Ana menüyü aç

1896 Yaz Olimpiyatları'nda Almanya

Almanya, Atina'da düzenlenen 1896 Yaz Olimpiyatları'na 19 sporcuyla katıldı. Atletizm, bisiklet, halter, güreş, jimnastik ve tenis olmak üzere altı farklı sporda yarışan sporcular, kazandıkları 13 madalyayla oyunların madalya sıralamasında üçüncü sırada yer aldı.

Olimpiyatlarda Almanya
IOC kodu  GER
NOC Almanya Olimpiyat Komitesi
Resmî sitewww.dosb.de (Almanca)
1896 Yaz Olimpiyatları'nda
Sporcular 6 sporda 19 sporcu
Madalyalar
Derece: 3
Altın
6
Gümüş
5
Bronz
2
Toplam
13
Olimpiyatlar tarihi (özet)
Yaz Olimpiyatları
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 19561 • 19601 • 19641 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Kış Olimpiyatları

1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 19561 • 19601 • 19641 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014

1Birleşik Almanya Takımı olarak

İlgili diğer katılımlar
Batı Almanya Batı Almanya (1968-1988)
Doğu Almanya Doğu Almanya (1968-1988)
 Saar (1952)

Madalya kazananlarDüzenle

Madalya Sporcu Spor Etkinlik Tarih
1  Altın Flatow, AlfredAlfred Flatow Jimnastik Erkekler paralel bar 10 Nisan
1  Altın Schuhmann, CarlCarl Schuhmann Jimnastik Erkekler atlama 9 Nisan
1  Altın Schuhmann, CarlCarl Schuhmann Güreş Erkekler grekoromen 10-11 Nisan
1  Altın Weingärtner, HermannHermann Weingärtner Jimnastik Erkekler barfiks 9 Nisan
1  Altın Hofmann, FritzFritz Hofmann
Böcker, ConradConrad Böcker
Flatow, AlfredAlfred Flatow
Flatow, GustavGustav Flatow
Hillmar, GeorgGeorg Hillmar
Manteuffel, FritzFritz Manteuffel
Neukirch, KarlKarl Neukirch
Röstel, RichardRichard Röstel
Schuft, GustavGustav Schuft
Schuhmann, CarlCarl Schuhmann
Weingärtner, Hermann Hermann Weingärtner
Jimnastik Erkekler takım paralel bar 9 Nisan
1  Altın Hofmann, FritzFritz Hofmann
Böcker, ConradConrad Böcker
Flatow, AlfredAlfred Flatow
Flatow, GustavGustav Flatow
Hillmar, GeorgGeorg Hillmar
Manteuffel, FritzFritz Manteuffel
Neukirch, KarlKarl Neukirch
Röstel, RichardRichard Röstel
Schuft, GustavGustav Schuft
Schuhmann, CarlCarl Schuhmann
Weingärtner, Hermann Hermann Weingärtner
Jimnastik Erkekler takım barfiks 9 Nisan
2  Gümüş Flatow, AlfredAlfred Flatow Jimnastik Erkekler barfiks 9 Nisan
2  Gümüş Gödrich, August vonAugust von Gödrich Bisiklet Erkekler yol yarışı 12 Nisan
2  Gümüş Hofmann, FritzFritz Hofmann Atletizm Erkekler 100 metre 6 Nisan
2  Gümüş Weingärtner, HermannHermann Weingärtner Jimnastik Erkekler kulplu beygir 9 Nisan
2  Gümüş Weingärtner, HermannHermann Weingärtner Jimnastik Erkekler halka 9 Nisan
3  Bronz Hofmann, FritzFritz Hofmann Jimnastik Erkekler ip tırmanma 10 Nisan
3  Bronz Weingärtner, HermannHermann Weingärtner Jimnastik Erkekler atlama 9 Nisan

AtletizmDüzenle

Fritz Hofmann'ın erkekler 100 metrede kazandığı gümüş madalya, Almanya'nın atletizm müsabakalarında elde ettiği tek madalya oldu.

