Ana menüyü aç

1974 FIFA Dünya Kupası elemeleri (AFC ve OFC)

Koyu pembe renk kupaya katılmaya hak kazanan ülkeyi gösterirken açık pembe renk elemelere katılıp kupaya katılmaya hak kazanamayan ülkeleri göstermektedir.

Bu sayfada 1974 FIFA Dünya Kupası elemelerinden Asya (AFC) ve Okyanusya (OFC) tarafından düzenlenmiş olan eleme maçları gösterilmiştir. Daha ayrıntılı bilgi için 1974 FIFA Dünya Kupası elemeleri maddesine bakınız.

Hindistan, Sri Lanka ve Filipinler elemeler başlamadan çekildiler. Geri kalan 15 takım ise 2 farklı bölgeye ayrılarak mücadele etti. Bölgeler:

  • A Bölgesi 7 takımdan oluştu (Doğu Asya bölgesi takımları artı İsrail). Tüm maçlar 4 aşama şeklinde Güney Kore'de oynandı.
    • Sıralama maçları: Güney Kore hariç tüm takımlar grubunu belirlemek için bu maçları oynadı.
    • Grup turu: Sıralama maçlarıyla belirlenen gruplardan oluştu. 7 takım 2 grup halinde oynadı (3 takımlı olan 1. Grup ve 4 takımlı olan 2. Grup). Grup şampiyonları ve ikincileri yarı finale yükseldi.
    • Yarı finaller: 1. Grup ikincisiyle 2. Grup şampiyonu, 2. Grup ikincisiyle 1. Grup şampiyonu yarı final maçı yaptı. Kazananlar finale çıktı.
    • Final: 2 takım birbirleriyle tek maçlı eleme şeklinde bir maç yaptı. Kazanan Final turuna yükseldi.
  • B Bölgesi 8 takımdan oluştu (Batı Asya bölgesi ve Okyanusya artı Endonezya ve Güney Kore). Tüm maçlar 2 aşama şeklinde oynandı.
    • Grup turu: The 8 takım, her biri 4 takımlı olmak üzere 2 farklı gruba ayrıldı. Takımlar birbirlerin karşı iki kez maç yaptı. Grup şampiyonları finale yükseldi.
    • Final: 2 takım birbirlerine karşı biri kendi sahalarında, diğeri deplasmanda olmak üzere iki maç yaptı. Kazanan Final turuna yükseldi. Final turunda, A bölgesi şampiyonuyla B bölgesi şampiyonu birbirlerine karşı biri kendi sahalarında, diğeri deplasmanda olmak üzere iki maç yaptı. Kazanan ön elemeleri geçerek Dünya Kupası'na katılma hakkı elde etti.

A BölgesiDüzenle

Sınıflandırma maçlarıDüzenle

16 Mayıs 1973
Güney Vietnam   1 – 0   Tayland
?   ?'
Dongdaemun Stadyumu, Seul, Güney Kore
Seyirci: ?
Hakem: Leslie Coffman (Yeni Zelanda))

16 Mayıs 1973
İsrail   2 – 1   Japonya
Moshe   5',   61' Hirasawa   62'
Dongdaemun Stadyumu, Seul, Güney Kore
Seyirci: 4,091
Hakem: Anthony Boskovic (Avustralya)

17 Mayıs 1973
Hong Kong   1 – 0   Malezya
Lo Hung Hoi   ?'
Dongdaemun Stadyumu, Seul, Güney Kore
Seyirci: ?
Hakem: Mohammed Azam (Hindistan)


Sonuçlara göre Güney Vietnam, Japonya ve Hong Kong 1. Grup'ta yer alırken, Tayland, İsrail ve Malezya 2. Grup'ta Güney Kore ile birlikte yer aldılar.

