Ana menüyü aç

2009 Voleybol Dünya Ligi

2009 Voleybol Dünya Ligi
World League Logo.png
Tarih 12 Haziran-26 Temmuz
Düzenleyen Ülke  Sırbistan
Düzenlenen Kent Belgrad
Katılan Takım Sayısı 16
Şampiyon  Brezilya
İkinci  Sırbistan
Üçüncü  Rusya
En Değerli Oyuncu Sérgio Dutra Santos
Web Sitesi Resmi Web Sitesi



2009 Voleybol Dünya Ligi , FIVB tarafından on altı erkek voleybol takımının katılımıyla 12 Haziran-26 Temmuz tarihleri arasında düzenlendi. Final maçları Sırbistan’ın Belgrad kentinde oynanan yirminci Dünya Ligi'nde Brezilya şampiyon oldu.

StatüDüzenle

2009 Voleybol Dünya Ligi iki etaplı olarak düzenlendi. İlk etapta grup maçları oynandı. On altı takım A, B, C ve D olmak üzere dörderli dört gruba ayrıldı. Takımlar iki maçlı, deplasmanlı ve iki devreli lig usulü karşılaştılar. Diğer turnuvalardan farklı olarak 3-0 ve 3-1’lik skorlarda galiplere 3, 3-2’lik skorlarda galiplere 2, mağluplara 1 puan verildi. Gruplarında ilk sırayı alan dört takım, ev sahibi Sırbistan’ın ardından grubu ikinci sırada bitiren Arjantin ve gruplarda en iyi ikinci Rusya final maçları oynamaya hak kazandı. Final etabında takımlar üçerli E ve F gruplarına ayrıldılar ve tek devreli lig usulü karşılaştılar. İlk iki sırayı alan takımlar yarı finale yükseldi. Yarı finalde çapraz olarak eşleşen takımlardan galip gelenler final, yenilenler üçüncülük maçına çıktı.


Katılan ÜlkelerDüzenle

A Grubu

B Grubu

C Grubu

D Grubu


Grup aşamasıDüzenle

A GrubuDüzenle

Ülkeler P G M As Vs Oran As Vs Oran
1.   ABD 27 9 3 1076 989 1.088 30 15 2.000
2.   İtalya 22 8 4 1030 951 1.083 27 17 1.588
3.   Hollanda 13 4 8 916 993 0.922 16 26 0.615
4.   Çin 10 3 9 923 1012 0.912 14 29 0.483


12 Haziran 2009

Verona   İtalya 3-0   Çin 25-16, 25-12, 25-15

13 Haziran 2009

Rotterdam   Hollanda 3-0   ABD 25-22, 25-19, 26-24
Verona   İtalya 0-3   Çin 21-25, 23-25, 32-34

14 Haziran 2009

Rotterdam   Hollanda 2-3   ABD 16-25, 32-30, 17-25, 25-20, 6-15


19 Haziran 2009

Reggio Calabria   İtalya 1-3   ABD 21-25, 28-30, 25-21, 21-25

20 Haziran 2009

Groningen   Hollanda 3-0   Çin 26-24, 28-26, 25-20

21 Haziran 2009

Groningen   Hollanda 3-0   Çin 25-18, 25-20, 25-15
Katanya   İtalya 1-3   ABD 19-25, 25-18, 22-25, 20-25


26 Haziran 2009

San José   ABD 3-0   Çin 25-20, 25-19, 25-21

27 Haziran 2009

Eindhoven   Hollanda 2-3   İtalya 25-21, 25-23, 19-25, 15-25, 9-15
San José   ABD 3-0   Çin 25-20, 25-23, 25-22

28 Haziran 2009

Eindhoven   Hollanda 0-3   İtalya 23-25, 15-25, 20-25

3 Temmuz 2009

Mantova   İtalya 3-0   Hollanda 25-19, 25-19, 25-22

4 Temmuz 2009

Nankin   Çin 3-2   ABD 25-19, 27-29, 18-25, 26-24, 15-12


5 Temmuz 2009

Nankin   Çin 1-3   ABD 18-25, 25-20, 21-25, 12-25
Modena   İtalya 3-0   Hollanda 25-23, 25-20, 25-23


