1993 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası

4. IAAF Dünya Salon Şampiyonası Mart 1993 yılında Toronto, Kanada'da düzenlendi .

SonuçlarDüzenle

ErkeklerDüzenle

1989 | 1991 | 1993 | 1995 | 1997|

Disiplin: Altın: Gümüş: Bronz:
60 m Bruny Surin
  Kanada
6.50 =ŞR Frankie Fredericks
  Namibya
6.51 Talal Mansour
  Katar
6.57
200 m James Trapp
  ABD
20.63 Damien Marsh
  Avustralya
20.71 Kevin Little
  ABD
20.72
400 m Butch Reynolds
  ABD
45.26 ŞR Sunday Bada
  Nijerya
45.75 Darren Clark
  Avustralya
46.45
800 m Tom McKean
  Birleşik Krallık
1:47.29 Charles Nkazamyampi
  Burundi
1:47.62 Nico Motchebon
  Almanya
1:48.15
1500 m Marcus O'Sullivan
  İrlanda
3:45.00 David Strang
  Birleşik Krallık
3:45.30 Branko Zorko
  Hırvatistan
3:45.39
3000 m Gennaro Di Napoli
  İtalya
7:50.26 Eric Dubus
  Fransa
7:50.57 Enrique Molina
  İspanya
7:51.10
60 m Engelli Mark McKoy
  Kanada
7.41 ŞR Colin Jackson
  Birleşik Krallık
7.43 Tony Dees
  ABD
7.43
Yüksek Atlama Javier Sotomayor
  Küba
2.41 Patrik Sjöberg
  İsveç
2.39 Steve Smith
  Birleşik Krallık
2.37
Sırıkla atlama Rodion Gataullin
  Rusya
5.90 Grigoriy Yegorov
  Kazakistan
5.80 Jean Galfione
  Fransa
5.80
Uzun Atlama Iván Pedroso
  Küba
8.23 Joe Greene
  ABD
8.13 Jaime Jefferson
  Küba
7.98
Üç Adım Atlama Pierre Camara
  Fransa
17.59 ŞR Mâris Bružiks
  Letonya
17.36 Brian Wellman
  Bermuda
17.27
Gülle Atma Mike Stulce
  ABD
21.27 Jim Doehring
  ABD
21.08 Aleksandr Bagach
  Ukrayna
20.63
5000 m Yürüme Mikhail Shchennikov
  Rusya
18:32.10 Robert Korzeniowski
  Polonya
18:35.91 Mikhail Orlov
  Rusya
18:43.48
4 x 400 m Bayrak   ABD
Darnell Hall,
Brian Irvin,
Jason Rouser,
Danny Everett
3:04.20   Trinidad ve Tobago
Daziel Jules,
Alvin Daniel,
Neil de Silva,
Ian Morris
3:07.02   Japonya
Masayoshi Kan,
Seiji Inagaki,
Yoshihiko Saito,
Hiroyuki Hayashi
3:07.30

