2022-23 3. Lig, 3. Lig'in 52. sezonudur. Ligde 53 takım mücadele etmiştir. 3 Eylül 2022 tarihinde başlayan normal sezon 29 Nisan 2023 tarihinde sona ermiştir.[1]

3. Lig
Sezon2022-23
Takım sayısı53
Şampiyon1. Grup: Yeni Mersin İdmanyurdu
2. Grup: Iğdır
3. Grup: 68 Aksaray Belediyespor
Üst lige yükselenler68 Aksaray Belediyespor
Iğdır
Yeni Mersin İdmanyurdu
Belediye Derincespor
Karaman
Beyoğlu Yeni Çarşı
Ligden düşenlerBayrampaşa
Eskişehirspor
Niğde Anadolu
Ofspor
Şile Yıldızspor
Yomraspor
En farklı maçIğdır 8-0 Eynesil Belediyespor
(30 Ekim 2022)
Belediye Derincespor 8-0 Şile Yıldızspor
(7 Mayıs 2023)
En gollü maç23 Elazığ 7-3 Kırıkkale Büyük Anadoluspor
(16 Mayıs 2023)
Oynanan maç sayısı883
Atılan gol sayısı2144 (maç başına 2,43)
En uzun
galibiyet serisi
68 Aksaray Belediyespor
(8 maç)
En uzun
yenilmezlik serisi
Orduspor 1967
(19 maç)
En uzun
mağlubiyet serisi
Osmaniyespor
(15 maç)
En uzun
kazanamama serisi
Kahramanmaraşspor
(20 maç)
2021-22

2022-23 sezonunda, Bölgesel Amatör Ligden yükselen 9 takım, 2. Ligden düşen 7 takım ve 3. Ligden devam eden 37 takımın katılımı ile toplam 53 takımdan oluşur. 53 takım 18'erli 2 ve 17'li 1 grup olmak üzere 3 grupta yer alır. 3. Lig çift devreli lig müsabakaları sonunda gruplarda 1. sırayı alan takımlar 2. Lige yükselirler. Lig sonunda gruplarında 2., 3., 4. 5. ve 6. sırada yer alan 15 takımdan her gruptan 1 olmak üzere 3 takım daha play-off müsabakaları sonucunda 2. Lige yükselir. Gruplarını 2. sırada bitiren takımlar doğrudan play-off finaline yükselir. Tüm gruplarda son 3 sırayı alan takımlar ise bir sonraki sezon Bölgesel Amatör Ligde mücadele edeceklerdir. Buna göre 3. Ligden altı takım 2. Lige yükselecek ve 9 takım Bölgesel Amatör Lige düşecektir.

Gruplarda yer alacak takımlar 30 Haziran 2022 tarihinde İstanbul Orhan Saka Amatörler Evinde yapılan kura çekimi ile belirlendi.[2] 3. Lig'de fikstür çekimi 7 Temmuz 2022'de Beykoz Riva'da yer alan Orhan Saka Salonu'nda gerçekleştirilmiştir.[3]

6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen 2023 Kahramanmaraş depremleri nedeniyle Kahramanmaraşspor, Malatya Arguvan ve Osmaniyespor takımlarının ligden çekilme istekleri kabul edildi.[4] Bu takımların ligden düşürülmemesine ve kalan maçlarında 3-0 hükmen yenik sayılmasına karar verildi.[5]

Takımlar

değiştir

Takım bilgileri

değiştir

Teknik direktör değişiklikleri

değiştir

Puan durumu

değiştir
Sıra Takım O G B M AG YG GF P Eleme veya küme düşme
1 Yeni Mersin İdmanyurdu 34 19 11 4 49 21 +28 68 2023-24 2. Lig
2 Belediye Derincespor (P) 34 18 12 4 51 24 +27 66 Play-off finali
3 Belediye Kütahyaspor 34 18 11 5 52 34 +18 65 Play-off
4 52 Orduspor 34 19 7 8 54 34 +20 64
5 Nevşehir Belediyespor 34 16 10 8 52 40 +12 58
6 Karaköprü Belediyespor 34 16 8 10 44 32 +12 56
7 Karşıyaka 34 15 9 10 44 28 +16 54
8 Çatalcaspor 34 11 11 12 40 39 +1 44[a]
9 Amasyaspor 34 11 11 12 33 36 -3 44[a]
10 Elazığspor 34 12 6 16 44 53 -9 42
11 1922 Konyaspor 34 11 8 15 42 47 -5 41
12 Hacettepe 1945 34 9 9 16 41 50 -9 36[b]
13 Ağrı 1970 34 8 12 14 23 39 -16 36[b]
14 Edirnespor 34 10 5 19 35 45 -10 35[c]
15 1954 Kelkit Belediyespor 34 7 14 13 25 35 -10 35[c]
16 Yomraspor 34 7 13 14 36 42 -6 34 2023-24 BAL
17 Eskişehirspor 34 6 8 20 39 69 -30 26[d]
18 Şile Yıldızspor 34 5 11 18 29 65 -36 26[d]
Kaynak: TFF
Sıralama kuralları: 1) Puan 2) Kendi aralarındaki maçlar 3) Gol farkı 4) Atılan gol sayısı
(P) Play-off kazananı.
Notlar:
  1. ^ a b Kendi aralarındaki maçlarda: Çatalcaspor 4 puan, Amasyaspor 1 puan
  2. ^ a b Kendi aralarındaki maçlarda: Hacettepe 1945 4 puan, Ağrı 1970 1 puan
  3. ^ a b Kendi aralarındaki maçlarda: Edirnespor 3 puan 0 gol farkı', 1954 Kelkit Belediyespor 3 puan 0 gol farkı (genel gol farkına bakılır)
  4. ^ a b Kendi aralarındaki maçlarda: Eskişehirspor 2 puan 0 gol farkı', Şile Yıldızspor 2 puan 0 gol farkı (genel gol farkına bakılır)

