Ana menüyü aç

1984 Yaz Olimpiyatları'nda basketbol

Los Angeles şehrinde düzenlenen Yaz Olimpiyatları'nda basketbol branşında ABD erkek ve bayan basketbol takımları, altın madalya sahibi oldular. Erkeklerde İspanya, bayanlarda ise Kore millî takımı, tarihlerinde ilk defa olimpiyatlarda madalya almış oldular. Bayanlar da üçüncü olan Çin millî takımıda ilk defa madalya sahibi olmuştur.

1984 Yaz Olimpiyatları
Los Angeles-1984
Basketball pictogram.svg
Turnuva Ayrıntıları
Olimpiyat 1984 Yaz Olimpiyatları
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Kent Los Angeles
Tarih 29 Temmuz - 10 Ağustos 1984
Erkekler 12 ülke katıldı
Madalyalar:
Gold medal.svg
Altın madalya
Amerika Birleşik Devletleri ABD
Silver medal.svg
Gümüş madalya
İspanya İspanya
Bronze medal.svg
Bronz madalya
Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Yugoslavya
Bayanlar 6 ülke katıldı
Madalyalar:
Gold medal.svg
Altın madalya
Amerika Birleşik Devletleri ABD
Silver medal.svg
Gümüş madalya
Güney Kore Güney Kore
Bronze medal.svg
Bronz madalya
Çin Çin

Madalya alan takımlarDüzenle

Altın Gümüş Bronz
Erkekler   Amerika Birleşik Devletleri (USA)
Steve Alford
Leon Wood
Patrick Ewing
Vernon Fleming
Alvin Robertson
Michael Jordan
Joe Kleine
Jon Koncak
Wayman Tisdale
Chris Mullin
Sam Perkins
Jeff Turner
  İspanya (ESP)
José Manuel Beirán
José Luis Llorente
Fernando Arcega
Josep Maria Margall
Andrés Jiménez
Fernando Romay
Fernando Martín
Juan Antonio Corbalán
Ignacio Solozábal
Juan Domingo de la Cruz
Juan Manuel López Iturriaga
Juan Antonio San Epifanio, "Epi"
  Yugoslavya (YUG)
Dražen Petrović
Aleksandar Petrović
Rajko Žižić
Andro Knego
Nebojša Zorkić
Ivan Sunara
Sabit Hadžić
Dražen Dalipagić
Emir Mutapčić
Ratko Radovanović
Mihovil Nakić
Branko Vukičević
Bayanlar   Amerika Birleşik Devletleri (USA)
Teresa Edwards
Lea Henry
Lynette Woodard
Anne Donovan
Catherine La Ora Boswell
Cheryl Miller
Janice Lawrence
Cindy Noble
Kim Mulkey
Denise Curry
Pam McGee
Carol Jean Menken-Schaudt
  Güney Kore (KOR)
Yang-Gae Park
Eun-Sook Kim
Hyung-Sook Lee
Kyung-Hee Choi
Mi-Ja Lee
Kyung-Ja Moon
Hwa-Soon Kim
Myung-Hee Jeong
Young-Hee Kim
Jung-A Sung
Chan-Sook Park
Aei-Young Choi
  Çin (CHN)
Yue-Fang Chen
Xiao-Qin Li
Yan Ba
Song Xiaobo
Chen Qui
Jun Wang
Li-Juan Xiu
Zheng Haixia
Xuedi Cong
Hui Zhang
Liu Qing
Zhang Yueqin

ErkeklerDüzenle

Afrika Amerika Asya Avrupa Okyanus Direkt Katılanlar
  Mısır   Brezilya
  Uruguay
  Kanada
  Çin   Sovyetler Birliği
  İspanya
  Fransa
  Batı Almanya
  Avustralya   SFR YugoslaviaAltın madalya 1980
  İtalyaGümüş madalya 1980
  ABD – Ev sahibi

BayanDüzenle

Amerika Asya Avrupa Okyanus Direkt Katılanlar
  Kanada   Çin
  Güney Kore
  Yugoslavya
  Macaristan
  Avustralya   Sovyetler Birliği – Dünya Şampiyonu
  ABD – Ev sahibi

ErkeklerDüzenle

A GrubuDüzenle

Takım G Y A Y O P
  SFR Yugoslavia 5 0 457 366 +91 10
  İtalya 4 1 437 363 +74 9
  Avustralya 3 2 383 403 −20 8
  Batı Almanya 2 3 384 376 +8 7
  Brezilya 1 4 401 423 −22 6
  Mısır 0 5 349 480 −131 5
29 Temmuz İtalya   110 - 62   Mısır The Forum, Inglewood
29 Temmuz Yugoslavya   96 - 83   Batı Almanya The Forum, Inglewood
29 Temmuz Avustralya   76 - 72   Brezilya The Forum, Inglewood
30 Temmuz İtalya   80 - 72   Batı Almanya The Forum, Inglewood
30 Temmuz Brezilya   91 - 82   Mısır The Forum, Inglewood
30 Temmuz Yugoslavya   94 - 64   Avustralya The Forum, Inglewood
1 Ağustos Avustralya   67 - 66   Batı Almanya The Forum, Inglewood
1 Ağustos Yugoslavya   100 - 69   Mısır The Forum, Inglewood
1 Ağustos İtalya   89 - 78   Brezilya The Forum, Inglewood
2 Ağustos Batı Almanya   85 - 58   Mısır The Forum, Inglewood
2 Ağustos Yugoslavya   98 - 85   Brezilya The Forum, Inglewood
2 Ağustos İtalya   93 - 82   Avustralya The Forum, Inglewood
4 Ağustos Avustralya   94 - 78   Mısır The Forum, Inglewood
4 Ağustos Batı Almanya   78 - 75   Brezilya The Forum, Inglewood
4 Ağustos Yugoslavya   69 - 65   İtalya The Forum, Inglewood