10 Temmuz 2009

Hoffman Estates   ABD 1-3   İtalya 25-20, 20-25, 22-25, 24-26

11 Temmuz 2009

Nankin   Çin 2-3   Hollanda 18-25, 25-19, 27-29, 25-11, 22-24
Hoffman Estates   ABD 3-1   İtalya 25-19, 18-25, 25-22, 25-21

12 Temmuz 2009

Nankin   Çin 3-0   Hollanda 25-21, 25-20, 25-23


17 Temmuz 2009

Nankin   Çin 0-3   İtalya 23-25, 18-25, 17-25
Wichita   ABD 3-0   Hollanda 25-21, 32-30, 31-29

18 Temmuz 2009

Nankin   Çin 2-3   İtalya 26-28, 25-21, 25-17, 21-25, 13-15
Wichita   ABD 3-0   Hollanda 25-19, 25-18, 26-24

B GrubuDüzenle

Ülkeler P G M As Vs Oran As Vs Oran
1.   Sırbistan 24 8 4 1079 1028 1.050 27 20 1.350
2.   Arjantin 21 7 5 1193 1186 1.006 29 25 1.160
3.   Fransa 18 6 6 1117 1125 0.993 26 24 1.083
4.   Güney Kore 9 3 9 1101 1151 0.957 18 31 0.581


12 Haziran 2009

Niş   Sırbistan 0-3   Fransa 22-25, 17-25, 27-29


13 Haziran 2009

Suwon   Güney Kore 3-2   Arjantin 20-25, 25-22, 34-36, 25-16, 15-13


14 Haziran 2009

Suwon   Güney Kore 2-3   Arjantin 25-21, 21-25, 25-19, 20-25, 12-15
Belgrad   Sırbistan 3-1   Fransa 25-19, 25-22, 19-25, 25-23


19 Haziran 2009

Lyon   Fransa 2-3   Arjantin 19-25, 25-19, 25-22, 20-25, 9-15

20 Haziran 2009

Jeonju   Güney Kore 1-3   Sırbistan 25-14, 27-29, 18-25, 18-25

21 Haziran 2009

Jeonju   Güney Kore 3-0   Sırbistan 25-22, 28-26, 25-22
Nice   Fransa 3-2   Arjantin 25-21, 26-24, 19-25, 22-25, 15-9


26 Haziran 2009

Belgrad   Sırbistan 2-3   Arjantin 25-20, 22-25, 25-18, 23-25, 13-15
Montpellier   Fransa 3-1   Güney Kore 25-18, 25-19, 15-25, 25-21


28 Haziran 2009

Toulouse   Fransa 3-2   Güney Kore 25-23, 24-26, 34-32, 20-25, 15-10
Novi Sad   Sırbistan 3-0   Arjantin 25-15, 27-25, 25-19


3 Temmuz 2009

Paris   Fransa 1-3   Sırbistan 22-25, 21-25, 25-15, 19-25

4 Temmuz 2009

Buenos Aires   Arjantin 2-3   Güney Kore 30-32, 20-25, 25-21, 25-22, 10-15


5 Temmuz 2009

Liévin   Fransa 1-3   Sırbistan 16-25, 14-25, 25-21, 20-25
Buenos Aires   Arjantin 3-0   Güney Kore 31-29, 25-20, 25-23


10 Temmuz 2009

Formosa   Arjantin 3-1   Sırbistan 25-22, 27-25, 21-25, 25-18

11 Temmuz 2009

Cheonan   Güney Kore 0-3   Fransa 14-25, 24-26, 20-25
Formosa   Arjantin 2-3   Sırbistan 25-16, 21-25, 25-21, 20-25, 10-15

12 Temmuz 2009

Cheonan   Güney Kore 1-3   Fransa 21-25, 25-21, 29-31, 23-25


16 Temmuz 2009

San Juan   Arjantin 3-1   Fransa 28-26, 25-21, 21-25, 25-18

17 Temmuz 2009

Niş   Sırbistan 3-1   Güney Kore 20-25, 25-19, 25-20, 25-22
San Juan   Arjantin 3-2   Fransa 32-30, 22-25, 21-25, 25-18, 15-7

18 Temmuz 2009

Belgrad   Sırbistan 3-1   Güney Kore 23-25, 25-17, 25-21, 25-22

C GrubuDüzenle

Ülkeler P G M As Vs Oran As Vs Oran
1.   Küba 26 8 4 1099 1001 1.098 30 17 1.765
2.   Rusya 23 8 4 1046 988 1.059 28 17 1.647
3.   Bulgaristan 15 5 7 1048 1084 0.967 20 26 0.769
4.   Japonya 8 3 9 943 1063 0.887 13 31 0.419


