Fenerbahçe (basketbol takımı) 2009-10 sezonu

Fenerbahçe basketbol takımı sezonu

Fenerbahçe (basketbol takımı) 2009-10 sezonuna bir önceki sezonun finalisti unvanıyla oynamaya hak kazandığı Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı kaybederek girdi.

Fenerbahçe Ülker
2009-10 sezonu
Başkan Türkiye Aziz Yıldırım
Koç Karadağ Bogdan Tanyeviç
Türkiye Ertuğrul Erdoğan
Stadyum Abdi İpekçi Spor Salonu
Türkiye Ligi Normal Sezon 2.
Türkiye Ligi Play-off Şampiyon
Türkiye Kupası Şampiyon
EuroLeague Son 32
Cumhurbaşkanlığı Kupası Finalist

Sarı-lacivertli takım normal sezonu ikinci sırada tamamlarken play-off'ta da dördüncü sezon üst üste finale kaldı ve Efes Pilsen'i 4-2 ile geçerek tarihinde yedinci kez Türkiye şampiyonu oldu. Türkiye Kupası'nda ise 11 yıl sonra finale yükselen takım Mersin Büyükşehir Belediyesi'ni yenerek 43 yıl sonra ikinci kez şampiyonluğa ulaştı.

EuroLeague'de talihsiz bir sezon geçiren sarı-lacivertliler son 16'ya kalma şansını son maçta averajla kaybetti.

KadroDüzenle

Ad Mevki Doğum Yılı Boy
    Damir Mrsic Gard 1970 1.90
  Lynn Greer Gard 1979 1.88
  Semih Erden Pivot 1986 2.10
  Ömer Aşık Pivot 1986 2.11
  Kerem Hotiç Forvet 1993 1.96
  Rasim Başak Forvet 1980 2.02
  Erbil Eroğlu Gard 1993 1.95
  Ömer Onan Gard 1978 1.94
  Mirsad Türkcan Pivot 1976 2.06
  Oğuz Savaş Pivot 1987 2.13
  Tarence Kinsey Gard 1984 1.98
  Willie Solomon Gard 1988 1.78
  Serhat Çetin Forvet 1986 1.97
  Berkay Candan Forvet 1993 2.02
  Emir Prelciç Forvet 1987 2.06
  Gasper Vidmar Pivot 1987 2.10
  Roko Ukic Gard 1984 1.98
  Maxim Mutaf Gard 1991 1.93
  Gordan Giricek Forvet 1987 2.06

TransferlerDüzenle

GelenlerDüzenle

Lynn Greer (Olympiakos), Tarence Kinsey (Cleveland Cavaliers), Roko Ukiç (Milwaukee Bucks-sezon ortası), Gasper Vidmar (Union Olimpija-play-off öncesi kiralık oynadığı takımdan döndü).

GidenlerDüzenle

Willie Solomon (Hapoel Jerusalem BC-sezon ortası). Sezon sonunda play-offlardan önce Gordan Giricek'in sözleşmesi feshedildi.

Özel karşılaşmalarDüzenle

Fenerbahçe Ülker 1-18 Eylül 2009 tarihleri arasında İtalya'nın Bormio kentinde kamp yaparak hazırlık döneminin ilk bölümünü geçirdi. Avrupa Basketbol Şampiyonası'nın bitmesinin ardından 27-29 Eylül'de Saraybosna'da düzenlenen Mirza Delibaşiç Turnuvası'na katılan sarı-lacivertliler üç maçı da kazanarak şampiyon oldular.

Tarih Yer Mahiyeti Rakip Sonuç Skorer
03-09-2009 Bormio Özel   Montepaschi Siena
09-09-2009 Tirano Özel   Pallacanestro Cantu
13-09-2009 Bormio Özel   BC Donetsk 93-96
14-09-2009 Bormio Özel   Azovmash Mariupol 96-71
16-09-2009 Bormio Özel   Vacallo
17-09-2009 Bormio Özel   KKS Turow
27-09-2009 Saraybosna Mirza Delibaşiç Turnuvası   BC Bosna 67-64 Prelciç (18)
28-09-2009 Saraybosna Mirza Delibaşiç Turnuvası   Panionios 79-67 Prelciç (16)
29-09-2009 Saraybosna Mirza Delibaşiç Turnuvası   Cibona Zagreb 80-68 Aşık (22)
03-10-2009 Pire Özel   Olympiakos 77-87 Prelciç (16)

