.00 Q
2 7 Christania Williams   Jamaika 0.170 11.27 Q
3 4 Asha Philip   Büyük Britanya 0.120 11.34 q
4 2 Crystal Emmanuel   Kanada 0.162 11.43
5 6 Viktoriya Zyabkina   Kazakistan 0.150 11.69
6 8 Marika Popowicz-Drapala   Polonya 0.136 11.70
7 9 Iman Essa Jasim   Bahreyn 0.161 11.72
8 3 Charlotte Wingfield   Malta 0.138 11.90
Rüzgar: ±0.0 m/s

Seri 7Düzenle

Sıra Çizgi İsim Ülke Reaksiyon Sonuç Notlar
1 9 Elaine Thompson   Jamaika 0.174 11.21 Q
2 3 Rosangela Santos   Brezilya 0.163 11.25 Q
3 4 Semoy Hackett   Trinidad ve Tobago 0.138 11.35 q
4 8 Toea Wisil   Papua Yeni Gine 0.142 11.48
5 2 Olga Safronova   Kazakistan 0.148 11.50
6 6 Alyssa Conley   Güney Afrika 0.143 11.57
7 5 Melissa Breen   Avustralya 0.143 11.74
8 7 Mazoon Al-Alawi   Umman 0.199 12.43
Rüzgar: −1.0 m/s

Seri 8Düzenle

Sıra Çizgi İsim Ülke Reaksiyon Sonuç Notlar
1 6 English Gardner   Amerika Birleşik Devletleri 0.191 11.09 Q
2 4 Carina Horn   Güney Afrika 0.158 11.32 Q
3 2 Ivet Lalova-Collio   Bulgaristan 0.125 11.35 q
4 7 Daryll Neita   Büyük Britanya 0.169 11.41
5 3 Rebekka Haase   Almanya 0.175 11.47
6 9 Yuan Qiqi   Çin 0.143 11.56
7 5 Franciela Krasucki   Brezilya 0.159 11.67
8 8 Zaidatul Husniah Zulkifli   Malezya 0.149 12.62
Rüzgar: −0.2 m/s

Yarı finallerDüzenle

Yarı final 1Düzenle

Sıra Çizgi İsim Ülke Reaksiyon Sonuç Notlar
1 7 Tori Bowie   Amerika Birleşik Devletleri 0.165 10.90 Q
2 6 Michelle-Lee Ahye   Trinidad ve Tobago 0.134 10.90 Q, SB
3 9 Christania Williams   Jamaika 0.166 10.96 q, PB
4 5 Murielle Ahouré   Fildişi Sahili 0.156 11.01
5 3 Ángela Tenorio   Ekvador 0.145 11.14
6 8 Mujinga Kambundji   İsviçre 0.130 11.16
7 4 Ewa Swoboda   Polonya 0.155 11.18
8 2 Olesya Povkh   Ukrayna 0.126 11.29
Rüzgar: +1.0 m/s

Yarı final 2Düzenle

Sıra Çizgi İsim Ülke Reaksiyon Sonuç Notlar
1 5 Shelly-Ann Fraser-Pryce   Jamaika 0.151 10.88 Q, SB
2 4 Dafne Schippers   Hollanda 0.146 10.90 Q
3 6 Marie-Josee Ta Lou   Fildişi Sahili 0.157 10.94 q, PB
4 7 Tianna Bartoletta   Amerika Birleşik Devletleri 0.141 11.00
5 9 Rosangela Santos   Brezilya 0.133 11.23 SB
6 2 Narcisa Landazuri   Ekvador 0.152 11.27
7 8 Natalia Pohrebniak   Ukrayna 0.138 11.32
8 3 Asha Philip   Büyük Britanya 0.124 11.33
Rüzgar: +0.3 m/s

Yarı final 3Düzenle

Sıra Çizgi İsim Ülke Reaksiyon Sonuç Notlar
1 4 Elaine Thompson   Jamaika 0.156 10.88 Q
2 7 English Gardner   Amerika Birleşik Devletleri 0.158 10.90 Q
3 6 Blessing Okagbare   Nijerya 0.155 11.09
4 5 Desiree Henry   Büyük Britanya 0.129 11.09
5 3 Semoy Hackett   Trinidad ve Tobago 0.146 11.20
6 9 Carina Horn   Güney Afrika 0.149 11.20
7 8 Tatjana Pinto   Almanya 0.175 11.32
- 2 Ivet Lalova-Collio   Bulgaristan DNS
Rüzgar: +0.6 m/s

FinalDüzenle

Sıra Çizgi İsim Ülke Reaksiyon Sonuç Notlar
  4 Elaine Thompson   Jamaika 0.157 10.71
  5 Tori Bowie   Amerika Birleşik Devletleri 0.112 10.83
  6 Shelly-Ann Fraser-Pryce   Jamaika 0.138 10.86 SB
4 3 Marie-Josee Ta Lou   Fildişi Sahili 0.136 10.86 PB
5 9 Dafne Schippers   Hollanda 0.134 10.90
6 8 Michelle-Lee Ahye   Trinidad ve Tobago 0.132 10.92
7 7 English Gardner   Amerika Birleşik Devletleri 0.148 10.94
8 2 Christania Williams   Jamaika 0.163 11.80
Rüzgar: +0.5 m/s

KaynakçaDüzenle

  1. ^ "Women's 100m". Rio 2016 Organisation. 14 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ağustos 2016.