12 Haziran 2009

Havana   Küba 3-1   Bulgaristan 24-26, 29-27, 25-18, 25-22


13 Haziran 2009

Tokorozawa   Japonya 0-3   Rusya 22-25, 23-25, 16-25
Havana   Küba 3-1   Bulgaristan 25-19, 23-25, 25-21, 25-20


14 Haziran 2009

Tokorozawa   Japonya 1-3   Rusya 22-25, 22-25, 25-22, 12-25


19 Haziran 2009

Havana   Küba 3-2   Rusya 25-18, 24-26, 22-25, 25-23, 15-11

20 Haziran 2009

Varna   Bulgaristan 3-1   Japonya 26-24, 19-25, 25-21, 25-22
Havana   Küba 2-3   Rusya 21-25, 25-19, 25-18, 20-25, 13-15


21 Haziran 2009

Varna   Bulgaristan 1-3   Japonya 16-25, 25-14, 24-26, 21-25


27 Haziran 2009

Toyama   Japonya 0-3   Küba 22-25, 19-25, 25-27
Habarovsk   Rusya 1-3   Bulgaristan 25-18, 25-19, 15-25, 25-21


28 Haziran 2009

Toyama   Japonya 0-3   Küba 22-25, 21-25, 18-25
Habarovsk   Rusya 3-0   Bulgaristan 25-22, 25-18, 25-22


4 Temmuz 2009

Tokyo   Japonya 1-3   Bulgaristan 23-25, 25-23, 29-31, 26-28
Habarovsk   Rusya 3-2   Küba 25-14, 24-26, 19-25, 25-23, 25-23


5 Temmuz 2009

Tokyo   Japonya 3-2   Bulgaristan 26-24, 13-25, 21-25, 25-23, 15-13
Habarovsk   Rusya 0-3   Küba 19-25, 17-25, 21-25


10 Temmuz 2009

Surgut   Rusya 3-0   Japonya 25-19, 25-12, 25-22

11 Temmuz 2009

Varna   Bulgaristan 3-2   Küba 13-25, 23-25, 25-23, 26-24, 15-10
Surgut   Rusya 1-3   Japonya 23-25, 23-25, 25-22, 21-25

12 Temmuz 2009

Varna   Bulgaristan 3-0   Küba 25-22, 25-21, 25-21


17 Temmuz 2009

Varna   Bulgaristan 0-3   Rusya 21-25, 27-29, 24-26
Havana   Küba 3-0   Japonya 25-19, 25-13, 25-21


18 Temmuz 2009

Varna   Bulgaristan 0-3   Rusya 21-25, 22-25, 21-25
Havana   Küba 3-1   Japonya 25-17, 27-25, 22-25, 25-19

D GrubuDüzenle

Ülkeler P G M As Vs Oran As Vs Oran
1.   Brezilya 33 11 1 1008 809 1.246 35 6 5.833
2.   Finlandiya 21 7 5 1059 1066 0.993 25 22 1.136
3.   Polonya 13 5 7 959 994 0.965 18 26 0.692
4.   Venezuela 5 1 11 876 1023 0.848 12 33 0.364


12 Haziran 2009

Karakas   Venezuela 3-0   Finlandiya 27-25, 25-21, 25-22

13 Haziran 2009

Sao Paulo   Brezilya 3-1   Polonya 23-25, 25-18, 25-20, 25-19


14 Haziran 2009

Sao Paulo   Brezilya 3-0   Polonya 25-20, 25-20, 25-15
Karakas   Venezuela 1-3   Finlandiya 23-25, 22-25, 25-22, 23-25


19 Haziran 2009

Brasilia   Brezilya 3-2   Finlandiya 25-22, 26-28, 25-16, 23-25, 15-9
Karakas   Venezuela 2-3   Polonya 25-21, 19-25, 25-20, 25-27, 11-15