Cumhurbaşkanlığı KupasıDüzenle

15 Ekim 2009 (Rapor) Fenerbahçe Ülker 74 - 81 Efes Pilsen Atatürk Spor Salonu, Ankara
Seyirci: ?
Periyot sonuçları: 14-16, 23-15, 9-14, 17-18
Sayı: Greer 17 Sayı: Rakoçeviç 26

Karşılaşmaya etkili savunma yaparak başlayan Fenerbahçe Ülker, hücumda Oğuz Savaş, Willie Solomon ve Semih Erden'in basketleriyle 5. dakikayı 12-4 önde geçti. Ancak Efes Pilsen, Kaya Peker ve Rakoçeviç'in sayılarıyla 8-0'lık seri yakalayarak 7. dakika içinde skorda dengeyi sağladı: 12-12. Efes Pilsen, ilk çeyreği 16-14 üstün geçti.

2. çeyreğe Fenerbahçe Ülker hücumda çok etkili ve istekli girdi ve 7-0'lık seriyle 12. dakikada 21-16 öne geçti. Kerem Tunçeri'nin sayılarına Ömer Onan ile karşılık veren Fenerbahçe Ülker devreyi 37-31 üstün tamamladı.

3. çeyreğin başında sayı bulmakta zorlanan Fenerbahçe ülker oldu. Efes Pilsen, Ender Arslan ve Preston Shumpert'ın basketleriyle farkı kapadı ve 25. dakikada 40-39'luk skorla bir kez daha öne geçti. son iki dakika kala 45-41 öne fırlayan sarı-lacivertliler son çeyreğe 46-45 önde girdi.

Karşılaşmanın son çeyreği karşılıklı basketlerle geçti. Fenerbahçe Ülker, Lynn Greer'ın 3 sayılık basketiyle son 40 saniyeye 63-61 önde girse de bitime 25 saniye kala Thornton'un basketine engel olamadı ve maç uzatmaya gitti.

Uzatmalarda Rakoçeviç'in basketleriyle skor üstünlüğünü eline alan Efes Pilsen, 43. dakika içinde 74-69 öne geçti. Kerem Tunçeri'nin de dış atışlarla skora katkı yaptığı bu bölümde Efes Pilsen, taktik faulleri de sayıya çevirince karşılaşmadan da 81-74 galip ayrıldı.

Türkiye Basketbol LigiDüzenle

KarşılaşmalarDüzenle

Tarih Şehir Rakip Sonuç Skorer
17-10-2009 İstanbul Kepez Belediye 75-67 Kinsey (14)
24-10-2009 Kdz. Ereğli Erdemirspor 101-93 (U) Prelciç (20)
31-10-2009 İstanbul Banvitspor 81-63 Greer (24)
08-11-2009 İstanbul Efes Pilsen 67-80 Greer (18)
15-11-2009 İstanbul Galatasaray Cafe Crown 20-0 Hükmen
19-11-2009 İstanbul Pınar Karşıyaka 76-88 Aşık (16)
29-11-2009 Bursa Tofaş 90-70 Erden (20)
06-12-2009 İstanbul Darüşşafaka Cooper Tires 99-71 Aşık (18)
12-12-2009 Antalya Antalya Bş. Belediye 78-71 Prelciç (23)
19-12-2009 İstanbul Mersin Bş. Belediye 87-72 Savaş (18)
23-12-2009 Ankara Türk Telekom 70-68 Giricek (14)
27-12-2009 İstanbul Beşiktaş Cola Turka 100-92 Erden (18)
03-01-2010 Aliağa Aliağa Petkim 94-85 Greer (21)
17-01-2010 İstanbul Bornova Belediye 90-69 Türkcan (19)
20-01-2010 Bursa Oyak Renault 92-66 Greer (20)
23-01-2010 Kepez Kepez Belediye 94-71 Türkcan (18)
01-02-2010 İstanbul Erdemirspor 107-82 Ukiç (18)
05-02-2010 Bandırma Banvitspor 67-79 Greer (13)
14-02-2010 İstanbul Efes Pilsen 79-60 Onan (20)
27-02-2010 İstanbul Galatasaray Cafe Crown 81-77 Ukiç (19)
05-03-2010 İzmir Pınar Karşıyaka 84-73 Erden (14)
12-03-2010 İstanbul Tofaş 88-86 Onan ve Prelciç (18)
17-03-2010 İstanbul Darüşşafaka Cooper Tires 74-79 Prelciç (22)
20-03-2010 İstanbul Antalya Bş. Belediye 94-88 Kinsey ve Türkcan (17)
27-03-2010 Mersin Mersin Bş. Belediye 80-81 Giricek (23)
03-04-2010 İstanbul Türk Telekom 86-66 Türkcan (19)
11-04-2010 İstanbul Beşiktaş Cola Turka 68-83 Greer (14)
16-04-2010 İstanbul Aliağa Petkim 87-76 Greer (15)
21-04-2010 Bornova Bornova Belediye 71-77 Greer ve Prelciç (17)
24-04-2010 İstanbul Oyak Renault 93-76 Onan (17)

