1976 Yaz Olimpiyatları'nda basketbol

1976 Montreal Olimpiyatları basketbol dalında erkeklerde ABD, bayanlarda Sovyetler Birliği altın madalya kazamıştır.

1976 Yaz Olimpiyatları
Montreal-1976
Basketball pictogram.svg
Turnuva Ayrıntıları
Olimpiyat 1976 Yaz Olimpiyatları
Ülke Kanada Kanada
Kent Montreal
Tarih 18 Temmuz - 27 Temmuz 1976
Erkekler 12 ülke katıldı
Madalyalar:
Gold medal.svg
Altın madalya
Amerika Birleşik Devletleri ABD
Silver medal.svg
Gümüş madalya
Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Yugoslavya
Bronze medal.svg
Bronz madalya
Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği
Bayanlar 6 ülke katıldı
Madalyalar:
Gold medal.svg
Altın madalya
Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği
Silver medal.svg
Gümüş madalya
Amerika Birleşik Devletleri ABD
Bronze medal.svg
Bronz madalya
Bulgaristan Bulgaristan

Madalya alan takımlarDüzenle

Altın Gümüş Bronz
Erkekler   Amerika Birleşik Devletleri (USA)
Phil Ford
Steve Sheppard
Adrian Dantley
Walter Davis
Quinn Buckner
Ernie Grunfeld
Kenneth Carr
Scott May
Tate Armstrong
Tom LaGarde
Philip Hubbard
Mitch Kupchak
  Yugoslavya (YUG)
Blagoja Georgievski
Dragan Kićanović
Vinko Jelovac
Rajko Žižić
Željko Jerkov
Andro Knego
Zoran Slavnić
Krešimir Ćosić
Damir Šolman
Žarko Varajić
Dražen Dalipagić
Mirza Delibašić
  Sovyetler Birliği (URS)
Vladimir Arzamaskov
Aleksandr Salnikov
Valery Miloserdov
Alzhan Zharmukhamedov
Andrei Makeev
Ivan Edeshko
Sergei Belov
Vladimir Tkachenko
Anatoly Myshkin
Mikhail Korkiya
Aleksandr Belov
Vladimir Zhigily
Bayanlar   Sovyetler Birliği (URS)
Angelė Rupšienė
Tatiana Zakharova-Nadirova
Raisa Kurvyakova
Olga Barisheva
Tatyana Ovechkina
Nadezhda Shuvayena
Uljana Semjonova
Nadezhda Zakharova
Nelly Feriabnikova
Olga Sukharnova
Tamara Dauinene
Natalya Kilmova
  Amerika Birleşik Devletleri (USA)
Cindy Brogdon
Susan Rojcewicz
Ann Meyers
Lusia Harris
Nancy Dunkle
Charlotte Lewis
Nancy Lieberman
Gail Marquis
Patricia Roberts
Mary Anne O'Connor
Patricia Head (Pat Summit)
Juliene Brazinski Simpson
  Bulgaristan (BUL)
Nadka Golcheva
Penka Metodieva
Petkana Makaveyeva
Snezhana Mihailova
Krassima Gyurova
Krassimira Bogdanova
Todorka Yordanova
Diana Dilova
Margarita Shturkelova
Mania Stoyanova
Girgina Skerlatova
Penka Stoyanova

ErkeklerDüzenle

Afrika Amerika Asya Avrupa Okyanus Direkt Katılanlar
  Mısır   Meksika
  Porto Riko
  Çin
  Japonya
  İtalya
  SFR Yugoslavia
  Çekoslovakya
  Avustralya   Sovyetler Birliği – Altın madalya 1972
  ABD – Gümüş madalya 1972
  Küba – Bronz madalya 1972
  Kanada – Ev sahibi|

BayanlarDüzenle

Amerika Avrupa Direkt Katılanlar
  ABD   Bulgaristan   Sovyetler BirliğiDünya Şampiyonu
  Japonya – 1975 Dünya Şampiyonasında 2.lik
  Çekoslovakya – Dünya Şampiyonasında 3.lik
  Kanada – Ev sahibi|

ErkeklerDüzenle

A GrubuDüzenle

Team G Y A Y O P
  Sovyetler Birliği 5 0 548 374 +174 10
  Kanada 4 1 446 416 +30 9
  Küba 3 2 448 402 +46 8
  Avustralya 2 3 472 481 −9 7
  Meksika 1 4 461 511 −50 6
  Japonya 0 5 364 555 −191 5
18 Temmuz Kanada   104 - 76   Japonya Centre Étienne Desmarteau, Montreal
18 Temmuz Küba   111 - 89   Avustralya Centre Étienne Desmarteau, Montreal
18 Temmuz Meksika   77 - 120   Sovyetler Birliği Centre Étienne Desmarteau, Montreal
19 Temmuz Kanada   84 - 79   Küba Centre Étienne Desmarteau, Montreal
19 Temmuz Sovyetler Birliği   93 - 77   Avustralya Centre Étienne Desmarteau, Montreal
19 Temmuz Meksika   108 - 90   Japonya Centre Étienne Desmarteau, Montreal
21 Temmuz Meksika   117 - 120   Avustralya Centre Étienne Desmarteau, Montreal
21 Temmuz Japonya   56 - 97   Küba Centre Étienne Desmarteau, Montreal
21 Temmuz Sovyetler Birliği   108 - 85   Kanada Centre Étienne Desmarteau, Montreal
23 Temmuz Japonya   63 - 129   Sovyetler Birliği Centre Étienne Desmarteau, Montreal
23 Temmuz Meksika   75 - 89   Küba Centre Étienne Desmarteau, Montreal
23 Temmuz Avustralya   69 - 81   Kanada Centre Étienne Desmarteau, Montreal
24 Temmuz Küba   72 - 98   Sovyetler Birliği Centre Étienne Desmarteau, Montreal
24 Temmuz Meksika   84 - 92   Kanada Centre Étienne Desmarteau, Montreal
24 Temmuz Avustralya   117 - 79   Japonya Centre Étienne Desmarteau, Montreal

