Parasetamol marka isimleri

Vikimedya liste maddesi

Parasetamol (INN) (/ˌpærəˈstəmɒl/ ya da /ˌpærəˈsɛtəmɒl/) ilacı dünya çapında birçok farklı marka adı altında satılmaktadır. Yaygın marka adları arasında Tylenol, Excedrin, Calpol ve Panadol bulunur.

TylenolDüzenle

 
Tylenol 8-hour hapları

Tylenol; ağrıyı azaltmak, ateşi azaltmak ve alerji, soğuk algınlığı, öksürük baş ağrısı ve grip semptomlarını hafifletmek için satılan bir ilaç markasıdır. Orijinal ürününün aktif bileşeni parasetamoldür. "Tylenol" markası, Johnson & Johnson'ın yan kuruluşu olan McNeil Consumer Healthcare'e aittir.[1] Marka 2017 itibarıyla Brezilya, Kanada, Çin, Mısır, Lübnan, Myanmar, Umman, Filipinler, Portekiz, İsviçre, Tayland, Amerika Birleşik Devletleri ve Vietnam'da kullanılmaktadır.[2]

CalpolDüzenle

Calpol; Birleşik Krallık, İrlanda, Hindistan, Kıbrıs, Hong Kong, Kenya, Malta ve Filipinler'de satılan bir çocuk odaklı tıbbı markadır. Ana ürün, Calpol Bebek Süspansiyonu olarak markalanmış bir parasetamol süspansiyonudur. Genellikle tatlı bir tada sahip renkli bir şuruptur ve ateş ve ağrıyı hafifletmek için kullanılır. 2016 yılında 66,3 milyon £ satışla İngiltere'de reçetesiz satılan en büyük ikinci markalı ilaç oldu.[3]

Calpol ayrıca Calprofen adı altında pazarlanan ibuprofen içeren bir formda da satılmaktadır. Calpol, hoş tadı nedeniyle kazara çocuk zehirlenmesinin yaygın bir nedenidir.[4] Parasetamol ve anti-histamin içeren bir ürün olan Calpol Night, 2 aylıktan büyük olan bebeklerde kullanılabilecek şekilde satılmaktaydı. Ama son zamanlarda bu durum değişti ve şimdi sadece 6 yaşın üzerindeki çocuklar için uygun kabul edilmektedir.[5]

PanadolDüzenle

 
Panadol 500 mg tabletler

Panadol, GlaxoSmithKline'ın parasetamol veya asetaminofen için ticari isimlerinden biridir. GlaxoSmithKline'a göre Panadol; Avustralya,[6] Belçika,[7] Brezilya, Bulgaristan, Şili, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Honduras, Hong Kong, Endonezya, İrlanda, İtalya, Kenya,, Kore, Lübnan, Malezya, Hollanda, Yeni Zelanda,[8] Nijerya,[9] Filipinler, Peru, Porto Riko, Pakistan, Suudi Arabistan, Singapur, Güney Afrika, Sri Lanka, İsviçre, Tayvan, Tayland, Trinidad ve Tobago, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, Malta ve Uruguay dahil olmak üzere 85 ülkede pazarlanmaktadır.[10]

TarihçeDüzenle

1955 yılında, Panadol Birleşik Krallık'daki hastanelere tanıtıldı.[11] İlk olarak Sterling Drug Inc'in bir yan kuruluşu olan Frederick Stearns & Co tarafından satın alınan Phillips, Scott & Turner tarafından pazarlandı. O zaman "mideye karşı nazik" olarak ilan edildi, çünkü o zamanki diğer analjezik ajanlar bilinen bir mide tahriş edici olan aspirin içeriyordu. Panadol başlangıçta İngiltere'de sadece reçete ile bulunabilecek şekilde mevcuttu, ancak şimdi reçetesiz de alınabilmektedir. 1983 yılında Sterling, Amerika pazarına Panadol'u tanıttı.[12] 1988'de Sterling Winthrop, dünya çapındaki ilaç ticareti faaliyetlerini 1994 yılında SmithKline Beecham'a satan Eastman Kodak tarafından satın alındı.[13] İki hafta sonra SmithKline Beecham, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Porto Riko'daki reçetesiz satılan ilaç sektörünü Bayer'e 1 milyar dolara sattı.[14] Ancak Kuzey Amerika'nın Panadol hakları SmithKline tarafından saklı tutulmaya devam edildi. Panadol, "Dünyanın en sık muadili yapılan ilaçlarından biri" olarak adlandırıldı.[15]