SıralamaDüzenle

S Takım O G M AS YS Puan
1 Efes Pilsen
30
27
3
2617
2168
57
2 Fenerbahçe Ülker
30
23
7
2473
2209
53
3 Banvit
30
20
10
2347
2208
50
4 Beşiktaş
30
18
12
2614
2433
48
5 Türk Telekom
30
18
12
2472
2368
48
6 Pınar Karşıyaka
30
16
14
2386
2322
46
7 Bornova Belediye
30
14
16
2309
2441
44
8 Erdemir
30
13
17
2402
2435
43
9 Galatasaray
30
17
13
2402
2435
42
10 Tofaş
30
12
18
2205
2344
42
11 Antalya Büyükşehir Belediyesi
30
12
18
2210
2371
42
12 Mersin Büyükşehir Belediyesi
30
12
18
2291
2383
42
13 Aliağa Petkim
30
11
19
2404
2571
41
14 Oyak Renault
30
11
19
2210
2361
41
15 Kepez Belediye
30
10
20
2105
2286
40
16 Darüşşafaka
30
06
24
2115
2331
36

Play-offDüzenle

Tarih Yer Tur Rakip Sonuç Skorer
28-04-2010 İstanbul Çeyrek final Bornova Belediye 83-58 Türkcan ve Ukiç (15)
30-04-2010 İstanbul Çeyrek final Bornova Belediye 94-90 Kinsey (25)
03-05-2010 Bornova Çeyrek final Bornova Belediye 86-54 Erden (18)
10-05-2010 İstanbul Yarı final Banvitspor 89-79 Ukiç (17)
12-05-2010 İstanbul Yarı final Banvitspor 79-77 Kinsey (17)
15-05-2010 Bandırma Yarı final Banvitspor 70-65 Savaş ve Ukiç (13)
20-05-2010 İstanbul Final Efes Pilsen 78-62 Kinsey, Türkcan ve Ukiç (12)
22-05-2010 İstanbul Final Efes Pilsen 64-73 Kinsey (14)
25-05-2010 İstanbul Final Efes Pilsen 72-70 Vidmar (14)
27-05-2010 İstanbul Final Efes Pilsen 85-79 Greer (14)
30-05-2010 İstanbul Final Efes Pilsen 79-83 Onan (18)
02-06-2010 İstanbul Final Efes Pilsen 76-51 Türkcan (16)

Türkiye KupasıDüzenle

Tarih Şehir Tur Rakip Sonuç Skorer
07-10-2009 Mersin Çeyrek final grubu Aliağa Petkim 100-71 Solomon (18)
08-10-2009 Mersin Çeyrek final grubu Darüşşafaka Cooper Tires 76-70 Solomon (17)
09-10-2009 Mersin Çeyrek final grubu Banvitspor 86-76 Solomon (16)
19-02-2010 Adana Çeyrek final Türk Telekom 84-77 Erden (17)
20-02-2010 Adana Yarı final Efes Pilsen 70-64 Kinsey (16)
21-02-2010 Adana Final Mersin Bş. Belediye 72-68 Greer, Kinsey, Prelciç ve Ukiç (11)

Fenerbahçe, 43 yıl sonra Türkiye Kupası şampiyonu olurken önemli rakiplerini çeyrek ve yarı fianllerde safdışı bıraktı. Özellikle, son Efes Pilsen ile yarı finalde oynanan yarı final maçında sarı-lacivertliler son çeyreğe 47-57 geride girip bir ara 10 sayı geriye düşseler de kalan sürede rakiplerini adeta sürklase ederek altı sayı farklı galibiyete ulaştılar.

Final maçının daha kolay geçmesi beklenirken Fenerbahçe Ülkerli oyuncular bir gün önceki zorlu mücadelenin yorgunluğunu hissettiler. Mücadelede ilk iki dakika 3-3 eşitlikle geçilirken Fenerbahçe Ülker özellikle Ukiç skoru 11-3'e getirdiyse de maça Dominic James ile asılan Mersin ekibi 5. dakikada skoru 13-9'a getirdi ve maça ortak oldu. Fenerbahçe Ülker ilk çeyreği 23-20 önde tamamlamasına rağmen maçı koparamadı.

