Ana menüyü aç

2013 Akdeniz Oyunları'nda atletizm

2013 Akdeniz Oyunları'ndaki
atletizm etkinlikleri
Athletics pictogram.svg
Koşu etkinlikleri
100 m   erkekler   kadınlar
200 m erkekler kadınlar
400 m erkekler kadınlar
800 m erkekler kadınlar
1500 m erkekler kadınlar
5000 m erkekler kadınlar
10.000 m erkekler kadınlar
100 m engelli kadınlar
110 m engelli erkekler
400 m engelli erkekler kadınlar
3000 m hendekli erkekler kadınlar
4 x 100 m bayrak erkekler kadınlar
4 x 400 m bayrak erkekler kadınlar
Yol etkinlikleri
Yarı maraton erkekler kadınlar
20 km yürüyüş kadınlar
Saha etkinlikleri
Uzun atlama erkekler kadınlar
Üç adım atlama erkekler kadınlar
Yüksek atlama erkekler kadınlar
Sırıkla atlama erkekler kadınlar
Gülle atma erkekler
Disk atma erkekler kadınlar
Cirit atma erkekler kadınlar
Çekiç atma erkekler kadınlar
Kombine etkinlikler
Heptatlon kadınlar
Paralimpik
1500 m erkekler

2013 Akdeniz Oyunları'nda atletizm etkinlikleri 26-29 Haziran tarihleri arasında düzenlendi. Atletizm yarışmaları Nevin Yanıt Atletizm Tesisleri'nde, yarı maraton yarışı ise Adnan Menderes Bulvarı'nda yapıldı. Müsabakalar kapsamında yapılan 43 mücadelenin yanında bir de paralimpik yarış koşuldu. İlk aşamadan yapılması planlanan, erkekler 20 km yürüyüş ve dekatlon ile kadınlar gülle atma ve paralimpik 1500 metre mücadeleleri ise iptal edildi.

MadalyalarDüzenle

ErkeklerDüzenle

Etkinlik Altın Gümüş Bronz
100 metre
ayrıntılar
Emmanuel Biron
  Fransa
10.22 Ramil Guliyev
  Türkiye
10.23 Michael Tumi
  İtalya
10.25
200 metre
ayrıntılar
Lykourgos Tsakonas
  Yunanistan
20.45 Ramil Guliyev
  Türkiye
20.46 Sergio Ruiz Serrano
  İspanya
20.74
400 metre
ayrıntılar
Matteo Galvan
  İtalya
45.59 Anas Beshr
  Mısır
45.79 Mame-Ibra Anne
  Fransa
45.81
800 metre
ayrıntılar
İlham Tanui Özbilen
  Türkiye
1:44.00 (ŞR) Samir Jamaa
  Fas
1:45.47 Mohamed Ahmed Hamada
  Mısır
1:45.71
1500 metre
ayrıntılar
İlham Tanui Özbilen
  Türkiye
3:35.09 Yassine Bensghir
  Fas
3:36.42 Imad Touil
  Cezayir
3:36.71
5000 metre
ayrıntılar
Rabah Aboud
  Cezayir
13:38.01 Othmane El Goumri
  Fas
13:38.24 Aziz Lahbabi
  Fas
13:40.33
10.000 metre
ayrıntılar
Polat Kemboi Arıkan
  Türkiye
28:17.26 Aziz Lahbabi
