Ana menüyü aç

2009-10 UEFA Avrupa Ligi UEFA Kupası'nın yerini alan UEFA Avrupa Ligi'nin ilk sezonudur. Final maçı 12 Mayıs 2010'da Hamburg'daki HSH Nordbank Arena'da oynanmış ve kupayı finalde Fulham'ı uzatmalarda attığı golle 2-1 yenen Atlético Madrid kazanmıştır.

2009-10 UEFA Avrupa Ligi
Turnuva detayları
Tarih 2 Temmuz 2009 - 12 Mayıs 2010
Takım 48+8
159 (eleme turları)
Final durumu
Şampiyon İspanya Atlético Madrid (1. kez)
İkinci İngiltere Fulham
Turnuva istatistikleri
Oynanan maç 205
Atılan gol 548 (maç başına 2,67)
Gol kralı Claudio Pizarro (9)
Óscar Cardozo (9)
(UEFA Kupası)2008-09
2010-11

İçindekiler

Turnuva TakvimiDüzenle

Maç türü Tur Kura Tarihi Birinci Maç İkinci Maç
Elemeler Birinci Eleme Turu 22 Haziran 2009 2 Temmuz 2009 9 Temmuz 2009
İkinci Eleme Turu 16 Temmuz 2009 23 Temmuz 2009
Üçüncü Eleme Turu 17 Temmuz 2009 30 Temmuz 2009 6 Ağustos 2009
Play-off turu 7 Ağustos 2009 20 Ağustos 2009 27 Ağustos 2009
Grup aşaması 1. Maç Günü 28 Ağustos 2009 17 Eylül 2009
2. Maç Günü 1 Ekim 2009
3. Maç Günü 22 Ekim 2009
4. Maç Günü 5 Kasım 2009
5. Maç Günü 2-3 Aralık 2009
6. Maç Günü 16-17 Aralık 2009
Eleme Turları 3. Tur 18 Aralık 2009 18 Şubat 2010 25 Şubat 2010
4. Tur 11 Mart 2010 18 Mart 2010
Final Aşaması Çeyrek finaller 19 Mart 2010 1 Nisan 2010 8 Nisan 2010
Yarı final 22 Nisan 2010 29 Nisan 2010
Final 12 Mayıs 2010 (HSH Nordbank Arena, Hamburg)

Eleme TurlarıDüzenle

Birinci ön eleme turuDüzenle

İlk maçlar 2 Temmuz 2009, rövanşları ise 9 Temmuz 2009'da oynandı.[1]

1. Takım   Toplam skor   2. Takım   1. Maç     2. Maç  
Sutjeska Nikšić   2-3   MTZ-RIPO 1-1 1-2 (uzt)
Lahti   4-3   Dinamo Tirana 4-1 0-2
Grevenmacher   0-6   Vėtra 0-3 0-3
NSÍ Runavík   1-6   Rosenborg 0-3 1-3
Szombathelyi Haladás   2-2   İrtış 1-0 1-2
Sligo Rovers   2-3   Vllaznia 1-2 1-1
Olimpi Rustavi   4-0   B36 Tórshavn 2-0 2-0
Anorthosis   7-1   Käerjéng 5-0 2-1
Slaven Belupo   1-0   Birkirkara 1-0 0-0
Zimbru Chişinău   3-2   Okzhetpes 1-2 2-0
Lisburn Distillery   1-11   Zestaponi 1-5 0-6
Helsingborg   4-2   MIKA 3-1 1-1
Valletta   5-2   Keflavík 3-0 2-2
Dinaburg   2-1   Nõmme Kalju 2-1 0-0
Budućnost   1-2   Polonia Warszawa 0-2 1-0
Narva Trans   1-6   Rudar Velenje 0-3 1-3
Motherwell   3-1   Llanelli 0-1 3-0
Banants   1-2   Široki Brijeg 0-2 1-0
Spartak Trnava   5-2   İnter Bakü 2-1 3-1
Dinamo Minsk   3-2   Renova 2-1 1-1
Randers   7-0   Linfield 4-0 3-0
Simurg Zakatala   0-4   Bnei Yehuda 0-1 0-3
Fram   4-2   The New Saints 2-1 2-1