Sonuçlar

değiştir
İç saha ╲ Dış saha 22K 54K 52O A70 AMA BDE BKÜ ÇAT EDİ ELA ESK HAC KKB KSK NEV ŞYI YMİ YOM
1922 Konyaspor 0-3 1-3 0-2 1-0 0-1 2-0 2-2 1-1 1-2 0-1 4-1 0-0 1-3 0-1 2-2 1-1 1-0
1954 Kelkit Belediyespor 3-1 1-1 1-3 1-1 0-0 0-1 1-2 1-0 0-0 1-2 1-1 2-1 0-3 0-2 1-0 0-0 0-0
52 Orduspor 2-2 1-0 1-0 2-1 0-2 1-2 1-0 2-0 5-1 5-0 2-1 1-0 1-0 4-0 2-2 1-2 3-1
Ağrı 1970 0-1 0-0 1-1 2-0 1-1 1-1 1-1 1-1 1-0 1-0 1-1 0-0 0-0 0-0 1-0 1-0 1-1
Amasyaspor 2-1 1-0 1-1 2-0 0-0 0-3 0-0 0-1 3-2 4-0 1-1 0-0 2-0 0-0 2-0 1-1 1-1
Belediye Derincespor 2-0 1-1 1-1 5-0 1-1 0-0 0-3 0-0 2-0 3-2 2-1 3-0 1-1 1-0 8-0 0-0 1-0
Belediye Kütahyaspor 3-2 4-1 0-0 3-0 1-1 2-2 4-1 3-2 3-1 1-0 2-1 0-1 1-1 0-2 1-0 1-1 2-2
Çatalcaspor 1-2 2-2 0-1 2-0 3-2 1-2 0-0 3-0 0-1 1-1 0-1 1-1 0-0 2-1 1-1 1-0 3-3
Edirnespor 0-1 1-0 1-2 2-1 0-1 1-2 1-2 0-2 0-2 1-2 0-2 1-0 3-0 1-3 6-2 0-1 1-1
Elazığspor 1-2 0-0 3-0 1-0 1-0 0-1 0-1 2-1 0-2 2-2 3-2 1-2 0-4 2-2 3-1 1-2 0-1
Eskişehirspor 0-3 2-0 1-2 0-0 0-2 1-2 3-4 0-1 1-3 3-6 3-4 1-3 0-1 1-2 1-1 2-1 2-1
Hacettepe 1945 4-2 0-1 1-3 1-0 1-2 0-2 0-1 0-1 0-1 3-2 1-1 0-0 2-1 1-1 5-0 1-1 3-1
Karaköprü Belediyespor 1-3 0-0 1-0 4-0 2-0 3-2 0-1 2-1 2-0 3-0 3-0 1-0 4-2 0-2 1-1 2-1 1-1
Karşıyaka 2-0 0-1 0-2 3-1 2-0 0-1 3-1 2-0 2-0 1-1 1-1 3-0 2-1 4-2 0-0 0-0 0-0
Nevşehir Belediyespor 0-0 1-0 2-1 1-3 4-0 3-0 1-1 2-0 3-2 2-3 3-2 1-1 3-1 0-2 2-2 1-1 0-0
Şile Yıldızspor 0-4 0-0 0-2 2-0 2-0 1-0 1-2 1-2 0-2 1-1 1-1 1-1 0-2 1-0 3-4 1-2 2-1
Yeni Mersin İdmanyurdu 2-0 2-2 2-0 1-0 2-1 1-1 2-0 1-0 0-0 2-1 2-0 2-0 3-1 1-0 2-0 4-0 5-1
Yomraspor 1-1 2-1 4-0 2-0 0-1 0-1 1-1 2-2 2-1 0-1 3-3 3-0 0-1 0-1 0-1 1-0 0-1
Kaynak: TFF
Açıklama: Mavi = İç saha takımı galibiyeti; Sarı = Beraberlik; Kırmızı = Deplasman takımı galibiyeti

Takımların haftalık sıralamaları

değiştir
Takım ╲ Hafta12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334
Yeni Mersin İdmanyurdu4963111111111111111111111111111111
Belediye Derincespor3131237577566574655546345555444422
Belediye Kütahyaspor6324575424855656466665552444322233
52 Orduspor5212322846423222222223434332533344
Nevşehir Belediyespor1888111316131413121298888787777676676776665
Karaköprü Belediyespor1313117688635344433343332223223255556
Karşıyaka2755943252232345534454767767667777
Çatalcaspor161013141199911111214131310101010101012121314141211101099108
Amasyaspor1518181817171716171515141214141514141411131315141313108898889
Elazığspor12546461011101010131310101111121213111010111111810981010910
1922 Konyaspor104714101214101213131010121213131111121414131212121414141414121111
Hacettepe 194581515989676368999999888889991113131311111212
Ağrı 197016101387543887777678799999101010139111112131313
Edirnespor17111215151315151617181818171716151515161615161616161515151515161614
1954 Kelkit Belediyespor11161610111012131199111111111212131314121111888912121213141415
Yomraspor7141416161516171818171616161617171716171717181718181817161616151516
Eskişehirspor14171717181818181516161717181818181818181818171817171718181818171717
Şile Yıldızspor912912121411121414141515151514161617151516141515151616171717181818
2023-24 2. LigPlay-off finaliPlay-off2023-24 BAL
Kaynak: TFF

