Ana menüyü aç

2018-19 UEFA Uluslar D Ligi

2018-19 UEFA Uluslar D Ligi, 2018-19 UEFA Uluslar Ligi'nin dördüncü seviye liginin ilk sezonu olacaktır.[1]

2018-19 UEFA Uluslar D Ligi
Turnuva detayları
Tarih 6 Eylül - 20 Kasım 2018
Takım 16
Turnuva istatistikleri
Oynanan maç 48
Atılan gol 121 (maç başına 2,52)
Seyirci 435.442 (maç başına 9.072 )
Gol kralı Ermenistan Yura Movsisyan
Beyaz Rusya Stanislaw Drahun
(5 gol)
Üst lige yükselenler  Azerbaycan
 Beyaz Rusya
 Ermenistan
 Gürcistan
 Kazakistan
 Kosova
 Lüksemburg
 Makedonya
 Moldova
2020-21

FormatDüzenle

İlk sezonun D Ligi 2017 UEFA millî takımlar sıralamasına göre 40. ile 55. sıralar arasındaki 16 takımdan oluşmuştur. Takımlar her biri dörderli 4 grupta çift devreli lig usulüne göre 6 maç yapacaktır. Grup birincileri C Ligine yükselecektir.[2] 2020-21 UEFA Uluslar Liginde yapılan format değişikliği nedeniyle tüm grup ikincileri ve en iyi grup üçüncüsü de bir üst lige yükselmiştir.

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleri sonunda boş kalan 4 finalist takım yerinin biri D Ligine ayrılacaktır. Elemeler sonunda doğrudan katılım hakkı kazanamamış lig sıralamasına göre en üstteki 4 takım 26-31 Mart 2020 tarihlerinde yapılacak play-off maçlarında yer alacaktır.[3]

TakımlarDüzenle

Takımlar, 11 Ekim 2017 tarihinde açıklanan 2017 UEFA millî takımlar sıralamasına göre dörderli 4 torbaya ayrılacaktır. Kura çekimi 24 Ocak 2018 tarihinde İsviçre'nin Lozan şehrinde yapılacaktır.[4]

1. Torba
Sıra Takım Kat.
40   Azerbaycan 17,761
41   Makedonya 17,071
42   Beyaz Rusya 16,868
43   Gürcistan 16,523
2. Torba
Sıra Takım Kat.
44   Ermenistan 15,846
45   Letonya 15,821
46   Faroe Adaları 15,490
47   Lüksemburg 14,231
3. Torba
Sıra Takım Kat.
48   Kazakistan 13,431
49   Moldova 13,131
50   Lihtenştayn 10,950
51   Malta 10,870
4. Torba
Sıra Takım Kat.
52   Andorra 10,240
53   Kosova 9,950
54   San Marino 8,190
55   Cebelitarık 7,550

GruplarDüzenle

1. GrupDüzenle

Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme[a]   GÜR   KAZ   LET   AND
1   Gürcistan 6 5 1 0 12 2 +10 16 C Ligine 2-1 1-0 3-0
2   Kazakistan 6 1 3 2 8 7 +1 6 0-2 1-1 4-0
3   Letonya 6 0 4 2 2 6 -4 4 0-3 1-1 0-0
4   Andorra 6 0 4 2 2 9 -7 4 1-1 1-1 0-0
Kaynak: UEFA
Notlar:
  1. ^ 2020-21 UEFA Uluslar Liginde yapılan format değişikliği nedeniyle tüm grup ikincileri ve en iyi grup üçüncüsü de bir üst lige yükselmiştir.