B GrubuDüzenle

Team G Y A Y O P
  ABD 5 0 394 349 +45 10
  SFR Yugoslavia 4 1 364 343 +21 9
  İtalya 3 2 349 344 +5 8
  Çekoslovakya 2 3 418 406 +12 7
  Porto Riko 1 4 321 363 −42 6
  Mısır 0 1 64 105 −41 1
18 Temmuz Yugoslavya   84 - 63   Porto Riko Centre Étienne Desmarteau, Montreal
18 Temmuz İtalya   86 - 106   ABD Centre Étienne Desmarteau, Montreal
18 Temmuz Mısır   64 - 103   Çekoslovakya Centre Étienne Desmarteau, Montreal
20 Temmuz cezalı İtalya   2 - 0   Mısır Centre Étienne Desmarteau, Montreal
20 Temmuz ABD   95 - 94   Porto Riko Centre Étienne Desmarteau, Montreal
20 Temmuz Yugoslavya   99 - 81   Çekoslovakya Centre Étienne Desmarteau, Montreal
21 Temmuz cezalı Porto Riko   2 - 0   Mısır Centre Étienne Desmarteau, Montreal
21 Temmuz Çekoslovakya   69 - 79   İtalya Centre Étienne Desmarteau, Montreal
21 Temmuz Yugoslavya   93 - 112   ABD Centre Étienne Desmarteau, Montreal
22 Temmuz Çekoslovakya   89 - 93   Porto Riko Centre Étienne Desmarteau, Montreal
22 Temmuz   88 - 87   İtalya Centre Étienne Desmarteau, Montreal
22 Temmuz cezalı ABD   2 - 0   Mısır Centre Étienne Desmarteau, Montreal
24 Temmuz ABD   81 - 76   Çekoslovakya Centre Étienne Desmarteau, Montreal
24 Temmuz cezalı Yugoslavya   2 - 0   Mısır Centre Étienne Desmarteau, Montreal
24 Temmuz İtalya   95 - 81   Porto Riko Centre Étienne Desmarteau, Montreal

EşleşmelerDüzenle

  Yarı finaller (26 Temmuz)     Altın madalya (27 Temmuz)
                 
  A1    Sovyetler Birliği 84  
  B2    SFR Yugoslavia 89    
      B2    SFR Yugoslavia 74
      B1    ABD 95
  B1    ABD 95    
  A2    Kanada 77   Bronz madalya (27 Temmuz)
A1    Sovyetler Birliği 100
  B2    Kanada 72

5.lik–8.lik maçı

  Yarı finaller(25 Temmuz)     5.lik maçı (27 Temmuz)
                 
  A3    Küba 76  
  B4    Çekoslovakya 91    
      B4    Çekoslovakya 75
      B3    İtalya 98
  B3    İtalya 79    
  A4    Avustralya 72   7.lik maçı(27 Temmuz)
A3    Küba 92
  A4    Avustralya 81

9.luk–12.lik maçı

  Yarı finaller(25 Temmuz)     9.luk maçı (27 Temmuz)
                 
  A5    Meksika 2  
  B6    Mısır 0    
      A5    Meksika 84
      B5    Porto Riko 89
  B5    Porto Riko 111    
  A6    Japonya 91   11.lik maçı (27 Temmuz)
B6    Mısır 0
  A6    Japonya 2

BayanlarDüzenle

Takım G Y A Y O P eşitlik
  Sovyetler Birliği 5 0 504 346 +158 10
  ABD 3 2 415 417 −2 8 1W–0L
  Bulgaristan 3 2 365 377 −12 8 0W–1L
  Çekoslovakya 2 3 351 359 −8 7 1W–0L
  Japonya 2 3 405 400 +5 7 0W–1L
  Kanada 0 5 336 477 −141 5
19 Temmuz ABD   71 - 84   Japonya Centre Étienne Desmarteau, Montreal
19 Temmuz Sovyetler Birliği   115 - 51   Kanada Centre Étienne Desmarteau, Montreal
19 Temmuz Çekoslovakya   66 - 67   Bulgaristan Centre Étienne Desmarteau, Montreal
20 Temmuz Japonya   121 - 89   Kanada Centre Étienne Desmarteau, Montreal
20 Temmuz ABD   95 - 79   Bulgaristan Centre Étienne Desmarteau, Montreal
20 Temmuz Çekoslovakya   75 - 88   Sovyetler Birliği Centre Étienne Desmarteau, Montreal
22 Temmuz Bulgaristan   68 - 91   Sovyetler Birliği Centre Étienne Desmarteau, Montreal
22 Temmuz Japonya   62 - 76   Çekoslovakya Centre Étienne Desmarteau, Montreal
22 Temmuz ABD   89 - 75   Kanada Centre Étienne Desmarteau, Montreal
23 Temmuz Bulgaristan   66 - 63   Japonya Centre Étienne Desmarteau, Montreal
23 Temmuz Kanada   59 - 67   Çekoslovakya Centre Étienne Desmarteau, Montreal
23 Temmuz ABD   77 - 112   Sovyetler Birliği Centre Étienne Desmarteau, Montreal
25 Temmuz Kanada   62 - 85   Bulgaristan Montreal Forum, Montreal
26 Temmuz ABD   83 - 67   Çekoslovakya Montreal Forum, Montreal
26 Temmuz Sovyetler Birliği   98 - 75   Japonya Montreal Forum, Montreal

KaynakçaDüzenle