Takımların haftalardaki performansları

değiştir
Takım ╲ Hafta12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334
1922 KonyasporEBDGEYDYEGDYEYDGEYDYEGDGEYDYEBEBDYDGEYDYEYDBEGDGEBDBEBDYEYDBEYDGDGEG
1954 Kelkit BelediyesporDBEYDBEGDBEBDBEYDGEGEBDYEYDBEBDBEYEBDYEBDGEGDGEGDYEYDYDYEBDBEYDYEBDY
52 OrdusporEGDGDGEYDBEGDYEYDGEBDGEGDGEGDBEGDBDBEGEGDYEYDYEGDBEBDGEGDYEGDGEGDYEG
Ağrı 1970DYEGDYEGDGEBDGEGDYEBDBEBDGEBEGDYEBEBDYEBDYEBDYEYDYEBDYEGDYEBDYDYEBDY
AmasyasporDYEYDYEBDBEGDYEBDYEGDYEGDGEYDYDYEBEBDBEGDYEBDYEGDGEBDGEGDBEBDGEGEBDY
Belediye DerincesporEGDGEBDGEBDBEYDGEBDBEGDYDGEGDYEGDYDGEBDBEGDBEGDGEBDBEBDGEGEBDGEGDGEG
Belediye KütahyasporEBDGEGDBEBDYDGEGDBEBDYEGDGEYDGEBDGDBEBDBEGDGEBEGDGEYDBEGDGEGDGEGDYEG
ÇatalcasporDGEYDYEBDYEGDGEYDGEYDYEBDYEBDBEGDBEGDYEGDYEYDYEYDBEBDGEBDGEBDGEBDBEG
EdirnesporEYDGEYDYEYDGEYDYEYDYEYDYEYDGDBEGDGDYEYDYEGDBEYDYEGDGEGDYEBDBEYEYDBEG
ElazığsporEBDGEGDYEGDYEYDYDGEBDYEYDBEGDYEBDBDBEYDYEGDGEGDYEYEYDGEYDGEGDYEYDGEY
EskişehirsporDYEYDBEYDYEYEYDGEGDYEBDBEYDYEYDBEYEYDGEBDBEYDGDBEGDBEYDYEYDYEGDYEYDY
Hacettepe 1945DBEYEBDGEGDBEGDBEGDGEYDYEYDYEBDYEGEGDGDYEBDYEYDYEYDBEYDYEBDYEGDBEYDY
Karaköprü BelediyesporDBEBDBEGEGDYEBDGEGDBEGDYEGDGEGDYEGEYDGEGDYDGEGDYEBDBEGDBEGDYEYDGEYDY
KarşıyakaDGEYDGEBDYEGDGEGEYDGEGDBEGDYEBDBEBEGDBEGDYEGDYEBDYDGEBDYEGDBEYDYEGDG
Nevşehir BelediyesporEYDGEBDBEYDYEGDYEBDBDGEGDGEBDBEGDGDYEGDGEGDBEGDYEBDGEYEGDYEBDGEBDGEG
Şile YıldızsporEBDBEBDBEBDYEGDYEYDBEYDYEBDBEGDBEYDYEYDBEGDYEGDYEGDBEYDYEYDYEYDYEYDY
Yeni Mersin İdmanyurduEGDYEGDGDGEGDGEGDBEGDGEGDYEGDBEBDGDBEGDYEGEBDBEGDBEBDBEGDBEGDYEGDBEG
YomrasporDBEYDBEYDYEGDYEYDYEYDBEGEYDBEBDYEYEBDGEYDYEBDYEGDBEBDBEGDBDBEGDBEGDY
EGEvinde GalibiyetDGDeplasmanda GalibiyetHGHükmen GalibiyetEBEvinde BeraberlikDBDeplasmanda BeraberlikEYEvinde YenilgiDYDeplasmanda YenilgiHYHükmen Yenilgi
Kaynak: TFF

1. Grup Play-off

değiştir

Ligi 3, 4, 5 ve 6. sıralarda bitiren takımlar play-off finaline çıkan takım olabilmek için tek maçlı çeyrek final, kazanan takımlar çift maçlı yarı final oynar. Yarı finali kazanan ile lig 2.si tek maçlı finalde karşılaşır.

Eşleşmeler

değiştir
Çeyrek finalYarı finalFinal
3Belediye Kütahyaspor1
2Belediye Derincespor (5-4 p)1
6Karaköprü Bld.2
6Karaköprü Belediyespor123452 Orduspor1
452 Orduspor (5-3 p)123
452 Orduspor2
5Nevşehir Belediyespor0

Çeyrek finaller

değiştir
1. Takım   Sonuç   2. Takım
Belediye Kütahyaspor 1-2 Karaköprü Belediyespor
52 Orduspor 2-0 Nevşehir Belediyespor

Yarı final

değiştir
1. Takım   Toplam skor   2. Takım   1. Maç     2. Maç  
Karaköprü Belediyespor 3-3 (3-5 p) 52 Orduspor 1-1 2-2 (uz.)