İkinci ön eleme turuDüzenle

İlk maçlar 14 Temmuz-16 Temmuz 2009 arası, rövanşları ise 23 Temmuz 2009'da oynandı.[2]

1. Takım   Toplam skor   2. Takım   1. Maç     2. Maç  
Crusaders   3-5   Rabotnički 1-1 2-4
Sliema Wanderers   0-3   Makkabi Netanya 0-0 0-3
Honka   3-0   Bangor City 2-0 1-0
Falkirk   1-2   Vaduz 1-0 0-2
Milano   2-12   Slaven Belupo 0-4 2-8
Bnei Yehuda   5-0   Dinaburg 4-0 1-0
Tobol   1-3   Galatasaray 1-1 0-2
MŠK Žilina   3-0   Dacia Chişinău 2-0 1-0
Elfsborg   3-0   Szombathelyi Haladás 3-0 0-0
Dinamo Minsk   1-4   Tromsø 0-0 1-4
NAC Breda   8-0   Gandzasar Kapan 6-0 2-0
Rudar Velenje   0-5   Kızılyıldız 0-1 0-4
Anorthosis   3-4   Petrovac 2-1 1-3
Rapid Wien   8-0   Vllaznia 5-0 3-0
KR   3-1   Larissa 2-0 1-1
Cherno More   4-0   Iskra-Stal 1-0 3-0
Sarajevo   2-1   Spartak Trnava 1-0 1-1
Rosenborg   0-1   Karabağ 0-0 0-1
St Patrick's Athletic   2-1   Valletta 1-1 1-0
Naftan   2-2   Gent 2-1 0-1
Brøndby   4-2   Flora 0-1 4-1
Sevojno   1-1   FBK Kaunas 0-0 1-1
Zimbru Chişinău   0-1   Paços de Ferreira 0-0 0-1
Omonia   8-1   HB 4-0 4-1
Liepājas Metalurgs   3-4   Dinamo Tiflis 2-1 1-3
Aalborg BK   1-2   Slavija 0-0 1-2
Flamurtari Vlorë   2-8   Motherwell 1-0 1-8
Juvenes/Dogana   0-5   Polonia Warszawa 0-1 0-4
Gorica   1-2   Lahti 1-0 0-2
Differdange   1-3   Rijeka 1-0 0-3
Steaua Bucureşti   4-1   Újpest 2-0 2-1
Zestaponi   3-4   Helsingborg 1-2 2-2
Sturm Graz   3-2   Široki Brijeg 2-1 1-1
Sigma Olomouc   3-1   Fram 1-1 2-0
Sūduva   1-2   Randers 0-1 1-1
Metalurh Donetsk   5-1   MTZ-RIPO 3-0 2-1
Skonto   1-2   Derry City 1-1 0-1
Basel   7-1   Santa Coloma 3-0 4-1
Legia Varşova   4-0   Olimpi Rustavi 3-0 1-0
Vėtra   3-2   HJK Helsinki 0-1 3-1

Üçüncü ön eleme turuDüzenle

İlk maçlar 28-30 Temmuz, rövanşları ise 4-6 Ağustos 2009'da oynandı.

