2006 Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası

Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası Uluslararası Patenciler Birliği'nin (ISU) onayladığı elit patencilerin Dünya unvanı için yarıştığı yıllık artistik patinaj müsabakasıdır. Bu şampiyona ISU şampiyonalarının en prestijlisi olarak kabul edilir.

2006 yılı Dünya Şampiyonası 19 Mart-26 Mart 2006 tarihlerinde Pengrowth Saddledome Calgary, Alberta, Kanada'da yapıldı. 2006 yılı Olimpiyatlarından altın madalyalı hiçbir sporcu müsabakaya girmeyi seçmedi. Şampiyonluğunu savunan oyuncu sadece Stephane Lambiel'di.

Zorunlu dans Ravensburger Walsi'ydi. Çok sayıdaki katılımdan dolayı, bayanların ve erkeklerin elemeleri A ve B gruplarına bölündü.

Madalya TablosuDüzenle

 Sıra  Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1   ABD 1 0 3 4
2   Çin 1 1 0 2
3   Bulgaristan 1 0 0 1
   İsviçre 1 0 0 1
  Kanada 0 1 0 1
  Fransa 0 1 0 1
  Japonya 0 1 0 1
  Rusya 0 0 1 1

SonuçlarDüzenle

ErkeklerDüzenle

Sıra İsim Ulus Toplam Puanlar EA EB SP FS
1 Stephane Lambiel    İsviçre 274.22 1 4 1
2 Brian Joubert   Fransa 270.83 3 1 2
3 Evan Lysacek   ABD 255.22 2 8 3
4 Nobunari Oda   Japonya 251.21 1 3 5
5 Emanuel Sandhu   Kanada 249.89 6 2 4
6 Jeffrey Buttle   Kanada 241.59 2 7 7
7 Johnny Weir   ABD 235.57 4 5 8
8 Alban Preaubert   Fransa 230.95 5 17 6
9 Li Chengjiang   Çin 229.03 5 6 15
10 Ilia Klimkin   Rusya 227.78 3 10 10
11 Matthew Savoie   ABD 227.41 8 9 9
12 Sergei Davydov   Beyaz Rusya 222.44 6 12 11
13 Tomas Verner   Çekya 221.83 7 11 14
14 Gheorghe Chiper   Romanya 219.34 9 15 12
15 Zhang Min   Çin 216.59 4 19 13
16 Anton Kovalevski   Ukrayna 211.93 9 14 19
17 Andrei Griazev   Rusya 208.37 10 21 16
18 Roman Serov   İsrail 207.14 8 16 20
19 Ivan Dinev   Bulgaristan 206.86 11 18 18
20 Silvio Smalun   Almanya 206.58 7 13 21
21 Shawn Sawyer   Kanada 201.05 10 25 17
22 Gregor Urbas   Slovenya 198.54 11 20 23
23 Kristoffer Berntsson   İsveç 192.47 12 23 22
24 Trifun Zivanovic   Sırbistan-Karadağ 183.05 14 22 24
Serbest patene ulaşamayanlar
25 Karel Zelenka   İtalya FNR 13 24
26 Viktor Pfeifer   Avusturya FNR 12 26
27 Igor Matsipura   Slovakya FNR 13 28
28 Jamal Othman    İsviçre FNR 14 27
29 Ari-Pekka Nurmenkari   Finlandiya FNR 15 29
30 John Hamer   Birleşik Krallık FNR 15 30
Kısa programa ulaşamayanlar
31 Aidas Reklys   Litvanya NQD 16
32 Sean Carlow   Avustralya NQD 16
33 Alper Ucar   Türkiye NQD 17
34 Bertalan Zakany   Macaristan NQD 17
35 Michael Novales   Filipinler NQD 18
36 Tristan Thode   Yeni Zelanda NQD 18
37 Zeus Issariotis   Yunanistan NQD 19
38 Luis Hernandez   Meksika NQD 19
39 Edward Ka-Yin Chow   Hong Kong NQD 20
40 Justin Pietersen   Güney Afrika NQD 20