1. Grup play-off finali

değiştir
1. Takım   Sonuç   2. Takım
Belediye Derincespor 1-1 (5-4 p) 52 Orduspor

Takımlar

değiştir

Takım bilgileri

değiştir

Teknik direktör değişiklikleri

değiştir

Puan durumu

değiştir
Sıra Takım O G B M AG YG GF P Eleme veya küme düşme
1 Iğdır 32 22 5 5 70 21 +49 71 2023-24 2. Lig
2 Alanya Kestelspor 32 20 9 3 59 23 +36 69 Play-off finali
3 Orduspor 1967 32 19 9 4 63 29 +34 66 Play-off
4 Karaman (P) 32 19 8 5 52 26 +26 65
5 Ayvalıkgücü Belediyespor 32 14 12 6 46 26 +20 54
6 Kuşadasıspor 32 13 12 7 43 31 +12 51
7 Eynesil Belediyespor 32 10 11 11 32 42 -10 41
8 Bulvarspor 32 9 13 10 36 36 0 40
9 Gümüşhanespor 32 8 13 11 25 33 -8 37[a]
10 23 Elazığ 32 10 7 15 43 58 -15 37[a]
11 Kırıkkale Büyük Anadoluspor 32 9 9 14 39 49 -10 36
12 Turgutluspor 32 8 10 14 34 45 -11 34
13 Ergene Velimeşe 32 8 8 16 29 43 -14 32[b]
14 Darıca Gençlerbirliği 32 5 17 10 29 43 -14 32[b]
15 Bayrampaşa 32 6 11 15 22 44 -22 29 2023-24 BAL
16 Ofspor 32 5 9 18 24 45 -21 24
17 Kahramanmaraşspor[c] 32 1 9 22 11 63 -52 12 Çekildi
İlk maç(lar) 9 Eylül 2023 tarihinde oynanacak. Kaynak: TFF
Sıralama kuralları: 1) Puan 2) Kendi aralarındaki maçlar 3) Gol farkı 4) Atılan gol sayısı
(P) Play-off kazananı.
Notlar:
  1. ^ a b Kendi aralarındaki maçlarda: Gümüşhanespor 4 puan, 23 Elazığ 1 puan
  2. ^ a b Kendi aralarındaki maçlarda: Ergene Velimeşe 6 puan, Darıca Gençlerbirliği 0 puan
  3. ^ 2023 Kahramanmaraş depremleri nedeniyle ligden çekilme isteği kabul edildi ve küme düşürülmedi.[6]

Sonuçlar

değiştir
İç saha ╲ Dış saha 23E AKE AYB BAY BUL DGB EVE EYN GÜM IĞD KAH KAR KBA KUŞ OFS O67 TUR
23 Elazığ 1-2 1-1 1-2 1-0 2-2 1-1 1-0 0-1 0-5 3-0 2-0 7-3 2-0 1-3 3-1 2-0
Alanya Kestelspor 4-1 1-0 2-0 5-2 0-0 4-0 4-1 0-0 2-0 3-0 0-0 2-0 4-0 2-1 2-1 3-0
Ayvalıkgücü Belediyespor 3-0 0-1 4-1 3-2 4-1 1-1 1-1 1-1 2-1 2-1 0-1 0-0 0-1 0-0 1-1 3-0
Bayrampaşa 0-2 0-4 0-0 0-2 1-0 0-1 2-0 0-0 0-2 1-1 0-1 0-1 1-1 1-0 1-2 2-1
Bulvarspor 3-0 2-1 0-0 1-1 0-1 1-1 2-0 1-1 1-2 3-0 0-1 1-2 1-0 0-0 3-3 2-2
Darıca Gençlerbirliği 0-0 2-2 0-3 3-2 0-0 0-2 2-2 2-2 0-1 1-0 2-6 0-0 1-1 1-1 1-2 1-1
Ergene Velimeşe 0-1 0-1 1-1 0-2 0-1 2-0 1-2 2-0 0-1 3-0 0-2 0-2 1-3 2-1 2-2 0-1
Eynesil Belediyespor 3-1 2-0 0-0 0-0 0-2 1-1 1-0 0-1 1-2 1-1 1-3 2-1 0-0 2-0 1-1 1-1
Gümüşhanespor 0-0 0-0 1-2 0-0 0-0 0-0 1-2 1-2 0-1 1-0 0-0 5-1 1-0 0-2 0-2 3-0
Iğdır 5-0 1-1 4-3 2-0 4-0 4-1 2-0 8-0 5-1 3-0 3-1 1-2 0-0 3-0 1-1 2-0
Kahramanmaraşspor 3-3 0-3 0-3 1-1 2-1 0-3 0-0 0-3 0-0 1-1 0-1 0-5 0-0 0-3 0-3 0-1
Karaman 1-0 0-0 2-3 3-0 0-0 0-2 0-0 3-1 1-0 1-0 1-0 1-1 1-1 3-1 2-2 4-2
Kırıkkale Büyük Anadoluspor 3-2 2-3 1-2 1-1 1-1 1-1 2-1 0-1 2-3 0-0 3-0 0-3 0-0 1-2 0-2 3-1
Kuşadasıspor 5-2 2-2 1-0 2-0 1-1 2-0 4-3 0-0 3-0 1-2 3-1 2-3 1-0 3-0 2-1 0-0
Ofspor 2-1 0-1 1-2 1-1 1-2 0-0 1-1 1-1 0-1 0-1 0-0 0-3 0-0 1-2 0-2 0-1
Orduspor 1967 1-1 5-0 0-0 4-1 2-0 1-1 4-0 2-1 3-0 1-0 1-0 3-2 2-0 2-1 4-0 2-0
Turgutluspor 4-1 0-0 0-1 1-1 1-1 0-0 1-2 0-1 1-1 1-3 3-0 0-2 4-1 1-1 3-2 3-0
Kaynak: TFF
Açıklama: Mavi = İç saha takımı galibiyeti; Sarı = Beraberlik; Kırmızı = Deplasman takımı galibiyeti