1. Takım   Toplam skor   2. Takım   1. Maç     2. Maç  
Helsingborg   3-3 pen.:4-5   Sarajevo 2-1 1-2
Fredrikstad   3-7   Lech Poznań 1-6 2-1
Rijeka   1-4   Metalist Kharkiv 1-2 0-2
Roma   10-2   Gent 3-1 7-1
Vaslui   3-1   Omonia 2-0 1-1
Slavija   1-5   Košice 0-2 1-3
IFK Göteborg   2-4   Hapoel Tel Aviv 1-3 1-1
PSV   2-0   Cherno More 1-0 1-0
Metalurh Donetsk   5-0   Interblock Ljubljana 2-0 3-0
Vålerenga   2-2   PAOK 1-2 1-0
Rapid Wien   4-3   APOP 2-1 2-2
Honka   1-3   Karabağ 0-1 1-2
Vaduz   0-3   Slovan Liberec 0-1 0-2
St Patrick's Athletic   3-3   Krylia Sovetov 1-0 2-3
Randers   1-4   Hamburg 0-4 1-0
Tromsø   4-1   Slaven Belupo 2-1 2-0
Brøndby   3-3   Legia Varşova 1-1 2-2
Vojvodina   3-5   Austria Wien 1-1 2-4
CSKA Sofya   2-1   Derry City 1-0 1-1
Steaua Bükreş   6-1   Motherwell 3-0 3-1
MŠK Žilina   2-1   Hajduk Split 1-1 1-0
Braga   1-4   Elfsborg 1-2 0-2
Aberdeen   1-8   Sigma Olomouc 1-5 0-3
Rabotnički   3-7   Odense 3-4 0-3
Sevojno   0-4   Lille 0-2 0-2
Petrovac   1-7   Sturm Graz 1-2 0-5
Fenerbahçe   6-2   Honvéd 5-1 1-1
Bnei Yehuda   2-0   Paços de Ferreira 1-0 1-0
Club Brugge   4-3   Lahti 3-2 1-1
Athletic Bilbao   2-2   Young Boys 0-1 2-1
KR   3-5   Basel 2-2 1-3
Makkabi Netanya   1-10   Galatasaray 1-4 0-6
Dinamo Tbilisi   4-5   Kızılyıldız 2-0 2-5
Polonia Varşova   1-4   NAC Breda 0-1 1-3
Vėtra   0-6   Fulham 0-3 0-3

Play-off turuDüzenle

İlk maçlar 20 Ağustos 2009, rövanşları ise 27 Ağustos 2009 tarihlerinde oynandı.

1. Takım   Toplam skor   2. Takım   1. Maç     2. Maç  
1. Grup
PAOK   1-1   Heerenveen 1-1 0-0
Dinamo Zagreb   4-2   Hearts 4-0 0-2
SV Werder Bremen   8-3   Aktobe 6-3 2-0
Everton   5-1   Sigma Olomouc 4-0 1-1
BATE   4-1   Litex Lovech 0-1 4-0
2. Grup
NAC Breda   2-9   Villarreal 1-3 1-6
Lech Poznań   1-1 pen.:3-4   Club Brugge 1-0 0-1
Fulham   3-2   Amkar Perm 3-1 0-1
Galatasaray   6-1   Levadia 5-0 1-1
Teplice   2-3   Hapoel Tel Aviv 1-2 1-1
3. Grup
Metalurh Donetsk   4-5   Austria Wien 2-2 2-3
Twente   3-1   Karabağ 3-1 0-0
Košice   4-10   Roma 3-3 1-7
CSKA Sofya   2-1   Dinamo Moskva 0-0 2-1
Racing Genk   3-6   Lille 1-2 2-4
4. Grup
Bnei Yehuda   0-2   PSV 0-1 0-1
Lazio   3-1   Elfsborg 3-0 0-1
Trabzonspor   2-3   Toulouse 1-3 1-0
Partizan   3-1   MŠK Žilina 1-1 2-0
İnter Bakü   2-8   Basel 1-3 1-5
5. Grup
Ajax   7-1   Slovan Bratislava 5-0 2-1
Sivasspor   0-5   Shakhtar Donetsk 0-3 0-2
Brøndby   3-4   Hertha Berlin 2-1 1-3
Athletic Bilbao   4-3   Tromsø 3-2 1-1
Sarajevo   2-3   CFR Cluj 1-1 1-2
6. Grup
Rapid Wien   2-2   Aston Villa 1-0 1-2
Steaua București   5-1   St Patrick's Athletic 3-0 2-1
Maribor   0-3   Sparta Prag 0-2 0-1
Nacional   5-4   Zenit St. Petersburg 4-3 1-1
Genoa   4-2   Odense 3-1 1-1
7. Grup
Dinamo Bucureşti   3-3   Slovan Liberec 0-3 3-0
Guingamp   2-8   Hamburg 1-5 1-3
Sion   2-4   Fenerbahçe 0-2 2-2
Sturm Graz   2-1   Metalist Kharkiv 1-1 1-0
8. Grup
Slavia Praha   4-2   Kızılyıldız 3-0 1-2
Benfica   5-2   Vorskla 4-0 1-2
Vaslui   2-4   AEK 2-1 0-3
Stabæk   1-7   Valencia 0-3 1-4

