Ana menüyü aç

2014 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Moldova

Moldova, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yapılan 2014 Eurovision Şarkı Yarışması'na katılmıştır.[1] Moldova'nın şarkı ve temsilcisini belirleyen iç seçim ülkenin kamusal yayın kuruluşu TeleRadio-Moldova (TRM) tarafından gerçekleştirilmiştir.

2014 Eurovision Şarkı Yarışması
Ülke Moldova Moldova
Seçim süreci
Seçim adı O Melodie Pentru Europa
Seçim tarih(ler)i Yarıfinaller:
11 Mart 2014
13 Mart 2014
Final:
15 Mart 2014
Seçilen yarışmacı(lar) Cristina Scarlat
Seçilen şarkı "Wild Soul"
Aldığı sonuçlar
Yarı final sonucu Elendi (16., 13 puan)
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Moldova
◄2013 Wiki Eurovision Heart (Infobox).svg 2015►

Ulusal final'in kazananı "Wild Soul" adlı şarkısıyla Cristina Scarlat olmuştur.

Seçim süreciDüzenle

25 Kasım 2013 tarihinde TRM, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da gerçekleştirilmesi planlanan 2014 Eurovision Şarkı Yarışması'na katılımını onaylamıştır. 26 Aralık 2014 tarihinde TRM, ülkelerini temsil edecek kişiyi belirlemek için Ulusal final yapacaktır. bu ulusal finale katılımlar 23 Ocak 2014 tarihine kadar alınacaktır[2]

Ulusal Final'e katılacak kişiler:

Şarkıcı Şarkı Besteci (m) / Sözyazarı (l)
Alina Sorochina "Ascultă-mă tăcere" Marian Stârcea (m), Radmila Popovici-Paraschiv (l)
Ana Cernicova "Dragostea divină" Ana Cernicova (m & l)
Anna Gulko "Happy Tomorrow" Anna Gulko (m & l)
Aurel Chirtoacă "Urme de iubiri" Aurel Chirtoacă (m), Viorica Nagacevschi (l)
Boris Covali "Perfect Day" Brandon Stone (m & l)
Carolina Gorun "Turn the Tide" Mathias Kallenberger (m & l), Andreas Berlin (m & l), Andreas Anastasiou (m & l), Lawrence Bridge (m), Stephen Rudden (m)
Cristina Scarlat "Wild Soul" Ivan Aculov (m), Lidia Scarlat (l)
Curly "Your Recovery" Grigore Chirsanov (m), Luca Inga (l)
Dana Markitan "Queen of the Dancefloor" Nikola Radunović (m & l), Dejan Nikodijević (m & l)
Diana Brescan "Hallelujah" Eugen Doibani (m & l), Radmila Popovici-Paraschiv (l)
Diana Staver "One and All" Hannah Mancini (m & l), Raay (m), Charlie Mason (l)
Doiniţa Gherman "Energy" Doiniţa Gherman (m & l), Vadim Luchin (m), Cătălin Gondiu (l)
Edict "Forever" Valeriu Cataraga (m), Sonyat Cioceacova (l)
Felicia Dunaf "The Way I Do" Eugen Doibani (m & l)
FLUX LIGHT "Never Stop No" Alexandru Buhnă (m & l)
Glam Girls "You Believed In Me" Niklas Peterson (m & l), Bridget Benenate (m & l), Mikael Albertsson (m & l), Andreas Anastasiou (m & l)
Lana Lights "Solar Wind" Serghei Forman (m), Ana Colesnicov (l)
Lucia S. "Frozen" Vitalie Catană (m), Gloria Gorceag (l)
Margarita Ciorici & Metafora "Vis" Alexandru Gorbos (m), Vica Demici (l)
Mikaella "Follow Your Dreams" Vladislav Bobotrîn (m & l)
Paralela 47 "Fragmente" Paralela 47 (m), Alecu Matrăguna (l)
Rodica Olişevschi "Without You" Rodica Olişevschi (m & l)
Tatiana Heghea "I'm Yours" David Daieres (m & l)
Vlad Ray "Freedom" Vladislav Bobotrîn (m & l)

Yarı-final 1Düzenle

Birinci Yarı-final 11 Mart 2014 tarihinde yapılmıştır.

Yarı-final 1 – 11 Mart 2014
Sıra Şarkıcı Şarkı Jüri Televote Toplam Derece
1 Boris Covali "Perfect Day" 98 12 1,170 12 24 1
2 FLUX LIGHT "Never Stop No" 74 7 375 5 12 4
3 Alina Sorochina "Ascultă-mă tăcere" 50 3 105 0 3 10
4 Vlad Ray "Freedom" 40 2 167 3 5 9
5 Felicia Dunaf "The Way I Do" 71 6 495 6 12 4
6 Doinița Gherman "Energy" 54 4 869 8 12 4
7 Ana Cernicova "Dragostea divină" 80 8 596 7 15 2
8 Diana Brescan "Hallelujah" 98 10 235 4 14 3
9 Tatiana Heghea "I'm Yours" 21 0 1,046 10 10 7
10 Rodica Olișevschi "Without You" 23 0 56 0 0 12
11 Paralela 47 "Fragmente" 60 5 123 1 6 8
12 Carolina Gorun "Turn The Tide" 33 1 139 2 3 10

Yarı-final 2Düzenle

İkinci Yarı-final 13 Mart 2014 tarihinde yapılmıştır.