Takımların haftalık sıralamaları

değiştir
Takım ╲ Hafta12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334
Iğdır101485455432233223333331121112332111
Alanya Kestelspor4222222223322332222112212221121322
Orduspor 19673358798888786666444444444444444433
Karaman1111111111111111111223333333213244
Ayvalıkgücü Belediyespor5569566544564444555556666666665555
Kuşadasıspor29710643675645555666665555555556666
Eynesil Belediyespor664333435645777787877889891091087777
Bulvarspor1115141311119911101091099899109999898881199988
Gümüşhanespor9109111315141299910910111011878877777777788109
23 Elazığ8111516171616151616161615131212121212121212121112129108101010910
Kırıkkale Büyük Anadoluspor1271061010121310111111111110117101111101010101010111191111111211
Turgutluspor15811798776787888910119101111111211111212131312121112
Ergene Velimeşe13131315161311111212151512141313131414141416151515151515141413131313
Darıca Gençlerbirliği14171717151717171413121213151515151313131313131414131313121214141414
Bayrampaşa74348710101314131314121414141515151515141313141414151515151515
Ofspor17161612121213141515141417171717171717171714161616161616161616161616
Kahramanmaraşspor16121214141415161717171716161616161616161617⁣17⁣17⁣17⁣17⁣17⁣17⁣17⁣17⁣17⁣17⁣17⁣17⁣
2023-24 2. LigPlay-off finaliPlay-off2023-24 BAL
Kaynak: TFF

Takımların haftalardaki performansları

değiştir
Takım ╲ Hafta12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334
23 ElazığDBEYDYEYDYEGDYEBYDBEYDYEGDGEBDYEGEYDGEGDYEYDBEGDBYHGDYEGDYEBDYEGDY
Alanya KestelsporDGEGDBEGDBEGDBEGDBEBDGEGYDYEGDGEGEGDBEBDGEBDGEGDYEGDBEGHGYEGDYEGDG
Ayvalıkgücü BelediyesporEGDBEBYDGEYDGEGDGEBDYEBDGEGDBEGDYDBEBDBYEBDYEBDBEYDGEGDBEGDGEGHGEY
BayrampaşaEGDGEBDYEYDBEYDYEYDYEBYDYEGDYEYDBDYEYDBEYDBEGDGEBDBEBDBYEYDBEYDYEG
BulvarsporDYEYDBEBDGEYDGEYDYEBDBEGDYEGYDGEBEBDBEGDBEBDBEBDYEBDBEYDYHGDYYEGDG
Darıca GençlerbirliğiDYEYDBEYDBEBYDBEGDBEBDBEYDYEBDYEBEGDGEBDYEYDBYEBHGEBDGEBDYEYDBEBDB
Ergene VelimeşeEYYDBEYDYEGDGEYDBEYDYEYDGEYDBEYDBDYYEBDYEYDGEYDBEGDYEBDGEGDBHGDYEY
Eynesil BelediyesporDGEBDGEBDGEBDYEGDYEBDGEBDYEBDYEYYEGDBEGDBEYDYEYDBEYDYEBDBEGHGEGDYY
GümüşhanesporEBDBEBDBEYDYEYDGEGYDBEBDGEYDYEGDBDGEGDBEBDGEYDBEGDYYEBDYEYDYEYDBEB
IğdırYDYEGDGEGDBEBDGEGDGEGDBEBDGEGDYEGYEBDGEGDGHGDYEGDGEGDYEYDGEGDGEGDG
KahramanmaraşsporDYEBDBEYDBEBDYEYDYEBYDYEGDBEBDYEYEBDYEBDYHYHYHYHYHYHYYHYHYHYHYHYHY
KaramanEGDGEGDGEBDGEGDGEYDGEBDBEGYDGEGDYDGEYDYEGDBEBDGEBDGEBDGEGDGYEGDYEB
Kırıkkale Büyük AnadolusporEYDGEYDGEYYDYEYDGEYDBEBDYEGDBEGDGDYEBDYEGDBYEBDYEBDBEYDGEYDYEBDYHG
KuşadasısporEGDYEBDBEGDGEGYDYEGDBEGDBEGDBEGDYDBEBDYEBDGEGDBYEGDBEYDGEYDYEBDBEG
OfsporDGEGYDYEBDYEGDYEGDBEGDBEGDYEGDGEGEGDBYEGHGEBDGEGDBEGDBEBDGEGDGEGDB
Orduspor 1967EYDYEBDGEBDYEYDYEBDBEBDYEYDYEYYDYDYEYDBEGDGEYHGEBDYEYDGEYDGEBDYYEY
TurgutlusporDYEGDYEGYDBEGDGEBDBEYDGEYDYEBDYEBEYDGEYDYYEBDYHGDYEBDBEYDYEGDBEBDY
EGEvinde GalibiyetDGDeplasmanda GalibiyetHGHükmen GalibiyetEBEvinde BeraberlikDBDeplasmanda BeraberlikEYEvinde YenilgiDYDeplasmanda YenilgiHYHükmen YenilgiYMaç yapmadı
Kaynak: TFF

2. Grup Play-off

değiştir

Ligi 3, 4, 5 ve 6. sıralarda bitiren takımlar play-off finaline çıkan takım olabilmek için tek maçlı çeyrek final, kazanan takımlar çift maçlı yarı final oynar. Yarı finali kazanan ile lig 2.si tek maçlı finalde karşılaşır.