6 Eylül 2018 (2018-09-06)
16:00
Kazakistan   v   Gürcistan

6 Eylül 2018 (2018-09-06)
20:45
Letonya   v   Andorra

9 Eylül 2018 (2018-09-09)
18:00
Gürcistan   v   Letonya

10 Eylül 2018 (2018-09-10)
20:45
Andorra   v   Kazakistan

13 Ekim 2018 (2018-10-13)
18:00
Gürcistan   v   Andorra

13 Ekim 2018 (2018-10-13)
18:00
Letonya   v   Kazakistan

16 Ekim 2018 (2018-10-16)
16:00
Kazakistan   v   Andorra

16 Ekim 2018 (2018-10-16)
20:45
Letonya   v   Gürcistan

15 Kasım 2018 (2018-11-15)
16:00
Kazakistan   v   Letonya

16 Kasım 2018 (2018-11-16)
20:45
Andorra   v   Gürcistan

19 Kasım 2018 (2018-11-19)
18:00
Andorra   v   Letonya

19 Kasım 2018 (2018-11-19)
18:00
Gürcistan   v   Kazakistan


2. GrupDüzenle

Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme[a]   BLR   LUX   MOL   SAN
1   Beyaz Rusya 6 4 2 0 10 0 +10 14 C Ligine 1-0 0-0 5-0
2   Lüksemburg 6 3 1 2 11 4 +7 10 0-2 4-0 3-0
3   Moldova 6 2 3 1 4 5 -1 9 0-0 1-1 2-0
4   San Marino 6 0 0 6 0 16 -16 0 0-2 0-3 0-1
Kaynak: UEFA
Notlar:
  1. ^ 2020-21 UEFA Uluslar Liginde yapılan format değişikliği nedeniyle tüm grup ikincileri ve en iyi grup üçüncüsü de bir üst lige yükselmiştir.

8 Eylül 2018 (2018-09-08)
18:00
Beyaz Rusya   v   San Marino

8 Eylül 2018 (2018-09-08)
20:45
Lüksemburg   v   Moldova

11 Eylül 2018 (2018-09-11)
20:45
San Marino   v   Lüksemburg

11 Eylül 2018 (2018-09-11)
20:45
Moldova   v   Beyaz Rusya

12 Ekim 2018 (2018-10-12)
20:45
Beyaz Rusya   v   Lüksemburg

12 Ekim 2018 (2018-10-12)
20:45
Moldova   v   San Marino

15 Ekim 2018 (2018-10-15)
20:45
Beyaz Rusya   v   Moldova

15 Ekim 2018 (2018-10-15)
20:45
Lüksemburg   v   San Marino

15 Kasım 2018 (2018-11-15)
20:45
San Marino   v   Moldova

15 Kasım 2018 (2018-11-15)
20:45
Lüksemburg   v   Beyaz Rusya

18 Kasım 2018 (2018-11-18)
18:00
Moldova   v   Lüksemburg

18 Kasım 2018 (2018-11-18)
18:00
San Marino   v   Beyaz Rusya


3. GrupDüzenle

Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme[a]   KOS   AZE   FAR   MAL
1   Kosova 6 4 2 0 15 2 +13 14 C Ligine 4-0 2-0 3-1
2   Azerbaycan 6 2 3 1 7 6 +1 9 0-0 2-0 1-1
3   Faroe Adaları 6 1 2 3 5 10 -5 5 1-1 0-3 3-1
4   Malta 6 0 3 3 5 14 -9 3 0-5 1-1 1-1
Kaynak: UEFA
Notlar:
  1. ^ 2020-21 UEFA Uluslar Liginde yapılan format değişikliği nedeniyle tüm grup ikincileri ve en iyi grup üçüncüsü de bir üst lige yükselmiştir.

