Ana menüyü aç

2017 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası

2017 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası, Avrupa Atletizm Birliği tarafından düzenlenen Avrupa salon şampiyonalarının 34.'sü. 3-5 Mart 2017 tarihlerinde, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki Štark Arena'da yapıldı. Şampiyona böylece, 1969'dan sonra ikinci kez Belgrad'da düzenlendi.

2017 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası
Ev sahibi şehir Belgrad, Sırbistan
Tarih 3-5 Mart
Ev sahibi stad Štark Arena
Etkinlik 26

Ev sahibi seçimiDüzenle

Şampiyonanın Belgrad'a verilmesi kararı, Avrupa Atletizm Konseyi'nin 4 Mayıs 2014'te Frankfurt'ta yaptığı toplantıda verildi.[1]

Katılımcı ülkelerDüzenle

Ülke koduna göre katılımcı ülkeler ve katılımcı sayıları aşağıdaki şekilde sıralandı.

SonuçlarDüzenle

ErkeklerDüzenle

Disiplin Altın Gümüş Bronz
60 metre
ayrıntılar
Richard Kilty
  Büyük Britanya
6.54 EL Ján Volko
  Slovakya
6.58 NR Austin Hamilton
  İsveç
6.63 PB
400 metre
ayrıntılar
Pavel Maslák
  Çekya
45.77 EL Rafał Omelko
  Polonya
46.08 PB Liemarvin Bonevacia
  Hollanda
46.26 NR
800 metre
ayrıntılar
Adam Kszczot
  Polonya
1:48.87 Andreas Bube
  Danimarka
1:49.32 Álvaro de Arriba
  İspanya
1:49.68
1500 metre
ayrıntılar
Marcin Lewandowski
  Polonya
3:44.82 Kalle Berglund
  İsveç
3:45.56 Filip Sasínek
  Çekya
3:45.89
3000 metre
ayrıntılar
Adel Mechaal
  İspanya
8:00.60 Henrik Ingebrigtsen
  Norveç
8:00.93 Richard Ringer
  Almanya
8:01.01
60 metre engelli
ayrıntılar
Andrew Pozzi
  Büyük Britanya
7.51 Pascal Martinot-Lagarde
  Fransa
7.52 Petr Svoboda
  Çekya
7.53 SB
4×400 bayrak
ayrıntılar
  Polonya
Kacper Kozłowski
Łukasz Krawczuk
Przemysław Waściński
Rafał Omelko
3:06.99   Belçika
Robin Vanderbemden
Julien Watrin
Kevin Borlée
Dylan Borlée
3:07.80   Çekya
Patrik Šorm
Jan Tesař
Jan Kubista
Pavel Maslák
3:08.60
Yüksek atlama
ayrıntılar
Sylwester Bednarek
  Polonya
2,32 Robbie Grabarz
  Büyük Britanya
2,30 SB Pavel Seliverstau
  Beyaz Rusya
2,27
Sırıkla atlama
ayrıntılar
Piotr Lisek
  Polonya
5,85 Konstadinos Filippidis
  Yunanistan
5,85 NR Paweł Wojciechowski
  Polonya
5,85 SB
Uzun atlama
ayrıntılar
Izmir Smajlaj
  Arnavutluk
8,08 NR Michel Tornéus
  İsveç
8,08 SB Serhiy Nıkıforov
  Ukrayna
8,07
Üç adım atlama
ayrıntılar
Nelson Évora
  Portekiz
17,20 SB Fabrizio Donato
  İtalya
17,13 Max Heß
  Almanya
17,12
Gülle atma
ayrıntılar
Konrad Bukowiecki
  Polonya
21,97 WL NR AUR Tomáš Staněk
  Çekya
21,43 PB David Storl
  Almanya
21,30
Heptatlon
ayrıntılar
Kevin Mayer
  Fransa
6479 ER CR Jorge Ureña
  İspanya
6227 Adam Helcelet
  Çekya
6110

