Fenerbahçe (basketbol takımı) 2004-05 sezonu

Fenerbahçe (basketbol takımı) 2004-05 sezonunda yeniden yapılanma sürecine girdi ve Aydın Örs'ün antrenörlüğünde başarılı bir performans gösterdi. Genç oyuncularıyla hem Türkiye'de hem de Avrupa'da olumlu bir grafik çizen ve ligi dördüncü sırada bitiren takım, play-off'ta zorlu bir tur sonrası yarı finalde Efes Pilsen'e 3-1 ile elendi.

Fenerbahçe
2004-05 sezonu
Başkan Türkiye Aziz Yıldırım
Koç Türkiye Aydın Örs
Stadyum Abdi İpekçi Spor Salonu
Türkiye Ligi Normal Sezon 4.
Türkiye Ligi Play-off Yarı final
Türkiye Kupası Çeyrek final
EuroCup Challenge 4.

Türkiye Kupası'nda çeyrek finalde Pınar Karşıyaka'ya 2 sayı farkla yenilerek elendi.

Avrupa Kupalarında başarılı grafiğini sürdüren sarı-lacivertli takım EuroCup Challenge Kupası'nda son dörde kalmayı başardı. Fenerbahçe (kadın basketbol takımı)'nın da aynı sezon aynı adlı kupada final oynamasıyla, Fenerbahçe Spor Kulübü Türk basketbolunda Avrupa Kupalarında hem erkek hem de kadın takımlarıyla Final Four oynayan ilk kulüp olma özelliğine sahip oldu.

KadroDüzenle

Ad Mevki Doğum Yılı Boy
  Ömer Onan Gard 1978 1.94
  Erdal Bibo Forvet 1977 1.96
  Doğuş Balbay Gard 1989 1.82
  Emre Ekim Pivot 1980 2.06
  Rasim Başak Forvet 1980 2.02
  Levent Bilgin Pivot 1982 2.06
  Damir Mrsic Gard 1970 1.90
  Trevor Harvey Pivot 1972 2.17
  Altan Çetinkaya Pivot 1982 2.02
  Barış Güney Forvet 1983 1.95
  Marc Salyers Forvet 1979 2.03
  Zeki Gülay Pivot 1972 2.06
  Corsley Edwards Pivot 1979 2.06
  Chris Booker Pivot 1981 2.08
  Barış Öndül

TransferlerDüzenle

Özel karşılaşmalarDüzenle

Tarih Yer Mahiyeti Rakip Sonuç Skorer
28-08-2004 İstanbul Özel   Tuborg Pilsener 61-62
02-09-2004 Bormio Özel   Monte Catini 78-48
04-09-2004 Bormio Özel   Dinamo Kiev 65-76
05-09-2004 Bormio Özel   Monte Catini
06-09-2004 Bormio Özel   Aris
08-09-2004 Bormio Özel   St. Petersburg
10-09-2004 Bormio Özel   Dinamo Moskova 73-70 Onan (17)
17-09-2004 İstanbul Abdullah İnce Turnuvası   Bandırma Banvit 80-66
18-09-2004 İstanbul Abdullah İnce Turnuvası   Beşiktaş 76-74
21-09-2004 İzmir Aras Cup Turnuvası   Darüşşafaka 72-65 Booker (14)
22-09-2004 İzmir Aras Cup Turnuvası   Karşıyaka 64-67 Onan (18)
23-09-2004 İzmir Aras Cup Turnuvası   Bandırma Banvit 76-62 Onan (22)
01-10-2004 İstanbul Özel   Kolejliler 59-56 Booker (20)
06-10-2004 Bandırma TÜBAD Turnuvası   Bandırma Banvit 85-68
08-10-2004 Bandırma TÜBAD Turnuvası   Türk Telekom 86-51 Salyers (20)
09-10-2004 Bandırma TÜBAD Turnuvası   Beşiktaş 79-64 Salyers (19)
  • Beşiktaş Jimnastik Kulübü kısa bir süre önce yaşamını yitiren eski sporcusu Abdullah İnce'nin anısına dörtlü turnuva düzenledi. Fenerbahçe, yarı finalde Galatasaray'ı eleyen Beşiktaş ile final oynadı ve şampiyon oldu.
  • Aras Cup Turnuvası'nda Karşıyaka şampiyon olurken, Fenerbahçe üçüncü oldu.
  • Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği Turnuvası'nda ise grup maçlarında iki galibiyetle finale yüksele Fenerbahçe, ezeli rakibi Beşiktaş'ı hazırlık döneminde bir kez daha yenerek şampiyon oldu.