Yarı-final 2 – 13 Mart 2014
Sıra Şarkıcı Şarkı Jüri Televote Toplam Derece
1 Cristina Scarlat "Wild Soul" 102 10 554 10 20 1
2 Anna Gulko "Happy Tomorrow" 45 2 169 3 5 11
3 Curly "Your Recovery" 79 8 497 8 16 3
4 Diana Staver "One and All" 9 0 493 7 7 6
5 Dana Markitan "Queen of the Dancefloor" 53 5 134 1 6 9
6 Aurel Chirtoacă "Urme de iubiri" 75 7 120 0 7 6
7 Edict "Forever" 47 3 250 5 8 5
8 Margarita Ciorici & Metafora "Vis" 43 1 428 6 7 8
9 Lucia S. "Frozen" 103 12 243 4 16 3
10 Mikaella "Follow Your Dreams" 73 6 2,126 12 18 2
11 Glam Girls "You Believed In Me" 49 4 141 2 6 9
12 Lana Lights "Solar Wind" 24 0 41 0 0 12

FinalDüzenle

Final, 15 Mart 2014 tarihinde yapılmıştır. Jüri ve Halk Oylamaları sonucunda en yüksek puanı alan Cristina Scarlat yarışmayı kazanmıştır.

Final – 15 Mart 2014
Sıra Şarkıcı Şarkı Jüri Televote Toplam Derece
1 Diana Staver "One and All" 0 0 459 0 0 14
2 Doinița Gherman "Energy" 47 3 1,622 6 9 5
3 Boris Covali "Perfect Day" 111 8 11,978 12 20 2
4 Tatiana Heghea "I'm Yours" 7 0 1,192 3 3 12
5 Lucia S. "Frozen" 114 10 3,048 7 17 3
6 Margarita Ciorici & Metafora "Vis" 35 0 433 0 0 14
7 Ana Cernicova "Dragostea divină" 61 6 1,220 5 11 4
8 Edict "Forever" 35 0 157 0 0 14
9 FLUX LIGHT "Never Stop No" 62 7 850 1 8 6
10 Aurel Chirtoacă "Urme de iubiri" 59 5 162 0 5 8
11 Paralela 47 "Fragmente" 39 1 307 0 1 13
12 Diana Brescan "Hallelujah" 57 4 636 0 4 9
13 Mikaella "Follow Your Dreams" 34 0 3,768 8 8 6
14 Curly "Your Recovery" 39 2 950 2 4 9
15 Cristina Scarlat "Wild Soul" 122 12 8,305 10 22 1
16 Felicia Dunaf "The Way I Do" 36 0 1,197 4 4 9

Eurovision'daDüzenle

 
Cristina Scarlat birinci yarı final'in kostümlü provasında

20 Ocak 2014 tarihinde Kopenhag Belediye Binası'nda gerçekleştirilen yarı final kuraları sırasında, Moldova'nın birinci yarı finalin ikinci kısmında yarışacağı belirlenmiştir. Yarışmanın yapımcıları, Moldova'nın yarı finalde Belçika'dan sonra ve San Marino'dan önce on birinci sırada sahne almasına karar verdiler.[3] Moldova, birinci yarı finali 13 puan ile on altıncı sırada tamamladı ve 10 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleştirilen finalde yarışma hakkını kaybetmiş ve sonuncu olmuştur. Bu sonuç, Moldova'nın ilk kez katıldığı 2005 yılından bu yana aldığı en kötü sonuçtur.

Sahnede, Cristina Scarlat'a dört dansçı eşlik etmiştir: Dragos Hioara, Eugen Simac, Lilian Caraus ve Vadim Bianchin. Moldova'nın performansında dansçılar Samuray dövüşü hareketlerini sergilemişlerdir. Scarlat'ın kostümünü Janna Berezovskaia hazırlamıştır.[4]

Moldova'da yarışmanın yarı finalleri ve finali Moldova 1 ve Radio Moldova kanallarında Daniela Babici'nin yorumu eşliğinde yayınlandı.[5][6] ve yarışma finalinde Moldova'nın oyları Olivia Furtună tarafından okundu.[7]

Moldova'ya verilen puanlarDüzenle

Moldova'ya verilen puanlar (1. Yarı final)
12 puan 10 puan 8 puan 7 puan 6 puan
5 puan 4 puan 3 puan 2 puan 1 puan

Moldova'nın verdiği puanlarDüzenle

Jüri oylamasıDüzenle

Beş kişiden oluşan Moldovalı jüri üyeleri şunlardır:[8]