Sporcu Etkinlik Seriler Final Derece
Fritz Hofmann Erkekler 100 metre Bilinmiyor 12,2  
Erkekler 400 metre 58,6 Bilinmiyor 4
Erkekler üç adım atlama - Bilinmiyor 6-7
Erkekler yüksek atlama - 1,55 5
Erkekler gülle atma - Bilinmiyor 5-7
Friedrich Traun Erkekler 100 metre Bilinmiyor Katılamadı 9-15
Erkekler 800 metre 2:13,4 Katılamadı 5
Kurt Dörry Erkekler 400 metre Bilinmiyor Katılamadı 5-7
Erkekler 110 metre engelli Bilinmiyor Katılamadı 5-8
Karl Galle Erkekler 1500 metre - 4:39,0 4
Carl Schuhmann Erkekler uzun atlama - Bilinmiyor 5-9
Erkekler üç adım atlama - Bilinmiyor 5
Erkekler gülle atma - Bilinmiyor 5-7

GüreşDüzenle

Oyunlardaki tek güreş dalı olan erkekler grekoromende yarışan Carl Schuhmann, ilk turda Britanyalı rakibi Launceston Elliot'ı eledi. Yarı finali bay geçen Schuhmann, finalde Yunan Georgios Tsitas ile karşılaştı. İki gün süren müsabaka sonunda rakibini yenen Alman güreşçi etkinliği birincilikle tamamladı.

Sporcu Etkinlik Çeyrek final Yarı final Final Derece
Carl Schuhmann Erkekler grekoromen Kazandı Bay Kazandı  

HalterDüzenle

Halterde Almanya'yı temsil eden sporcu Carl Schuhmann, yarıştığı erkekler iki elle kaldırma kategorisinde dördüncülük elde etti. Üçüncü olan Sotirios Versis ile aynı ağırlığı kaldırsa da kaldırma stili, üçüncüyü belirleyen kriter oldu.

Sporcu Etkinlik Sonuç Derece
Carl Schuhmann Erkekler iki elle kaldırma 90,0 4.

JimnastikDüzenle

Jimnastikte en başarılı ülke olan Almanda, verilen sekiz altın madalyanın beşinin sahibi olmayı başardı.

 
Erkekler takım paralel bar etkinlikleri sırasında Alman takımı
 
Erkekler takım barfiks etkinlikleri sırasında Alman takımı
 
Erkekler barfiks etkinlikleri sırasında Alfred Flatow
 
Erkekler barfiks etkinlikleri sırasında Hermann Weingärtner
Sporcu Etkinlik Derece
Alfred Flatow Erkekler paralel bar  
Erkekler barfiks  
Erkekler atlama -
Erkekler kulplu beygir -
Erkekler halka -
Konrad Böcker Erkekler paralel bar -
Erkekler barfiks -
Erkekler atlama -
Erkekler kulplu beygir -
Erkekler halka -
Gustav Flatow Erkekler paralel bar -
Erkekler barfiks -
Erkekler atlama -
Erkekler kulplu beygir -
Erkekler halka -
Georg Hillmar Erkekler paralel bar -
Erkekler barfiks -
Erkekler atlama -
Erkekler kulplu beygir -
Fritz Manteuffel Erkekler paralel bar -
Erkekler barfiks -
Erkekler atlama -
Erkekler kulplu beygir -
Karl Neukirch Erkekler paralel bar -
Erkekler barfiks -
Erkekler atlama -
Erkekler kulplu beygir -
Richard Röstel Erkekler paralel bar -
Erkekler barfiks -
Erkekler atlama -
Erkekler kulplu beygir -
Gustav Schuft Erkekler paralel bar -
Erkekler barfiks -
Erkekler atlama -
Erkekler kulplu beygir -
Carl Schuhmann Erkekler paralel bar -
Erkekler barfiks -
Erkekler atlama  
Erkekler kulplu beygir -
Erkekler halka 5
Hermann Weingärtner Erkekler paralel bar -
Erkekler barfiks  
Erkekler atlama  
Erkekler kulplu beygir  
Erkekler halka  
Fritz Hofmann Erkekler ip tırmanma  
Fritz Hofmann
Konrad Böcker
Alfred Flatow
Gustav Flatow
Georg Hillmar
Fritz Manteuffel
Karl Neukirch
Richard Röstel
Gustav Schuft
Carl Schuhmann
Hermann Weingärtner
Erkekler takım paralel bar  
Fritz Hofmann
Konrad Böcker
Alfred Flatow
Gustav Flatow
Georg Hillmar
Fritz Manteuffel
Karl Neukirch
Richard Röstel
Gustav Schuft
Carl Schuhmann
Hermann Weingärtner
Erkekler takım barfiks  

TenisDüzenle

Friedrich Traun Tek erkekler etkinliğinin ilk turunda elenen Friedrich Traun, çift erkekler kategorisinde Britanyalı John Pius Boland ile mücadele etti. Bu etkinliği birincilikle tamamlayan ikili, farklı ülkeleri temsil eden sporcular olduğundan alınan madalya karma takımlar adına işlendi.

Sporcu Etkinlik Birinci tur Çeyrek final Yarı final Final Derece
Friedrich Traun Tek erkekler Kaybetti Katılamadı 8.
Friedrich Traun
  John Pius Boland (GBR)
Çift erkekler - Kazandı Bay Kazandı  

KaynakçaDüzenle