Diğer formülasyonlar ve ambalajlarDüzenle

Panadol farklı formülasyonlarda ve farklı adlarda ambalajlarda satılmaktadır.[10][16]

Avustralya'da S2 (sadece eczane) ilacı olan Panadol Extra, tablet başına 65 mg kafein ile 500 mg parasetamol içermektedir. Kafein, parasetamolün analjezik etkisini artırabilir. Çalışmalar, bu artımlı ağrı kesicinin klinik önemi ile ilgili çelişkili sonuçlara varmıştır.[17][18]

Panadol Osteo ve Panadol Extend Tabletler, parasetamolün modifiye edilmiş salimli formülasyonlarıdır.[19] Panadol Osteo Avustralya ve Yeni Zelanda'da pazarlanmaktadır; hemen salıverme - sürekli salıverme oranı %33 ile %66 arasındadır.[20]

Panadol Rapid Handipak, 20 ila 35 yaşlarındaki Avustralyalı kadınlara hitap etmek için tasarlanmış on 500 mg'lık ince bir kapta paketlenmiş Panadol Rapid'dir.[21][22]

Panadol Cold ve Catarrh üç aktif bileşen içerir: parasetamol, nazal dekonjestan olarak fenilefrin hidroklorür ve belirli alerjileri önlemek için klorfeniramin maleat.[16]

Panadol Cold and Flu ve Panadol Fever and Congestion, parasetamolü fenilefrin hidroklorür ile burun dekonjestanı olarak birleştirir.[8][23]

Diğer marka isimleriDüzenle

Sık bulunan marka isimleri şu şekildedir:[24]
Marka ismi Ülkeler
Acamol İsrail
Ace + Bangladeş
Acet Birleşik Devletler
Acetalgin İsviçre
Adol Bahreyn, Kuveyt, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri
Aeknil[25] Hindistan
Aldolor İsrail
Alvedon İsveç
APAP Polonya, Grönland, Birleşik Devletler
Apiretal

Apiretal Flas
İspanya, Portekiz
Atamel Venezuela, Haiti
Atasol Kanada, Meksika
Benuron Avusturya, Almanya, Portekiz, İsviçre
Biogesic Myanmar, Filipinler, Endonezya
Biogesic-Kiddielets Filipinler, Myanmar
Buscapina Arjantin, Meksika, İspanya, Venezuela
Calonal Japonya
Calpol Bulgaristan, Kıbrıs, Hindistan, İrlanda, Kenya, Türkiye, Birleşik Krallık, Filipinler, Pakistan, Güney Afrika
Captin Almanya
Cemol Tayland
Cetamol Nepal
Coldex İsrail
Coldrex Romanya, Hırvatistan, Slovenya
Co-Tipol İrlanda (Kodein Fosfat Hemihidrat ile birlikte)
Cotibin Şili
Crocin

Dolo

Hindistan
Dafalgan Belçika, Fransa, Portekiz, Rusya, İspanya (Esteve), İsviçre, Ukrayna
Daleron Slovenya, Makedonya
Depon Yunanistan, Kıbrıs
Dexamol