Grup aşamasıDüzenle

UEFA Avrupa Ligi 2009-10 Sezonu Torbaları[3]
1. Torba 2. Torba 3. Torba 4. Torba

Puan Eşitliği DurumuDüzenle

UEFA kurallarının 7.05 maddesine göre, Grup aşamasının sonunda eğer iki ya da daha fazla takım eşit puanlara sahipse, aşağıdaki kıstaslara uyulacaktır.[4]

  1. eşitlik olan takımların birbirlerinden en fazla puan alan takım;
  2. eşitliğin olduğu takımlar arasında fazla averaja sahip takım;
  3. evde ve deplasmanda fazla gol atan takım;
  4. tüm maçlar sonucu en fazla averaja sahip takım;
  5. fazla gol atan takım;
  6. son 5 yılda ülkesine göre katsayı puanı fazla olan takım

A GrubuDüzenle

Takım O G B Y A Y AV P
  Anderlecht 6 3 2 1 9 4 +5 11
  Ajax 6 3 2 1 8 6 +2 11
  Dinamo Zagreb 6 2 0 4 6 8 −2 6
  Timişoara 6 1 2 3 4 9 −5 5
AJA AND DIN TIM
Ajax 1 - 3 2 - 1 0 - 0
Anderlecht 1 - 1 0 - 1 3 - 1
Dinamo Zagreb 0 - 2 0 - 2 1 - 2
Timişoara 1 - 2 0 - 0 0 - 3
  • 29 Ekim 2009'da UEFA Kontrol and Disiplin Kurulu Dinamo Zagreb'in evinde oynayacağı 2 maçı seyircisiz oynayacağına karar vermiştir. Ayrıca Hırvat ekibinin 3 puanı da silinmiştir. Kulübe karara itiraz için üç gün verilmiştir.[5]

B GrubuDüzenle

Takım O G B Y A Y AV P
  Valencia 6 3 3 0 12 8 +4 12
  Lille 6 3 1 2 15 9 +6 10
  Genoa 6 2 1 3 8 10 −2 7
  Slavia Praha 6 0 3 3 5 13 −8 3
GEN LIL SLV VAL
Genoa 3 - 2 2 - 0 1 - 2
Lille 3 - 0 3 - 1 1 - 1
Slavia Praha 0 - 0 1 - 5 2 - 2
Valencia 3 - 2 3 - 1 1 - 1

C GrubuDüzenle

Takım O G B M AG YG AV P
  Hapoel Tel Aviv 6 4 0 2 13 8 +5 12
  Hamburg 6 3 1 2 7 6 +1 10
  Celtic 6 1 3 2 7 7 0 6
  Rapid Wien 6 1 2 3 8 14 −6 5
CEL HSV HAP RAP
Celtic 0 - 1 2 - 0 1 - 1
Hamburg 0 - 0 4 - 2 2 - 0
Hapoel Tel Aviv 2 - 1 1 - 0 5 - 1
Rapid Wien 3 - 3 3 - 0 0 - 3

D GrubuDüzenle

Takım O G B M AG YG AV P
  Sporting CP 6 3 2 1 8 6 +2 11
  Hertha Berlin 6 3 1 2 6 5 +1 10
  Heerenveen 6 2 2 2 11 7 +4 8
  Ventspils 6 0 3 3 3 10 −7 3
HEE HER SCP VEN
Heerenveen 2 - 3 2 - 3 5 - 0
Hertha Berlin 0 - 1 1 - 0 1 - 1
Sporting CP 1 - 1 1 - 0 1 - 1
Ventspils 0 - 0 0 - 1 1 - 2

E GrubuDüzenle

Takım O G B M AG YG AV P
  Roma 6 4 1 1 10 5 +5 13
  Fulham 6 3 2 1 8 6 +2 11
  Basel 6 3 0 3 10 7 +3 9
  CSKA Sofia 6 0 1 5 2 12 −10 1
BAS CSK FUL ROM
Basel 3 - 1 2 - 3 2 - 0
CSKA Sofia 0 - 2 1 - 1 0 - 3
Fulham 1 - 0 1 - 0 1 - 1
Roma 2 - 1 2 - 0 2 - 1