B GrubuDüzenle

Takım G Y A Y O beraberlik
  ABD 5 0 511 315 +196 10
  İspanya 4 1 457 438 +194 9
  Kanada 3 2 462 401 +61 8
  Uruguay 2 3 403 460 −57 7
  Çin 1 4 364 477 −113 6
  Fransa 0 5 383 489 −106 5
29 Temmuz Uruguay   91 - 87   Fransa The Forum, Inglewood
29 Temmuz ABD   97 - 49   Çin The Forum, Inglewood
29 Temmuz İspanya   83 - 82   Kanada The Forum, Inglewood
31 Temmuz Çin   85 - 83   Fransa The Forum, Inglewood
31 Temmuz ABD   89 - 68   Kanada The Forum, Inglewood
31 Temmuz Uruguay   90 - 107   İspanya The Forum, Inglewood
1 Ağustos Çin   80 - 121   Kanada The Forum, Inglewood
1 Ağustos ABD   104 - 68   Uruguay The Forum, Inglewood
1 Ağustos Fransa   82 - 97   İspanya The Forum, Inglewood
3 Ağustos Çin   83 - 102   İspanya The Forum, Inglewood
3 Ağustos ABD   120 - 62   Fransa The Forum, Inglewood
3 Ağustos Kanada   95 - 80   Uruguay The Forum, Inglewood
4 Ağustos ABD   101 - 68   İspanya The Forum, Inglewood
4 Ağustos Kanada   96 - 69   Fransa The Forum, Inglewood
4 Ağustos Çin   67 - 74   Uruguay The Forum, Inglewood

EşleşmelerDüzenle

  Çeyrek finaller (6 Ağustos) Yarı finaller(8 Ağustos) Final (10 Ağustos)
                           
  A1   SFR Yugoslavia 110  
B4   Uruguay 82  
  A1   SFR Yugoslavia 61  
  B2   İspanya 74  
B2   İspanya 101
  A3   Avustralya 93  
    B2   İspanya 65
  B1   ABD 96
  B1   ABD 78  
A4   Batı Almanya 67  
  B1   ABD 78 Üçüncülük maçı (9 Ağustos)
  B3   Kanada 59  
A2   İtalya 72 A1   SFR Yugoslavia 88
  B3   Kanada 78   B3   Kanada 82

Klasman eşleşmeleriDüzenle

5.lik–8.lik maçı

  8 Ağustos     5.lik maçı (10 Ağustos)
                 
  A3    Avustralya 95  
  B4    Uruguay 101    
      B4    Uruguay 102
      A2    İtalya 111
  A2    İtalya 98    
  A4    Batı Almanya 71   8.lik maçı (10 Ağustos)
A3    Avustralya 83
  A4    Batı Almanya 78

9.luk–12.lik maçı

  5 Ağustos     9.luk maçı (10 Ağustos)
                 
  A5    Brezilya 100  
  B6    Fransa 86    
      A5    Brezilya 86
      B5    Çin 76
  B5    Çin 76    
  A6    Mısır 73   11.lik maçı (9 Ağustos)
B6    Fransa 102
  A6    Mısır 78

İstatistik liderleriDüzenle

BayanlarDüzenle

Takım G Y A Y O P beraberlik
  ABD 5 0 431 265 +166 10
  Güney Kore 4 1 292 302 −10 9
  Kanada 2 3 313 335 −22 7 1W–0L
  Çin 2 3 318 348 −30 7 0W–1L
  Avustralya 1 4 267 317 −50 6 1W–0L
  Yugoslavya 1 4 293 347 −54 6 0W–1L
30 Temmuz Yugoslavya   55 - 83   ABD The Forum, Inglewood
30 Temmuz Avustralya   64 - 67   Çin The Forum, Inglewood
30 Temmuz Güney Kore   67 - 62   Kanada The Forum, Inglewood
31 Temmuz Avustralya   41 - 81   ABD The Forum, Inglewood
31 Temmuz Yugoslavya   52 - 55   Güney Kore The Forum, Inglewood
31 Temmuz Çin   61 - 66   Kanada The Forum, Inglewood
2 Ağustos Avustralya   45 - 56   Kanada The Forum, Inglewood
2 Ağustos ABD   84 - 47   Güney Kore The Forum, Inglewood
2 Ağustos Çin   79 - 58   Yugoslavya The Forum, Inglewood
3 Ağustos Avustralya   48 - 54   Güney Kore The Forum, Inglewood
3 Ağustos Kanada   68 - 69   Yugoslavya The Forum, Inglewood
3 Ağustos Çin   55 - 91   ABD The Forum, Inglewood
5 Ağustos Güney Kore   69 - 56   Çin The Forum, Inglewood
5 Ağustos Kanada   61 - 92   ABD The Forum, Inglewood
5 Ağustos Avustralya   62 - 59   Yugoslavya The Forum, Inglewood

EşleşmelerDüzenle

Altın madalya mücadelesi

7 Ağustos ABD   85 - 55   Güney Kore The Forum, Inglewood

Bronz madalya mücadelesi

7 Ağustos Çin   63 - 57   Kanada The Forum, Inglewood

KaynakçaDüzenle