Erkekler grup A Jüri üyeleri listesi:

Erkekler grup B Jüri üyeleri listesi:

Erkekler kısa program üri heyeti listesi:

Erkekler serbest proram Jüri üyeleri listesi:

BayanlarDüzenle

Sıra İsim Ulus Toplam puanlar EB EA SP FS
1 Kimmie Meissner   ABD 218.33 2 5 1
2 Fumie Suguri   Japonya 209.74 1 2 2
3 Sasha Cohen   ABD 208.88 3 1 4
4 Elena Sokolova   Rusya 202.27 6 3 3
5 Yukari Nakano   Japonya 195.65 2 6 6
6 Sarah Meier    İsviçre 195.11 5 4 5
7 Joannie Rochette   Kanada 189.41 1 7 8
8 Emily Hughes   ABD 184.75 3 10 7
9 Susanna Poykio   Finlandiya 180.06 7 9 9
10 Kiira Korpi   Finlandiya 176.65 5 11 10
11 Yoshie Onda   Japonya 172.46 6 12 12
12 Carolina Kostner   İtalya 172.45 4 16 11
13 Mira Leung   Kanada 168.80 4 14 13
14 Elene Gedevanishvili   Gürcistan 164.92 9 8 17
15 Idora Hegel   Hırvatistan 163.58 7 17 14
16 Liu Yan   Çin 159.05 8 19 15
17 Amanda Nylander   İsveç 154.08 10 18 19
18 Tugba Karademir   Türkiye 153.25 14 22 16
19 Arina Martinova   Rusya 149.89 13 15 21
20 Galina Efremenko   Ukrayna 149.65 14 21 18
21 Anastasia Gimazetdinova   Özbekistan 149.43 11 13 22
22 Julia Sebestyen   Macaristan 142.30 11 24 20
23 Valentina Marchei   İtalya 141.51 12 20 23
24 Annette Dytrt   Almanya 137.31 10 23 24
Serbest programa ulaşamayanlar
25 Viktoria Pavuk   Macaristan FNR 8 28
26 Katarina Gerboldt   Rusya FNR 13 27
27 Michelle Cantu   Meksika FNR 15 25
28 Nadege Bobillier   Fransa FNR 9 29
29 Andrea Kreuzer   Avusturya FNR 15 26
30 Teodora Postic   Slovenya FNR 12 30
Kısa programa ulaşamayanlar
31 Miriam Manzano   Avustralya NQD 16
32 Roxana Luca   Romanya NQD 17
33 Tammy Sutan   Tayland NQD 16
34 Sonia Radeva   Bulgaristan NQD 17
35 Diane Chen   NQD 18
36 Ksenia Jastsenjski   Sırbistan-Karadağ NQD 19
37 Jacqueline Belenyesiova   Slovakya NQD 18
38 Choi Ji Eun   Güney Kore NQD 20
39 Olga Zadvornova   Letonya NQD 21
40 Alisa Kireeva   Ukrayna NQD 19
41 Jenna-Anne Buys   Güney Afrika NQD 20
42 Laura Fernandez   İspanya NQD 22
43 Elena Muhhina   Estonya NQD 21
WD Kristina Mikhailova   Beyaz Rusya

