Ana menüyü aç

2017 CONCACAF Altın Kupa

2017 CONCACAF Altın Kupa, 7-26 Temmuz tarihleri arasında ABD'nin ev sahipliğinde düzenlenen 24. CONCACAF Altın Kupa turnuvasıdır. 12 takımın katılımıyla gerçekleştirilen turnuvanın final maçında Jamaika'yı 2-1'lik skorla yenen Amerika Birleşik Devletleri, turnuva tarihindeki 6. şampiyonluğunu elde etti.

2017 CONCACAF Altın Kupa
Turnuva detayları
Ev sahibi ülke  ABD
Şehir 14
Tarih 7-26 Temmuz
Takım 12 (1 konfederasyondan)
Stadyum(lar) 14 (14 ev sahibi şehirde)
Final durumu
Şampiyon  ABD (6. kez)
İkinci  Jamaika
Turnuva istatistikleri
Oynanan maç 25
Atılan gol 55 (maç başına 2,2)
Seyirci 875.667 (maç başına 35.027 )
Gol kralı Kanada Alphonso Davies
Martinik Kévin Parsemain
Amerika Birleşik Devletleri Jordan Morris
(3'er gol)
En iyi oyuncu Amerika Birleşik Devletleri Michael Bradley
En iyi kaleci Jamaika Andre Blake
Fair play ödülü  ABD
2015
2019

3'er gol kaydeden Kanadalı Alphonso Davies, Martinikli Kévin Parsemain ve Amerikalı Jordan Morris, turnuvanın en golcü oyuncuları oldular. Turnuvanın en değerli oyuncusu Michael Bradley, en iyi genç oyuncusu Alphonso Davies, en iyi kalecisi Andre Blake olarak seçilirken; Fair Play Ödülü'nün sahibi Amerika Birleşik Devletleri millî takımı olarak belirlendi.

Katılan takımlarDüzenle

Turnuvaya 12 takım katılmaya hak kazandı. Bu takımların üçü Kuzey Amerika Futbol Birliği, dördü Orta Amerika Futbol Birliği, dördü ise Karayipler Futbol Birliği üyesiydi. Karayipler ve Orta Amerika bölgesindeki elemelerde beşinci sırada yer alan takımlar arasında, katılacak son takımı belirleme amacıyla bir play off oynandı.

Takım Katılım yöntemi Katılımlar En iyi performans FIFA Dünya Sıralaması
Kuzey Amerika bölgesi
  ABD Otomatik 16. Şampiyon (1991, 2002, 2005, 2007, 2013) 35
  Meksika (son şampiyon) Otomatik 22. Şampiyon (1965, 1971, 1977, 1993, 1996, 1998, 2003, 2009, 2011, 2015) 16
  Kanada Otomatik 15. Şampiyon (1985, 2000) 100
Karayipler bölgesi (2017 Karayipler Kupası sonuçlarına göre katıldılar)
  Curaçao Şampiyonluk 5.[not 1] İkinci (1963, 1969) 67
  Jamaika İkincilik 12. İkinci (2015) 76
  Fransız Guyanası Üçüncülük 1. İlk katılımı Yok[not 2]
  Martinik Dördüncülük 5. Çeyrek final(2002) Yok[not 3]
Orta Amerika bölgesi (2017 Copa Centroamericana sonuçlarına göre katıldılar)
  Honduras Şampiyonluk 19. Şampiyon (1981) 72
  Panama İkincilik 9. İkinci (2005, 2013) 52
  El Salvador Üçüncülük 16. İkinci (1963, 1981) 103
  Kosta Rika Dördüncülük 19. Şampiyon (1963, 1969, 1989) 26
Karayipler bölgesi ile Orta Amerika bölgesinin beşincileri arasındaki play off'un galibi
  Nikaragua Play off galibi 4. Altıncı (1967) 105

Kalın yazılan turnuvaları şampiyon olarak tamamlayan ülkeler, o turnuvaya ev sahipliği yapmıştır.

StadyumlarDüzenle

Turnuvadaki maçların oynanacağı 14 stadyum, CONCACAF tarafından 19 Aralık 2016'da açıklandı.[1] Turnuvanın final maçına ise, 1 Şubat 2017'de yapılan açıklama sonrasında Levi's Stadyumu ev sahipliği yaptı.[2]

