2006 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası

(2006 IAAF Dünya Salon Şampiyonası sayfasından yönlendirildi)

11. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nin (IAAF) denetiminde 10 Mart-12 Mart 2006 tarihlerinde Moskova'da bulunan Olimpiyski Sport Arena'da düzenlenen atletizm organizasyonu.

IAFF'ın Kasım 2003'te yaptığı açıklama organizasyona talip olan diğer şehir olan Madrid'i üzdü ancak İspanya bu şampiyonayı daha önce iki kez düzenlemişti. Organizasyon Rusya için ise büyük bir boykota sahne olan 1980 Yaz Olimpiyatları'ndan sonra ülkede düzenlenecek ilk büyük atletizm etkinliği anlamına geliyordu.

Büyük Britanya, Avustralya ve Jamaika gibi İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinin sporcularının büyük çoğunluğu, aynı dönemde yapılan 2006 İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları sebebiyle organizasyona katılmadı.

SonuçlarDüzenle

ErkeklerDüzenle

2003 | 2004 | 2006 | 2008 | 2010

Branş Altın Gümüş Bronz
60 m   Leonard Scott (USA) 6.50
(WL)
  Andrey Yepishin (RUS) 6.52
(NR)
  Terrence Trammell (USA) 6.54
400 m   Alleyne Francique (Grenada) 45.54
(SB)
  California Molefe (Botsvana) 45.75   Chris Brown (Bahamalar) 45.78
(NR)
800 m   Wilfred Bungei (KEN) 1:47.15   Mbulaeni Mulaudzi (RSA) 1:47.16   Yuriy Borzakovskiy (RUS) 1:47.38
1500 m   Ivan Heshko (UKR) 3:42.08   Daniel Kipchirchir Komen (KEN) 3:42.55   Elkanah Onkware Angwenyi (KEN) 3:42.98
3000 m   Kenenisa Bekele (ETH) 7:39.32   Saif Saaeed Shaheen (QAT) 7:41.28   Eliud Kipchoge (KEN) 7:42.58
60 m engelli   Terrence Trammell (USA) 7.43
(WL)
  Dayron Robles (CUB) 7.46
(PB)
  Dominique Arnold (USA) 7.52
4 x 400 m bayrak   Tyree Washington
LaShawn Merritt
Milton Campbell
Wallace Spearmon (USA)
3:03.24   Daniel Dąbrowski
Marcin Marciniszyn
Rafał Wieruszewski
Piotr Klimczak (POL)
3:04.67
(SB)
  Konstantin Svechkar
Aleksandr Derevyagin
Yevgeniy Lebedev
Dmitriy Petrov (RUS)
3:06.91
(SB)
Yüksek atlama   Yaroslav Rybakov (RUS) 2.37
(WL)
  Andrey Tereshin (RUS) 2.35
(WL)
  Linus Thörnblad (SWE) 2.33
(PB)
Sırıkla atlama   Brad Walker (USA) 5.80
(SB)
  Alhaji Jeng (SWE) 5.70   Tim Lobinger (GER) 5.60
Uzun atlama   Ignisious Gaisah (GHA) 8.30   Irving Saladino (PAN) 8.29
(AR)
  Andrew Howe (ITA) 8.19
(PB)
Üç adım atlama   Walter Davis (USA) 17.73
(PB)
  Jadel Gregório (BRA) 17.56
(AR)
  Yoandri Betanzos (CUB) 17.42
(PB)
Gülle atma   Reese Hoffa (USA) 22.11
(WL)
  Andrei Mikhnevich (BLR) 21.37
(PB)
  Joachim Olsen (DEN) 21.16
Heptatlon   André Niklaus (GER) 6192
(PB)
  Bryan Clay (USA) 6187
(SB)
  Roman Šebrle (CZE) 6161
(SB)
(7.06 - 7.64 - 14.41 - 2.07 - 8.14 - 5.30 - 2:47.80) (6.67 - 7.74 - 13.89 - 2.10 - 7.83 - 4.60 - 2:50.92) (7.10 - 7.76 - 15.74 - 2.10 - 8.08 - 4.80 - 2:49.38)

