2006 Bulgaristan cumhurbaşkanlığı seçimi

2006 Bulgaristan cumhurbaşkanlığı seçimi seçimin ilk turu 22 Ekim 2006 ikinci tur ise 18 Kasım 2006'da yapılmıştır. İkinci turda oyların %75.9'unu alan Georgi Parvanov Bulgaristan Cumhurbaşkanı olarak ikinci ve son dönemini kazandı.[1][2]

2006 Bulgaristan cumhurbaşkanlığı seçimi
Bulgaristan
← 2001 22 Ekim 2006 (ilk tur)
29 Ekim 2006 (ikinci tur)
2011 →
Katılım 44.1% (ilk tur), 42.6% (ikinci tur)

  Georgi Parvanov.jpg Volen Siderov ATAKA.jpg
Aday Georgi Parvanov Volen Siderov
Parti Bulgar Sosyalist Partisi ATAKA
Beraber aday Angel Marin Pavel Shopov
Aldığı oy 2,050,488 649,387
Oran 75.9% 24.1%

Önceki Cumhurbaşkanı

Georgi Parvanov
Bulgar Sosyalist Partisi

Seçilen Cumhurbaşkanı

Georgi Parvanov
Bulgar Sosyalist Partisi

SonuçlarDüzenle

AdaylıkPartiİlk turİkinci tur
Oy%Oy%
Georgi ParvanovBulgar Sosyalist Partisi1.780.11964.052.050.48875.95
Volen SiderovATAKA597.17521.49649.38724.05
Nedelcho BeronovDemokratik Güçler Birliği271.0789.75
Georgi MarkovDüzen, Hukuk ve Adalet75.4782.72
Petar BeronBağımsız21.8120.78
Grigor VelevАll in One Bulgaria19.8570.71
Lyuben PetrovBağımsız13.8540.50
Toplam2.779.373100.002.699.875100.00
Geçerli oy2.779.37397.292.699.87597.91
Geçersiz/boş oy77.3742.7157.5602.09
Toplam oy2.856.747100.002.757.435100.00
Kayıtlı seçmen/katılım6.477.12644.116.469.22442.62
Kaynak: Electoral Commission of Bulgaria

Ayrıca bakınızDüzenle

KaynakçaDüzenle

  1. ^ "Presidential election in Bulgaria, 22nd and 29th October 2006". www.robert-schuman.eu. 11 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2021. 
  2. ^ "IFES Election Guide | Elections: Bulgaria Pres Oct 22 2006". www.electionguide.org. 16 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2021.