Ana menüyü aç

2008 İtalya Bisiklet Turu

EtaplarDüzenle

Etap 1 - 10 Mayıs, 2008: Palermo > Palermo, 28.5 km (TTT)Düzenle

Etap 1 sonucu
Takım Zaman
1   ABD Slipstream Chipotle 26' 32"
2   Danimarka Team CSC + 6"
3   ABD Team High Road s.t.
4   İtalya Liquigas + 8"
5   Birleşik Krallık Barloworld + 13"
1. etap sonrası genel sınıflandırma
Biskletçi Takım Zaman
1 Christian Vande Velde   ABD Slipstream Chipotle 26' 32"
2 David Zabriskie   ABD Slipstream Chipotle s.t.
3 Ryder Hesjedal   Kanada Slipstream Chipotle s.t.
4 Julian Dean   Yeni Zelanda Slipstream Chipotle s.t.
5 Magnus Bäckstedt   İsveç Slipstream Chipotle s.t.

Etap 2 - 11 Mayıs, 2008: Cefalù > Agrigento, 207 kmDüzenle

Etap 2 Sonuçları
Bisikletçi Takım Zaman
1 Riccardo Riccò   İtalya Saunier Duval-Scott 5h 48' 35"
2 Danilo Di Luca   İtalya L.P.R. Brakes-Ballan s.t.
3 Davide Rebellin   İtalya Gerolsteiner s.t.
4 Franco Pellizotti   İtalya Liquigas s.t.
5 Paolo Savoldelli   İtalya L.P.R. Brakes-Ballan s.t.
2. etap sonrası genel sınıflandırma
Bisikletçi Takım Zaman
1 Franco Pellizotti   İtalya Liquigas 6h 15' 16"
2 Christian Vande Velde   ABD Slipstream Chipotle + 1"
3 Chris Anker Sørensen   Danimarka Team CSC + 7"
4 Danilo Di Luca   İtalya L.P.R. Brakes-Ballan s.t.
5 Morris Possoni   İtalya Team High Road + 8"

Etap 3 - 12 Mayıs, 2008: Katanya > Milazzo, 208 kmDüzenle

3. etap sonuçları
Bisikletçi Takım Zaman
1 Daniele Bennati   İtalya Liquigas 5h 37' 01"
2 Erik Zabel   Almanya Team Milram s.t.
3 Danilo Hondo   Almanya Diquigiovanni-Androni s.t.
4 Thomas Fothen   Almanya Gerolsteiner s.t.
5 Alberto Loddo   İtalya Tinkoff Credit Systems s.t.
3. etap sonrası genel sınıflandırma
Biskletçi Takım Zaman
1 Franco Pellizotti   İtalya Liquigas 11h 52' 17"
2 Christian Vande Velde   ABD Slipstream Chipotle + 1"
3 Danilo Di Luca   İtalya L.P.R. Brakes-Ballan + 7"
4 Morris Possoni   İtalya Team High Road + 8"
5 Vincenzo Nibali   İtalya Liquigas + 8"

Etap 4 - 13 Mayıs, 2008: Pizzo Calabro > Catanzaro, 197 kmDüzenle

Etap 4 sonuçları
Bisikletçi Takım Zaman
1 Mark Cavendish   Birleşik Krallık Team High Road 4h 49' 09"
2 Robert Förster   Almanya Gerolsteiner s.t.
3 Daniele Bennati   İtalya Liquigas s.t.
4 Assan Bazayev   Kazakistan Astana s.t.
5 Mirco Lorenzetto   İtalya Lampre s.t.
4. etap sonrası sınıflandırma
Bisikletçi Takım Zaman
1 Franco Pellizotti   İtalya Liquigas 16h 41' 26"
2 Christian Vande Velde   ABD Slipstream Chipotle + 1"
3 Danilo Di Luca   İtalya L.P.R. Brakes-Ballan + 7"
4 Morris Possoni   İtalya Team High Road + 8"
5 Vincenzo Nibali   İtalya Liquigas + 8"