Dexamol Plus
İsrail
Dolex Colombia
Dolgesic İspanya (Ferrer Grupo)
Doliprane Cezayir, Fransa, Fas, Portekiz, Rusya, Tunus, Ukrayna
Dolorol Güney Afrika
Dolprone İsviçre
Dolyc Cezayir
Duiyixian anjifen pian (Çince对乙酰氨基酚片; düz olarak "Acetaminophen Tablets") Çin
Efferalgan Bulgaristan, Hırvatistan, Fransa, İtalya, Portekiz, Romanya, Rusya, Sırbistan, İspanya, Ukrayna, Vietnam. Fransa'daki UPSA Labarotuvarlarında yapılmaktadır. CoEfferalgan bunun yerine parasetamol ve Kodein'in bir preparatıdır ve opioid analjeziklere getirilen kısıtlamalara uymaktadır.
Endopain Hong Kong
Enelfa Almanya
Europain Hong Kong
Excedrin Brezilya, Kanada, Japonya, Meksika, Myanmar, Panama, Porto Riko, Peru, Güney Kore, İsviçre, Tayland, Birleşik Devletler. Daha önceden İrlanda'da da pazarlanmaktaydı.
Febrectal İspanya (Almirall)
Febricet Sırbistan
Febridol Avustralya
Fensum Almanya
Gelocatil İspanya (Gelos)
Gripin Türkiye
Gesic Bangladeş
Hedex Bangladeş, Kenya
Hedanol Avustralya
Herron Avustralya
Influbene İsviçre
Kafa İsviçre
Kitadol Şili
Lekadol Hırvatistan, Slovenya
Lupocet Hırvatistan
Metacin Hindistan
Mexalen Avusturya
Milidon Malezya
Minoset Türkiye
Momentum Avusturya
Napa Bangladeş
NapaDol Bangladeş (Parasetamol + Tramadol)
Niko Nepal
Neo-Kiddielets Filipinler
Pain Relief Birleşik Devletler
Pacol Gürcistan
Pamol Danimarka, Finlandiya, Fransa, Yeni Zelanda, Norveç, İsveç, Endonezya
Parol Türkiye
Panado Güney Afrika
Panadol Afganistan, Avustralya, Azerbaycan, Bahreyn, Belçika, Bulgaristan, İngiliz Batı Hint Adaları, Orta Amerika, Şili, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Mısır, Estonya, Finlandiya, Yunanistan, Hong Kong, Macaristan, Endonezya, İrlanda, Kenya, Kuveyt, Ürdün, Lübnan, Litvanya, Makedonya, Malezya, Malta, Myanmar, Hollanda, Yeni Zelanda, Nijerya, Umman, Pakistan, Panama, Peru, Filipinler, Polonya, Portekiz, Porto Riko, Katar, Romanya, Rusya, Suudi Arabistan, Sırbistan, Singapur, Slovakya, Slovenya, Sri Lanka, İsviçre, Suriye, Tayvan, Türkiye, Uganda, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Birleşik Devletler, Vietnam
Panamax Avustralya
Panda Ürdün[26]
Panodil Danimarka, İzlanda, Norveç, İsveç
Paracet Norveç, Sırbistan
Paracitol Sri Lanka
Paralen Çek Cumhuriyeti, Slovakya
Paramax Finlandiya, Estonya
Paramed Botswana, Güney Afrika, Zimbabwe
Paratabs İzlanda
Paramol İsrail, Tayvan, Birleşik Krallık (parasetamol ve dihidrokodin tartarat içerir)
Paracetol Irak
Parol Türkiye
Perdolan Belçika
Perfalgan Almanya, Norveç, İspanya, Güney Afrika (Bristol-Myers Squibb), İsviçre
Pinex Danimarka, İzlanda, Norveç, Finlandiya
Piretanyl Şili, İsrail, Hollanda, Türkiye
Plicet Hırvatistan
PyongSu Cetamol Kuzey Kore
Pyrenol (Parasetamol ve kafein) Bangladeş
Pyrigesic Hindistan
Reliv İsveç
Revanin Ürdün
Rokamol İsrail
Rubophen Macaristan
Sara Tayland
Scanol Tayvan
Sinpro N Almanya
Tachipirin Venezuela
Tachipirina İtalya
Tafirol Arjantin, Meksika
Tapsin Şili
Termalgin İspanya (Novartis)
Tempra Meksika, Filipinler, Endonezya, Venezuela
Thomapyrin Avusturya, Almanya (parasetamol, asetilsalisilik asit ve kafein içerir)
Tipol İrlanda
Togal Classic Duo Almanya (parasetamol ve asetilsalisilik asit içerir)
Treuphadol İsviçre
Triaminic Birleşik Devletler
Tylenol Brezilya, Kanada, Japonya, Meksika, Myanmar, Panama, Porto Riko, Peru, Çin (Parasetamol Sürekli Salım Tabletleri/Tylenol Cold), Güney Kore, İsviçre, Tayland, Birleşik Devletler. Daha önceden İrlanda'da da pazarlanmaktaydı.
Uphamol Malezya
Vermidon Türkiye
Vitamol Tayland
Xumadol İspanya (Italfarmaco)
Zolben İsviçre, Uruguay, Şili.

