Ana menüyü aç

1983 Dünya Atletizm Şampiyonası

1983 Dünya Atletizm Şampiyonası 7-14 Ağustos 1983 tarihlerinde Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de yapılan IAAF Dünya Atletizm Şampiyonaları'nın birincisi.

ErkeklerDüzenle

PistDüzenle

Yarışma Altın Gümüş Bronz
100 m Carl Lewis
 
10.07 Calvin Smith
 
10.21 Emmit King
 
10.24
200 m Calvin Smith
 
20.14 Elliott Quow
 
20.41 Pietro Mennea
 
20.51
400 m Bert Cameron
 
45.05 Mike Franks
 
45.22 Sunder Nix
 
45.24
800 m Willi Wülbeck
 
1:43.65 Rob Druppers
 
1:44.20 Joaquim Cruz
 
1:44.27
1.500 m Steve Cram
 
3:41.59 Steve Scott
 
3:41.87 Saïd Aouita
 
3:42.02
5.000 m Eamonn Coghlan
 
13:28.53 Werner Schildhauer
 
13:30.20 Martti Vainio
 
13:30.34
10.000 m Alberto Cova
 
28:01.04 Werner Schildhauer
 
28:01.18 Hansjörg Kunze
 
28:01.26
Maraton Rob de Castella
 
2:10:03 Kebebe Balcha
 
2:10:27 Waldemar Cierpinski
 
2:10:37
110 m engelli Greg Foster
 
13.42 Arto Bryggare
 
13.46 Willie Gault
 
13.48
400 m engelli Edwin Moses
 
47.50 Harald Schmid
 
48.61 Aleksandr Kharlov
 
49.03
3.000 m su engelli Patriz Ilg
 
8:15.06 Bogusław Mamiński
 
8:17.03 Colin Reitz
 
8:17.75
20 km yürüyüş Ernesto Canto
 
1:20:49 Jozef Pribilinec
 
1:20:59 Yevgeniy Yevsyukov
 
1:21:08
50 km yürüyüş Ronald Weigel
 
3:43:08 José Marín
 
3:43:42 Sergey Yung
 
3:49:03
4 x 100 m Emmit King, Willie Gault, Calvin Smith, Carl Lewis
 
37.86
WR
Stefano Tilli, Carlo Simmionato, Pierfrancesco Pavoni, Pietro Mennea
 
38.37
NR
Andrey Prokofyev, Nikolay Sidorov, Vladimir Muravyov, Viktor Bryzgin
 
38.41
4 x 400 m Sergey Lovachov, Aleksandr Troshchilo, Nikolay Chernetskiy, Viktor Markin
 