KadınlarDüzenle

Disiplin Altın Gümüş Bronz
60 metre
ayrıntılar
Asha Philip
  Büyük Britanya
7.06 EL NR Olesya Povh
  Ukrayna
7.10 PB Ewa Swoboda
  Polonya
7.10 SB
400 metre
ayrıntılar
Floria Gueï
  Fransa
51.90 PB Zuzana Hejnová
  Çekya
52.42 Justyna Święty
  Polonya
52.52
800 metre
ayrıntılar
Selina Büchel
   İsviçre
2:00.38 NR Shelayna Oskan-Clarke
  Büyük Britanya
2:00.39 PB Aníta Hinriksdóttir
  İzlanda
2:01.25
1500 metre
ayrıntılar
Laura Muir
  Büyük Britanya
4:02.39 CR NR Konstanze Klosterhalfen
  Almanya
4:04.45 PB Sofia Ennaoui
  Polonya
4:06.59
3000 metre
ayrıntılar
Laura Muir
  Büyük Britanya
8:35.67 CR Yasemin Can
  Türkiye
8:43.46 NR Eilish McColgan
  Büyük Britanya
8:47.43
60 metre engelli
ayrıntılar
Cindy Roleder
  Almanya
7.88 Alina Talay
  Beyaz Rusya
7.92 Pamela Dutkiewicz
  Almanya
7.95
4×400 metre bayrak
ayrıntılar
  Polonya
Patrycja Wyciszkiewicz
Małgorzata Hołub
Iga Baumgart
Justyna Święty
3:29.94   Büyük Britanya
Eilidh Doyle
Philippa Lowe
Mary Iheke
Laviai Nielsen
3:31.05   Ukrayna
Olha Bibik
Tetyana Melnık
Anastasiya Brızhina
Olha Lyahova
3:32.10
Yüksek atlama
ayrıntılar
Airinė Palšytė
  Litvanya
2,01 WL NR Ruth Beitia
  İspanya
1,94 Yuliya Levçenko
  Ukrayna
1,94 PB
Sırıkla atlama
ayrıntılar
Ekaterini Stefanidi
  Yunanistan
4,85 WL SB Lisa Ryzih
  Almanya
4,75 PB Angelica Bengtsson
  İsveç
Marına Kılıpko
  Ukrayna
4,55
Uzun atlama
ayrıntılar
Ivana Španović
  Sırbistan
7,24 WL NR Lorraine Ugen
  Büyük Britanya
6,97 NR Claudia Salman-Rath
  Almanya
6,94 PB
Üç adım atlama
ayrıntılar
Kristin Gierisch
  Almanya
14,37 EL Patrícia Mamona
  Portekiz
14,32 SB Paraskevi Papahristu
  Yunanistan
14,24 SB
Gülle atma
ayrıntılar
Anita Márton
  Macaristan
19,28 WL Radoslava Mavrodieva
  Bulgaristan
18,36 PB Yuliya Leantsük
  Beyaz Rusya
18,32
Pentatlon
ayrıntılar
Nafissatou Thiam
  Belçika
4870 WL Ivona Dadic
  Avusturya
4767 NR Györgyi Zsivoczky-Farkas
  Macaristan
4723 PB

Madalya sıralamasıDüzenle

  Ev sahibi ülke
Sıra Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1   Polonya 7 1 4 12
2   Büyük Britanya 5 4 1 10
3   Almanya 2 2 5 9
4   Fransa 2 1 0 3
5   Çekya 1 2 4 7
6   İspanya 1 2 1 4
7   Yunanistan 1 1 1 3
8   Belçika 1 1 0 2
  Portekiz 1 1 0 2
10   Macaristan 1 0 1 2
11   Arnavutluk 1 0 0 1
  Litvanya 1 0 0 1
  Sırbistan 1 0 0 1
   İsviçre 1 0 0 1
15   İsveç 0 2 2 4
16   Ukrayna 0 1 4 5
17   Beyaz Rusya 0 1 2 3
18   Avusturya 0 1 0 1
  Bulgaristan 0 1 0 1
  Danimarka 0 1 0 1
  İtalya 0 1 0 1
  Norveç 0 1 0 1
  Slovakya 0 1 0 1
  Türkiye 0 1 0 1
25   İzlanda 0 0 1 1
  Hollanda 0 0 1 1
Toplam 26 26 26 78

Puan sıralamasıDüzenle

Her kategoride ilk sekize giren isimler (1.'ye 8, 2.'ye 7, 3.'ye 6 ... şeklinde) puanlandı.[2]

Sıra Ülke 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. Toplam
1   Polonya 56 7 24 10 - 6 - - 103
2   Büyük Britanya 40 28 6 5 12 6 4 2 103
3   Almanya 16 14 30 - 20 12 4 3 99
4   İsveç - 14 11, 20 8 5,5 2 1 62
5   Fransa 16 7 - 10 12 9 4 3,5 61,5
6   İspanya 8 14 6 10 8 12 2 1 61
7   Çekya 8 14 24 5 - 6 - 1 58
8   Ukrayna - 7 23,5 10 4 - 2 - 46,5
9   Beyaz Rusya - 7 12 - - - 4 2 25
10   İtalya - 7 - 5 - 6 6 1 25
11   Portekiz 8 7 - 5 - - 4 - 24
12   Hollanda - - 6 5 8 - 4 - 23
13   Yunanistan 8 7 6 - - - - - 21
14    İsviçre 8 - - 5 4 3 - - 20
15   Macaristan 8 - 6 5 - - - - 19
16   Danimarka - 7 - 5 4 - - 2 18
17   Belçika 8 7 - - - - - 1 16
18   Sırbistan 8 - - - 4 3 - 1 16
19   Avusturya - 7 - 5 - 3 - - 15
20   Bulgaristan - 7 - 5 - - - 1 13
21   Arnavutluk 8 - - - 4 - - - 12
22   Norveç - 7 - - 4 - - - 11
22   Slovakya - 7 - - 4 - - - 11
24   Türkiye - 7 - - - 3 - - 10
25   Litvanya 8 - - - - - - - 8
26   Hırvatistan - - - - 4 - 4 - 8
27   İzlanda - - 6 - - - - - 6
28   Finlandiya - - 6 - - 2.5 2 1.5 6
29   Letonya - - - 5 - - - 0,5 5,5
30 Bağımsız Atletler - - - 5 - - - - 5
30   Azerbaycan - - - 5 - - - - 5
32   Estonya - - - - 4 - - - 4
33   Kıbrıs Cumhuriyeti - - - - - 3 - - 3
33   Karadağ - - - - - 3 - - 3
35   Bosna-Hersek - - - - - - 2 - 2
36   Slovenya - - - - - - - 0,5 0,5

KaynakçaDüzenle

  1. ^ "Belgrade to host 2017 Indoor Champs" (İngilizce). Time to Run. 5 Mayıs 2014. Erişim tarihi: 2 Şubat 2017. 
  2. ^ Placing table

Dış bağlantılarDüzenle