  Fas
28:55.24 Soufiyan Bouqantar
  Fas
28:57.82
110 metre engelli
ayrıntılar
Konstadinos Douvalidis
  Yunanistan
13.45 (ŞR) Thomas Martinot Lagarde
  Fransa
13.48 Osman Hacı Lazib
  Cezayir
13.61
400 metre engelli
ayrıntılar
Emir Bekrić
  Sırbistan
48.83 (ŞR) Miloud Rahmani
  Cezayir
49.34 Hugo Grillas
  Fransa
49.92
3000 metre hendekli
ayrıntılar
Amor Ben Yahia
  Tunus
8:14.05 Tarık Langat Akdağ
  Türkiye
8:20.08 Hamid Ezzine
  Fas
8:21.03
4x100 metre
ayrıntılar
  İtalya (ITA)
Simone Collio
Jacques Riparelli
Davide Manetti
Michael Tumi
39.06   Yunanistan (GRE)
Efthymios Stergioulis
Christos Kalamaras
Emmanouil Paterakis
Panagiotis Andreadis
40.22   Türkiye (TUR)
İsmail Aslan
Ferhat Altunkalem
İzzet Safer
Umutcan Emektaş
42.82
4x400 metre
ayrıntılar
  İtalya (ITA)
Lorenzo Valentini
Isalbet Juarez
Michele Tricca
Matteo Galvan
3:04.61   Türkiye (TUR)
Mehmet Güzel
Buğrahan Kocabeyoğlu
Halit Kılıç
Yavuz Can
3:05.28   Yunanistan (GRE)
Dimitros Gravalos
Petros Kyriakidis
Periklis Iakovakis
Konstantinos Nakopoulos
3:07.36
Yarı maraton
ayrıntılar
Ruggero Pertile
  İtalya
1:07:07 Wissam Hosni
  Tunus
1:08:32 Muzaffer Bayram
  Türkiye
1:09:
Yüksek atlama
ayrıntılar
Konstadinos Baniotis
  Yunanistan
2,34 m (ŞR) Silvano Chesani
  İtalya
2,28 m Fabrice Saint-Jean
  Fransa
2,24 m
Sırıkla atlama
ayrıntılar
Giuseppe Gibilisco
  İtalya
5,70 m (ŞR) Kévin Menaldo
  Fransa
5,60 m Giorgio Piantella
  İtalya
5,50 m
Uzun atlama
ayrıntılar
Louis Tsatoumas
  Yunanistan
8,14 m Georgios Tsakonas
  Yunanistan
7,97 m Emanuele Catania
  İtalya
7,92 m
Üç adım atlama
ayrıntılar
Daniele Greco
  İtalya
17,13 m Dimitrios Tsiamis
  Yunanistan
17,00 m Fabrizio Schembri
  İtalya
16,62 m
Gülle atma
ayrıntılar
Borja Vivas
  İspanya
19,99 m Marin Premeru
  Hırvatistan
19,72 m Hamza Alić
  Bosna-Hersek
19,69 m
Disk atma
ayrıntılar
Martin Marić
  Hırvatistan
61,46 m Ercüment Olgundeniz
  Türkiye
61,46 m Danijel Furtula
  Karadağ
61,44 m
Çekiç Atma
ayrıntılar
Mustafa El Cemal
  Mısır
76,68 m Hassan Abdelgawad
  Mısır
74,96 m Nicola Vizzoni
  İtalya
74,86 m
Cirit atma
ayrıntılar
Fatih Avan
  Türkiye
83,84 m Ihab Abdelrahman
  Mısır
82,45 m Spyros Lebesis
  Yunanistan
78,53 m