İkinci çeyrekte 26-20 öndeyken savunmada çok kötü bir performans sergileyerek 35-28 geriye düşen sarı lacivertliler, Emir Prelciç'in isabetli oyunuyla toparlandıysa da devreye 42-40 geride girdi. Üçüncü çeyrekte her iki taraf da iyi savunma gösterirken, Fenerbahçe Ülker son çeyreğe 55-56 önde girmeyi başardı.

Mücadelenin final çeyreğinin başlangıcında İnanç Koç'un basketiyle bir kez daha 58-56'lık skorla geriye düşen Fenerbahçe Ülker, Oğuz Savaş ve Mirsad Türkcan'ın etkili oyunuyla tekrar öne geçse de skordaki kısırlığını aşamadı: 62-58. Maçın bitimine iki dakika kala hala 69-66 ile üç sayılık üstünlüğü bulunan sarı-lacivertliler son dakikaları deneyimiyle daha iyi oynadı ve Teknosa Türkiye Kupası'nda şampiyonluğa ulaştı.

Final karşılaşmasında Tarence Kinsey en değerli oyuncu seçilirken, Fenerbahçe Ülker şampiyonluk kupasını ve madalyalarını Adana Valisi İlhan Atış, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, Türkiye Basketbol Federasyonu Asbaşkanları İmran Işıldar ve Metin Şahin'den aldı [1].

EuroleagueDüzenle

Normal sezon A GrubuDüzenle

Grup maçları 15 Ekim 2009'da başladı, 14 Ocak 2010'da bitti.

Takım O G M A Y Av. Tie-break
1.   Regal FC Barcelona 10 10 0 833 625 +208
2.   Montepaschi Siena 10 8 2 830 689 +141
3.   Žalgiris Kaunas 10 3 7 673 739 −66 3-3, +6
4.   Cibona Zagreb 10 3 7 637 742 −105 3-3, +2
5.   ASVEL Villeurbanne 10 3 7 680 749 −69 3-3, −3
6.   Fenerbahçe Ülker 10 3 7 690 799 −109 3-3, −5
21 Ekim 2009
18.45
Rapor Fenerbahçe Ülker   59 - 82   Regal FC Barcelona Abdi İpekçi Arena
Seyirci: 1,000
Hakemler: Luigi Lamonica(ITA), Milivoje Jovčić (SRB), Sergiy Zashchuck (UKR)
Periyot sonuçları: 11-19, 10-19, 17-24, 21-20
Sayı: Solomon 16
Rib: Erden, Aşık, Preldžič 3
Asist: Giriček, Greer, Savaş 2
Sayı: Mickeal 26
Rib: Vázquez, Morris, Mickeal 7
Asist: Rubio, 9

28 Ekim 2009
20.30
Rapor ASVEL Villeurbanne   76 - 78 (OT)   Fenerbahçe Ülker Astroballe
Seyirci: 5,601
Hakemler: Fabio Facchini (ITA), Tomas Jasevicius (LTU), Seffi Shemmesh (ISR)
Periyot sonuçları: 12-12, 12-17, 22-26, 18-9, 12-14
Sayı: Traore 29
Rib: Traore 13
Asist: Lukauskis, Dixon 5
Sayı: Kinsey 21
Rib: Aşık 10
Asist: Greer 4

4 Kasım 2009
19.15
Rapor Fenerbahçe Ülker   67 - 62   Cibona Zagreb Abdi İpekçi Arena
Seyirci: 1,000
Hakemler: Emilio Pérez Pizarro (ESP), Vicente Bulto (ESP), Damir Javor (SLO)
Periyot sonuçları: 11-18, 21-14, 17-11, 18-19
Sayı: Savaş 14
Rib: Savaş 10
Asist: Preldžič 5
Sayı: Gordon 15
Rib: Radošević 6
Asist: Gordon 6

11 Kasım 2009
19.15
Rapor Fenerbahçe Ülker   83 - 87   Montepaschi Siena Abdi İpekçi Arena
Seyirci: 1,000
Hakemler: Saša Pukl (SLO), Fernando Rocha (POR), Antonio Conde (ESP)
Periyot sonuçları: 30-21, 20-28, 11-16, 22-22
Sayı: Kinsey 20
Rib: Savaş 7
Asist: Savaş 5
Sayı: McIntyre 25
Rib: Eze 7
Asist: Hawkins 6