KaynakçaDüzenle

  1. ^ "Acetaminophen benefits from concerns surrounding safety of analgesics". Market Research World. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2014. 
  2. ^ "Paracetamol international brands". Drugs.com. 3 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mart 2017. 
  3. ^ "A breakdown of the over-the-counter medicines market in Britain in 2016". Pharmaceutical Journal. 28 Nisan 2017. Erişim tarihi: 29 Mayıs 2017. 
  4. ^ Programme no. 6 – Poisons, Case Notes, BBC Radio 4, 2 September 2008.
  5. ^ "Name of Recipient F11 to next" (PDF). 10 Nisan 2009 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2010. 
  6. ^ Agence France-Presse (26 Şubat 2014). "Pain reliever acetaminophen linked to ADHD". News.com.au. News Limited. 24 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2020. 
  7. ^ Drugs for Pregnant and Lactating Women. Elsevier Health Sciences. 2009. s. 37. ISBN 1-4377-2136-2. 
  8. ^ a b Mathewson (20 Mart 2014). "Flu remedies pose dosage risk". The Press. Fairfax Media Digital. 9 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2014. 
  9. ^ Akpotaire (22 Eylül 2013). "A peek into sex passing-off cases in Nigeria". NLIPW Trademark Law. 1 (12). Nigerian Law Intellectual Property Watch. 20 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2014. 
  10. ^ a b Crisostomo (30 Ocak 2014). "GSK launches paracetamol brand in Phl". The Philippine Star. 25 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2020. 
  11. ^ GlaxoSmithKline | Panadol 50 Years
  12. ^ "Sterling to Try Again with a Nonaspirin Drug". New York Times. 14 Mart 1983. 24 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2015. 
  13. ^ "SEC Info| Eastman Kodak Co | 8-K | For 6/30/94". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2020. 
  14. ^ Olmos (13 Eylül 1994). "German Firm to Reclaim Bayer Aspirin Name : Drugs: It will acquire Sterling Winthrop's over-the-counter business and recover the rights it lost after WWI". The Los Angeles Times. 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2017. 
  15. ^ "Simple counterfeit drugs test developed". UPI. 26 Ağustos 2012. 30 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2015. 
  16. ^ a b Okonta (25 Aralık 2008). "GlaxoSmithKline unveils Panadol Cold & Catarrh". The Nation. 
  17. ^ Derry (11 Aralık 2014). "Caffeine as an analgesic adjuvant for acute pain in adults". Cochrane Database of Systematic Reviews. 12: CD009281. 
  18. ^ "Paracetamol with caffeine (Panadol Extra) available over the counter from pharmacies". NPS Radar. National Prescribing Service. 16 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ağustos 2012. 
  19. ^ Graudins (2010). "Overdose with modified-release paracetamol results in delayed and prolonged absorption of paracetamol" (PDF). Internal Medicine Journal. 40 (1): 72–76. 
  20. ^ Graudins (2009). "Early presentation following overdose of modified-release paracetamol (Panadol Osteo) with biphasic and prolonged paracetamol absorption". New Zealand Medical Journal. 122 (1300): 64–71. 
  21. ^ Vaczek (9 Aralık 2007). "GSK's Handipak for Panadol Offers Discreet Portability". Pharmaceutical & Medical Packaging News. Erişim tarihi: 25 Mart 2014. 
  22. ^ "PR positions Panadol Rapid Handipak as the must have accessory for every girl's handbag!". Golden Target Awards. UTS Library, University of Technology, Sydney. 23 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2014. 
  23. ^ "Package leaflet: information for the user – Panadol Cold and Flu 500 mg / 30 mg Film Coated Tablets" (PDF). GlaxoSmithKline. Erişim tarihi: 25 Mart 2014. 
  24. ^ drugs.com Drugs.com International Listings for Paracetamol 3 Temmuz 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Page accessed May 21, 2015
  25. ^ "Official Site – AEKNIL™ (Paracetamol)". Aeknil.com. 29 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ekim 2014. 
  26. ^ "Panda - Acetaminophen". Joswe.com. 26 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2015.