Türkiye Basketbol LigiDüzenle

KarşılaşmalarDüzenle

Tarih Yer Rakip Sonuç Skorer
22-10-2004 Ereğli Erdemir 72-67 Mrsic (25)
31-10-2004 İstanbul Darüşşafaka 92-84 Mrsic (27)
06-11-2004 İstanbul Türk Telekom 87-82 Mrsic ve Onan (19)
12-11-2004 İstanbul Tekel 80-71 Mrsic (17)
20-11-2004 İstanbul Beşiktaş 83-79 Mrsic (27)
28-11-2004 İstanbul Tuborg Pilsener 73-82 Mrsic (22)
05-12-2004 İstanbul Efes Pilsen 72-65 Booker (23)
12-12-2004 Bandırma Banvitspor 80-74 Salyers (20)
18-12-2004 İstanbul İTÜ 99-102 Bibo ve Mrsic (19)
26-12-2004 İstanbul Ülkerspor 66-68 Mrsic (23)
02-01-2005 İstanbul Galatasaray 80-69 Mrsic (20)
07-01-2005 Ankara Büyük Kolej 76-64 Mrsic (35)
15-01-2005 İstanbul Pınar Karşıyaka 78-72 Mrsic (26)
30-01-2005 İstanbul Erdemir 104-71 Booker (20)
06-02-2005 İstanbul Darüşşafaka 68-77 Onan (22)
13-02-2005 Ankara Türk Telekom 81-95 Mrsic (23)
18-02-2005 İstanbul Tekel 88-69 Harvey ve Onan (22)
05-03-2005 İzmir Tuborg Pilsener 82-84 Harvey ve Mrsic (17)
09-03-2005 İstanbul Beşiktaş 63-74 Salyers (22)
12-03-2005 İstanbul Efes Pilsen 62-94 Mrsic (19)
21-03-2005 İstanbul Banvitspor 74-70 Mrsic (22)
27-03-2005 İstanbul İTÜ 80-78 Mrsic (28)
03-04-2005 İstanbul Ülkerspor 51-67 Salyers (19)
09-04-2005 İstanbul Galatasaray 90-63 Salyers (27)
17-04-2005 İstanbul Büyük Kolej 83-67 Edwards ve Mrsic (20)
23-04-2005 İzmir Pınar Karşıyaka 65-67 Mrsic (16)

SıralamaDüzenle

S Takım O G M AS YS Puan
1 Efes Pilsen 26 24 2 2094 1721 50
2 Ülker 26 21 5 2079 1761 47
3 Beşiktaş 26 17 9 2101 1998 43
4 Fenerbahçe 26 16 10 2029 1955 42
5 Pınar Karşıyaka 26 16 10 1996 1956 42
6 Tuborg Pilsener* 26 16 10 2019 1986 41
7 Türk Telekom** 26 13 13 2042 2039 38
8 Tekel 26 10 16 2012 2076 36
9 Erdemir 26 10 16 2010 2133 36
10 Darüşşafaka 26 9 17 1974 2004 35
11 Banvit 26 9 17 2027 2101 35
12 İTÜ 26 8 18 2007 2254 34
13 Galatasaray 26 7 19 1893 2087 33
14 Büyük Kolej 26 6 20 1847 2059 32

(*) Tuborg Pilsener normal sezon 18. hafta maçını Efes Pilsen'e karşı hükmen kaybetti.
(**) Türk Telekom normal sezon 2. hafta maçını Erdemir'e karşı hükmen kaybetti.