KadınlarDüzenle

1989 | 1991 | 1993 | 1995 | 1997|

Disiplin: Altın: Gümüş: Bronz:
60 m Gail Devers
  ABD
6.95 ŞR Irina Privalova
  Rusya
6.97 Zhanna Tarnopolskaya
  Ukrayna
7.21
200 m Irina Privalova
  Rusya
22.15 ŞR Melinda Gainsford
  Avustralya
22.73 Natalya Voronova
  Rusya
22.90
400 m Sandie Richards
  Jamaika
50.93 Tatyana Alekseyeva
  Rusya
51.03 Jearl Miles
  ABD
51.37
800 m Maria Mutola
  Mozambik
1:57.55 ŞR Svetlana Masterkova
  Rusya
1:59.18 Joetta Clark
  ABD
1:59.86
1500 m Yekaterina Podkopayeva
  Rusya
4:09.29 Violeta Beclea
  Romanya
4:09.41 Sandra Gasser
   İsviçre
4:10.99
3000 m Yvonne Murray
  Birleşik Krallık
8:50.55 Margareta Keszeg
  Romanya
9:02.89 Lynn Jennings
  ABD
9:03.78
60 m Engelli Julie Baumann
   İsviçre
7.86 LaVonna Martin
  ABD
7.99 Patricia Girard
  Fransa
8.01
Yüksek Atlama Stefka Kostadinova
  Bulgaristan
2.02 Heike Henkel
  Almanya
2.02 Inga Babakova
  Ukrayna
2.00
Uzun Atlama Marieta Ilcu
  Romanya
6.84 Susen Tiedtke
  Almanya
6.84 Inessa Kravets
  Ukrayna
6.77
Üç Adım Atlama Inessa Kravets
  Ukrayna
14.47 ŞR Yolanda Chen
  Rusya
14.36 Inna Lasovskaya
  Rusya
14.35
Gülle Atma Svetlana Krivelyova
  Rusya
19.57 Stephanie Storp
  Almanya
19.37 Zhang Liuhong
  Çin
19.32
3000 m Yürüme Yelena Nikolayeva
  Rusya
11:49.73 ŞR Kerry Saxby-Junna
  Avustralya
11:53.82 Ileana Salvador
  İtalya
11:55.35
4 x 400 m Bayrak   Jamaika
Deon Hemmings,
Beverley Grant,
Cathy Rattray-Williams,
Sandie Richards
3:32.32   ABD
Trevaia Williams,
Terri Dendy,
Dyan Webber,
Natasha Kaiser-Brown
3:32.50

Şampiyona dışı yarışmalarDüzenle

Bazı disiplinler toplam madalya durumu hesaplamalarına dahil edilmediler.

Disiplin: Altın: Gümüş: Bronz:
Erkekler Heptatlon Dan O'Brien
  ABD
6476 Mike Smith
  Kanada
6279 Eduard Hämäläinen
  Belarus
6075
Kadınlar Pentatlon Liliana Nastase
  Romanya
4686 Urszula Włodarczyk
  Polonya
4667 Birgit Clarius
  Almanya
4641
Erkekler 1600 m
Karışık Bayrak
  ABD
Mark Everett,
James Trapp,
Kevin Little,
Butch Reynolds
3:15.10   Brezilya
Gilmar dos Santos,
André da Silva,
Sidnei Telles,
Eronilde de Araujo
3:16.11   Kanada
Freddie Williams,
Ricardo Greenidge,
Peter Ogilvie,
Mark Jackson
3:16.93
Kadınlar 1600 m
Karışık Bayrak
  ABD
Joetta Clark,
Wendy Vereen,
Kim Batten,
Jearl Miles
3:45.90   Kanada
Donalda Duprey,
Sonia Paquette,
Mame Twumasi,
Alanna Yakiwchuk
3:56.34

AçıklamalarDüzenle

  • DR : Dünya rekoru
  • AR : Alan rekoru
  • ŞR : Şampiyona rekoru
  • UR : Ulusal rekor
  • AvR : Avrupa rekoru
  • KR : Kişisel rekoru
  • SEİ : Sezonun en iyi derecesi
  • yd. : yarış dışı
  • b. : bırakma

Madalya tablosuDüzenle

Madalya tablosu
Sıra Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1   Rusya 6 4 3 13
2   ABD 5 4 5 14
3   Birleşik Krallık 2 2 1 5
4   Küba 2 - 1 3
5   Kanada 2 - - 2
  Jamaika 2 - - 2
7   Romanya 1 2 - 3
8   Fransa 1 1 2 4
9   Ukrayna 1 - 4 5
10   İtalya 1 - 1 2
   İsviçre 1 - 1 2
12   Bulgaristan 1 - - 1
  İrlanda 1 - - 1
  Mozambik 1 - - 1
15   Avustralya - 3 1 4
  Almanya - 3 1 4
17   Burundi - 1 - 1
  Kazakistan - 1 - 1
  Letonya - 1 - 1
  Namibya - 1 - 1
  Nijerya - 1 - 1
  Polonya - 1 - 1
  İsveç - 1 - 1
  Trinidad ve Tobago - 1 - 1
25   Bermuda - - 1 1
  Çin - - 1 1
  Japonya - - 1 1
  Katar - - 1 1
  Hırvatistan - - 1 1
  İspanya - - 1 1

Dış bağlantılarDüzenle