Etap 5 - 14 Mayıs, 2008: Belvedere Marittimo > Contursi Terme, 170 kmDüzenle

Etap 5 Sonuçları
Bisikletçi Takım Zaman
1 Pavel Brutt   Rusya Tinkoff Credit Systems 5h 04' 52"
2 Johannes Fröhlinger   Almanya Gerolsteiner + 4"
3 Luis Felipe Laverde   Kolombiya CSF Group-Navigare + 10"
4 Francisco Pérez   İspanya Caisse d'Epargne + 25"
5 Paolo Bettini   İtalya Quick Step + 31"
5. etap sonrası sınıflandırma
Bisikletçi Takım Zaman
1   Franco Pellizotti (ITA) Liquigas 21h 46' 49"
2 Christian Vande Velde   ABD Slipstream Chipotle + 1"
3 Danilo Di Luca   İtalya L.P.R. Brakes-Ballan + 7"
4 Morris Possoni   İtalya Team High Road + 8"
5 Vincenzo Nibali   İtalya Liquigas + 8"

Etap 6 - 15 Mayıs, 2008: Potenza > Peschici, 231.6 kmDüzenle

Başlangıçta 265 km olan bu etap bitiş kısmının kısaltılmasıyla 231,6 km ye indirilmiş oldu. Fakat bu durumuyla da İtalya Bisiklet Turu' nun hala en uzun etabıdır.[1]

Etap 6 Sonuçları
Bisikletçi Takım Zaman
1 Matteo Priamo   İtalya CSF Group-Navigare 5h 24' 49"
2 Alan Pérez   İspanya Euskaltel-Euskadi + 8"
3 Nikolay Trusov   Rusya Tinkoff Credit Systems + 27"
4 Paul Martens   Almanya Rabobank + 31"
5 Maxim Iglinsky   Kazakistan Astana + 32"
6. etap sonrası genel sınıflandırma
Bisikletçi Takım Zaman
1 Giovanni Visconti   İtalya Quick Step 27h 14' 04"
2 Matthias Russ   Almanya Gerolsteiner s.t.
3 Daniele Nardello   İtalya Diquigiovanni-Androni + 1' 22"
4 Alan Pérez   İspanya Euskaltel-Euskadi + 4' 42"
5 Francesco Gavazzi   İtalya Lampre + 5' 34"

Etap 7 - 16 Mayıs, 2008: Vasto > Pescocostanzo, 180 kmDüzenle

Etap 7 Sonuçları
Bisikletçi Takım Zaman
1 Gabriele Bosisio   İtalya L.P.R. Brakes-Ballan 4h 55' 05"
2 Vasil Kiryienka   Beyaz Rusya Tinkoff Credit Systems + 46"
3 Emanuele Sella   İtalya CSF Group-Navigare + 1' 02"
4 Félix Cárdenas   Kolombiya Barloworld + 1' 33"
5 Danilo Di Luca   İtalya L.P.R. Brakes-Ballan + 2' 04"
7. etap sonrası genel sınıflandırma
Bisikletçi Takım Zaman
1 Giovanni Visconti   İtalya Quick Step 32h 03' 01"
2 Matthias Russ   Almanya Gerolsteiner + 9"
3 Gabriele Bosisio   İtalya L.P.R. Brakes-Ballan + 5' 43"
4 Danilo Di Luca   İtalya L.P.R. Brakes-Ballan + 7' 27"
5 Emanuele Sella   İtalya CSF Group-Navigare + 7' 36"

Etap 8 - 17 Mayıs, 2008: Rivisondoli > Tivoli, 208 kmDüzenle

Etap 8 Sonuçları
Bisikletçi Takım Zaman
1 Ricardo Riccò   İtalya Saunier Duval-Scott 4h 41' 05"
2 Paolo Bettini   İtalya Quick Step s.t.
3 Davide Rebellin   İtalya Gerolsteiner s.t.
4 Franco Pellizotti   İtalya Liquigas s.t.
5 Daniele Pietropolli   İtalya L.P.R. Brakes-Ballan s.t.
8. etap sonrası genel sınıflandırma
Bisikletçi Takım Zaman
1 Giovanni Visconti   İtalya Quick Step 36h 44' 06"
2 Matthias Russ   Almanya Gerolsteiner + 34"
3 Gabriele Bosisio   İtalya L.P.R. Brakes-Ballan + 5' 53"
4 Danilo Di Luca   İtalya L.P.R. Brakes-Ballan + 7' 27"
5 Ricardo Riccò   İtalya Saunier Duval-Scott + 7' 33"

