Ana menüyü aç

2010 Kış Olimpiyatları'nda sürat pateni

Madalya kazananlarDüzenle

Madalya tablosuDüzenle

 Sıra  Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1   Hollanda (NED) 3 1 3 7
2   Güney Kore (KOR) 3 2 0 5
3   Kanada (CAN) 2 1 2 5
4   Çek Cumhuriyeti (CZE) 2 0 1 3
5   Almanya (GER) 1 3 0 4
6   Amerika Birleşik Devletleri (USA) 1 2 1 4
7   Japonya (JPN) 0 2 1 3
7   Rusya (RUS) 0 1 1 2
9   Çin (CHN) 0 0 1 1
9   Norveç (NOR) 0 0 1 1
9   Polonya (POL) 0 0 1 1

ErkeklerDüzenle

Disiplin Altın Gümüş Bronz
500 metres Mo Tae-Bum
  Güney Kore
69.82 Keiichiro Nagashima
  Japonya
69.98 Joji Kato
  Japonya
70.01
1000 metres Shani Davis
  Amerika Birleşik Devletleri
1:08.94 Mo Tae-Bum
  Güney Kore
1:09.12 Chad Hedrick
  Amerika Birleşik Devletleri
1:09.32
1500 metres Mark Tuitert
  Hollanda
1:45.57 Shani Davis
  Amerika Birleşik Devletleri
1:46.10 Håvard Bøkko
  Norveç
1:46.13
5000 metres Sven Kramer
  Hollanda
6:14.60 OR Lee Seung-Hoon
  Güney Kore
6:16.95 Ivan Skobrev
  Rusya
6:18.05
10000 metres Lee Seung-Hoon
  Güney Kore
12:58.55 OR Ivan Skobrev
  Rusya
13:02.07 Bob de Jong
  Hollanda
13:06.73
Takım takip   Kanada (CAN)
Mathieu Giroux
Lucas Makowsky
Denny Morrison
3:41.37   Amerika Birleşik Devletleri (USA)
Brian Hansen
Chad Hedrick
Jonathan Kuck
Trevor Marsicano*
3:41.58   Hollanda (NED)
Jan Blokhuijsen
Sven Kramer
Simon Kuipers*
Mark Tuitert
3:39.95 OR

* Finale katılmayan ancak madalya alan sporcular.

KadınlarDüzenle

Disiplin Altın Gümüş Bronz
500 metre Lee Sang-Hwa
  Güney Kore
76.09 Jenny Wolf
  Almanya
76.14 Wang Beixing
  Çin
76.63
1000 metre Christine Nesbitt
  Kanada
1:16.56 Annette Gerritsen
  Hollanda
1:16.58 Laurine van Riessen
  Hollanda
1:16.72
1500 metre Ireen Wüst
  Hollanda
1:56.89 Kristina Groves
  Kanada
1:57.14 Martina Sáblíková
  Çek Cumhuriyeti
1:57.96
3000 metre Martina Sáblíková
  Çek Cumhuriyeti
4:02.53 Stephanie Beckert
  Almanya
4:04.62 Kristina Groves
  Kanada
4:04.84
5000 metre Martina Sáblíková
  Çek Cumhuriyeti
6:50.92 Stephanie Beckert
  Almanya
6:51.39 Clara Hughes
  Kanada
6:55.73
Takım takip   Almanya (GER)
Daniela Anschütz-Thoms
Stephanie Beckert
Anni Friesinger-Postma*
Katrin Mattscherodt
3:02.82   Japonya (JPN)
Masako Hozumi
Nao Kodaira
Maki Tabata
3:02.84   Polonya (POL)
Katarzyna Bachleda-Curuś
Katarzyna Woźniak
Luiza Złotkowska
3:03.73

YarışlarDüzenle

Erkeklerde ve kadınlarda 5'er kategoriden toplam 12 hız pateni yarışının yapılması planlanmıştır:

Erkekler Kadınlar
500 m 500 m
1,000 m 1,000 m
1,500 m 1,500 m
5,000 m 3,000 m
10,000 m 5,000 m
Takım yarışları Takım yarışları

Yarışma takvimiDüzenle

Bütün zamanlar Pasifik zaman dilimine göre belirtilmiştir.

Gün Tarih Başlangıç Bitiş Kategori Aşama
Gün 2 Cumartesi, 2010-02-13 12:00 14:20 5,000 m Erkekler
Gün 3 Pazar, 2010-02-14 13:00 14:50 3,000 m Kadınlar
Gün 4 Pazartesi, 2010-02-15 15:30 18:50 500 m Erkekler
Gün 5 Salı, 2010-02-16 13:00 16:05 500 m Kadınlar
Gün 6 Çarşamba, 2010-02-17 16:00 17:30 1,000 m Erkekler
Gün 7 Perşembe, 2010-02-18 13:00 14:25 1,000 m Kadınlar
Gün 9 Cumartesi, 2010-02-20 16:15 18:00 1,500 m Erkekler
Gün 10 Pazar, 2010-02-21 15:00 16:35 1,500 m Kadınlar
Gün 12 Salı, 2010-02-23 11:00 13:45 10,000 m Erkekler
Gün 13 Çarşamba, 2010-02-24 13:00 14:35 5,000 m Kadınlar
Gün 15 Cuma, 2010-02-26 12:30 14:20 Takım yarışı erkekler Elemeler
Takım yarışı kadınlar Elemeler
Gün 16 Cumartesi, 2010-02-27 12:30 14:25 Takım yarışı erkekler Finaller
Takım yarışı kadınlar Finaller

Kalifikasyon zamanlarıDüzenle

Kategori Kadınlar Erkekler
500m 39.50 36.00
1000m 1:18.50 1:11.00
1500m 2:00,00 1:49,00
3000m 4:15,50 n.a.
5000m 7:20.00 or 4:10.00 (3000m) 6:35.00
10000m n.a. 13:30.00 or 6:30.00 (5000m)

KaynakçaDüzenle

Dış bağlantılarDüzenle