F GrubuDüzenle

Takım O G B Y A Y AV P
  Galatasaray 6 4 1 1 12 4 +8 13
  Panathinaikos 6 4 0 2 7 4 +3 12
  Dinamo Bucureşti 6 2 0 4 4 12 −8 6
  Sturm Graz 6 1 1 4 3 6 −3 4
DIN GAL PAN STU
Dinamo Bucureşti 0 - 3 0 - 1 2 - 1
Galatasaray 4 - 1 1 - 0 1 - 1
Panathinaikos 3 - 0 1 - 3 1 - 0
Sturm Graz 0 - 1 1 - 0 0 - 1

G GrubuDüzenle

Takım O G B M AG YG AV P
  Red Bull Salzburg 6 6 0 0 9 2 +7 18
  Villarreal 6 3 0 3 8 6 +2 9
  Lazio 6 2 0 4 9 10 −1 6
  Levski Sofia 6 1 0 5 1 9 −8 3
LAZ LEV SAL VIL
Lazio 0 - 1 1 - 2 2 - 1
Levski Sofia 0 - 4 0 - 1 0 - 2
Red Bull Salzburg 2 - 1 1 - 0 2 - 0
Villarreal CF 4 - 1 1 - 0 0 - 1

H GrubuDüzenle

Takım O G B M AG YG AV P
  Fenerbahçe 6 5 0 1 8 3 +5 15
  Twente 6 2 2 2 5 6 −1 8
  Sheriff Tiraspol 6 1 2 3 4 5 −1 5
  Steaua Bucureşti 6 0 4 2 3 6 −3 4
FEN SHE STE TWE
Fenerbahçe 1 - 0 3 - 1 1 - 2
Sheriff Tiraspol 0 - 1 1 - 1 2 - 0
Steaua București 0 - 1 0 - 0 1 - 1
Twente 0 - 1 2 - 1 0 - 0

I GrubuDüzenle

Takım O G B Y A Y AV P
  Benfica 6 5 0 1 13 3 +10 15
  Everton 6 3 0 3 7 9 −2 9
  BATE 6 2 1 3 7 9 −2 7
  AEK Athens 6 1 1 4 5 11 −6 4
AEK BAT BEN EVE
AEK Athens 2 - 2 1 - 0 0 - 1
BATE 2 -1 1 - 2 1 - 2
Benfica 2 - 1 2 - 0 5 - 0
Everton 4 - 0 0 - 1 0 - 2

J GrubuDüzenle

Takım O G B Y A Y AV P
  Shakhtar Donetsk 6 4 1 1 14 3 +11 13
  Club Brugge 6 3 2 1 10 8 +2 11
  Toulouse 6 2 1 3 6 11 −5 7
  Partizan 6 1 0 5 6 14 −8 3
CLB PAR SHK TOU
Club Brugge 2 - 0 1 - 4 1 - 0
Partizan 2 - 4 1 - 0 2 - 3
Shakhtar Donetsk 0 - 0 4 - 1 4 - 0
Toulouse 2 - 2 1 - 0 0 - 2

K GrubuDüzenle

Takım O G B Y A Y AV P
  PSV 6 4 2 0 9 3 +6 14
  Copenhagen 6 3 1 2 7 4 +3 10
  Sparta Praha 6 2 1 3 7 9 −2 7
  CFR Cluj 6 1 0 5 4 11 −7 3
CLU COP PSV SPA
Cluj 2 - 0 0 - 3 2 - 3
FC København 2 - 0 1 - 1 1 - 0
PSV 1 - 0 1 - 0 1 - 0
Sparta Prag 2 - 0 0 - 3 2 - 2