25 Kasım 2009
18.45
Rapor Žalgiris Kaunas   78 - 84   Fenerbahçe Ülker S. Darius and S. Girėnas Hall
Seyirci: 4,315
Hakemler: Christos Christodoulou (GRE), Juan Carlos Garcia Gonzalez (ESP), Oscar Perea (ESP)
Periyot sonuçları: 24-23, 19-14, 14-22, 21-25
Sayı: Pocius 19
Rib: Watson 9
Asist: Kalnietis 6
Sayı: Mršić 16
Rib: Erden 6
Asist: Mršić, Greer 5

3 Aralık 2009
20.45
Rapor Regal FC Barcelona   89 - 55   Fenerbahçe Ülker Palau Blaugrana
Seyirci: 4,227
Hakemler: Zoran Šutulović (MNE), Borys Ryzhyk (UKR), Olegs Latisevs (LAT)
Periyot sonuçları: 15-6, 27-15, 25-15, 22-19
Sayı: Lakovič, Vázquez 14
Rib: Morris 7
Asist: Navarro 5
Sayı: Greer 13
Rib: Aşık 7
Asist: Başak, Aşık 2

9 Aralık 2009
19.15
Rapor Fenerbahçe Ülker   61 - 68   ASVEL Villeurbanne Ayhan Şahenk Arena
Seyirci: 800
Hakemler: Guerrino Cerebuch (ITA), Matej Boltauzer (SLO), Sergiy Chebyshev (UKR)
Periyot sonuçları: 16-14, 18-16, 13-19, 14-19
Sayı: Greer, Aşık 11
Rib: Erden, Aşık, Preldžič 7
Asist: Preldžič 4
Sayı: Kangur 16
Rib: Marshall 6
Asist: Lukauskis, Kangur, Dixon 3

16 Aralık 2009
18.30
Rapor Cibona Zagreb   80 - 77   Fenerbahçe Ülker Dražen Petrović Basketball Hall
Seyirci: 3,500
Hakemler: Juan Carlos Arteaga (ESP), Antonio Conde (ESP), Panagiotis Anastopoulos (GRE)
Periyot sonuçları: 12-20, 20-16, 26-22, 22-19
Sayı: Tomas 28
Rib: Andrić 6
Asist: Princ, Rozić 3
Sayı: Kinsey 21
Rib: Erden 8
Asist: Kinsey 3

6 JOcak 2010
18.30
Rapor Montepaschi Siena   101 - 58   Fenerbahçe Ülker Palasport Mens Sana
Seyirci: 4,077
Hakemler: Grzegorz Ziemblicki(POL), Ilija Belošević (SRB), Eddie Viator (FRA)
Periyot sonuçları: 19-14, 31-11, 28-14, 23-19
Sayı: Lavrinovič 20
Rib: Lavrinovič 6
Asist: Hawkins 5
Sayı: Greer 18
Rib: Savaş 5
Asist: Preldžič 3

14 Ocak 2010
20.00
Rapor Fenerbahçe Ülker   68 - 76   Žalgiris Kaunas Abdi İpekçi Arena
Seyirci: 3,400
Hakemler: Fabio Facchini (ITA), Sreten Radovic (CRO), Luis Lopes (POR)
Periyot sonuçları: 19-23, 18-20, 14-25, 17-8
Sayı: Ukić 20
Rib: Erden 10
Asist: Ukić 4
Sayı: Pocius 18
Rib: Brown 5
Asist: Pocius, Brown 4

AltyapıDüzenle

Genç takımDüzenle

18 maçta 14 galibiyet alan takım İstanbul üçüncüsü ve İstanbul Kupası ikincisi oldu. 18-23 Mayıs 2010 tarihlerinde İzmir'de düzenlenen Türkiye Şampiyonası'nda beşincilikte kaldı. Grup maçlarında başarılı olan takım çeyrek finalde Genç Telekom'a 61-66 yenilerek elendi. Beşincilik maçında Galatasaray'ı 83-78 mağlup etti.

Yıldız takımDüzenle

Yıldızlar Türkiye sekizincisi oldu.

Küçük takımDüzenle

Küçük Takım İstanbul ikincisi ve İstanbul Kupası üçüncüsü oldu. 28 Nisan 2010'da Kayseri'de düzenlenen Türkiye Şampiyonası'nda grup maçlarında Çankaya Üniversitesi'in 91-57, DSİ'yi 93-66 ve Pınar Karşıyaka'yı yenerek çeyrek finale yükseldi. Sarı-laicvertli takım finalde mağlup olarak Türkiye ikincisi oldu.

Minik takımDüzenle

Minik takım 30 Haziran-4 Temmuz 2010 tarihlerinde Çanakkale'de düzenlenen Türkiye şampiyonasında birinci oldu.

Dış bağlantılarDüzenle

KaynakçaDüzenle