2004 İtalya Bisiklet Turu

2004 İtalya Bisiklet Turu, İtalya Bisiklet Turu'nun 87. esiyonu olup, 8 Mayıs-30 Mayıs tarihleri arasında yapıldı. Genel klasmanı İtalyan Damiano Cunego kazandı.

2004 Giro d'Italia
Yarış detayları
Tarihler8-30 Mayıs
Etaplar20 + Prolog
Mesafe3.423,9 km (2.128 mi)
Galibiyet zamanı88s 40' 43"
Sonuçlar
Kazanan  Damiano Cunego (ITA) (Saeco Macchine per Caffè)
  İkinci  Serhiy Honchar (UKR) (De Nardi)
  Üçüncü  Gilberto Simoni (ITA) (Saeco Macchine per Caffè)
-
Puanlar  Alessandro Petacchi (ITA) (Fassa Bortolo)
Dağlar  Fabian Wegmann (GER) (Gerolsteiner)
  Savaşçılık  Alessandro Petacchi (ITA) (Fassa Bortolo)
Intergiro  Raffaele Illiano (ITA) (Colombia–Selle Italia)
  Takım Saeco Macchine per Caffè
  Takım puanları Alessio–Bianchi
← 2003
2005 →

Takımlar değiştir

Rota ve Etaplar değiştir

Etap özellikleri ve kazananlar[1]
Etap Tarih Parkur Mesafe Tip Kazanan
P 8 Mayıs Cenova 6,9 km (4 mi)   Bireysel zamana karşı   Bradley McGee (AUS)
1 9 Mayıs Cenova - Alba 143 km (89 mi)   Orta dağlık etap   Alessandro Petacchi (ITA)
2 10 Mayıs Novi Ligure - Pontremoli 184 km (114 mi)   Orta dağlık etap   Damiano Cunego (ITA)
3 11 Mayıs Pontremoli - Corno alle Scale 191 km (119 mi)   Orta dağlık etap   Gilberto Simoni (ITA)
4 12 Mayıs Porretta Terme - Civitella in Val di Chiana 184 km (114 mi)   Düz etap   Alessandro Petacchi (ITA)
5 13 Mayıs Civitella in Val di Chiana - Spoleto 177 km (110 mi)   Düz etap   Robbie McEwen (AUS)
6 14 Mayıs Spoleto - Valmontone 164 km (102 mi)   Düz etap   Alessandro Petacchi (ITA)
7 15 Mayıs Frosinone - Montevergine di Mercogliano 214 km (133 mi)   Orta dağlık etap   Damiano Cunego (ITA)
8 16 Mayıs Giffoni Valle Piana - Policoro 214 km (133 mi)   Düz etap   Alessandro Petacchi (ITA)
9 17 Mayıs Policoro - Carovigno 142 km (88 mi)   Düz etap   Fred Rodriguez (USA)
18 Mayıs Dinlenme günü
10 19 Mayıs Porto Sant'Elpidio - Ascoli Piceno 146 km (91 mi)   Orta dağlık etap   Alessandro Petacchi (ITA)
11 20 Mayıs Porto Sant'Elpidio - Cesena 228 km (142 mi)   Orta dağlık etap   Emanuele Sella (ITA)
12 21 Mayıs Cesena - Treviso 210 km (130 mi)   Düz etap   Alessandro Petacchi (ITA)
13 22 Mayıs Trieste - Trieste 52 km (32 mi)   Bireysel zamana karşı   Serhiy Honchar (UKR)
14 23 Mayıs Trieste - Pula 175 km (109 mi)   Düz etap   Alessandro Petacchi (ITA)
15 24 Mayıs Poreč - San Vendemiano 234 km (145 mi)   Düz etap   Alessandro Petacchi (ITA)
16 25 Mayıs San Vendemiano - Pfalzen 217 km (135 mi)   Dağlık etap   Damiano Cunego (ITA)
26 Mayıs Dinlenme günü
17 27 Mayıs Bruneck - Fondo/Sarnonico 153 km (95 mi)   Dağlık etap   Pavel Tonkov (RUS)
18 28 Mayıs Cles - Bormio 2000 118 km (73 mi)   Dağlık etap   Damiano Cunego (ITA)
19 29 Mayıs Bormio - Presolana 122 km (76 mi)   Dağlık etap   Stefano Garzelli (ITA)
20 30 Mayıs Clusone - Milano 149 km (93 mi)   Düz etap   Alessandro Petacchi (ITA)
Total 342,9 km (213 mi)