BayanlarDüzenle

2003 | 2004 | 2006 | 2008 | 2010

Event Altın Gümüş Bronz
60 m   Me'Lisa Barber (USA) 7.01
(WL)
  Lauryn Williams (USA) 7.01
(WL)
  Kim Gevaert (BEL) 7.11
(NR)
400 m   Olesya Krasnomovets (RUS) 50.04
(CR)
  Vania Stambolova (BUL) 50.21
(NR)
  Christine Amertil (Bahamalar) 50.34
(AR)
800 m   Maria de Lurdes Mutola (MOZ) 1:58.90
(SB)
  Kenia Sinclair (JAM) 1:59.54
(NR)
  Hasna Benhassi (MAR) 2:00.34
(SB)
1500 m   Yuliya Chizhenko (RUS) 4:04.70   Yelena Soboleva (RUS) 4:05.21   Maryam Yusuf Jamal (BHR) 4:05.53
3000 m   Meseret Defar (ETH) 8:38.80   Liliya Shobukhova (RUS) 8:42.18   Lidia Chojecka (POL) 8:42.59
(SB)
60 m engelli   Derval O'Rourke (IRL) 7.84
(NR)
  Glory Alozie (ESP) 7.86
(SB)
  Susanna Kallur (SWE) 7.87
4 x 400 m bayrak   Tatyana Levina
Natalya Nazarova
Olesya Krasnomovets
Natalya Antyukh (RUS)
3:24.91   Debbie Dunn
Tiffany Williams
Monica Hargrove
Mary Danner (USA)
3:28.63
(SB)
  Natallia Solohub
Anna Kozak
Yulyana Zhalniaruk
Ilona Usovich (BLR)
3:28.65
Yüksek atlama   Yelena Slesarenko (RUS) 2.02
(SB)
  Blanka Vlašić (CRO) 2.00   Ruth Beitia (ESP) 1.98
(SB)
Sırıkla atlama   Yelena Isinbayeva (RUS) 4.80   Anna Rogowska (POL) 4.75   Svetlana Feofanova (RUS) 4.70
(SB)
Uzun atlama   Tatyana Kotova (RUS) 7.00
(WL)
  Tianna Madison (USA) 6.80
(PB)
  Naide Gomes (POR) 6.76 †
Üç adım atlama   Tatyana Lebedeva (RUS) 14.95
(WL)
  Anna Pyatykh (RUS) 14.93
(PB)
  Yamilé Aldama (Sudan) 14.86
(SB)
Gülle atma   Natallia Kharaneka (BLR) 19.84
(PB)
  Nadine Kleinert (GER) 19.64
(PB)
  Olga Ryabinkina (RUS) 19.24
(SB)
Pentatlon
(60 m eng., YA, GA,
UA, 800 m)
  Lyudmila Blonska (UKR) 4685
(PB)
  Karin Ruckstuhl (NED) 4607   Olga Levenkova (RUS) 4579
(8.29 - 1.84 - 13.43 - 6.50 - 2:19.62) (8.47 - 1.81 - 13.64 - 6.33 - 2:16.72) (8.55 - 1.78 - 13.20 - 6.44 - 2:15.12)
  • Concepción Montaner da 6.76 metre atlamasına rağmen, ikinci en iyi derecesinin daha kötü olması nedeniyle 4. oldu.

KısaltmalarDüzenle

WR: Dünya rekoru
CR: Şampiyona rekoru
AR: Kıta rekoru
NR: Ulusal rekor, ülke rekoru
PB: Kişisel en iyi derece
WL: Dünyada o yılki en iyi derece

Madalya tablosuDüzenle

 Sıra  Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1   Rusya 8 5 5 18
2   ABD 7 4 2 13
3   Etiyopya 2 0 0 2
  Ukrayna 2 0 0 2
5   Kenya 1 1 2 4
6   Beyaz Rusya 1 1 1 3
  Almanya 1 1 1 3
8   Gana 1 0 0 1
  Grenada 1 0 0 1
  İrlanda 1 0 0 1
  Mozambik 1 0 0 1
12   Polonya 0 2 1 3
13   İsveç 0 1 2 3
14   İspanya 0 1 1 2
  Küba 0 1 1 2
16   Botsvana 0 1 0 1
  Brezilya 0 1 0 1
  Bulgaristan 0 1 0 1
  Hırvatistan 0 1 0 1
  Hollanda 0 1 0 1
  Jamaika 0 1 0 1
  Katar 0 1 0 1
  Panama 0 1 0 1
25   Bahamalar 0 0 2 2
26   Bahreyn 0 0 1 1
  Belçika 0 0 1 1
  Çekya 0 0 1 1
  Danimarka 0 0 1 1
  Fas 0 0 1 1
  Portekiz 0 0 1 1
  Sudan 0 0 1 1
  İtalya 0 0 1 1

Dış bağlantılarDüzenle