1966 Avrupa Su Sporları Şampiyonası

Madalya tablosuDüzenle

      Host nation

Sıra Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1   Sovyetler Birliği 12 7 5 24
2   Doğu Almanya 4 6 5 15
3   Hollanda 3 1 1 5
4   Fransa 2 0 1 3
5   Büyük Britanya 1 3 3 7
6   İtalya 1 0 1 2
7   İsveç 0 2 2 4
8   0 1 1 2
9   Avusturya 0 1 0 1
9   0 1 0 1
9   Batı Almanya 0 1 0 1
12   Finlandiya 0 0 1 1
12   Polonya 0 0 1 1
12   0 0 1 1
12   Yugoslavya 0 0 1 1
Total 23 23 23 69

Madalya ÖzetiDüzenle

DalışDüzenle

Erkekler maçı
Event Altın Gümüş Bronz
3 m sıçrama tahtası   Mikhail Safonov (URS) 155.27   Tord Andersson (SWE) 146.30   Franco Cagnotto (ITA) 146.21
10 m platform   Klaus Dibiasi (ITA) 162.92   Brian Phelps (GBR) 152.01   Jerzy Kowalewski (POL) 143.13
Kadınlar maçı
Event Altın Gümüş Bronz
3 m sıçrama tahtası   Vera Baklanova (URS) 136.59   Delia Reinhard (GDR) 136.05   Tamara Fyedosova (URS) 133.23
10 m platform   Natalya Kuznetsova (URS) 100.93   Ingeborg Pertmayr (AUT) 94.52   Gabriele Krauss Schöpe (GDR) 91.22

YüzmeDüzenle

Erkekler maçıDüzenle

Event Altın Gümüş Bronz
100 m serbest   Bobby McGregor (GBR) 53.7   Leonid Ilyichev (URS) 54.3   Udo Poser (GDR) 54.8
400 m serbest   Frank Wiegand (GDR) 4:11.1   Semyon Belits-Geiman (URS) 4:13.2   Alain Mosconi (FRA) 4:13.6
1500 m serbest   Semyon Belits-Geiman (URS) 16:58.5   Alan Kimber (GBR) 17:13.2   Aleksandr Pletnyev (URS) 17:17.9
200 m sırt üstü yüzüş   Yuriy Gromak (URS) 2:12.9   Jaime Monzó (ESP) 2:15.7   Joachim Rother (GDR) 2:16.7
200 m kurbağalama yüzüş   Georgiy Prokopenko (URS) 2:30.0   Aleksandr Tutakayev (URS) 2:30.3   Egon Henninger (GDR) 2:30.5
200 m kelebekleme yüzüş   Valentin Kuzmin (URS) 2:10.2   Horst-Günter Gregor (GDR) 2:10.6   Anatoliy Skavronskiy (URS) 2:11.2
400 m bireysel karışık yüzme   Frank Wiegand (GDR) 4:47.9   Andrey Dunayev (URS) 4:48.7   Klaus Katzur (GDR) 4:55.7
4×100 m serbest röle   Doğu Almanya
Frank Wiegand
Udo Poser
Horst-Günter Gregor
Peter Sommer
3:36.8   Sovyetler Birliği
Leonid Ilyichev
Viktor Mazanov
Georgiy Kulikov
Vladimir Shuvalov
3:37.5   İsveç
Lester Eriksson
Göran Jansson
Yngvar Eriksson
Jan Lundin
3:39.0
4×200 m serbseet röle   Sovyetler Birliği
Leonid Ilyichev
Semyon Belits-Geiman
Aleksandr Pletnev
Yevgeniy Novikov
8:00.2   Doğu Almanya
Horst-Günter Gregor
Alfred Müller
Udo Poser
Frank Wiegand
8:01.6   İsveç
Lester Eriksson
Olle Ferm
Ingvar Eriksson
Jan Lundin
8:04.3
4×100 m karışık röle   Sovyetler Birliği
Viktor Mazanov
Georgiy Prokopenko
Valentin Kuzmin
Leonid Ilyichev
4:02.4   Doğu Almanya
Jürgen Dietze
Egon Henninger
Horst-Günter Gregor
Frank Wiegand
4:02.9  
József Csikány
Ferenc Lenkei
Ákos Gulyás
István Szentirmay
4:05.9

Kadınlar maçıDüzenle

Event Altın Gümüş Bronz
100 m serbest   Martina Grunert (GDR) 1:01.2   Judit Turóczy (HUN) 1:02.1   Pauline Sillett (GBR) 1:02.5
400 m serbest   Claude Mandonnaud (FRA) 4:48.2   Ada Kok (NED) 4:48.7   Tamara Sosnova (URS) 4:50.1
100 m sırt üstü yüzme   Christine Caron (FRA) 1:08.1   Linda Ludgrove (GBR) 1:08.9   Cristina Balaban (ROM) 1:09.7
200 m kurbağalama yüzme   Galina Prozumenshchikova (URS) 2:40.8   Irina Posdnyakova (URS) 2:41.9   Jill Slattery (GBR) 2:47.9
100 m kelebekleme yüzme   Ada Kok (NED) 1:05.6   Heike Hustede (FRG) 1:06.3   Eila Pyrhönen (FIN) 1:07.8
400 m bireysel karışık yüzme   Betty Heukels (NED) 5:25.0   Heidi Pechstein (GDR) 5:26.0   Lyudmila Kasiyeva (URS) 5:28.4
4×100 m serbest röle   Sovyetler Birliği
Natalya Sipchenko
Antonina Rudenko
Natalya Ustinova
Tamara Sosnova
4:11.3   İsveç
Ingrid Gustavsson
Ulla Jafvert
Ann-charlott Lilja
Anne-Christine Hagberg
4:12.2   Hollanda
Toos Beumer
Mirjam van Hemert
Bep Weeteling
Lydia Schaap
4:12.8
4×100 m karışık röle   Hollanda
Cobie Sikkens
Gretta Kok
Ada Kok
Toos Beumer
4:36.4   Sovyetler Birliği
Natalya Mikhaylova
Galina Prozumenshchikova
Tatyana Devyatova
Antonina Rudenko
4:38.2   Büyük Britanya
Linda Ludgrove
Diana Harris
Mary-Anne Cotterill
Pauline Sillett
4:38.4

Su TopuDüzenle

Event Altın Gümüş Bronz
Erkekler yarışması   Sovyetler Birliği   Doğu Almanya   Yugoslavya