Final sıralamaları değiştir

Genel klasman değiştir

Sıra Bisikletçi Takım Zaman
1   Damiano Cunego (ITA)   Saeco Macchine per Caffè 88s 40' 43"
2   Serhiy Honchar (UKR) De Nardi + 2' 02"
3   Gilberto Simoni (ITA) Saeco Macchine per Caffè + 2' 05"
4   Dario Cioni (ITA) Fassa Bortolo + 4' 36"
5   Yaroslav Popovych (UKR) Landbouwkrediet–Colnago + 5' 05"
6   Stefano Garzelli (ITA) Vini Caldirola–Nobili Rubinetterie + 5' 31"
7   Wladimir Belli (ITA) Lampre + 6' 12"
8   Bradley McGee (AUS) FDJeux.com + 6' 15"
9   Tadej Valjavec (SLO) Phonak + 6' 34"
10   Juan Manuel Gárate (ESP) Lampre + 7' 47"

Puan klasmanı değiştir

Sıra Bisikletçi Takım Puanlar
1   Alessandro Petacchi (ITA)   Fassa Bortolo 250
2   Damiano Cunego (ITA)   Saeco Macchine per Caffè 153
3   Olaf Pollack (GER) Gerolsteiner 148
4   Alexandre Usov (BLR) Phonak 111
5   Marco Zanotti (ITA) Vini Caldirola–Nobili Rubinetterie 102
6   Fred Rodriguez (USA) Acqua & Sapone 96
7   Bradley McGee (AUS) FDJeux.com 88
8   Gilberto Simoni (ITA) Saeco Macchine per Caffè 78
9   Stefano Garzelli (ITA) Vini Caldirola–Nobili Rubinetterie 76
10   Iván Parra (COL) De Nardi 73

Dağlar klasmanı değiştir

Sıra Bisikletçi Takım Puanlar
1   Fabian Wegmann (GER)  Gerolsteiner 56
2   Damiano Cunego (ITA)   Saeco Macchine per Caffè 54
3   Gilberto Simoni (ITA) Saeco Macchine per Caffè 36
4   Stefano Garzelli (ITA) Vini Caldirola–Nobili Rubinetterie 33
5   Alexandre Moos (SUI) Phonak 27
6   Vladimir Miholjević (CRO) Alessio–Bianchi 20
7   Raffaele Illiano (ITA)   Colombia–Selle Italia 16
8   Niki Aebersold (SUI) Phonak 15
9   Luis Felipe Laverde (COL) Formaggi Pinzolo Fiavè 14
10   Bradley McGee (AUS) FDJeux.com 13

Intergiro klasmanı değiştir

Sıra Bisikletçi Takım Zaman
1   Raffaele Illiano (ITA)   Colombia–Selle Italia 49h 39' 14"
2   Crescenzo d'Amore (ITA) Acqua & Sapone + 13"
3   Mariano Piccoli (ITA) Lampre + 19"
4   Marlon Pérez Arango (COL) Colombia–Selle Italia + 22"
5   Alessandro Vanotti (ITA) De Nardi + 36"
6   Aart Vierhouten (NED) Lotto-Domo + 39"
7   Robert Förster (GER) Gerolsteiner
8   Daniele Righi (ITA) Lampre + 44"
9   Alessandro Bertolini (ITA) Alessio–Bianchi + 56"
10   Yaroslav Popovych (UKR) Landbouwkrediet–Colnago + 1' 05"

Trofeo Hızlı Takım klasmanı değiştir

Sıra Takım Zaman
1 Saeco Macchine per Caffè 265s 52' 05"
2 Vini Caldirola–Nobili Rubinetterie + 19' 15"
3 Lampre + 26' 12"
4 Alessio–Bianchi + 29' 13"
5 Saunier Duval-Prodir + 39' 21"
6 Ceramica Panaria-Margres + 43' 02"
7 Acqua & Sapone + 57' 54"
8 Phonak + 1s 03' 04"
9 De Nardi + 1s 20' 18"
10 Formaggi Pinzolo Fiave + 2s 04' 05"

Trofeo Süper Takım klasmanı değiştir

Sıra Takım Puanlar
1 Alessio–Bianchi 384
2 Saeco Macchine per Caffè 359
3 Fassa Bortolo 339
4 Lampre 327
5 Acqua & Sapone 315
6 Vini Caldirola–Nobili Rubinetterie 301
7 Ceramica Panaria-Margres 273
8 Phonak 265
9 Gerolsteiner 250
10 De Nardi 217

Kaynakça değiştir

  1. ^ "87° Giro d'Italia - Le Règlement" [87th Giro d'Italia - The Regulations] (PDF). La Gazzetta dello Sport (Fransızca). ss. 1-24. 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 30 Eylül 2012.