Play-offDüzenle

Tarih Yer Tur Rakip Sonuç Skorer
08-05-2005 İstanbul Çeyrek final Pınar Karşıyaka 85-59 Onan (25)
10-05-2005 İstanbul Çeyrek final Pınar Karşıyaka 77-67 Edwards (20)
12-05-2005 İzmir Çeyrek final Pınar Karşıyaka 86-71 Mrsic (22)
18-05-2005 İstanbul Yarı final Efes Pilsen 84-88 Mrsic (33)
21-05-2005 İstanbul Yarı final Efes Pilsen 78-87 Onan (21)
23-05-2005 İstanbul Yarı final Efes Pilsen 82-80 Mrsic (26)
26-05-2005 İstanbul Yarı final Efes Pilsen 63-70 Mrsic (20)

Türkiye KupasıDüzenle

Tarih Yer Tur Rakip Sonuç Skorer
15-10-2004 Ordu Çeyrek final grubu Erdemirspor 80-67 Mrsiç (25)
16-10-2004 Ordu Çeyrek final grubu Tekel 77-73
17-10-2004 Ordu Çeyrek final grubu Ülkerspor 69-66 Onan (17)
02-05-2005 Ankara Çeyrek final Karşıyaka 85-87

FİBA Avrupa Ligi (Europe League)Düzenle

KarşılaşmalarDüzenle

Tarih Tur Yer Rakip Sonuç Skorer
26-10-2004 Eleme grubu Kazan   BK UNİKS 75-78 (U) Salyers (23)
02-11-2004 Eleme grubu Kiev   BK Kiev 96-65 Booker (20)
08-11-2004 Eleme grubu İstanbul   Fersped Rabotniçki 109-60 Salyers (25)
16-11-2004 Eleme grubu Sofya   CSKA Sofya 86-81 Mrsiç (28)
23-11-2004 Eleme grubu İstanbul   Hapoel Galil Elyon 73-68 Mrsiç (28)
01-12-2004 Eleme grubu Nymburk   ČEZ Nymburk 63-71 Booker (8)
15-12-2004 Eleme grubu İstanbul   BK UNİKS 75-60 Salyers (24)
21-12-2004 Eleme grubu İstanbul   BK Kiev 76-74 Mrsiç (36)
10-01-2005 Eleme grubu Üsküp   Fersped Rabotniçki 79-67 Salyers (22)
18-01-2005 Eleme grubu İstanbul   CSKA Sofya 90-61 Onan (28)
26-01-2005 Eleme grubu Gan Ner   Hapoel Galil Elyon 85-72 Onan (22)
01-02-2005 Eleme grubu İstanbul   ČEZ Nymburk 92-88 Salyers (17)

Eleme grubu puan durumuDüzenle

S Takım O G M AS YS Puan
1 Fenerbahçe 12 10 2 999 845 22
2 BK Kiev 12 8 4 1102 1023 20
3 BK UNİKS 12 7 5 1046 963 19
4 ČEZ Nymburk 12 7 5 1063 1051 19
5 Hapoel Galil Elyon 12 6 6 1046 1101 18
6 CSKA Sofya 12 2 10 978 1060 14
7 Fersped Rabotniçki 12 2 10 922 1113 14

Eleme turlarıDüzenle

Tarih Tur Yer Rakip Sonuç Skorer
22-02-2005 1/8 final İstanbul   Hapoel Tel Aviv 83-71 Salyers (27)
25-02-2005 1/8 final Tel Aviv   Hapoel Tel Aviv 88-74 Mrsiç (26)
15-03-2005 Çeyrek final İstanbul   Beşiktaş 70-67 Salyers (17)
18-03-2005 Çeyrek final İstanbul   Beşiktaş 64-81 Mrsiç (17)
24-03-2005 Çeyrek final İstanbul   Beşiktaş 93-73 Mrsiç (37)
27-04-2005 Final four yarı final İstanbul   BK Kiev 72-88 Onan (25)
28-04-2005 Final four üçüncülük İstanbul   BK Khimki 79-86 Mrsiç (21)

Final four sıralamaDüzenle

Sıra Takım
1 Dinamo St. Petersburg
2 BK Kiev
3 BK Khimki
4 Fenerbahçe

AltyapıDüzenle

Genç takımDüzenle

Dış bağlantılarDüzenle

KaynakçaDüzenle