  • Anatol Chiriac – Jüri başkanı – besteci
  • Andrei Tostogan – şarkıcı-şarkı yazarı, prodüktör
  • Tatiana Postolachi – besteci
  • Nelly Ciobanu – şarkıcı, 2009 Yarışması'nda Moldova'yı temsil etmişti.
  • Iurie Badicu – şarkıcı

1. Yarı finalDüzenle

Moldova oyları %100 jüri oylaması sonucunda belirlenmiştir.[9]

1. Yarı final – Moldova Oyları
Sıra Ülke A. Chiriac A. Tostogan T. Postolachi N. Ciobanu I. Badicu Jüri averaj sırası Skor tablosu (Puan)
01   Ermenistan 10 12 7 12 13 12
02   Letonya 11 15 15 14 14 15
03   Estonya 9 11 14 15 15 13
04   İsveç 4 3 3 2 6 2 10
05   İzlanda 15 14 13 13 11 14
06   Arnavutluk 12 6 12 9 12 11
07   Rusya 1 2 1 1 1 1 12
08   Azerbaycan 5 9 4 3 3 5 6
09   Ukrayna 2 4 6 4 4 3 8
10   Belçika 3 5 2 6 7 4 7
11   Moldova
12   San Marino 13 10 11 8 8 10 1
13   Portekiz 6 13 9 5 9 8 3
14   Hollanda 14 7 8 10 10 9 2
15   Karadağ 7 8 5 7 5 6 5
16   Macaristan 8 1 10 11 2 7 4

FinalDüzenle

Moldova oyları %50 Halk oylaması ve %50 jüri oylaması sonucunda belirlenmiştir.[9]

Final – Moldovan Results
Sıra Ülke A. Chiriac A. Tostogan T. Postolachi N. Ciobanu I. Badicu Jüri averaj sırası Halk o. sırası Kombine sırası Skor tablosu (Puan)
01   Ukrayna 4 4 3 4 5 3 3 2 10
02   Beyaz Rusya 12 14 8 12 6 8 7 6 5
03   Azerbaycan 7 5 9 7 9 7 18 13
04   İzlanda 24 23 26 19 24 26 25 26
05   Norveç 21 18 14 24 15 20 15 19
06   Romanya 1 1 1 1 1 1 1 1 12
07   Ermenistan 9 21 11 25 10 15 5 8 3
08   Karadağ 25 13 24 16 16 21 26 24
09   Polonya 10 22 17 18 4 12 8 9 2
10   Yunanistan 11 25 23 11 11 16 14 16
11   Avusturya 3 9 4 2 3 4 4 4 7
12   Almanya 13 7 6 14 17 9 20 15
13   İsveç 2 3 2 3 7 2 6 5 6
14   Fransa 14 26 25 26 18 25 23 25
15   Rusya 5 6 5 8 8 6 2 3 8
16   İtalya 20 24 20 23 19 24 19 21
17   Slovenya 19 17 21 20 20 22 21 22
18   Finlandiya 26 16 22 21 13 23 22 23
19   İspanya 16 15 7 6 25 10 16 14
20   İsviçre 15 8 10 13 26 13 10 11
21   Macaristan 6 2 12 5 2 5 12 7 4
22   Malta 17 19 13 17 23 18 24 20
23   Danimarka 22 10 15 15 21 17 17 18
24   Hollanda 18 20 16 10 12 14 11 12
25   San Marino 8 12 18 9 22 11 9 10 1
26   Birleşik Krallık 23 11 19 22 14 19 13 17

Ayrıca bakınızDüzenle

KaynakçaDüzenle

  1. ^ "Eurovision 2014: Moldova confirms participation in Copenhagen". esctoday. 4 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2013. 
  2. ^ "Moldova: National final on 15 March". Esctoday. 
  3. ^ Siim, Jarmo (24 Mart 2014). "Running order for Eurovision Semi-Finals decided". Eurovision.tv. 24 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2014. 
  4. ^ Omelyanchuk, Olena (29 Nisan 2014). "Moldova: Cristina as a "warrior woman"". Eurovision.tv. 14 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2014. 
  5. ^ "Fii alături de Cristina Scarlat la Eurovision, cu Moldova 1". TeleRadio-Moldova (Rumence). 5 Mayıs 2014. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2014. 
  6. ^ "Eurovision 2014. Semifinala 1. Partea I". TeleRadio-Moldova (Rumence). 6 Mayıs 2014. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2014. 
  7. ^ "Eurovision Song Contest 2014: ecco l'elenco degli spokesperson" (İtalyanca). Eurofestival News. 8 Mayıs 2014. Erişim tarihi: 8 Mayıs 2014. 
  8. ^ Brey, Marco (1 Mayıs 2014). "Who will be in the expert juries?". Eurovision.tv. 23 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2014. 
  9. ^ a b "Moldova in the Eurovision Song Contest 2014 Grand Final". Eurovision.tv. 11 Mayıs 2014. 6 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2014.