Arlington Cleveland Denver Frisco Glendale
AT&T Stadyumu FirstEnergy Stadyumu Sports Authority Field Toyota Stadyumu Phoenix Üniversitesi Stadyumu
32°44′52″K 97°5′34″B / 32.74778°K 97.09278°B / 32.74778; -97.09278 (AT&T Stadium) 41°30′22″K 81°41′58″B / 41.50611°K 81.69944°B / 41.50611; -81.69944 (FirstEnergy Stadium) 39°44′38″K 105°1′12″B / 39.74389°K 105.02°B / 39.74389; -105.02 (Sports Authority Field) 33°9′16″K 96°50′7″B / 33.15444°K 96.83528°B / 33.15444; -96.83528 (Toyota Stadium) 33°31′39″K 112°15′45″B / 33.5275°K 112.2625°B / 33.5275; -112.2625 (Phoenix Üniversitesi Stadyumu)
Kapasite: 100.000 Kapasite: 67.431 Kapasite: 76.125 Kapasite: 16.000 Kapasite: 63.400
         
Harrison

  Grup aşamasında kullanıldı    Çeyrek finalde kullanıldı    Yarı finalde kullanıldı    Finalde kullanıldı

Houston
Red Bull Arena BBVA Compass Stadyumu
40°44′12″K 74°9′1″B / 40.73667°K 74.15028°B / 40.73667; -74.15028 (Red Bull Arena) 29°45′8″K 95°21′9″B / 29.75222°K 95.3525°B / 29.75222; -95.3525 (BBVA Compass Stadium)
Kapasite: 25.000 Kapasite: 22.000
   
Nashville Pasadena
Nissan Stadyumu Rose Bowl
36°9′59″K 86°46′17″B / 36.16639°K 86.77139°B / 36.16639; -86.77139 (Nissan Stadium) 34°9′41″K 118°10′3″B / 34.16139°K 118.1675°B / 34.16139; -118.1675 (Rose Bowl)
Kapasite: 69.000 Kapasite: 90.000
   
Philadelphia San Antonio San Diego Santa Clara Tampa
Lincoln Financial Field Alamodome Qualcomm Stadyumu Levi's Stadyumu Raymond James Stadyumu
39°54′3″K 75°10′3″B / 39.90083°K 75.1675°B / 39.90083; -75.1675 (Lincoln Financial Field) 29°25′1″K 98°28′44″B / 29.41694°K 98.47889°B / 29.41694; -98.47889 (Alamodome) 32°46′59″K 117°7′10″B / 32.78306°K 117.11944°B / 32.78306; -117.11944 (Qualcomm Stadium) 37°24′11″K 121°58′12″B / 37.40306°K 121.97°B / 37.40306; -121.97 (Levi's Stadium) 27°58′33″K 82°30′12″B / 27.97583°K 82.50333°B / 27.97583; -82.50333 (Raymond James Stadium)
Kapasite: 69.596 Kapasite: 65.000 Kapasite: 70.561 Kapasite: 68.500 Kapasite: 65.890
         

KadrolarDüzenle

Her takımın 3'ü kaleci olmak koşuluyla 23 oyuncuya sahip olmak zorundaydı.[3] Eleme aşamasına geçen takımlar, grup aşamasının tamamlanmasının ardından; kadrolarındaki altı oyuncuyu, 2 Haziran günü belirttikleri 40 kişilik oyuncu listesinde yer alan oyuncularla değiştirebilme hakkını elde etmekteydi.[3]

HakemlerDüzenle

17 orta hakem ile 25 yardımcı hakemden oluşan turnuvada görevli hakemler, 23 Haziran 2017'de duyuruldu.[4]

Orta hakemler
Yardımcı hakemler

Grup aşamasıDüzenle

Bu aşamada iki ya da daha fazla takımın aynı puana sahip olmaları durumunda (farklı grupların üçüncüleri de dahil) takımları sıralaması, sırayla şu kurallara göre belirlenecekti:[3]

  1. Grup maçlarındaki gol farkı
  2. Grup maçlarında atılan gol sayısı
  3. İlgili takımlar arasında oynanan maçlarda kazanılan puanlar (yalnızca aynı grupta yer alan takımlar için geçerli)
  4. Altın Kupa Organizasyon Komitesi tarafından çekilen kura

Tüm saatler Doğu Yaz Zaman Dilimi'ne (UTC-4) göredir:

A grubuDüzenle

Poz. Takım O G B M AG YG GF P G
1   Kosta Rika 3 2 1 0 5 1 +4 7 Eleme aşamasına geçti
2   Kanada 3 1 2 0 5 3 +2 5
3   Honduras 3 1 1 1 3 1 +2 4
4   Fransız Guyanası 3 0 0 3 2 10 -8 0
bilinmeyen tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir.