Eşleşmeler

değiştir
Çeyrek finalYarı finalFinal
4Karaman (uz.)2
2Alanya Kestelspor1
5Ayvalıkgücü Belediyespor1
4Karaman1234Karaman2
3Orduspor 1967000
3Orduspor 19673
6Kuşadasıspor2

Çeyrek finaller

değiştir
1. Takım   Sonuç   2. Takım
Orduspor 1967 3-2 Kuşadasıspor
Karaman 2-1 (uz.) Ayvalıkgücü Belediyespor

Yarı final

değiştir
1. Takım   Toplam skor   2. Takım   1. Maç     2. Maç  
Karaman 3-0 Orduspor 1967 1-0 2-0

2. Grup play-off finali

değiştir
1. Takım   Sonuç   2. Takım
Alanya Kestelspor 1-2 Karaman

Takımlar

değiştir

Takım bilgileri

değiştir

Teknik direktör değişiklikleri

değiştir

Puan durumu

değiştir
Sıra Takım O G B M AG YG GF P Eleme veya küme düşme
1 68 Aksaray Belediyespor 34 21 10 3 60 29 +31 73 2023-24 2. Lig
2 Kepez Belediyespor 34 21 9 4 53 21 +32 72 Play-off finali
3 Efeler 09 34 16 12 6 61 28 +33 60 Play-off
4 Beyoğlu Yeni Çarşı (P) 34 17 8 9 68 40 +28 59[a]
5 Çankaya 34 16 11 7 60 34 +26 59[a]
6 Artvin Hopaspor 34 16 10 8 37 28 +9 58
7 Sapanca Gençlikspor 34 15 7 12 46 40 +6 52
8 Muş 1984 Muşspor 34 13 8 13 32 31 +1 47
9 Bursa Yıldırımspor 34 10 14 10 37 34 +3 44[b]
10 Büyükçekmece Tepecikspor 34 13 5 16 37 47 -10 44[b]
11 Bergama Belediyespor 34 12 7 15 47 42 +5 43
12 Siirt İl Özel İdaresi 34 10 12 12 35 36 -1 42
13 Erbaaspor 34 10 9 15 41 46 -5 39
14 Akhisar Belediyespor 34 9 9 16 36 52 -16 36
15 Osmaniyespor[c] 33 8 7 18 25 54 -29 31[d] Çekildi
16 Fatsa Belediyespor 34 7 10 17 37 51 -14 31[d]
17 Malatya Arguvan[c] 33 5 11 17 22 60 -38 26 Çekildi
18 Niğde Anadolu 34 4 5 25 20 81 -61 17 2023-24 BAL
İlk maç(lar) 9 Eylül 2023 tarihinde oynanacak. Kaynak: TFF
Sıralama kuralları: 1) Puan 2) Kendi aralarındaki maçlar 3) Gol farkı 4) Atılan gol sayısı
(P) Play-off kazananı.
Notlar:
  1. ^ a b Kendi aralarındaki maçlarda: Beyoğlu Yeni Çarşı 3 puan 0 gol farkı, Çankaya 3 puan 0 gol farkı (genel gol farkına bakılır)
  2. ^ a b Kendi aralarındaki maçlarda: Bursa Yıldırımspor 4 puan, Büyükçekmece Tepecikspor 1 puan
  3. ^ a b 2023 Kahramanmaraş depremleri nedeniyle ligden çekilme isteği kabul edildi ve küme düşürülmedi.[7]
  4. ^ a b Kendi aralarındaki maçlarda: Osmaniyespor 3 puan +1 gol farkı, Fatsa Belediyespor 3 puan -1 gol farkı