Etap 9 - 18 Mayıs, 2008: Civitavecchia > San Vincenzo, 194 kmDüzenle

Etap 9 Sonuçları
Bisikletçi Takım Zaman
1 Daniele Bennati   İtalya Liquigas 5h 30' 06"
2 Paolo Bettini   İtalya Quick Step s.t.
3 Erik Zabel   Almanya Team Milram s.t.
4 Robbie McEwen   Avustralya Silence-Lotto s.t.
5 Koldo Fernández   İspanya Euskaltel-Euskadi s.t.
9. etap sonrası genel sınıflandırma
Bisikletçi Takım Zaman
1 Giovanni Visconti   İtalya Quick Step 42h 14' 16"
2 Matthias Russ   Almanya Gerolsteiner + 34"
3 Gabriele Bosisio   İtalya L.P.R. Brakes-Ballan + 5' 53"
4 Danilo Di Luca   İtalya L.P.R. Brakes-Ballan + 7' 27"
5 Emanuele Sella   İtalya CSF Group-Navigare + 7' 32"

Etap 10 - 20 Mayıs, 2008: Pesaro > Urbino, 36 km (ITT)Düzenle

Etap 10 Sonuçları
Bisikletçi Takım Zaman
1 Marzio Bruseghin   İtalya Lampre 56' 41"
2 Alberto Contador   İspanya Astana + 8"
3 Andreas Klöden   Almanya Astana + 20"
4 Marco Pinotti   İtalya Team High Road + 36"
5 Paolo Savoldelli   İtalya L.P.R. Brakes-Ballan + 44"
10. etap sonrası genel sınıflandırma
Bisikletçi Takım Zaman
1 Giovanni Visconti   İtalya Quick Step 43h 12' 02"
2 Matthias Russ   Almanya Gerolsteiner + 3' 31"
3 Gabriele Bosisio   İtalya L.P.R. Brakes-Ballan + 5' 50"
4 Alberto Contador   İspanya Astana + 6' 59"
5 Marzio Bruseghin   İtalya Lampre + 7' 52"

Etap 21 - 11 Haziran, 2008: Cesano Maderno > Milano, 23.5 km (ITT)Düzenle

Etap 21 Sonuçları
Bisikletçi Takım Zaman
1 Marco Pinotti   İtalya Team High Road 32' 45"
2 Tony Martin   Almanya Team High Road + 7"
3 Mikhail Ignatiev   Rusya Tinkoff Credit Systems + 10"
4 Bradley Wiggins   Birleşik Krallık Team High Road + 13"
5 Christian Vande Velde   ABD Slipstream Chipotle + 22"
21. etap sonrası genel sınıflandırma
Bisikletçi Takım Zaman
1 Alberto Contador   İspanya Astana 89h 56' 49"
2 Ricardo Riccò   İtalya Saunier Duval-Scott + 1' 57"
3 Marzio Bruseghin   İtalya Lampre + 2' 54"
4 Franco Pellizotti   İtalya Liquigas + 2' 56"
5 Denis Menchov   Rusya Rabobank + 3' 37"

Final sınıflandırma sıralamalarıDüzenle

Genel sınıflandırmaDüzenle

Bisikletçi Takım Zaman
1 Alberto Contador   İspanya Astana 89h 56' 49"
2 Ricardo Riccò   İtalya Saunier Duval-Scott + 1' 57"
3 Marzio Bruseghin   İtalya Lampre + 2' 54"
4 Franco Pellizotti   İtalya Liquigas + 2' 56"
5 Denis Menchov   Rusya Rabobank + 3' 37"
6 Emanuele Sella   İtalya CSF Group-Navigare + 4' 31"
7 Jurgen Van Den Broeck   Belçika Silence-Lotto + 6' 30"
8 Danilo Di Luca   İtalya L.P.R. Brakes-Ballan + 7' 15"
9 Domenico Pozzovivo   İtalya CSF Group-Navigare + 7' 53"
10 Gilberto Simoni   İtalya Diquigiovanni-Androni + 11' 03"
11 Vincenzo Nibali   İtalya Liquigas + 20' 14"
12 Fortunato Baliani   İtalya CSF Group-Navigare + 20' 34"
13 Tadej Valjavec   Slovenya Ag2r-La Mondiale + 24' 02"
14 Gustav Erik Larsson   İsveç Team CSC + 27' 25"
15 Paolo Savoldelli   İtalya L.P.R. Brakes-Ballan + 30' 15"
16 Félix Cárdenas   Kolombiya Barloworld + 30' 42"
17 Joaquim Rodríguez   İspanya Caisse d'Epargne + 41' 27"
18 Levi Leipheimer   ABD Astana + 45' 36"
19 Paolo Bettini   İtalya Quick Step + 47' 39"
20 Mauricio Ardila   Kolombiya Rabobank + 47' 43"
21 Vladimir Miholjevic   Hırvatistan Liquigas + 50' 29"
22 Gabriele Bosisio   İtalya L.P.R. Brakes-Ballan + 52' 29"
23 Sylwester Szmyd   Polonya Lampre + 52' 29"

Puan sınıflandırmasıDüzenle

Puan sınıflandırması ödülü Siklamen mayo dur.