7 Eylül 2018 (2018-09-07)
18:00
Azerbaycan   v   Kosova

7 Eylül 2018 (2018-09-07)
20:45
Faroe Adaları   v   Malta

10 Eylül 2018 (2018-09-10)
20:45
Kosova   v   Faroe Adaları

10 Eylül 2018 (2018-09-10)
20:45
Malta   v   Azerbaycan

11 Ekim 2018 (2018-10-11)
20:45
Faroe Adaları   v   Azerbaycan

11 Ekim 2018 (2018-10-11)
20:45
Kosova   v   Malta

14 Ekim 2018 (2018-10-14)
18:00
Azerbaycan   v   Malta

14 Ekim 2018 (2018-10-14)
18:00
Faroe Adaları   v   Kosova

17 Kasım 2018 (2018-11-17)
18:00
Azerbaycan   v   Faroe Adaları

17 Kasım 2018 (2018-11-17)
18:00
Malta   v   Kosova

20 Kasım 2018 (2018-11-20)
20:45
Kosova   v   Azerbaycan

20 Kasım 2018 (2018-11-20)
20:45
Malta   v   Faroe Adaları


4. GrupDüzenle

Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme[a]   MAK   ERM   GIB   LİH
1   Makedonya 6 5 0 1 14 5 +9 15 C Ligine 2-0 4-0 4-1
2   Ermenistan 6 3 1 2 14 8 +6 10 4-0 0-1 2-1
3   Cebelitarık 6 2 0 4 5 15 -10 6 0-2 2-6 2-1
4   Lihtenştayn 6 1 1 4 7 12 -5 4 0-2 2-2 2-0
Kaynak: UEFA
Notlar:
  1. ^ 2020-21 UEFA Uluslar Liginde yapılan format değişikliği nedeniyle tüm grup ikincileri ve en iyi grup üçüncüsü de bir üst lige yükselmiştir.

6 Eylül 2018 (2018-09-06)
20:45
Ermenistan   v   Lihtenştayn

6 Eylül 2018 (2018-09-06)
20:45
Cebelitarık   v   Makedonya

9 Eylül 2018 (2018-09-09)
18:00
Makedonya   v   Ermenistan

9 Eylül 2018 (2018-09-09)
20:45
Lihtenştayn   v   Cebelitarık

13 Ekim 2018 (2018-10-13)
18:00
Ermenistan   v   Cebelitarık

13 Ekim 2018 (2018-10-13)
20:45
Makedonya   v   Lihtenştayn

16 Ekim 2018 (2018-10-16)
18:00
Ermenistan   v   Makedonya

16 Ekim 2018 (2018-10-16)
20:45
Cebelitarık   v   Lihtenştayn

16 Kasım 2018 (2018-11-16)
20:45
Cebelitarık   v   Ermenistan

16 Kasım 2018 (2018-11-16)
20:45
Lihtenştayn   v   Makedonya

19 Kasım 2018 (2018-11-19)
20:45
Makedonya   v   Cebelitarık

19 Kasım 2018 (2018-11-19)
20:45
Lihtenştayn   v   Ermenistan


Lig sıralamasıDüzenle

D liginin 16 takımı lig sıralaması kriterlerine göre 40. ile 55. sıralar arasına aşağıdaki şekilde sıralanacaktır.[2]

  • Grup birincileri 40-43 arası
  • Grup ikincileri 44-47 arası
  • Grup üçüncüleri 48-51 arası
  • Grup dördüncüleri 52-55 arası
Poz. Grp Takım O G B M AG YG GF P
40 D1   Gürcistan 6 5 1 0 12 2 +10 16
41 D4   Makedonya 6 5 0 1 14 5 +9 15
42 D3   Kosova 6 4 2 0 15 2 +13 14
43 D2   Beyaz Rusya 6 4 2 0 10 0 +10 14
44 D2   Lüksemburg 6 3 1 2 11 4 +7 10
45 D4   Ermenistan 6 3 1 2 14 8 +6 10
46 D3   Azerbaycan 6 2 3 1 7 6 +1 9
47 D1   Kazakistan 6 1 3 2 8 7 +1 6
48 D2   Moldova 6 2 3 1 4 5 -1 9
49 D4   Cebelitarık 6 2 0 4 5 15 -10 6
50 D3   Faroe Adaları 6 1 2 3 5 10 -5 5
51 D1   Letonya 6 0 4 2 2 6 -4 4
52 D4   Lihtenştayn 6 1 1 4 7 12 -5 4
53 D1   Andorra 6 0 4 2 2 9 -7 4
54 D3   Malta 6 0 3 3 5 14 -9 3
55 D2   San Marino 6 0 0 6 0 16 -16 0
Kaynak: UEFA
Sıralama kuralları: Lig sıralaması kriterleri

KaynakçaDüzenle

  1. ^ "UEFA Nations League receives associations' green light". UEFA.org. 27 Mart 2014. 29 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ a b "Regulations of the UEFA Nations League 2018/19" (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 28 Eylül 2017. 15 Ekim 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
  3. ^ "UEFA Nations League format and schedule approved". UEFA.com. 4 Aralık 2014. 19 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ "UEFA Nations League format confirmed". UEFA.com. 20 Eylül 2017. 2 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılarDüzenle