Olimpiyat Oyunları'nda Özbekistan

Özbekistan, ilk olarak 1994 yılında Olimpiyat Oyunlarına bağımsız bir ulus olarak katıldı ve o zamandan beri her Oyunda yarışmak için sporcular gönderdi.

Olimpiyat Oyunları'nda Özbekistan
IOC kodu  UZB
NOC Özbekistan Millî Olimpiyat Komitesi
Resmî sitewww.olympic.uz
Olimpiyatlar tarihi
Yaz Olimpiyatları
Kış Olimpiyatları

Daha önce, Özbek sporcular 1952'den 1988'e kadar Olimpiyatlarda Sovyetler Birliği'nin bir parçası olarak yarıştı ve Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Özbekistan 1992'de Birleşik Takım'ın bir parçası olarak yer aldı.

Özbek sporcular Yaz Olimpiyat Oyunlarında çoğunluğu güreş ve boksta olmak üzere toplam yirmi altı madalya kazandı. Ülkei Kış Olimpiyat Oyunlarında ise tek bir madalya kazandı.

Özbekistan Ulusal Olimpiyat Komitesi 1992 yılında kuruldu ve 1993 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından tanındı.

Madalya tablosuDüzenle

Yaz Oyunlarında Alınan MadalyalarDüzenle

Oyunlar Altın Gümüş Bronz Toplam Sıra
1900–1912   Rus İmparatorluğu (RU1)
1952–1988   Sovyetler Birliği (URS)
  1992 Barselona   Birleşik Takım (EUN)
  1996 Atlanta 0 1 1 2 58
  2000 Sidney 1 1 2 4 43
  2004 Atina 2 1 2 5 35
  2008 Pekin 0 1 3 4 62
  2012 Londra 0 0 3 3 48
  2016 Rio de Janeiro 4 2 7 13 21
  2020 Tokyo 0 0 0 0 -
  2024 Paris henüz düzenlenmedi
  2028 Los Angeles
Toplam 7 6 18 31 54

Kış Oyunlarına Göre MadalyalarDüzenle

Oyunlar Altın Gümüş Bronz Toplam
1952–1988   Sovyetler Birliği (URS)
  1992 Albertville   Birleşik Takım (EUN)
  1994 Lillehammer 1 0 0 1
  1998 Nagano 0 0 0 0
  2002 Salt Lake City 0 0 0 0
  2006 Torino 0 0 0 0
  2010 Vancouver 0 0 0 0
  2014 Soçi 0 0 0 0
  2018 Pyeongchang 0 0 0 0
  2022 Pekin henüz düzenlenmedi
2026 Milan-Cortina
Toplam 1 0 0 1

Branşlara göre madalya dağılımıDüzenle

Spor Altın Gümüş Bronz Toplam
 Boks 4 2 8 14
  Güreş 2 2 3 7
  Halter 1 0 1 2
  Judo 0 2 4 6
 Jimnastik 0 0 2 2
Toplam 7 6 18 31

Madalya listesiDüzenle

Yaz Olimpiyatları
Madalya Adı Soyadı Oyun Spor
2  Gümüş Bagdasarov, ArmenArmen Bagdasarov   1996 Atlanta   Judo
3  Bronz Tulaganov, KarimKarim Tulaganov   1996 Atlanta   Boks
1  Altın Abdoollayev, MahammatkodirMahammatkodir Abdoollayev   2000 Sidney   Boks
2  Gümüş Taymazov, ArturArtur Taymazov   2000 Sidney   Güreş
3  Bronz Saidov, RustamRustam Saidov   2000 Sidney   Boks
3  Bronz Mihaylov, SergeySergey Mihaylov   2000 Sidney   Boxing
1  Altın Taymazov, ArturArtur Taymazov   2004 Atina   Güreş
1  Altın Dokturishvili, AlexandrAlexandr Dokturishvili   2004 Atina   Güreş
2  Gümüş Magomed Ibragimov   2004 Atina   Güreş
3  Bronz Sooltonov, BahodirjonBahodirjon Sooltonov   2004 Atina   Boks
3  Bronz Haydarov, UtkirbekUtkirbek Haydarov   2004 Atina   Boks
2  Gümüş Tangriev, AbdulloAbdullo Tangriev   2008 Pekin   Judo
3  Bronz Fokin, AntonAnton Fokin   2008 Pekin   Jimnastik
3  Bronz Khilko, EkaterinaEkaterina Khilko   2008 Pekin   Jimnastik
3  Bronz Sobirov, RishodRishod Sobirov   2008 Pekin   Judo
3  Bronz Atoev, AbbosAbbos Atoev   2012 Londra   Boks
3  Bronz Sobirov, RishodRishod Sobirov   2012 Londra   Judo
3  Bronz Efremov, IvanIvan Efremov   2012 Londra   Halter
1  Altın Dusmatov, HasanboyHasanboy Dusmatov   2016 Rio de Janeiro   Boks
1  Altın Nurudinov, RuslanRuslan Nurudinov   2016 Rio de Janeiro   Halter
1  Altın Zoirov, ShakhobidinShakhobidin Zoirov   2016 Rio de Janeiro   Boks
1  Altın Gaibnazarov, FazliddinFazliddin Gaibnazarov   2016 Rio de Janeiro   Boks
2  Gümüş Giyasov, ShakhramShakhram Giyasov   2016 Rio de Janeiro   Boks
2  Gümüş Melikuziev, BektemirBektemir Melikuziev   2016 Rio de Janeiro   Boks
3  Bronz Urozboev, DiyorbekDiyorbek Urozboev   2016 Rio de Janeiro   Judo
3  Bronz Sobirov, RishodRishod Sobirov   2016 Rio de Janeiro   Judo
3  Bronz Tulaganov, RustamRustam Tulaganov   2016 Rio de Janeiro   Boks
3  Bronz Tasmuradov, ElmuratElmurat Tasmuradov   2016 Rio de Janeiro   Güreş
3  Bronz Akhmadaliev, MurodjonMurodjon Akhmadaliev   2016 Rio de Janeiro   Boks
3  Bronz Navruzov, IkhtiyorIkhtiyor Navruzov   2016 Rio de Janeiro   Güreş
3  Bronz Ibragimov, MagomedMagomed Ibragimov   2016 Rio de Janeiro   Halter
Kış Olimpiyatları
Madalya İsim Oyunlar Spor Etkinlik
1  Altın Cheryazova, LinaLina Cheryazova   1994 Lillehammer  Serbest stil kayak Kadın antenleri

Madalya DeğişimiDüzenle

 

  1. Ivan Efremov 4.lükten bronza ( 2012 Yaz Olimpiyatları'nda Halter – Erkekler 105 kg)

Diskalifiye Edilmiş Madalya SahipleriDüzenle

Madalya İsim Spor Etkinlik Tarih
2  Gümüş Soslan Tigiev Güreş Erkekler 74 kg 20 Ağustos 2008
1  Altın Artur Taymazov Güreş Erkekler 120 kg 21 Ağustos 2008
3  Bronz Soslan Tigiev Güreş Erkekler 74 kg 10 Ağustos 2012
1  Altın Artur Taymazov Güreş Erkekler 120 kg 11 Ağustos 2012

Ayrıca bakınızDüzenle

Dış bağlantılarDüzenle