1978 Dünya Güreş Şampiyonası

1978 Dünya Güreş Şampiyonası serbest ve grekoromen stil kategorilerinde 18. defa düzenlenen organizasyondur. Müsabakalara ev sahipliğini 20-27 Ağustos tarihleri arasında Meksika Meksika'nin Meksiko kenti yapmıştır.

Madalya tablosuDüzenle

 Sıra  Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1   Sovyetler Birliği 12 4 4 20
2   Romanya 3 1 2 6
3   Doğu Almanya 2 1 1 4
4   Bulgaristan 1 2 1 4
5   Japonya 1 2 0 3
6   ABD 1 0 1 2
7   İran 0 2 2 4
8   Polonya 0 2 1 3
  Yugoslavya 0 2 1 3
10   İsveç 0 1 1 2
  Batı Almanya 0 1 1 2
12   Macaristan 0 1 0 1
  Güney Kore 0 1 0 1
14   Küba 0 0 2 2
15   Yunanistan 0 0 1 1
  Moğolistan 0 0 1 1
  Türkiye 0 0 1 1
Total 20 20 20 60

Takım sıralamasıDüzenle

Sıra Erkekler serbest stil Erkekler Grekoromen stil
Takım Puan Takım Puan
1   Sovyetler Birliği 55   Sovyetler Birliği 53
2   Doğu Almanya 21   Romanya 36
3   İran 19   Bulgaristan 30
4   Japonya 18   Polonya 24
5   ABD 17.5   Yugoslavya 15.5
6   Bulgaristan 17.5   Batı Almanya 12

Madalya kazananlarDüzenle

Erkekler serbest stilDüzenle

Kategori Altın Gümüş Bronz
48 kg   Sergey Kornilayev (URS)   Nobuo Fujisawa (JPN)   Mohammad Bazmavar (IRI)
52 kg   Anatoly Beloglazov (URS)   Hartmut Reich (GDR)   Luis Ocaña (CUB)
57 kg   Hideaki Tomiyama (JPN)   Busay Ibragimov (URS)   Dugarsürengiin Oyuunbold (MGL)
62 kg   Vladimir Yumin (URS)   Yang Jung-Mo (KOR)   Mohammad Rezaei (IRI)
68 kg   Pavel Pinigin (URS)   Akira Miyahara (JPN)   Ivan Yankov (BUL)
74 kg   Leroy Kemp (USA)   Mohammad Hossein Mohebbi (IRI)   Pyotr Marta (URS)
82 kg   Magomedkhan Aratsilov (URS)   Adolf Seger (FRG)   John Peterson (USA)
90 kg   Uwe Neupert (GDR)   Anatoly Prokopchuk (URS)   İsmail Temiz (TUR)
100 kg   Harald Büttner (GDR)   Levan Tediashvili (URS)   Bárbaro Morgan (CUB)
+100 kg   Soslan Andiyev (URS)   Reza Soukhteh-Saraei (IRI)   Roland Gehrke (GDR)

Erkekler grekoromen stilDüzenle

Kategori Altın Gümüş Bronz
48 kg   Constantin Alexandru (ROU)   Aleksey Shumakov (URS)   Roman Kierpacz (POL)
52 kg   Vakhtang Blagidze (URS)   Nicu Gingă (ROU)   Charalambos Cholidis (GRE)
57 kg   Shamil Serikov (URS)   Ivan Frgić (YUG)   Pasquale Passarelli (FRG)
62 kg   Boris Kramarenko (URS)   Kazimierz Lipień (POL)   Lars Malmkvist (SWE)
68 kg   Ştefan Rusu (ROU)   Andrzej Supron (POL)   Aleksandr Aliyev (URS)
74 kg   Arif Niftullayev (URS)   Ferenc Kocsis (HUN)   Gheorghe Ciobotaru (ROU)
82 kg   Ion Draica (ROU)   Momir Petković (YUG)   Vladimir Cheboksarov (URS)
90 kg   Stoyan Nikolov (BUL)   Frank Andersson (SWE)   Viktor Avdyshev (URS)
100 kg   Nikolay Balboshin (URS)   Georgi Raykov (BUL)   Refik Memišević (YUG)
+100 kg   Aleksandr Kolchinsky (URS)   Nikola Dinev (BUL)   Roman Codreanu (ROU)

Dış bağlantiDüzenle