1. GrupDüzenle

Sıra Takım Puan O G B M AG YG Av
1   Hong Kong 4 2 2 0 0 2 0 +2
2   Japonya 2 2 1 0 1 4 1 +3
3   Güney Vietnam 0 2 0 0 2 0 5 −5

20 Mayıs 1973
Japonya   4 – 0   Güney Vietnam
Kamamoto   5',   86'
Mori   19',   49'
Dongdaemun Stadyumu, Seul, Güney Kore
Seyirci: 6,352
Hakem: Leslie Coffman (Yeni Zelanda))

22 Mayıs 1973
Hong Kong   1 – 0   Japonya
Ka Ming Kwok   83'
Dongdaemun Stadyumu, Seul, Güney Kore
Seyirci: 10,000
Hakem: Anthony Boskovic (Avustralya)

24 Mayıs 1973
Hong Kong   1 – 0   Güney Vietnam
Yuen Kuen Choo   ?'
Dongdaemun Stadyumu, Seul, Güney Kore
Seyirci: ?
Hakem: Aing Kim Ean (Kamboçya)


Hong Kong ve Japonya A Bölgesinin yarı finalistleri oldular.

2. GrupDüzenle

Sıra Takım Puan O G B M AG YG Av
1   İsrail 5 3 2 1 0 9 0 +9
2   Güney Kore 4 3 1 2 0 4 0 +4
3   Malezya 3 3 1 1 1 2 3 −1
4   Tayland 0 3 0 0 3 0 12 −12

19 Mayıs 1973
İsrail   3 – 0   Malezya
Farkash   50'
Shum   62'
Romano   82'
Dongdaemun Stadyumu, Seul, Güney Kore
Seyirci: 6,352
Hakem: Aing Kim Ean (Kamboçya)

19 Mayıs 1973
Güney Kore   4 – 0   Tayland
Jae-Han Kim   52',   60'
Kyu-Poong Chung   79'
Kim Joo-Hwan   84'
Dongdaemun Stadyumu, Seul, Güney Kore
Seyirci: ?
Hakem: R. Hatta (Endonezya)

21 Mayıs 1973
Güney Kore   0 – 0   Malezya
Dongdaemun Stadyumu, Seul, Güney Kore
Seyirci: ?
Hakem: U Tin Thut (Myanmar)

21 Mayıs 1973
İsrail   6 – 0   Tayland
Borba   12'
Şpigler   62'
Shum   65'
Rozen   69',   83'
Romano   78'
Dongdaemun Stadyumu, Seul, Güney Kore
Seyirci: 5,554
Hakem: Harpajan Singh Dhillon (Singapur)

23 Mayıs 1973
Güney Kore   0 – 0   İsrail
Dongdaemun Stadyumu, Seul, Güney Kore
Seyirci: 6,222
Hakem: U Tin Thut (Myanmar)

23 Mayıs 1973
Malezya   2 – 0   Tayland
Abdullah   ?'
Jusoh   ?'
Dongdaemun Stadyumu, Seul, Güney Kore
Seyirci: ?
Hakem: Mohammed Azam (Hindistan)


İsrail ve Güney Kore A Bölgesinin yarı finalistleri oldular.

Yarı finalDüzenle

26 Mayıs 1973
Güney Kore   3 – 1   Hong Kong
Jae-Han Kim   45'
Yi-Chun Park   52'
Kyu-Poong Chung   72'
Kuen Chu Yuen   5'
Dongdaemun Stadyumu, Seul, Güney Kore
Seyirci: ?
Hakem: R. Hatta (Endonezya)

26 Mayıs 1973
İsrail   1 – 0
(uzatmalar)
  Japonya
Romano   110'
Dongdaemun Stadyumu, Seul, Güney Kore
Seyirci: 6,084
Hakem: Harpajan Singh Dhillon (Singapur)


Güney Kore ve İsrail A Bölgesinin finalistleri oldular.

FinalDüzenle

28 Mayıs 1973
Güney Kore   1 – 0
(uzatmalar)
  İsrail
Hon Joo-Wook   109'
Dongdaemun Stadyumu, Seul, Güney Kore
Seyirci: 6,222
Hakem: U Tin Thut (Myanmar)


Güney Kore Final Turuna yükseldi.