L GrubuDüzenle

Takım O G B Y A Y AV P
  Werder Bremen 6 5 1 0 17 6 +11 16
  Athletic Bilbao 6 3 1 2 10 8 +2 10
  Nacional 6 1 2 3 11 12 −1 5
  Austria Wien 6 0 2 4 4 16 −12 2
ATH AUS NAC WER
Athletic Bilbao 3 - 0 2 - 1 0 - 3
Austria Wien 0 - 3 1 - 1 2 - 2
Nacional 1 - 1 5 - 1 2 - 3
SV Werder Bremen 3 -1 2 - 0 4 - 1

Eleme TurlarıDüzenle

Eleme turlarının son 32'lik eleme turuna, Grup Elemelerindeki 12 grubun liderleri, ikincileri ve UEFA Şampiyonlar Ligi Grup Elemeleri'ni 3. sıradan bitirip elenen 8 takım katılacaktır. Toplamda 32 takım, son 16'ya kalma mücadelesi verecektir.

EşleşmelerDüzenle

Son 32   Son 16   Çeyrek final   Yarı final   Final
   Club Brugge 1 0 1  
   Valencia (uz.) 0 3 3        Valencia (dep.) 1 4 5  
   Twente 1 1 2      Werder Bremen 1 4 5  
   Werder Bremen 0 4 4          Valencia 2 0 2  
   Atlético Madrid 1 2 3          Atlético Madrid (dep.) 2 0 2  
   Galatasaray 1 1 2        Atlético Madrid (dep.) 0 2 2
   Everton 2 0 2      Sporting CP 0 2 2  
   Sporting Lizbon 1 3 4          Atlético Madrid (dep.) 1 1 2  
   Hertha Berlin 1 0 1          Liverpool 0 2 2  
   Benfica 1 4 5        Benfica 1 2 3  
   Copenhagen 1 1 2      Marseille 1 1 2  
   Marseille 3 3 6          Benfica 2 1 3
   Lille 2 1 3          Liverpool 1 4 5  
   Fenerbahçe 1 1 2        Lille 1 0 1
   Liverpool 1 3 4      Liverpool 0 3 3  
   Unirea Urziceni 0 1 1          Atlético Madrid 2
   Hamburg (dep.) 1 2 3          Fulham 1
   PSV 0 3 3        Hamburg 3 3 6  
   Athletic Bilbao 1 0 1      Anderlecht 1 4 5  
   Anderlecht 1 4 5          Hamburg 2 3 5  
   Panathinaikos 3 3 6          R. Standard de Liège 1 1 2  
   Roma 2 2 4        Panathinaikos 1 0 1
   R. Standard de Liège 3 0 3      R. Standard de Liège 3 1 4  
   Red Bull Salzburg 2 0 2          Hamburg 0 1 1
   Ajax 1 0 1          Fulham 0 2 2  
   Juventus 2 0 2        Juventus 3 1 4  
   Fulham 2 1 3      Fulham 1 4 5  
   Shakhtar Donetsk 1 1 2          Fulham 2 1 3
   Rubin Kazan 3 0 3          Wolfsburg 1 0 1  
   Hapoel Tel Aviv 0 0 0        Rubin Kazan 1 1 2
   Villarreal 2 1 3      Wolfsburg (uz.) 1 2 3  
   Wolfsburg 2 4 6  

Son 32Düzenle

1. Takım   Toplam skor   2. Takım   1. Maç     2. Maç  
Rubin Kazan   3-0   Hapoel Tel Aviv 3-0 0-0
Athletic Bilbao   1-5   Anderlecht 1-1 0-4
Copenhagen   2-6   Marseille 1-3 1-3
Panathinaikos (futbol takımı)   6-4   Roma 3-2 3-2
Atlético Madrid   3-2   Galatasaray 1-1 2-1
Ajax   1-2   Juventus 1-2 0-0
Club Brugge   1-3 (u.)   Valencia 1-0 0-3
Fulham   3-2   Shakhtar Donetsk 2-1 1-1
Liverpool   4-1   Unirea Urziceni 1-0 3-1
Hamburg   3-3(d.)   PSV 1-0 2-3
Villarreal   3-6   Wolfsburg 2-2 1-4
R. Standard de Liège   3-2   Red Bull Salzburg 3-2 0-0
Twente   2-4   Werder Bremen 1-0 1-4
Lille   3-2   Fenerbahçe 2-1 1-1
Everton   2-4   Sporting Lizbon 2-1 0-3
Hertha Berlin   1-5   Benfica 1-1 0-4

Son 16Düzenle

İlk maçlar 11 Mart, rövanş müsabakaları ise 18 Mart 2010 tarihinde oynandı.