7 Temmuz 2017 (2017-07-07)
19.00
Fransız Guyanası   2 - 4   Kanada
Rapor
Red Bull Arena, Harrison
Seyirci: 25.817
Hakem: John Pitti (Panama)

7 Temmuz 2017 (2017-07-07)
21.00
Honduras   0 - 1   Kosta Rika
Rapor Ureña   39'

11 Temmuz 2017 (2017-07-11)
19.30
Kosta Rika   1 - 1   Kanada
Calvo   42' Rapor Davies   26'

11 Temmuz 2017 (2017-07-11)
22.00
Honduras   3 - 0
(Hükmen)[not 4]
  Fransız Guyanası
Rapor

14 Temmuz 2017 (2017-07-14)
19.30
Kosta Rika   3 - 0   Fransız Guyanası
Rapor

14 Temmuz 2017 (2017-07-14)
22.00
Kanada   0 - 0   Honduras
Rapor


B grubuDüzenle

Poz. Takım O G B M AG YG GF P G
1   ABD (H) 3 2 1 0 7 3 +4 7 Eleme aşamasına geçti
2   Panama 3 2 1 0 6 2 +4 7
3   Martinik 3 1 0 2 4 6 -2 3
4   Nikaragua 3 0 0 3 1 7 -6 0
bilinmeyen tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir.
(H) Ev sahibi.

8 Temmuz 2017 (2017-07-08)
16.30
ABD   1 - 1   Panama
Dwyer   50' Rapor Camargo   60'

8 Temmuz 2017 (2017-07-08)
19.00
Martinik   2 - 0   Nikaragua
Rapor

12 Temmuz 2017 (2017-07-12)
18.30
Panama   2 - 1   Nikaragua
Rapor Chavarría   49'

12 Temmuz 2017 (2017-07-12)
20.30
ABD   3 - 2   Martinik
Rapor Parsemain   66'74'

15 Temmuz 2017 (2017-07-15)
16.30
Panama   3 - 0   Martinik
Rapor

15 Temmuz 2017 (2017-07-15)
19.00
Nikaragua   0 - 3   ABD
Rapor


C grubuDüzenle

Poz. Takım O G B M AG YG GF P G
1   Meksika 3 2 1 0 5 1 +4 7 Eleme aşamasına geçti
2   Jamaika 3 1 2 0 3 1 +2 5
3   El Salvador 3 1 1 1 4 4 0 4
4   Curaçao 3 0 0 3 0 6 -6 0
bilinmeyen tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir.

9 Temmuz 2017 (2017-07-09)
19.00
Curaçao   0 - 2   Jamaika
Rapor

9 Temmuz 2017 (2017-07-09)
21.00
Meksika   3 - 1   El Salvador
Rapor Bonilla   10'

13 Temmuz 2017 (2017-07-13)
20.00
El Salvador   2 - 0   Curaçao
Rapor

13 Temmuz 2017 (2017-07-13)
22.00
Meksika   0 - o   Jamaika
Rapor

16 Temmuz 2017 (2017-07-16)
18.00
Jamaika   1 - 1   El Salvador
Mattocks   64' (pen.) Rapor Bonilla   15'
Alamodome, San Antonio
Seyirci: 44.232
Hakem: Jair Marrufo (ABD)

16 Temmuz 2017 (2017-07-16)
20.00
Curaçao   0 - 2   Meksika
Rapor


Grup üçüncülerinin sıralamasıDüzenle

Poz. Grp Takım O G B M AG YG GF P G
1 A   Honduras 3 1 1 1 3 1 +2 4 Eleme aşamasına geçti
2 C   El Salvador 3 1 1 1 4 4 0 4
3 B   Martinik 3 1 0 2 4 6 -2 3
bilinmeyen tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir.

Eleme aşamasıDüzenle

Eleme aşamasında oynanan maçların normal süresi sonunda eşitlik bozulmazsa, her biri 15'er dakikalık iki devreden oluşan uzatma süresi oynanacaktı. Uzatma süresi sonunda da eşitlik olması durumunda, kazanan takım penaltı vuruşlarıyla belirlenecekti.[3]

 
Çeyrek finalYarı finalFinal
 
          
 
19 Temmuz - Philadelphia
 
 
  Kosta Rika1
 
22 Temmuz - Arlington
 
  Panama0
 
  Kosta Rika0
 
19 Temmuz - Philadelphia
 
  ABD2
 
  ABD2
 
26 Temmuz - Santa Clara
 
  El Salvador0
 
  ABD2
 
20 Temmuz - Glendale
 
  Jamaika1
 
  Meksika1
 
23 Temmuz - Pasadena
 
  Honduras0
 
  Meksika0
 
20 Temmuz - Glendale
 
  Jamaika1
 
  Jamaika2
 
 
  Kanada1
 

Çeyrek finalDüzenle

19 Temmuz 2017 (2017-07-19)
18.00
Kosta Rika   1 - 0   Panama
Godoy   77' (kk) Rapor

19 Temmuz 2017 (2017-07-19)
21.00
ABD   2 - 0   El Salvador
Rapor

20 Temmuz 2017 (2017-07-20)
19.30
Jamaika   2 - 1   Kanada
Rapor Hoilett   61'

20 Temmuz 2017 (2017-07-20)
22.30
Meksika   1 - 0   Honduras
Pizarro   4' Rapor


Yarı finalDüzenle

22 Temmuz 2017 (2017-07-22)
22.00
Kosta Rika   0 - 2   ABD
Rapor

23 Temmuz 2017 (2017-07-23)
21.00
Meksika   0 - 1   Jamaika
Rapor Lawrence   88'
Rose Bowl, Pasadena
Seyirci: 42.393
Hakem: John Pitti (Panama)