B BölgesiDüzenle

1. GrupDüzenle

Sıra Takım Puan O G B M AG YG Av
1   İran 9 6 4 1 1 7 3 +4
2   Suriye 7 6 3 1 2 6 6 0
3   Kuzey Kore 5 6 1 3 2 5 5 0
4   Kuveyt 3 6 1 1 4 4 8 −4

4 Mayıs 1973
İran   0 – 0   Kuzey Kore
Azadi Stadı, Tahran, İran
Seyirci: 63,366
Hakem: M. Ramalingam (Malezya)

4 Mayıs 1973
Suriye   2 – 1   Kuveyt
Chahrestan   62'
Nano   65'
Durahiam   57'
Azadi Stadı, Tahran, İran
Seyirci: ?
Hakem: Ong Eng Young (Singapur)

6 Mayıs 1973
Kuzey Kore   1 – 1   Suriye
Jong-Min Kim   53' Chahrestan   71'
Azadi Stadı, Tahran, İran
Seyirci: 11,940
Hakem: Vijit Getkaew (Tayland)

6 Mayıs 1973
İran   2 – 1   Kuveyt
Vafakhah   20'
Pervin   56'
Kamel   83'
Azadi Stadı, Tahran, İran
Seyirci: 25,000
Hakem: Er Wee Kiam (Malezya)

8 Mayıs 1973
Kuzey Kore   0 – 0   Kuveyt
Azadi Stadı, Tahran, İran
Seyirci: 22,362
Hakem: Alex Joseph Vaz (Hindistan)

8 Mayıs 1973
İran   1 – 0   Suriye
Kargar Jam   85'
Azadi Stadı, Tahran, İran
Seyirci: 25,000
Hakem: Manit Sridaranop (Tayland)

11 Mayıs 1973
İran   2 – 1   Kuzey Kore
Monajati   19'
Sadıki   89'
Pak Sung-Jin   48'
Azadi Stadı, Tahran, İran
Seyirci: 30,000
Hakem: Ong Eng Young (Singapur)

11 Mayıs 1973
Suriye   2 – 0   Kuveyt
  ?',   ?'
Azadi Stadı, Tahran, İran
Seyirci: ?
Hakem: Hamza Ali Mirza (Bahreyn)

13 Mayıs 1973
Kuzey Kore   3 – 0   Suriye
Ma Jung-U   39',   77'
An See-Uk   30'
Azadi Stadı, Tahran, İran
Seyirci: 11,940
Hakem: Alex Joseph Vaz (Hindistan)

13 Mayıs 1973
İran   2 – 0   Kuveyt
Ghelichkhani   60' (pen.)
Jabbari   75'
Azadi Stadı, Tahran, İran
Seyirci: 20,000
Hakem: Manit Sridaranop (Tayland)

15 Mayıs 1973
Suriye   1 – 0   İran
Tatish   12'
Azadi Stadı, Tahran, İran
Seyirci: 15,000
Hakem: Sirkis Demergian (Lübnan)

15 Mayıs 1973
Kuveyt   2 – 0   Kuzey Kore
Hamad   31',   51'
Azadi Stadı, Tahran, İran
Seyirci: 6,028
Hakem: Vijit Getkaew (Tayland)


İran B Bölgesinin finalisti oldu.

2. GrupDüzenle

Sıra Takım Puan O G B M AG YG Av
1   Avustralya 9 6 3 3 0 15 6 +9
2   Irak 8 6 3 2 1 11 6 +5
3   Endonezya 4 6 1 2 3 6 13 −7
4   Yeni Zelanda 3 6 0 3 3 5 12 −7

4 Mart 1973
Yeni Zelanda   1 – 1   Avustralya
B. Turner   57' Campbell   85'
Newmarket Ground, Auckland, Yeni Zelanda
Seyirci: 12,000

Hakem: Luk Tat Sun (Hong Kong)

11 Mart 1973
Avustralya   3 – 1   Irak
Richards   49'
Alston   80',   85'
Nuri   89'

11 Mart 1973
Endonezya   1 – 1   Yeni Zelanda
Panggabean   13' Vest   74'
Sidney Futbol Stadyumu, Sidney, Avustralya
Seyirci: 12,000