3:00.79 Erwin Skamrahl, Jörg Vaihinger, Harald Schmid, Helmut Weber
 
3:01.83 Ainsley Bennett, Garry Cook, Todd Bennett, Phil Brown
 
3:03.53

Atlama ve atmalarDüzenle

Yarışma Altın Gümüş Bronz
Uzun atlama Carl Lewis
 
8.55 Jason Grimes
 
8.29 Mike Conley
 
8.12
Üç adım atlama Zdzisław Hoffmann
 
17.42 Willie Banks
 
17.18 Ajayi Agbebaku
 
17.18
Yüksek atlama Gennadiy Avdeyenko
 
2.32 Tyke Peacock
 
2.32 Zhu Jianhua
 
2.29
Sırıkla atlama Sergey Bubka
 
5.70 Konstantin Volkov
 
5.60 Atanas Tarev
 
5.60
Gülle atma Edward Sarul
 
21.39 Ulf Timmermann
 
21.16 Remigius Machura
 
20.98
Disk atma Imrich Bugár
 
67.72 Luis Delís
 
67.36 Gejza Valent
 
66.08
Çekiç atma Sergey Litvinov
 
82.68 Yuriy Sedykh
 
80.94 Zdzisław Kwaśny
 
79.42
Cirit atma Detlef Michel
 
89.48 Tom Petranoff
 
85.60 Dainis Kūla
 
85.58
Dekatlon Daley Thompson
 
8666 Jürgen Hingsen
 
8561 Siegfried Wentz
 
8478

BayanlarDüzenle

PistDüzenle

Yarışma Altın Gümüş Bronz
100 m Marlies Göhr
 
10.97
CR
Marita Koch
 
11.02 Diane Williams
 
11.06
200 m Marita Koch
 
22.13 Merlene Ottey
 
22.19 Kathy Smallwood-Cook
 
22.37
400 m Jarmila Kratochvílová
 
47.99
WR
Taťána Kocembová
 
48.59
PB
Mariya Pinigina
 
49.19
800 m Jarmila Kratochvílová
 
1:54.68 Lyubov Gurina
 
1:56.11 Yekaterina Podkopayeva
 
1:57.58
1500 m Mary Decker
 
4:00.90 Zamira Zaytseva
 
4:01.19 Yekaterina Podkopayeva
 
4:02.25
3000 m Mary Decker
 
8:34.62 Brigitte Kraus
 
8:35.11 Tatyana Kazankina
 
8:35.13
Maraton Grete Waitz
 
2:28:09 Marianne Dickerson
 
2:31:09 Raisa Smekhnova
 
2:31:13
100 m engelli Bettine Jahn
 
12.35 Kerstin Knabe
 
12.42 Ginka Zagorcheva
 
12.62
400 m engelli Yekaterina Fesenko
 
54.14 Ana Ambraziené
 
54.15 Ellen Fiedler
 
54.55
4 x 100 m Silke Gladisch-Möller, Marita Koch, Ingrid Auerswald-Lange, Marlies Göhr
 
41.76 Joan Baptiste, Kathy Smallwood-Cook, Beverley Callendar, Shirley Thomas
 
42.71 Leleith Hodges, Jacqueline Pusey, Juliet Cuthbert, Merlene Ottey
 
42.73
4 x 400 m Gesine Walther, Sabine Busch, Marita Koch, Dagmar Rübsam
 
3:19.73 Taťána Kocembová, Milena Matejkovičová-Strnadová, Zuzana Moravčíková, Jarmila Kratochvílová
 
3:20.32 Yelena Korban, Marina Kharlamova, Irina Baskakova, Mariya Pingina
 
3:21.16

Atlama ve atmalarDüzenle

Yarışma Altın Gümüş Bronz
Uzun atlama Heike Daute
 
7.27 Anişoara Cuşmir-Stanciu
 
7.15 Carol Lewis
 
7.04
Yüksek atlama Tamara Bykova
 
2.01 Ulrike Meyfarth
 
1.99 Louise Ritter
 
1.95
Gülle atma Helena Fibingerová
 
21.05 Helma Knorscheidt
 
20.70 Ilona Slupianek
 
20.56
Cirit atma Tiina Lillak
 
70.82 Fatima Whitbread
 
69.14 Anna Verouli
 
65.72
Disk atma Martina Opitz
 
68.94 Galina Murasova
 
67.44 Maria Petkova
 
66.44
Heptatlon Ramona Neubert
 
6714 Sabine Paetz
 
6662 Anke Vater
 
6532

Madalya tablosuDüzenle

Pozisyon Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1.   Doğu Almanya 11 8 6 25
2.   Amerika Birleşik Devletleri 8 9 7 24
3.   Sovyetler Birliği 5 5 10 20
4.   Çekoslovakya 4 3 2 9
5.   Batı Almanya 2 5 1 8
6.   Birleşik Krallık 2 2 3 7
7.   Polonya 2 1 1 4
8=   Finlandiya 1 1 1 3
8=   İtalya 1 1 1 3
8=   Jamaika 1 1 1 3
11=   Avustralya 1 0 0 1
11=   İrlanda 1 0 0 1
11=   Meksika 1 0 0 1
11=   Norveç 1 0 0 1
15=   Küba 0 1 0 1
15=   Etiyopya 0 1 0 1
15=   Hollanda 0 1 0 1
15=   Romanya 0 1 0 1
15=   İspanya 0 1 0 1
20.   Bulgaristan 0 0 3 3
21=   Brezilya 0 0 1 1
21=   Çin 0 0 1 1
21=   Yunanistan 0 0 1 1
21=   Fas 0 0 1 1
21=   Nijerya 0 0 1 1

KaynakçaDüzenle