FinalDüzenle

26 Temmuz 2017 (2017-07-26)
21.30
ABD   2 - 1   Jamaika
Rapor Watson   50'


GolcülerDüzenle

ÖdüllerDüzenle

Fair Play Ödülü[6] Altın Top[7] Altın Ayakkabı[8] Altın Eldiven[9] Genç Oyuncu Ödülü[10]
  ABD   Michael Bradley   Alphonso Davies   Andre Blake   Alphonso Davies

Final sıralamasıDüzenle

Sonucu, uzatma süresi sonucunda belirlenen maçlarda elde edilen sonuçlar galibiyet ve mağlubiyet olarak yansıtılırken; penaltı vuruşları sonucunda belirlenen maçlar berabere kabul edilmiştir.

Poz. Takım O G B M AG YG GF P Final sonuçları
1   ABD (H) 6 5 1 0 13 4 +9 16 Şampiyon
2   Jamaika 6 3 2 1 7 4 +3 11 İkinci
3   Meksika 5 3 1 1 6 2 +4 10 Yarı finalde
elendi
4   Kosta Rika 5 3 1 1 6 3 +3 10
5   Panama 4 2 1 1 6 3 +3 7 Çeyrek finalde
elendi
6   Kanada 4 1 2 1 6 5 +1 5
7   Honduras 4 1 1 2 3 2 +1 4
8   El Salvador 4 1 1 2 4 6 -2 4
9   Martinik 3 1 0 2 4 6 -2 3 Grup aşamasında
elendi
10   Nikaragua 3 0 0 3 1 7 -6 0
11   Curaçao 3 0 0 3 0 6 -6 0
12   Fransız Guyanası 3 0 0 3 2 10 -8 0
bilinmeyen tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir.
(H) Ev sahibi.

NotlarDüzenle

  1. ^ Bu turnuva, Hollanda Antilleri'nin dağılmasından sonra Curaçao'nun ilk katılımı olsa da takım, CONCACAF ve FIFA tarafından Hollanda Antilleri'nin ardılı kabul edilemektedir.
  2. ^ Fransız Guyanası ile Martinik, FIFA üyesi olmadıklarından FIFA Sıralaması'nda yer almamaktadır.
  3. ^ Fransız Guyanası ile Martinik, FIFA üyesi olmadıklarından FIFA Sıralaması'nda yer almamaktadır.
  4. ^ CONCACAF, Fransız Guyanası'nın uygun olmayan bir oyuncu oynatması nedeniyle maçı Honduras'ın hükmen 3-0 kazandığına karar verdi. Fransız Guyanası'nın kadrosundaki Florent Malouda, daha önce Fransa millî takımında oynamıştı ve oyuncuların uygunluğu kurallarını ihlal etmekteydi.[5]

KaynakçaDüzenle

  1. ^ "CONCACAF Gold Cup venues, seeded teams announced" (İngilizce). CONCACAF.com. 19 Aralık 2016. 29 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Gold Cup Final awarded to Levi's Stadium" (İngilizce). CONCACAF.com. 1 Şubat 2017. 7 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ a b c d "CONCACAF Gold Cup 2017 Regulations" (PDF) (İngilizce). CONCACAF.com. 1 Mart 2017. 5 Eylül 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
  4. ^ "Match Officials Announced for Gold Cup" (İngilizce). CONCACAF Altın Kupa resmî sitesi. 23 Haziran 2017. 7 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  5. ^ "CONCACAF Gold Cup Disciplinary Committee Issues Decision in French Guiana Player Eligibility Case" (İngilizce). CONCACAF Altın Kupa resmî sitesi. 14 Temmuz 2017. 7 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  6. ^ "U.S. takes home Gold Cup Fair Play Award" (İngilizce). CONCACAF Altın Kupa resmî sitesi. 
  7. ^ "USA's Bradley earns Golden Ball Award presented by Scotiabank" (İngilizce). CONCACAF.com. 
  8. ^ "Canada's Davies wins Golden Boot Award" (İngilizce). CONCACAF Altın Kupa resmî sitesi. 12 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  9. ^ "Jamaica's Blake captures Golden Glove Award presented by Allstate" (İngilizce). CONCACAF Altın Kupa resmî sitesi. 
  10. ^ "Canada's Davies merits Young Player Award presented by Scotiaban" (İngilizce). CONCACAF Altın Kupa resmî sitesi. 

Dış bağlantılarDüzenle