Bisikletçi Takım Puanlar
1 Daniele Bennati   İtalya Liquigas 189
2 Emanuele Sella   İtalya CSF Group-Navigare 138
3 Ricardo Riccò   İtalya Saunier Duval-Scott 131
4 Mark Cavendish   Birleşik Krallık Team High Road 106
5 Paolo Bettini   İtalya Quick Step 106

Dağlar sınıflandırmasıDüzenle

Bu kategorinin ödülü Yeşil mayo dur.

Bisikletçi Takım Puanlar
1 Emanuele Sella   İtalya CSF Group-Navigare 136
2 Vasil Kiryienka   Beyaz Rusya Tinkoff Credit Systems 63
3 Fortunato Baliani   İtalya CSF Group-Navigare 48
4 Julio Alberto Pérez   Meksika CSF Group-Navigare 20
5 Alessandro Bertolini   İtalya Diquigiovanni-Androni 20

Diğer sınıflandırmalarDüzenle

Takım ve bisikletçilerDüzenle

Aşağıdaki UCI ProTour ve UCI Profesyonel Kıtasal takımları 2008 İtalya Bisiklet Turu'na davet edildiler.:[2]

Ulus UCI
Code
Takım Adı
  Fransa ALM Ag2r-La Mondiale
  Lüksemburg AST Astana Team
  Birleşik Krallık BAR Barloworld
  İspanya GCE Caisse d'Epargne
  Fransa COF Cofidis, Le Crédit par Téléphone
  İtalya CSF CSF Group-Navigare
  Venezuela SDA Diquigiovanni-Androni
  İspanya EUS Euskaltel-Euskadi
  Fransa FDJ Française des Jeux
  Almanya GST Gerolsteiner
  İtalya LAM Lampre
  İtalya LIQ Liquigas
   İsviçre LPR L.P.R. Brakes
  Belçika QST Quick Step
  Hollanda RAB Rabobank
  İspanya SDV Saunier Duval-Scott
  Belçika SIL Silence-Lotto
  ABD TSL Slipstream
  Danimarka CSC Team CSC
  ABD THR Team High Road
  Almanya MRM Team Milram
  İtalya TCS Tinkoff Credit Systems

Başlangıçta dört UCI ProTour takımları: Astana Team, Team High Road, Bouygues Télécom ve Crédit Agricole yarışmaya davet edilmediler. UCI Profesyonel Kıtasal takım Acqua & Sapone-Caffè Mokambo, 2007' da iki etap kazanan da davet edilmedi. İtalya Tur direktörü seçilen takımlar dört kriter prensibine dayanır dedi:Etik,kalite,enternasyonellik ve yarış organizasyonu şirketi RCS Sport ile uzun dönemli ilişki. .[2] Team High Road ve Astana Team daha sonra davet edildiler.

ÇekilmelerDüzenle

Anahtar DNS = Did Not Start stage(Etapa başlamadı); DNF = Did Not Finish stage(Etapı bitirmedi); DSQ = Disqualified from stage(Etaptan diskalifiye edildi); HD = Hors Delai: outside time limit for stage(Etabı limit zamandan fazla sürede bitirdi).