20 Haziran 2009

Brasilia   Brezilya 3-0   Finlandiya 25-17, 25-19, 25-20


21 Haziran 2009

Karakas   Venezuela 0-3   Polonya 21-25, 11-25, 18-25


26 Haziran 2009

Tampere   Finlandiya 3-2   Venezuela 19-25, 26-24, 24-26, 25-13, 27-25


27 Haziran 2009

Lodz   Polonya 0-3   Brezilya 23-25, 22-25, 10-25
Tampere   Finlandiya 3-0   Venezuela 25-21, 25-23, 25-19


28 Haziran 2009

Lodz   Polonya 0-3   Brezilya 19-25, 21-25, 20-25


3 Temmuz 2009

Tampere   Finlandiya 0-3   Brezilya 19-25, 15-25, 23-25
Wroclaw   Polonya 3-0   Venezuela 25-15, 25-22, 25-20


4 Temmuz 2009

Tampere   Finlandiya 3-2   Brezilya 22-25, 23-25, 25-22, 25-22, 17-15
Wroclaw   Polonya 3-1   Venezuela 27-29, 25-14, 25-21, 25-22


10 Temmuz 2009

Tampere   Finlandiya 3-1   Polonya 25-21, 25-18, 22-25, 28-26
Karakas   Venezuela 0-3   Brezilya 15-25, 12-25, 17-25


11 Temmuz 2009

Tampere   Finlandiya 3-0   Polonya 25-18, 25-22, 25-22


12 Temmuz 2009

Karakas   Venezuela 0-3   Brezilya 23-25, 32-34, 19-25


15 Temmuz 2009

Bydgoszcz   Polonya 1-3   Bulgaristan 16-25, 25-21, 20-25, 23-25


16 Temmuz 2009

Bydgoszcz   Polonya 3-2   Finlandiya 29-27, 20-25, 25-16, 22-25, 15-9


18 Temmuz 2009

Belo Horizonte   Brezilya 3-0   Venezuela 28-26, 25-18, 25-13


19 Temmuz 2009

Belo Horizonte   Brezilya 3-0   Venezuela 25-20, 25-22, 25-15

Final MaçlarıDüzenle

E GrubuDüzenle

Ülkeler P G M As Vs Oran As Vs Oran
1.   Sırbistan 5 2 0 173 157 1.102 6 1 6.000
2.   Rusya 4 1 1 167 165 1.012 4 3 1.333
3.   ABD 2 0 2 132 150 0.880 0 6 0.000


22 Temmuz 2009

  Sırbistan 3-0   ABD 25-20, 25-23, 25-22

23 Temmuz 2009

  ABD 0-3   Rusya 22-25, 22-25, 23-25

24 Temmuz 2009

  Rusya 1-3   Sırbistan 23-25, 23-25, 25-23, 21-25

F GrubuDüzenle

Ülkeler P G M As Vs Oran As Vs Oran
1.   Brezilya 6 2 0 173 141 1.227 6 1 6.000
2.   Küba 3 1 1 178 193 0.922 4 4 1.000
3.   Arjantin 0 0 2 157 174 0.902 1 6 0.167


22 Temmuz 2009

  Arjantin 1-3   Küba 22-25, 25-22, 24-26, 24-26

23 Temmuz 2009

  Küba 1-3   Brezilya 18-25, 25-23, 17-25, 19-25

24 Temmuz 2009

  Brezilya 3-0   Arjantin 25-20, 25-22, 25-20


Yarı final MaçlarıDüzenle

25 Temmuz 2009

  Brezilya 3-0   Rusya 25-17, 25-21, 25-21
  Sırbistan 3-1   Küba 18-25, 25-13, 25-21, 27-25


Bronz Madalya MaçıDüzenle

26 Temmuz 2009

  Rusya 3-0   Küba 25-13, 26-24, 25-16

Şampiyonluk MaçıDüzenle

26 Temmuz 2009

  Brezilya 3-2   Sırbistan 22-25, 25-23, 25-22, 23-25, 15-12

SıralamaDüzenle

ÖdüllerDüzenle

En değerli oyuncu En skorer En iyi
blok
En iyi
smaçör
En iyi
servis
En iyi
pasör
En iyi
libero
Sérgio Dutra Santos
  Brezilya
Ivan Miljković
  Sırbistan
Roberlandy Simon
  Küba
Roberlandy Simon
  Küba
Wilfredo Leon Venero
  Küba
Nikola Grbic
  Sırbistan
Aleksey Verbov
  Rusya

FotoğraflarDüzenle

Dış bağlantılarDüzenle