2018 Kış Olimpiyatları'nda biatlon

2018 Kış Olimpiyatları'nda biatlon, Güney Kore'nin Gangwon ilininin Pyeongchang ilçesindeki Alpensia Biatlon Merkezi'nde yapıldı. On bir etkinlik 9-25 Şubat 2018 tarihleri ​​arasında gerçekleştirildi.[1]

2018 Kış Olimpiyatları'nda biatlon
Biathlon, Pyeongchang 2018.svg
YerAlpensia Biatlon Merkezi
Tarih9-25 Şubat 2018
Sporcu sayısı230
2014 2022
2018 Kış Olimpiyatları'nda biatlon
Biathlon pictogram.svg
Bireysel   erkekler kadınlar
Sprint   erkekler kadınlar
Takip   erkekler kadınlar
Toplu çıkış   erkekler kadınlar
Bayrak yarışı   erkekler kadınlar  karışık 

ElemelerDüzenle

Oyunlarda 115 erkek ve kadın toplam 230 sporcunun yarışmasına izin verildi. Ülkelere 2016-17 Biatlon Dünya Kupası sezonunda bireysel, sprint ve bayrak yarışı yarışmalarındaki ilk 3 sporcunun Ulusal Kupası puanlarının bir kombinasyonu kullanılarak kota tahsis edildi. Son on iki kota ise bir sonraki sezonda belirlenmiştir.[2]

Yarışma programıDüzenle

Aşağıda, yapılacak tüm on bir etkinlik için yarışma programı bulunmaktadır.[3]

Notlar
  • Şiddetli rüzgarlar nedeniyle kadınlar 15 km bireysel etkinliği 14 Şubat'tan 15 Şubat tarihine ertelendi.[4]

Verilen tüm zamanlar yerel saat dilimine göredir. (UTC+09.00).

Tarih Zaman Etkinlik
10 Şubat 20.15-21.35 Kadınlar 7.5 km sprint
11 Şubat 20.15-21.40 Erkekler 10 km sprint
12 Şubat 19.10-20.00 Kadınlar 10 km takip
21.00-21.50 Erkekler 12.5 km takip
15 Şubat 17.15-19.15 Kadınlar 15 km bireysel
20.20-22.20 Erkekler 20 km bireysel
17 Şubat 20.15-21.10 Kadınlar 12.5 km toplu çıkış
18 Şubat 20.15-21.15 Erkekler 15 km toplu çıkış
20 Şubat 20.15-21.45 Karışık 2 x 6 km / 2 x 7.5 km bayrak yarışı
22 Şubat 20.15-21.45 Kadınlar 4 x 6 km bayrak yarışı
23 Şubat 20.15-21.45 Erkekler 4 x 7.5 km bayrak yarışı

Madalya sıralamasıDüzenle

Madalya tablosuDüzenle

 Sıra  Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1   Almanya (GER) 3 1 3 7
2   Fransa (FRA) 3 0 2 5
3   İsveç (SWE) 2 2 0 4
4   Norveç (NOR) 1 3 2 6
5   Slovakya (SVK) 1 2 0 3
6   Beyaz Rusya (BLR) 1 1 0 2
7   Çek Cumhuriyeti (CZE) 0 1 1 2
8   Slovenya (SLO) 0 1 0 1
9   İtalya (ITA) 0 0 2 2
10   Avusturya (AUT) 0 0 1 1
Toplam 11 11 11 33

Erkekler etkinlikleriDüzenle

Etkinlik Altın Gümüş Bronz
Bireysel[5]
ayrıntılar
Johannes Thingnes Bø
  Norveç
48:03.8 Jakov Fak
  Slovenya
48:09.3 Dominik Landertinger
  Avusturya
48:18.0
Sprint[6]
ayrıntılar
Arnd Peiffer
  Almanya
23:38.8 Michal Krčmář
  Çek Cumhuriyeti
23:43.2 Dominik Windisch
  İtalya
23:46.5
Takip[7]
ayrıntılar
Martin Fourcade
  Fransa
32:51.7 Sebastian Samuelsson
  İsveç
33:03.7 Benedikt Doll
  Almanya
33:06.8
Toplu çıkış[8]
ayrıntılar
Martin Fourcade
  Fransa
35:47.3 Simon Schempp
  Almanya
35:47.3 Emil Hegle Svendsen
  Norveç
35:58.5
Bayrak yarışı[9]
ayrıntılar
  İsveç (SWE)
Peppe Femling
Jesper Nelin
Sebastian Samuelsson
Fredrik Lindström
1:15:16.5   Norveç (NOR)
Lars Helge Birkeland
Tarjei Bø
Johannes Thingnes Bø
Emil Hegle Svendsen
1:16:12.0   Almanya (GER)
Erik Lesser
Benedikt Doll
Arnd Peiffer
Simon Schempp
1:17:23.6

Kadınlar etkinlikleriDüzenle

Etkinlik Altın Gümüş Bronz
Bireysel[10]
ayrıntılar
Hanna Öberg
  İsveç
41:07.2 Anastasiya Kuzmina
  Slovakya
41:31.9 Laura Dahlmeier
  Almanya
41:48.4
Sprint[11]
ayrıntılar
Laura Dahlmeier
  Almanya
21:06.2 Marte Olsbu
  Norveç
21:30.4 Veronika Vítková
  Çek Cumhuriyeti
21:32.0
Takip[12]
ayrıntılar
Laura Dahlmeier
  Almanya
30:35.3 Anastasiya Kuzmina
  Slovakya
31:04.7 Anaïs Bescond
  Fransa
31:04.9
Toplu çıkış[13]
ayrıntılar
Anastasiya Kuzmina
  Slovakya
35:23.0 Darya Domracheva
  Beyaz Rusya
35:41.8 Tiril Eckhoff
  Norveç
35:50.7
Bayrak yarışı[14]
ayrıntılar
  Beyaz Rusya (BLR)
Nadezhda Skardino
Iryna Kryuko
Dzinara Alimbekava
Darya Domracheva
1:12.03.4   İsveç (SWE)
Linn Persson
Mona Brorsson
Anna Magnusson
Hanna Öberg
1:12.14.1   Fransa (FRA)
Anaïs Chevalier
Marie Dorin Habert
Justine Braisaz
Anaïs Bescond
1:12.21.0

Karışık etkinlikDüzenle

Etkinlik Altın Gümüş Bronz
Bayrak yarışı[15]
ayrıntılar
  Fransa (FRA)
Marie Dorin Habert
Anaïs Bescond
Simon Desthieux
Martin Fourcade
1:08.34.3   Norveç (NOR)
Marte Olsbu
Tiril Eckhoff
Johannes Thingnes Bø
Emil Hegle Svendsen
1:08.55.2   İtalya (ITA)
Lisa Vittozzi
Dorothea Wierer
Lukas Hofer
Dominik Windisch
1:09.01.2

Katılan ülkelerDüzenle

28 ülkeden toplam 219 sporcunun (IOC'nin Rusya'dan katılan olimpik sporcuları ataması da dahil olmak üzere) katılması öngörülmüştür. Her ülkenin sporcu sayısı parantez içinde gösterilmiştir.[16]

KaynakçaDüzenle

Şablon:Olimpiyat Oyunları'nda biatlon