Sonuçlar

değiştir
İç saha ╲ Dış saha 68A AKH AHO BER BYÇ BYI TPC ÇAN EFE ERB FAT KEP ARG MUŞ NİĞ OFK SAP SİÖ
68 Aksaray Belediyespor 3-1 2-1 0-0 1-3 1-1 1-0 4-2 2-1 2-1 3-0 2-2 0-0 2-1 1-0 3-2 5-1 1-0
Akhisar Belediyespor 0-0 4-2 0-0 0-0 0-1 6-1 1-4 1-4 1-2 2-1 0-1 0-0 0-2 2-1 1-1 1-0 3-1
Artvin Hopaspor 2-0 3-1 1-0 1-0 1-0 2-1 0-2 0-0 2-0 1-0 2-2 3-0 0-0 1-0 1-0 1-1 1-1
Bergama Belediyespor 0-2 5-0 2-1 2-1 1-2 2-0 1-1 2-5 3-1 0-0 0-0 5-1 0-1 5-0 0-1 2-1 2-3
Beyoğlu Yeni Çarşı 2-4 1-1 1-0 3-1 2-2 3-4 2-1 1-1 2-0 1-1 1-3 3-1 0-1 5-0 4-1 5-1 3-1
Bursa Yıldırımspor 1-1 0-0 0-0 2-0 1-0 0-0 2-2 1-0 2-0 3-0 1-1 3-3 0-0 0-1 1-2 0-1 1-1
Büyükçekmece Tepecikspor 0-0 1-0 2-1 2-1 2-3 0-1 1-5 1-1 1-2 3-1 1-3 3-0 1-0 1-0 1-0 0-0 0-0
Çankaya 1-1 2-0 0-0 0-1 2-1 2-2 1-2 1-1 1-1 4-2 0-0 3-0 4-2 3-0 3-0 0-1 1-0
Efeler 09 3-2 3-3 0-2 2-0 1-1 1-1 1-0 1-0 1-0 5-0 0-1 3-0 2-0 5-1 1-0 0-0 2-0
Erbaaspor 0-1 2-1 0-0 0-1 2-3 3-1 3-2 1-2 0-3 1-1 0-0 1-2 1-2 4-0 3-0 4-3 1-1
Fatsa Belediyespor 0-2 2-1 0-1 1-0 1-2 3-2 0-2 2-4 1-1 3-3 1-1 3-0 0-0 1-0 3-0 0-0 0-0
Kepez Belediyespor 1-2 4-0 0-2 2-0 2-1 2-0 2-0 0-1 2-1 0-0 1-0 2-1 3-1 2-0 1-1 2-0 2-0
Malatya Arguvan 0-3 1-0 1-1 0-3 0-3 0-0 1-0 2-2 1-1 0-1 3-2 0-3 0-1 0-3 İptal 1-1 1-1
Muş 1984 Muşspor 1-2 3-0 1-2 2-1 0-2 1-0 3-1 0-0 1-1 0-1 1-1 1-2 0-0 1-0 3-0 1-0 0-2
Niğde Anadolu 0-4 1-2 1-2 1-1 1-1 0-3 1-2 0-4 1-6 2-2 0-6 0-2 0-3 0-0 0-1 1-7 0-3
Osmaniyespor 1-1 0-3 5-0 0-3 0-3 0-3 1-0 0-0 0-3 0-0 2-1 0-1 0-0 2-1 0-3 1-1 4-0
Sapanca Gençlikspor 1-2 0-1 0-0 4-1 0-4 3-0 2-1 2-0 2-1 1-0 1-0 1-0 3-0 1-0 1-2 3-0 2-1
Siirt İl Özel İdaresi 0-0 0-0 1-0 2-2 1-1 2-0 0-1 1-2 0-0 2-1 1-0 1-3 3-0 0-1 0-0 3-0 3-1
Kaynak: TFF
Açıklama: Mavi = İç saha takımı galibiyeti; Sarı = Beraberlik; Kırmızı = Deplasman takımı galibiyeti

Takımların haftalık sıralamaları

değiştir
Takım ╲ Hafta12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334
68 Aksaray Belediyespor1136765332111111222122211111111111
Kepez Belediyespor13669633223333332111211122222222222
Efeler 091015141312149757796665566644444444443333
Beyoğlu Yeni Çarşı5842577685544556653455555666664444
Çankaya4451121111222223434333333333335555
Artvin Hopaspor917171717171717141714131412131011107777666555556666
Sapanca Gençlikspor1413128101312811997811777789108977777777777
Muş 1984 Muşspor222321244681011710141091012810111110141011911131098
Bursa Yıldırımspor357734610710689109131414131315151310121213101198989
Büyükçekmece Tepecikspor1718181818151516171612161215118121114151414151411988889111110
Bergama Belediyespor16121114131013998105781298121189121213141191210121081011
Siirt İl Özel İdaresi181616151416161516121515161415111313121011910121310129121011121212
Erbaaspor113158121414101113171717171716161514131189881113131312131313
Akhisar Belediyespor711131211910111213111113161616171717171717171717⁣17⁣17⁣15151514141414
Osmaniyespor15784454564465444345566789131414141415151515
Fatsa Belediyespor12910111588121514171415131415151516161616161616⁣16⁣16⁣17⁣17⁣16⁣16⁣16⁣16⁣16⁣
Malatya Arguvan8141510911111313151612109812989111213141515151516⁣16⁣17⁣17⁣17⁣17⁣17⁣
Niğde Anadolu610916161818181818181818181818181818181818181818181818181818181818
2023-24 2. LigPlay-off finaliPlay-off2023-24 BAL
Kaynak: TFF