ÇiftlerDüzenle

Sıra isim Ulus Toplam puanlar SP FS
1 Pang Qing / Tong Jian   Çin 189.20 2 1
2 Zhang Dan / Zhang Hao   Çin 186.42 1 4
3 Maria Petrova / Alexei Tikhonov   Rusya 186.22 3 2
4 Rena Inoue / John Baldwin   ABD 183.17 6 3
5 Valerie Marcoux / Craig Buntin   Kanada 181.09 4 5
6 Aliona Savchenko / Robin Szolkowy   Almanya 170.08 5 7
7 Jessica Dube / Bryce Davison   Kanada 169.72 7 6
8 Julia Obertas / Sergei Slavnov   Rusya 164.16 8 8
9 Dorota Zagorska / Mariusz Siudek   Polonya 160.79 9 9
10 Tatiana Volosozhar / Stanislav Morozov   Ukrayna 147.90 11 10
11 Marcy Hinzmann / Aaron Parchem   ABD 140.22 10 13
12 Maria Mukhortova / Maxim Trankov   Rusya 135.70 12 12
13 Marylin Pla / Yannick Bonheur   Fransa 135.02 14 11
14 Dominika Piatkowska / Dmitri Khromin   Polonya 123.37 13 14
15 Rumiana Spassova / Stanimir Todorov   Bulgaristan 117.61 16 15
16 Marina Aganina / Artem Knyazev   Özbekistan 114.52 15 16
17 Stacey Kemp / David King   Birleşik Krallık 106.10 18 18
18 Mari Vartmann / Florian Just   Almanya 105.49 19 17
19 Julia Beloglazova / Andrei Bekh   Ukrayna 104.83 17 19
20 Emma Brien / Stuart Beckingham   Avustralya 86.84 20 20

Buz dansıDüzenle

Sıra İsim Ulus Toplam puanlar CD OD FD
1 Albena Denkova / Maxim Staviski   Bulgaristan 199.14 1 1 3
2 Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon   Kanada 198.69 2 3 1
3 Tanith Belbin / Benjamin Agosto   ABD 196.74 3 4 4
4 Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas   Litvanya 195.87 5 5 2
5 Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder   Fransa 195.44 4 2 5
6 Galit Chait / Sergei Sakhnovski   İsrail 181.29 6 7 6
7 Oksana Domnina / Maxim Shabalin   Rusya 178.39 7 6 7
8 Federica Faiella / Massimo Scali   İtalya 172.10 9 10 8
9 Melissa Gregory / Denis Petukhov   ABD 171.06 10 9 10
10 Megan Wing / Aaron Lowe   Kanada 170.51 8 8 11
11 Sinead Kerr / John Kerr   Birleşik Krallık 167.83 12 11 9
12 Jana Khokhlova / Sergei Novitski   Rusya 162.15 11 16 12
13 Christina Beier / William Beier   Almanya 154.94 13 14 13
14 Kristin Fraser / Igor Lukanin   Azerbaycan 154.28 14 13 15
15 Nathalie Pechalat / Fabian Bourzat   Fransa 154.00 15 12 17
16 Morgan Matthews / Maxim Zavozin   ABD 152.97 16 18 14
17 Nozomi Watanabe / Akiyuki Kido   Japonya 152.96 17 15 16
18 Nora Hoffmann / Attila Elek   Macaristan 150.78 18 17 18
19 Alexandra Kauc / Michal Zych   Polonya 144.21 19 20 19
20 Alexandra Zaretski / Roman Zaretski   İsrail 140.14 24 22 20
21 Anna Zadorozhniuk / Sergei Verbillo   Ukrayna 139.72 21 21 21
22 Yu Xiaoyang / Wang Chen   Çin 136.14 23 23 22
23 Elena Romanovskaya / Alexander Grachev   Rusya 135.43 20 19 24
24 Alla Beknazarova / Vladimir Zuev   Ukrayna 132.00 22 24 23
Serbest dansa ulaşamayanlar
25 Olga Akimova / Alexander Shakalov   Özbekistan FNR 27 25
26 Laura Munana / Luke Munana   Meksika FNR 26 27
27 Kamila Hajkova / David Vincour   Çekya FNR 28 26
28 Natalie Buck / Trent Nelson-Bond   Avustralya FNR 29 28
29 Alisa Allapach / Peter Kongkasem   Tayland FNR 30 29
WD Anastasia Grebenkina / Vazgen Azrojan   Ermenistan 25

KaynakçaDüzenle