1. Takım   Toplam skor   2. Takım   1. Maç     2. Maç  
Hamburg   6-5   Anderlecht 3-1 3-4
Rubin Kazan   1-2(uzt)   Wolfsburg 1-1 1-1
Atlético Madrid   2-2   Sporting CP 0-0 2-2
Benfica   3-2   Marseille 1-1 2-1
Panathinaikos (futbol takımı)   1-4   R. Standard de Liège 1-3 0-1
Lille   1-3   Liverpool 1-0 0-3
Juventus   4-5   Fulham 3-1 1-4
Valencia   5-5(d.)   Werder Bremen 1-1 4-4

Çeyrek finalDüzenle

İlk maçlar 1 Nisan, rövanş müsabakaları ise 8 Nisan 2010 tarihinde oynandı.

1. Takım   Toplam skor   2. Takım   1. Maç     2. Maç  
Fulham   3-1   Wolfsburg 2-1 1-0
Hamburg   5-2   R. Standard de Liège 2-1 3-1
Valencia   2-2(d.)   Atlético Madrid 2-2 0-0
Benfica   3-6   Liverpool 2-1 1-4

Yarı finalDüzenle

İlk maçlar 22 Nisan, rövanş müsabakaları ise 29 Nisan 2010 tarihinde oynandı.

1. Takım   Toplam skor   2. Takım   1. Maç     2. Maç  
Hamburg   1-2   Fulham 0-0 1-2
Atlético Madrid   2-2(d)   Liverpool 1-0 1-2(uzt)

FinalDüzenle

2009-10 UEFA Avrupa Ligi finali 12 Mayıs 2010'da, HSH Nordbank Arena, Hamburg 'da yapılmıştır.

12 Mayıs 2010
Atlético Madrid   2-1   Fulham HSH Nordbank Arena, Hamburg
Hakem:

  Nicola Rizzoli
Seyirci: 49.000

Forlan '32

Forlan '117

Davies '37

GolcülerDüzenle

2009-10 UEFA Avrupa Ligi'nin golcüleri(Elemeler ve play-off lar dahil değildir)

Sıra İsim Takım Goller Oynadığı süre
1   Claudio Pizarro   Werder Bremen 9 692'
  Óscar Cardozo   Benfica 9 995'
3   Jonathan Legear   Anderlecht 6 487'
  Fernando Llorente   Athletic Bilbao 6 544'
  Diego Forlan   Atlético Madrid 6 599'
  David Villa   Valencia 6 710'
  Mladen Petrić   Hamburg 6 870'
  Bobby Zamora   Fulham 6 972'
  Zoltan Gera   Fulham 6 1156'
10   Gervinho   Lille 5 282'
  Rúben Micael   Nacional 5 525'
  Alexander Frei   Basel 5 531'
  Luiz Adriano   Shakhtar Donetsk 5 690'
  Djibril Cissé   Panathinaikos 5 720'
  Juan Manuel Mata   Valencia 5 789'
  • Kaynak: Top scorers (13 Mayıs 2010 tarihinde erişildi)

Dış bağlantılarDüzenle

KaynakçaDüzenle

  1. ^ http://www.uefa.com/competitions/uefacup/fixturesresults/round=2000033/index.html
  2. ^ http://www.uefa.com/competitions/uefacup/fixturesresults/index.html
  3. ^ Europe's finest set for group stage draw, uefa.com 28 Ağustos 2008'de alındı
  4. ^ "Regulations of the UEFA Europa League 2009/10" (PDF). uefa.com. Union of European Football Associations. ss. 10-11. 20 Ekim 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ağustos 2009. 
  5. ^ "Points deduction for NK Dinamo Zagreb". uefa.com. Union of European Football Associations. 29 Ekim 2009. Erişim tarihi: 29 Ekim 2009.