Takımların haftalardaki performansları

değiştir
Takım ╲ Hafta12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334
68 Aksaray BelediyesporEGDGEYDBEBDBEGDGDGEGDGEGDBEBDBEGDYDBEGDGEGDGEGDGEGEGDYEBDBEGHGEBDGEG
Akhisar BelediyesporEBDBEYDBEBDGEBDBEBDYEGDYEBDYEYDYEYDYEYDYEYHGEGDBEGDYEYDGEGDYEGDYEGDY
Artvin HopasporEBDYEBDYEBDYEYDGEGDYDGEBDYEGDBEGDBDGEGDBEGDYEGDBEGDGEGEBDGEGDYHGDBEG
Bergama BelediyesporDYEBDBEBDBEGDYEGDBEGDYEGDYEYDYEGDBEYDGEGDYEYDYEBDYEGHGEYDGEYHGEGDYEY
Beyoğlu Yeni ÇarşıDBEBDGEGDYEYDBEGDYEGDBEGDGEYDBDYEGEGDGEYDYEYDGEBHGEBDGEBHGEGDGEGEGDY
Bursa YıldırımsporDGEBDBEBEGDBEYDYEGDYEGDBEYDYEBDYEBEBDGEBDYDYEGHGEYDBEBDGEBDGEGDBEBDY
Büyükçekmece TepeciksporEYDYEBDYEBDGEBDYEYDGEGDYEGDYEGEGDYDBEYDYEGDYEYDGEGDGEGDGEBDYEYDYDYHG
ÇankayaEGDBDBEGDGEBDGEBDGEGDBEBDGEBDBEYDYDGEYEGDGEGDYEBDGEYDGHGDBEBDYHGDYEG
Efeler 09DBEYDBEBDBEBDGEGEGDYEBDBEGDBEGDBEGEYDYEGDGHGDYEGDBHGEBDBEGDGEGDGEGDY
ErbaasporDBEGDGEYDYEYEYDBEGDYEBDYEYDBEBDYEBEBDGEGDGEGDGDYHGDYEYDYEYDBEGDBEYDY
Fatsa BelediyesporEBDBEBDBEYDGDBEYDYEBDYEGDYEGDBEBDYDYEYDYEGDYEGEBDYEYDYEYDYHGDYEBDYHG
Kepez BelediyesporEBDGEBDYEGDGEGDBEGDBEYDBDGEGDGEGDBDBEGDGEGDGEGDBEYDGEGDBEYEGDGEGHGEG
Malatya ArguvanDBEYEBDGEBDBEBDYEBDYEBDGEGDBEBDYEGEGDBDBEYHYHYHYHYHYHYHYHYHYHYHYHY
Muş 1984 MuşsporEGDGEBDBEGDGEBDYEYDYEYDYEYDGDYEYDGDGEBDYEGDBEYDBEBDYHGDBEGDYEYEGDGEG
Niğde AnadoluEBDBEBDYDYEYDYEYDYEYDYEYDGEBDYEYDGDYEYDYEYEBDYEYDYEYDYEYHGEYDYEYHGEY
OsmaniyesporDYEGDBEGDBEBDGEBDYEGEBDYEGDGEBDGEGEBDYEYDYHYHYHYHYHYHYHYHYHYHYHYHY
Sapanca GençliksporDBEYDBEGDBEYDBEGDYEGDBEGEYDYEGDGEYEGDYEBDYEGDYHGDGEGDBHGDYDYEGDYEGDG
Siirt İl Özel İdaresiDYEBDBEBDBEYDBEBDBEGDBEBDYEGEBDGEBEYDGEGDYEGDYEYDYHGDBEGDYHGDYDYEYDG
EGEvinde GalibiyetDGDeplasmanda GalibiyetHGHükmen GalibiyetEBEvinde BeraberlikDBDeplasmanda BeraberlikEYEvinde YenilgiDYDeplasmanda YenilgiHYHükmen Yenilgi
Kaynak: TFF

3. Grup Play-off

değiştir

Ligi 3, 4, 5 ve 6. sıralarda bitiren takımlar play-off finaline çıkan takım olabilmek için tek maçlı çeyrek final, kazanan takımlar çift maçlı yarı final oynar. Yarı finali kazanan ile lig 2.si tek maçlı finalde karşılaşır.

Eşleşmeler

değiştir
Çeyrek finalYarı finalFinal
4Beyoğlu Yeni Çarşı2
2Kepez Belediyespor0
5Çankaya1
4Beyoğlu Yeni Çarşı (uz.)1234Beyoğlu Yeni Çarşı1
3Efeler 09022
3Efeler 091
6Artvin Hopaspor0

Çeyrek finaller

değiştir
1. Takım   Sonuç   2. Takım
Efeler 09 1-0 Artvin Hopaspor
Beyoğlu Yeni Çarşı 2-1 Çankaya

Yarı final

değiştir
1. Takım   Toplam skor   2. Takım   1. Maç     2. Maç  
Beyoğlu Yeni Çarşı 3-2 Efeler 09 1-0 2-2 (uz.)

3. Grup play-off finali

değiştir
1. Takım   Sonuç   2. Takım
Kepez Belediyespor 0-1 Beyoğlu Yeni Çarşı

Kaynakça

değiştir
  1. ^ "Profesyonel liglerde 2022-2023 sezonu başlangıç tarihleri belli oldu". TFF. 29 Nisan 2022. 12 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "TFF 3. Lig grup kura çekimi yapıldı". TFF. 1 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2022. 
  3. ^ "TFF 3. Lig fikstür çekimi yapıldı". TFF. 20 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2022. 
  4. ^ "HANGİ TAKIMLAR LİGDEN ÇEKİLDİ?". haberturk.com. 18 Şubat 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Şubat 2023. 
  5. ^ "Yönetim Kurulu Kararları". Türkiye Futbol Federasyonu. 30 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Şubat 2023. 
  6. ^ "Yönetim Kurulu Kararları". Türkiye Futbol Federasyonu. Erişim tarihi: 15 Şubat 2023. 
  7. ^ "Yönetim Kurulu Kararları". Türkiye Futbol Federasyonu. Erişim tarihi: 15 Şubat 2023. 

Ayrıca bakınız

değiştir

Dış bağlantılar

değiştir