Hakem: K. Mahendran (Malezya)

13 Mart 1973
Avustralya   2 – 1   Endonezya
Campbell   23'
Alston   42'
Iswadi   36'
Sidney Futbol Stadyumu, Sidney, Avustralya
Seyirci: 12,763

Hakem: Dan Van Dzu (Vietnam)

13 Mart 1973
Irak   2 – 0   Yeni Zelanda
Rashid   10'
Hattem   40'
Sidney Futbol Stadyumu, Sidney, Avustralya
Seyirci: 10,684

Hakem: Fernando Alvarez (Filipinler)

16 Mart 1973
Avustralya   3 – 3   Yeni Zelanda
Utjesenović   11'
Baartz   19'
Buljević   26'
Vest   10'
Tindall   50'
Hogg   86' (k.k.)
Sidney Futbol Stadyumu, Sidney, Avustralya
Seyirci: 14,071

Hakem: K. Mahendran (Malezya)

16 Mart 1973
Irak   1 – 1   Endonezya
Kadim   ?' Iswadi   ?'
Sidney Futbol Stadyumu, Sidney, Avustralya
Seyirci: ?

Hakem: Kim Joo-Wom (Güney Kore)

18 Mart 1973
Avustralya   0 – 0   Irak
Olympic Park Stadyumu, Melbourne, Avustralya
Seyirci: 10,684

Hakem: Masatoshi Nagashima (Japonya)

18 Mart 1973
Endonezya   1 – 0   Yeni Zelanda
Tillotson   7' (k.k.)

21 Mart 1973
Irak   3 – 2   Endonezya
Aziz   ?'
Hattem   ?'
Ubid   ?'
Asmara   ?'
Panggabean   ?'
Sidney Futbol Stadyumu, Sidney, Avustralya
Seyirci: ?

Hakem: Luk Tat Sun (Hong Kong)

24 Mart 1973
Irak   4 – 0   Yeni Zelanda
Hattem   4',   15',   67'
Kadim   23'
Sidney Futbol Stadyumu, Sidney, Avustralya
Seyirci: 12,390

Hakem: Kim Joo-Won (Güney Kore)

24 Mart 1973
Avustralya   6 – 0   Endonezya
Mackay   3',   40'
Abonyi   23',   54'
Richards   72'
Baartz   78'
Sidney Futbol Stadyumu, Sidney, Avustralya
Seyirci: 12,390

Hakem: Masatoshi Nagashima (Japonya)


Avustralya B Bölgesinin finalisti oldu.

FinalDüzenle

18 Ağustos 1973
Avustralya   3 – 0   İran
Alston   43'
Abonyi   46'
Wilson   85'

24 Ağustos 1973
İran   2 – 0
(2 – 3 top.)
  Avustralya
Ghelichkhani   14' (pen.),   31'
Azadi Stadyumu, Tahran, İran
Seyirci: 80,000

Hakem: Pavel Kazakov (Sovyetler Birliği)

Avustralya Final turuna geçti.

Final turuDüzenle

28 Ekim 1973
Avustralya   0 – 0   Güney Kore
Sidney Futbol Stadyumu, Sidney, Avustralya
Seyirci: 32,005

Hakem: Vital Loraux (Belçika)

10 Kasım 1973
Güney Kore   2 – 2
(2 – 2 top.)
  Avustralya
Jae Han-Kim   15'
Jae Wook-Koh   30'
Buljević   31'
Baartz   47'
Dongdaemun Stadyumu, Seul, Güney Kore
Seyirci: 32,000

Hakem: Arie Van Gemert (Hollanda)


Toplam skor 2–2 olunca, Dünya Kupası finallerine hangi takımın katılacağını belirlemek için tarafsız bir sahada baraj maçı oynandı.

13 Kasım 1973
Avustralya   1 – 0   Güney Kore
Mackay   70'
Hong Kong Stadyumu, Hong Kong
Seyirci: 28,000

Hakem: Arie Van Gemert (Hollanda)

Avustralya elemeleri geçti.

Ayrıca bakınızDüzenle

KaynakçaDüzenle