Ana menüyü aç

1998 Afrika Uluslar Kupası, Afrika Futbol Konfederasyonu üyesi ülkelerin katıldığı Afrika Uluslar Kupası'nın 21. turnuvası. Burkina Faso'nun ev sahipliğinde, 7-28 Şubat tarihleri arasında düzenlendi. 16 takımın katıldığı turnuvada Mısır, organizasyon tarihindeki dördüncü şampiyonluğunu elde etti.

1998 Afrika Uluslar Kupası
1998 Afrika Uluslar Kupası logosu
Turnuva detayları
Ev sahibi ülke  Burkina Faso
Şehir 2
Tarih 7-28 Şubat
Takım 16 (1 konfederasyondan)
Stadyum(lar)(2 ev sahibi şehirde)
Final durumu
Şampiyon  Mısır (4. kez)
İkinci  Güney Afrika
Üçüncü  Kongo DC
Dördüncü  Burkina Faso
Turnuva istatistikleri
Oynanan maç 32
Atılan gol 93 (maç başına 2,91)
Gol kralı Mısır Hüsam Hasan
Güney Afrika Cumhuriyeti Benni McCarthy
(7 gol)
En iyi oyuncu Güney Afrika Cumhuriyeti Benni McCarthy
1996
2000

KatılımcılarDüzenle

 
Katılan ülkeler

Gerçekleştirilen elemeler sonucunda 14 takım turnuvaya katılmaya hak kazandı. Son şampiyon ve ev sahibinin direkt olarak katılmasıyla birlikte 1996 Afrika Uluslar Kupası'nda mücadele etmeye hak kazanan 16 takım şu şekilde oluştu:

KadrolarDüzenle

StadyumlarDüzenle

Birinci turDüzenle

Turnuvaya katılan 16 takım, dörder takımlık dört gruba ayrıldı. Her bir takımın grubundaki diğer iki takımla yaptığı birer maç sonrasında, grubu ilk iki sırada tamamlayan takımlar çeyrek finale yükseldi.

A GrubuDüzenle

Takım O G B M A Y Av. Puan
  Kamerun 3 2 1 0 5 3 +2 7
  Burkina Faso 3 2 0 1 3 2 +1 6
  Gine 3 1 1 1 3 3 0 4
  Cezayir 3 0 0 3 2 5 -3 0

{{{date}}}
16:00
Burkina Faso   0 - 1   Kamerun
Tchami   20'

{{{date}}}
20:30
Cezayir   0 - 1   Gine
Oularé   19'

{{{date}}}
15:00
Kamerun   2 - 2   Gine
Tchami   9'
Womé   44'
Oularé   46'77'

{{{date}}}
20:00
Burkina Faso   2 - 1   Cezayir
K. Ouédraogo   65' (pen.)
Traoré   77'
Saïb   82' (pen.)

{{{date}}}
16:00
Burkina Faso   1 - 0   Gine
Kambou   85'

{{{date}}}
16:00
Kamerun   2 - 1   Cezayir
Job   47'
Tchami   65'
Dziri   40'


B GrubuDüzenle

Takım O G B M A Y Av. Puan
  Tunus 3 2 0 1 5 4 +1 6
  Kongo DC 3 2 0 1 4 3 +1 6
  Gana 3 1 0 2 3 3 0 3
  Togo 3 1 0 2 4 6 -2 3

{{{date}}}
16:00
Kongo DC   2 - 1   Togo
Tondelua   57' (pen.)73' (pen.) Tchangai   90'

{{{date}}}
20:30
Gana   2 - 0   Tunus
Nyarko   8'
Gargo   90'

{{{date}}}
16:00
Tunus   2 - 1   Kongo DC
Ben Slimane   31'
Tlemçani   76'
Kimoto   36'

{{{date}}}
20:30
Togo   2 - 1   Gana
Doté   26'
Touré   90'
Johnson   83' (pen.)

{{{date}}}
17:00
Kongo DC   1 - 0   Gana
Kisombe   77'

{{{date}}}
17:00
Tunus   3 - 1   Togo
Tlemçani   9'
Ben Slimane   12'
Gabsi   80'
Assignon   4' (pen.)