KadınlarDüzenle

Etkinlik Altın Gümüş Bronz
100 metre
ayrıntılar
Ilenia Draisci
  İtalya
11.53 Estela Garcia Villalta
  İspanya
11.53 Eleni Artimata
  Kıbrıs Cumhuriyeti
11.55
200 metre
ayrıntılar
Eleni Artimata
  Kıbrıs Cumhuriyeti
23.18 Libania Grenot
  İtalya
23.20 Nimet Karakuş
  Türkiye
23.40
400 metre
ayrıntılar
Chiara Bazzoni
  İtalya
52.06 Maria Benedicta Chigbolu
  İtalya
52.66 Agnes Raharolahy
  Fransa
52.90
800 metre
ayrıntılar
Malika Akkaoui
  Fas
2:00.72 Siham Hilali
  Fas
2:00.79 Tuğba Koyuncu
  Türkiye
2:01.74
1500 metre
ayrıntılar
Siham Hilali
  Fas
4:04.06 (ŞR) Luiza Gega
  Arnavutluk
4:05.63 Tuğba Koyuncu
  Türkiye
4:06.22
5000 metre
ayrıntılar
Christine Bardelle
  Fransa
15.39.64 Silvia Weissteiner
  İtalya
15.44.53 Elena Romagnolo
  İtalya
16.11.17
10.000 metre
ayrıntılar
Kenza Dahmani
  Cezayir
32:42.47 Elvan Abeylegesse
  Türkiye
32:59.30 Souad Ait Salem
  Cezayir
33:19.34
100 metre engelli
ayrıntılar
Marzia Caravelli
  İtalya
12.98 Veronica Borsi
  İtalya
13.05 Marina Tomic
  Slovenya
13.11
400 metre engelli
ayrıntılar
Hayat Lambarki
  Fas
55.27 Lamia Lhanz
  Fas
55.51 Manuela Gentili
  İtalya
55.89
3000 metre hendekli
ayrıntılar
Amina Betiche
  Cezayir
9.40.71 Salima El Ouali Alami
  Fas
9.43.71 Gülcan Mıngır
  Türkiye
9.46.08
4x100 metre
ayrıntılar
  İtalya (ITA)
Micol Cattaneo
Jessica Paoletta
Ilenia Draisci
Audrey Alloh
44.66   Kıbrıs Cumhuriyeti (CYP)
Paraskevi Andreou
Anna Ramona Papaioannou
Dimitra Kyriakidou
Eleni Artimata
44.79   Yunanistan (GRE)
Maria Gatou
Agni Derveni
Olympia Petsoudi
Grigoria Keramida
45.12
4x400 metre
ayrıntılar
  İtalya (ITA)
Maria Enrica Spacca
Elena Maria Bonfanti
Maria Benedicta Chigbolu
Chiara Bazzoni
3:32.44   Türkiye (TUR)
Saliha Özyurt
Birsen Engin
Sema Apak
Derya Yıldırım
3:43.61 Verilmedi
Yarı maraton
ayrıntılar
Valeria Straneo
  İtalya
1:11:00 Souad Ait Salem
  Cezayir
1:13:54 Ümmü Kiraz
  Türkiye
1:16:51
20 km yürüyüş
ayrıntılar
Eleonora Anna Giorgi
  İtalya
1:39:13 Raquel Gonzalez Campos
  İspanya
1:41:08 Antigoni Drisbioti
  Yunanistan
1:41:53
Yüksek atlama
ayrıntılar
Burcu Ayhan Yüksel
  Türkiye
1,92 m
Verilmedi
Antonia Stergiou
  Yunanistan
1,90 m
Ana Šimić
  Hırvatistan
Sırıkla atlama
ayrıntılar
Stella-Iro Ledaki
  Yunanistan
4,50 m (ŞR) Naroa Agirre Kamio
  İspanya
4,40 m Marion Buisson
  Fransa
4,40 m
Uzun atlama
ayrıntılar
Nektaria Panayi
  Kıbrıs Cumhuriyeti
6,51 m Nina Kolaric
  Hırvatistan
6,49 m Tania Vicenzino
  İtalya
6,38 m
Üç adım atlama
ayrıntılar
Athanasia Perra
  Yunanistan
14,48 m Snežana Rodić
  Slovenya
14,36 m Baya Rahouli
  Cezayir
14,04 m
Disk atma
ayrıntılar
Sandra Perkovic
  Hırvatistan
66,21 m Dragana Tomasevic
  Sırbistan
61,88 m Chrysoula Anagnostopoulou
  Yunanistan
55,01 m
Çekiç atma
ayrıntılar
Jessika Guehaseim
  Fransa
67,14 m Berta Castells Franco
  İspanya
66,16 m Silvia Salis
  İtalya
62,52 m
Cirit atma
ayrıntılar
Martina Ratej
  Slovenya
60,28 m Tatjana Jelača
  Sırbistan
57,88 m Noraida Bicet
  İspanya
57,65 m
Heptatlon
ayrıntılar
Yasmina Ormani
  Cezayir
5802 p Sofia Ifantidou
  Yunanistan
5752 p Serpil Koçak
  Türkiye
5158 p

ParalimpikDüzenle

Etkinlik Altın Gümüş Bronz
Erkekler 1500 metre
ayrıntılar
Julien Casoli
  Fransa
3:26.66 Roger Puigbo Verdarquer
  İspanya
3:26.70 Yassine Gharbi
  Tunus
3:26.81

Madalya tablosuDüzenle

      Ev sahibi ülke

Sıra Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1   İtalya (ITA) 12 6 9 27
2   Yunanistan (GRE) 6 4 6 16
3   Türkiye (TUR) 5 7 7 19
4   Fas (MAR) 4 7 3 14
5   Fransa (FRA) 4 2 5 11
6   Cezayir (ALG) 4 2 4 10
7   Hırvatistan (CRO) 3 1 0 4
8   Kıbrıs Cumhuriyeti (CYP) 2 1 1 4
9   İspanya (ESP) 1 5 2 8
10   Mısır (EGY) 1 3 1 5
11   Slovenya (SLO) 1 2 1 4
12   Sırbistan (SRB) 1 2 0 3
13   Tunus (TUN) 1 0 2 3
14   Arnavutluk (ALB) 0 1 0 1
15   Bosna-Hersek (BIH) 0 0 1 1
15   Karadağ (MNE) 0 0 1 1
Toplam 45 43 43 131

KaynakçaDüzenle