Etap Bisikletçi Takım Neden
DNS 1 Maximiliano Richeze   Arjantin CSF Group-Navigare Positif doping testi[3]
DNS 2 Igor Astarloa   İspanya Team Milram Ateş ve mide rahatsızlığı
DNF 2 David Zabriskie   ABD Slipstream Çarpışma
DNF 3 Bradley McGee   Avustralya Team CSC Köprücük kemiği kırılması
DNS 4 Stuart O'Grady   Avustralya Team CSC Köprücük kemiği kırıması
DNF 4 Dominique Cornu   Belçika Silence-Lotto Çarpışma
DNF 4 Tom Stubbe   Belçika Française des Jeux Bilinmiyor
DNS 5 Nick Nuyens   Belçika Cofidis Köprücük kemiği kırılması
DNF 6 Enrico Poitschke   Almanya Team Milram Soğuk algınlığı, nefes alma problemi
DNF 6 René Mandri   Estonya Ag2r-La Mondiale Çarpışma
DNF 6 Kevin de Weert   Belçika Cofidis Bilinmiyor
DNF 7 Alberto Loddo   İtalya Tinkoff Credit Systems Bilinmiyor
DNF 7 Yauheni Hutarovich   Beyaz Rusya Française des Jeux Bilinmiyor
DNF 7 Aitor Galdos Alonso   İspanya Euskaltel-Euskadi Yorgunluk
DNF 7 Patrick Calcagni    İsviçre Barloworld Yiyecek zehirlenmesi
DNF 8 Steve Morabito    İsviçre Astana Omuz çıkmasır
DNF 8 Sergio Ghisalberti   İtalya Team Milram Sağ butta kas yırtılması
DNF 9 Filippo Savini   İtalya CSF Group-Navigare Diz yaralanması
DNF 9 Bingen Fernández   İspanya Cofidis Crash
DNS 10 Pavel Brutt   Rusya Tinkoff Credit Systems Bilinmiyor
DNS 10 Magnus Bäckstedt   İsveç Slipstream Ateş
DNS 10 Steve Zampieri    İsviçre Cofidis Bilinmiyor
DNS 11 Francesco Bellotti   İtalya Barloworld Dirsek kırılması
DNS 11 Geert Steurs   Belçika Silence-Lotto Kist
DNS 11 Andrea Moletta   İtalya Gerolsteiner Kişisel nedenler
DNF 11 Volker Ordowski   Almanya Gerolsteiner Bilinmiyor
DNF 11 Mauro Santambrogio   İtalya Lampre Bilinmiyor
DNF 11 Mauricio Soler  Kolombiya Barloworld Soğuk algınlığı
DNF 11 Rik Verbrugghe   Belçika Cofidis Yorgunluk
DNS 13 Matteo Priamo   İtalya CSF Group-Navigare Bilinmiyor
DNS 13 Fabio Sabatini   İtalya Team Milram Bilinmiyor
DNS 14 Robbie McEwen   Avustralya Silence-Lotto Planlanmış çekilme
DNS 14 Robert Förster   Almanya Gerolsteiner Planlanmış çekilme
DNS 14 Koldo Fernández   İspanya Euskaltel-Euskadi Planlanmış çekilme
DNS 14 Davide Rebellin   İtalya Gerolsteiner Yorgunluk
DNF 14 Oscar Gatto   İtalya Gerolsteiner Bilinmiyor
DNF 14 Graeme Brown   Avustralya Rabobank Bilinmiyor
DNF 14 Luciano Pagliarini   Brezilya Saunier Duval-Scott Bilinmiyor
DNF 14 Jonathan Patrick McCarty   ABD Slipstream Bronşit
DNF 14 Mirco Lorenzetto   İtalya Lampre Bilinmiyor
DNF 15 Matthias Russ   Almanya Gerolsteiner Mide rahatsızlığı
DNF 15 Ermanno Capelli   İtalya Saunier Duval-Scott Bilinmiyor
DNF 15 Dario Cataldo   İtalya Liquigas Bilinmiyor
DNF 15 Iñigo Landaluze   İspanya Euskaltel-Euskadi Mide rahatsızlığı
DNF 15 Leonardo Piepoli   İtalya Saunier Duval-Scott Çarpışma
DNF 15 Christian Pfannberger   Avusturya Barloworld Bronşit/ Çarpışma
HD 16 Raivis Belohvosciks   Letonya Saunier Duval-Scott Zaman limiti dışında bitirdi
HD 16 Mathew Hayman   Avustralya Rabobank Zaman limiti dışında bitirdi
HD 16 Paolo Bossoni   İtalya Lampre Zaman limiti dışında bitirdi
HD 16 Christopher Sutton   Avustralya Slipstream Zaman limiti dışında bitirdi
HD 16 Lander Aperribay   İspanya Euskaltel-Euskadi Zaman limiti dışında bitirdi
HD 16 Thomas Fothen   Almanya Gerolsteiner Zaman limiti dışında bitirdi
DNS 19 Julian Dean   Yeni Zelanda Slipstream Yaralanma
DNF 19 Dionisio Galparsoro   İspanya Euskaltel-Euskadi Bacak ağrısı
DNF 19 Mickaël Cherel   Fransa Française des Jeux Bilinmiyor
DNF 20 Andreas Klöden   Almanya Astana Solunum infaksiyonu
DNF 20 Kanstantsin Siutsou   Beyaz Rusya Team High Road

KaynakçaDüzenle

Dış bağlantılarDüzenle