C GrubuDüzenle

Takım O G B M A Y Av. Puan
  Fildişi Sahili 3 2 1 0 10 6 +4 7
  Güney Afrika 3 1 2 0 5 2 +3 5
  Angola 3 0 2 1 5 8 -3 2
  Namibya 3 0 1 2 7 11 -4 1

{{{date}}}
18:00
Fildişi Sahili   4 - 3   Namibya
Tiéhi   2'39'
Bakayoko   34'
Diabaté   83'
Shivute   46'73'
Mannetti   70'


{{{date}}}
18:15
Angola   3 - 3   Namibya
Lázaro   46'
Paulo Silva   67' (pen.)
Miguel Pereira   86'
Uri Khob   20'51'
Nauseb   33'

{{{date}}}
20:00
Fildişi Sahili   5 - 2   Angola
Guel   8'23'
Tiéhi   43'81' (pen.)
Bakayoko   56'
Paulo Silva   27'
Quinzinho   52'

{{{date}}}
20:00
Güney Afrika   4 - 1   Namibya
McCarthy   8'11'19'21' Uutoni   68'


D GrubuDüzenle

Takım O G B M A Y Av. Puan
  Fas 3 2 1 0 5 1 +4 7
  Mısır 3 2 0 1 6 1 +5 6
  Zambiya 3 1 1 1 4 6 -2 4
  Mozambik 3 0 0 3 1 8 -7 0

{{{date}}}
18:15
Fas   1 - 1   Zambiya
Bahja   37' Chilumba   87'

{{{date}}}
18:00
Mısır   2 - 0   Mozambik
H. Hasan   14'44'

{{{date}}}
17:00
Mısır   4 - 0   Zambiya
H. Hasan   34'57'71'
Rıdvan   80'

{{{date}}}
20:00
Fas   3 - 0   Mozambik
Chiba   39'
El Khattabi   40'
Fertout   82'

{{{date}}}
16:00
Zambiya   3 - 1   Mozambik
Kilambe   16'
Bwalya   43'
Tembo   73'
Avelino   57'

{{{date}}}
16:00
Fas   1 - 0   Mısır
Haci   90'


Eleme aşamasıDüzenle

Çeyrek finaller Yarı finaller Final
                   
20 Şubat, 16:00 - Bobo-Dioulasso        
   Kamerun  0
25 Şubat, 16:00 - Ouagadougou
   Kongo DC  1  
   Kongo DC  1
22 Şubat, 16:00 - Ouagadougou
     Güney Afrika (uz.)  2  
   Fas  1
28 Şubat, 16:00 - Ouagadougou
   Güney Afrika  2  
   Güney Afrika  0
21 Şubat, 17:00 - Ouagadougou
     Mısır  2
   Tunus  1 (7)
25 Şubat, 20:00 - Bobo-Dioulasso
   Burkina Faso (pen)  1 (8)  
   Burkina Faso  0 Üçüncülük maçı
21 Şubat, 20:00 - Ouagadougou
     Mısır  2  
   Fildişi Sahili  0 (4)    Kongo DC (pen)  4 (4)
   Mısır (pen)  0 (5)      Burkina Faso  4 (1)
27 Şubat, 16:00 - Ouagadougou

Çeyrek finalDüzenle




{{{date}}}
16:00
Fas   1 - 2   Güney Afrika
Chiba   36' McCarthy   22'
Nyathi   79'


Yarı finalDüzenle

{{{date}}}
16:00
Kongo DC   1 - 2
(uz.)
  Güney Afrika
Bembuana-Keve   48' McCarthy   60'112'

{{{date}}}
20:00
Burkina Faso   0 - 2   Mısır
H. Hasan   40'71'


Üçüncülük maçıDüzenle

{{{date}}}
16:00
Kongo DC   4 - 4
(uz.)
  Burkina Faso
Mungongo   76'89'
Kasongo   86'
Tondelua   88'
A. Ouédraogo   6'
Barro   52'
Napon   56'
Tallé   86'
  Penaltılar  
Simba  
Mamale  
Kisombe  
Selenge  
4 - 1   S. Traoré
  F. Sanou
  Diabaté


FinalDüzenle

{{{date}}}
16:00
Güney Afrika   0 - 2   Mısır
A. Hasan   5'
Mustafa   13'


GolcülerDüzenle

Turnuva TakımıDüzenle

Dış bağlantılarDüzenle