Kristaq Dhamo

Arnavut aktör, yönetmen

Kristaq Dhamo (d. 20 Nisan 1933 Fier, Arnavutluk - ö. 14 Ağustos 2022) bir Arnavut aktör ve film yönetmeni.[1] Arnavutluk Halk Sanatçısı madalyasıyla ödüllendirildi.[kaynak belirtilmeli] 1958 filmi Tana, 1. Moskova Uluslararası Film Festivali'ne girdi.[2]

14 Ağustos 2022 tarihinde 89 yaşında hayatını kaybetti.[3]

FilmografiDüzenle

AktörDüzenle

 • Botë e padukshme (1987)
 • Vendimi (1984)
 • Qortimet e vjeshtës (1982)
 • Brazdat (1973)
 • Mëngjeze lufte (1971)
 • Miqësi revolucionare (1967)
 • Ata nuk vdesin (1966)
 • Vitet e para (1965)
 • Detyrë e posaçme (1963)
 • Ansambli i këngëve dhe valleve (1960)
 • Fortuna (1959)
 • Ne u dashuruam me Shqipërinë (1959)
 • Tana (1958)

YönetmenDüzenle

 • Botë e padukshme (1987)
 • Qortimet e vjeshtës (1982)
 • Nga mesi i errësirës (1978)
 • Vitet e para (1965)
 • Ansambli i këngëve dhe valleve (1960)
 • Tana (1958)-ilk Arnavut uzun film

KaynakçaDüzenle

 1. ^ dan IMDB
 2. ^ "1st Moscow International Film Festival (1959)". MIFF. 16 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012. 
 3. ^ "Lamtumirë kineastit Dhamo, shuhet në SHBA 'babai' i filmit të parë! Nga meraku i tij për 'Tanën' e restauruar, te mesazhi për të mos u vënë kryq filmave shqiptarë" (Arnavutça). 17 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ağustos 2022.